Yeniden Keşfin Anneleri: Stüdyolar Kapanırken Laboratuvar Pivotları

Bakec

Member
Herhangi bir yerde bir dans stüdyosu işletmek için korkutucu bir zaman ve belki de Los Angeles’tan başka hiçbir yerde değil. Şehrin yükselen kiralarıyla büyütülen uzun süreli tatillerin ve kayıtların düşmesinin yarattığı baskı, pandemi sırasında birçok önde gelen dans merkezi için çok fazla olduğunu kanıtladı. Kuzey Hollywood merkezi Hareket Yaşam Tarzı, koreograf Ryan Heffington’ın Silver Lake’deki Ter Noktası ve uzun süredir Hollywood’un eğitim merkezi olan Edge Performing Arts Center, kapılarını kapatmak zorunda kalanlar arasındaydı. (Edge, 2022’de yeni bir yerde yeniden açılmayı umuyor.)

Bunlar, binlerce dansçı için yaratıcı evlerdi, hem antrenman yapabilecekleri hem de Hollywood’un aksi takdirde son derece rekabetçi dans sahnesinde bağlantı bulabilecekleri yerlerdi. Hareketli Yaşam Tarzı’nın kurucusu ve yaratıcı yönetmeni Shaun Evaristo, stüdyonun sona erdiğini açıklayan ağlayan bir Instagram videosunda “Bu muhtemelen yapmak zorunda kalacağım en zor şeylerden biri” dedi. Evaristo, “Stüdyoyu yönetmek için her zaman savaştık” diye ekledi, “topluluk ve birbirimiz için. ”

Ağustos ayında, Los Angeles bölgesindeki sadık Lab, West Covina’da 12.000 metrekarelik bir konum olan dans alanını da kapattı. Bir ekibi NBC televizyon programı “World of Dance”in ikinci sezonunu kazanan genç dansçılara güçlü, “Olimpiyat tarzı” koçluğuyla tanınan stüdyo, kapanmalar sırasında işlerinin yüzde 70’inin ortadan kalktığını gördü.

Ancak Laboratuar pandemi zayiatı değildir. Bunun yerine, bir dans stüdyosundan web sitesinin dediği gibi bir “yaratıcı ajans ve yaşam tarzı markasına” dönüştü – bir hayatta kalma başarısı ve stratejik bir.

Soldan, Jaime Mora, Nataly Santiago, Taylor Knight, Yuli Maldonado ve Alexis Shon, Lalau’nun koreografisini prova ediyor. Kredi. . . The New York Times için Maggie Shannon
Maldonado. Kredi. . . The New York Times için Maggie Shannon
Nicole Daisy Robayo. Kredi. . . The New York Times için Maggie Shannon

Geçtiğimiz birkaç ay içinde, Laboratuar yeni enkarnasyonunda başarılı oldu ve koreografi ve dansçı yönetiminden video prodüksiyonu ve saç tasarımına kadar çeşitli hizmetlerle bir dizi ticari ve eğlence müşterisini kendine çekti. Baş koreografı, 20 yaşındaki fenomen Sienna Lalau, Jennifer Lopez ve şarkıcı Ozuna için – en son gösterişli Latin Grammy performansı için) danslar yaratmakla meşguldü ve aynı zamanda Vita Coco ve Instagram için sosyal medya spotlarında yer aldı.

Geçtiğimiz hafta, Lab tarafından seçilen ve yönetilen 30 dansçı, Los Angeles’taki SOFI Stadyumu’nda K-pop süper grubu BTS ile birlikte performans sergiledi; Bu ayın sonlarında grup, Nike Air Jordan için Lab sanatçılarının hem kamera arkasında hem de önünde yer aldığı bir kampanya başlatacak.

Yakında, Laboratuvarın yeni bir merkezi olacak. Ocak ayında Los Angeles’ın sanat bölgesinde daha küçük bir alana taşınmayı planlıyor – bir dans eğitim merkezi değil, esnek kullanımlı bir prodüksiyon stüdyosu. Laboratuarın yaratıcı direktörü Valerie Ramirez, siteyi kuruluşun yeni kimliğinin bir düzenlemesi olarak görüyor. “Gerçekten tüm sanat ve eğlence dünyalarını tek bir alanda birleştirmeye çalışıyoruz” dedi. “İçine her girdiğinde farklı hissetmeni istiyorum. ”

Lalau için, “Sienna, fiziksel olarak aklına ne gelirse, tam olarak uygulayabilen gördüğüm birkaç kişiden biriydi,” dedi Laboratuarın yaratıcı direktörü Valerie Ramirez. Kredi. . . The New York Times için Maggie Shannon

Yaklaşık yirmi yıldır yüzlerce dans öğrencisine her gün bir sığınak sunan bir organizasyon için büyük bir değişim. Ancak 38 yaşındaki Ramirez, bunun Laboratuar için en eski vizyonlarıyla da uyumlu olduğunu söyledi. “Stüdyo açmamın tek nedeni, fırsat vermek istememdi” dedi. “En iyi dansçı ya da en iyi öğretmen olduğumu düşünmüyordum ama iyi olduğumu biliyordum. bulmaiyi dansçılar ve iyi öğretmenler. Dolayısıyla, Laboratuvar her zaman böyle bir zihniyete sahip olmuştur: daha fazla sanatçıya daha fazla fırsat vermek için doğru ekibi bir araya getirmek. ”

