Zaten Google’dan Daha İyi Bir Arama Motoru Var. Bu YouTube.

Bakec

Member
ChatGPT Google’ı öldürür mü?

Bu, yapay zeka şirketi OpenAI’nin o kadar şaşırtıcı derecede insan görünen ChatGPT’yi piyasaya sürdüğü Kasım ayından bu yana Silikon Vadisi’ndeki en sıcak soru oldu. Müddet, spekülasyona silah atıyor. Benim ve diğer pek çok kişinin işaret ettiği gibi, ChatGPT ilgi çekici ancak prime time için hazır olmaktan çok uzak.

Yine de, Google’ın ölümü hakkında konuşmak yersiz değil. Arama motoru Eylül’de 24 yaşına bastı ve bu teknoloji tarihöncesi olarak nitelendirildi ve neredeyse tekelci budalalığında azalan faydasından şikayet eden birçok uzmandan biriyim.

Ancak ChatGPT’nin Google’dan daha iyi bir bilgi kaynağı bulmasını beklemeye gerek yok. Bugünlerde en önemli internet aramalarımın büyük bir kısmı için – bir şey öğrenmek, bir şeyi düzeltmek, bir şey satın almak veya bir şeye karar vermek istediğimde – en sık baktığım iki yer var, ikisi de Google değil.

Bu yerlerden biri, hayatımdaki büyük rolünü gelecekteki bir köşede yazmayı planladığım bir site olan Reddit.

Diğeri YouTube’dur. Devasa görüntü sitesi birçok insan için pek çok şey ifade ediyor – farklı şekillerde, YouTube biraz TikTok’a, biraz Twitch’e ve biraz da Netflix’e benziyor – ancak YouTube’un ne sıklıkta daha iyi bir Google olduğunu yeterince takdir etmediğimizi düşünüyorum. Yani, genellikle çok çeşitli konularda güvenilir ve somut bilgi ve bilgi bulmak için çevrimiçi olarak en iyi yerdir.

Bu sütunun geri kalanının çoğu, YouTube için yetersiz bir övgü gibi gelecek, bu yüzden atlamada birçok sorununu anladığımı söylememe izin verin. Her şeyden önce, internette “güvenilirlik” görecelidir. YouTube, yanlış bilgilendirme ve aşırılıkçılığa karşı eskisinden daha katı politikalar uyguluyor, ancak çevrimiçi olarak hemen hemen her yerde olduğu gibi, bir yalanlar yazı tipi ve radikalizm için bir sığınak olabilir ve ilgiye aç öneri algoritması, Facebook veya Fox News kadar kesin bir şekilde sansasyonel tartışmalara yol açın.

YouTube ayrıca çevrimiçi içerik oluşturucuların ekosistemi üzerinde muazzam bir güce sahiptir ve tekelden kurtuluş sağlamaz. Aynı zamanda Google’ın ana şirketi olan Alphabet’e aittir, bu nedenle YouTube’a geçerek Google’ın pazar gücüyle mücadele etmek, Frito-Lay’e yapıştırmak için Fritos yerine Doritos satın almak gibidir.

Bütün bunlar, birçok kez YouTube’un, sorularınızın yanıtları için İnternet’in en iyi kaynağı olduğunu söylüyor.

En bariz olanı, bazı fiziksel beceriler öğrenmeye çalıştığınız zamandır. Sufle yapmak, tıkanmış bir gideri onarmak, gitar öğrenmek, golf vuruşunuzu geliştirmek veya temelde en iyi şekilde başka birinin yapmasını izleyerek anlaşılan herhangi bir şey yapmak istiyorsanız, YouTube dışında hiçbir yerde arama yapmanın neredeyse hiçbir anlamı yoktur.

Daha önce seramik ve ekşi hamur gibi eski zaman eğlencelerini ele alma konusundaki yenilikçi eğilimim hakkında yazmıştım. Bunun gibi hobiler, zanaat için yalnızca pratikle gelebilecek bir sezgi geliştirmeyi içerir – ancak bu uygulamanın, diğer insanların aynı şeyi birçok kez yapmasını izleyerek güçlendirilebileceğini buldum. Çömlekçilik dersim her hafta sadece birkaç saatliğine yapılıyordu, kile karşı bir his geliştirmek için yeterli zaman yoktu. Ancak dersler arasındaki haftada düzinelerce YouTube seramikçisinin tencere fırlatmasını izlerdim ve sınıfa her gidişimde onların bazı numaralarını özümsediğimi hissederdim. YouTube’dan önceki günlere göre çok daha hızlı iyileştiğime eminim; Aslında, diğer insanların çevrimiçi ilerlemelerini göremeseydim, istifa edebilirdim.

YouTube’da edinebileceğiniz yalnızca hobiler ve ev becerileri değildir. Herhangi bir gerçek karmaşıklığı anlamak istiyorsanız, YouTube’daki bir görüntünün genellikle web’de başka yerlerde bulunanlardan daha bilgilendirici olduğunu gördüm. Birkaç ay önce, araştırmacıların bir kuantum bilgisayar kullanarak küçük bir solucan deliği yarattığı fizik buluşunu okumuş olabilirsiniz. Quanta dergisinin bu 17 dakikalık görüntüsü beni onu anlamaya her şeyden çok yaklaştırdı.

Gerçek hayattaki eğitimin yerine geçmez, ancak birçok ebeveynin pandemi sırasında öğrendiği gibi, YouTube matematik, fen, tarih ve diğer konuları öğrenen öğrenciler için son derece yararlı bir yardımcı olabilir. Yüksek kaliteli eğitim içeriği üreten bir dizi yaratıcıyı teşvik etmede birçok rakip çevrimiçi platformdan daha başarılı oldu; Crash Course ve Veritasium gibi kanalları kontrol edin.

Ve sonra tüm üniversite dersleri var. YouTube, ülkenin en prestijli okullarından tüm sömestrler boyunca popüler kurslarla doludur. Birkaç yıl önce, Harvard’da bir Shakespeare uzmanı olan Marjorie Garber’ın karşı konulamaz derslerini bulduğum için bir Shakespeare bükücüsüne gittim. Ünlü derslerinden bazılarını izledikten sonra Richard Feynman’ın büyüklüğünü öğrendim. Ve kendinizi lisede kimyayı özlerseniz, kendinize bir iyilik yapın ve MIT profesörü Donald Sadoway’in giriş dersini izleyin.

Pek çok ebeveyn YouTube’a karşı temkinli davranıyor ve endişelenmekte haksız olduklarını düşünmüyorum. Orada pek çok korkunç şey var – nefret dolu, cahil, aptalca, komplocu veya başka bir şekilde uygunsuz videolar. Ayrıca çok fazla anlamsızlık var; YouTube’un büyük bir kısmı, altın çağ öncesi televizyonun uçsuz bucaksız arazisinden daha iyi değil.

Ancak bu kaçınılmazdır; ayrıca kütüphanede pek çok korkunç kitap var. Aynı zamanda, çocuklarımın YouTube’dan öğrendiği, benim onların yaşındayken asla sahip olamadığım bazı şeyler beni her zaman şaşırtıyor. Geçen gün “Er Ryan’ı Kurtarmak” filmini izliyorduk ki 12 yaşındaki oğlum filmin D-Day tasvirindeki tarihsel yanlışlıklara dikkat çekmeye başladı. Onun yaşında D-Day’i duyduğumu bile sanmıyorum. YouTube savaş belgesellerini bol bol tüketmesi sayesinde, Kuzey Afrika harekatından bahsetmeden duramıyor.

Bütün bunlarda Google araması nerede? Google aramalarımın çoğu gezinme amaçlı (örneğin, bir Wikipedia sayfasına veya geçen hafta okuduğum bir makaleye bakmak) veya başka bir şekilde çok basit (bir kelimenin eşanlamlılarını, yarının hava durumunu aramak). Daha fazlası için, önce kontrol edeceğim Google’ın kardeşi.

Farhad Manjoo ile Ofis Saatleri

Ferhat istiyor okuyucularla telefonda sohbet edin . Aklınızdaki herhangi bir şey hakkında bir New York Times köşe yazarı ile konuşmak istiyorsanız, lütfen bu formu doldurun. Farhad, aramak için birkaç okuyucu seçecek.

The Times yayınlamaya kararlı
çeşitli harfler editöre. Bu veya makalelerimizden herhangi biri hakkında ne düşündüğünüzü duymak isteriz. İşte bazıları ipuçları . Ve işte e-postamız: [email protected] .

The New York Times Görüş bölümünü takip edin
Facebook , Twitter (@NYTopinion) ve instagram .