Los Angeles bölgesinde büyüyen dans eğitimi alan Ramirez, ilk stüdyosunu 17 yaşında büyükannesinin garajında açtı. Daha sonra oldukça dengesiz bir şekilde diğer West Covina lokasyonlarına sıçradı. 2008’de, Ramirez’in yarışma devresinde derin bir bağ kurduğu bir dansçı olan Carrie Calkins, Ramirez’in sanatsal yöne odaklanabilmesi için lojistik ve planlamayı ele alarak gemiye geldi. 39 yaşındaki Calkins, (“Süper gücüm insanları kendi deha alanlarında tutuyor,” dedi. ) 2011 yılına gelindiğinde, artık resmi olarak Lab olarak bilinen stüdyo, önümüzdeki on yıl boyunca kalacağı büyük West Covina konumuna yükseltildi. .

Laboratuar, güçlü, iyi eğitilmiş rekabetçi hip-hop takımları oluşturduğu 12 yaş ve altı öğrencilerden oluşan sağlam bir müşteri buldu. 2014 yılında Ramirez ve Calkins, West Covina Lisesi’nin kurucu hip-hop dans programını devralmaya davet edildi. Laboratuvarın yönetimi altında, okul ekibi beş yıl boyunca yenilmedi ve Lab ulusal tanınırlığını kazandı.

Lab’in yaratıcı direktörü Valerie Ramirez. Kredi. . . The New York Times için Maggie Shannon

Ramirez ayrıca yetenek konusunda iyi bir göze sahip olduğunu kanıtladı. West Covina Lisesi gençlerinden bazılarını profesyonel kalibreli sanatçılara dönüştürdü – hala organizasyonda çalışan dansçı ve koreograf Andrew Elam da dahil olmak üzere 25 yaşında. Laboratuarın itibarı arttıkça, Ramirez daha uzaklarda keşif yapmaya başladı. Bir arkadaşı ona 16 yaşında ve Hawaii’de yaşayan Lalau’nun bir videosunu gösterdikten sonra, Ramirez ilham perisini bulduğunu anladı.

“Sienna, fiziksel olarak aklına gelen her şeyi tam olarak uygulayabilen gördüğüm birkaç kişiden biriydi,” dedi Ramirez. “Ben gibiydim: ‘Onu hemen buraya uçur. ‘”

Lalau uçmaya hazırdı. Honolulu’da büyümüş, “waacking, vogue, hip-hop, adını koyabileceğiniz herhangi bir sokak stili, hepsini çok sevdim” dedi. 2017’de Lab ile çalışmak için Los Angeles’a taşındığında, Lalau rekabetçi hip-hop sahnesinde bir dansçı olarak zaten oldukça iyi biliniyordu. Ama Ramirez koreografi yapmayı denemesini önerdi. Ramirez, “Açıkça onda çok fazla yaratıcılık vardı” dedi.

Lalau küçük bir başlangıç yaptı, stüdyonun en genç öğrencilerine koçluk yaptı ve West Covina Lisesi takımı için rutinler yarattı. Büyük gruplardan oluşan sürekli değişen örgütlenmeleri ve bir kolektifin hareketlerini jilet gibi keskin bir senkronizasyona dönüştürme yeteneği, ilk çabalarını bile şaşırtıcı bir şekilde komuta etti. 2018’in başlarında, West Covina Lisesi rutinlerinden birinin – Lalau’nun önde ve ortada dans ettiği – görüntüleri viral oldu.

Lalau, “Bazen bu işleri tezahür ettirip ettirmediğimi merak ediyorum” diyor. Kredi. . . The New York Times için Maggie Shannon

Birkaç ay sonra, laboratuvar, genç dansçılardan oluşan ekibinin gösterinin 1 milyon dolarlık ödülünü kazanması ve yapımcı ve yargıç Jennifer Lopez’in onayı ile “World of Dance”de büyük bir ara verdi. Calkins, “J. Lo’nun galibiyetini birlikte imzaladığı zaman, bu farklı bir seviye” dedi. “Bu, büyükannene ya da büyükbabana gerçekten anlatabileceğin ilk büyük başarımızdı. ”

Aniden, profesyonel kapılar dünyası açıldı. Laboratuar, Lopez, Justin Bieber ve Ciara gibi Amerikan müziğinin önde gelen oyuncuları için koreografi yapmaya ve dans etmeye başladı. Ciara bir e-postada, “Sienna ve ekibi, birlikte çalışmaktan zevk aldığım en yetenekli dansçılardan bazıları” dedi. “Performansa her zaman taze enerji ve yenilik getiriyorlar. ”

Laboratuvar ayrıca, Blackpink ve BTS başta olmak üzere en iyi üyelerinden bazılarıyla işbirliği yaparak K-pop dünyasına giriş kazandı. İlk gençlik yıllarından beri bir K-pop takıntısı olan Lalau, işine Kore pop kültürü hakkında etkileyici bir bilgi kattı. BTS’in “On” videosu için karmaşık desenli koreografisi, Lab’a 2020 MTV Video Müzik Ödülü kazandı. Lalau, “Bazen bu işleri tezahür ettirip sergilemediğimi merak ediyorum” dedi. “Bir rüya gibiydi. ”

Analisse Rodriguez ve Penate. Kredi. . . The New York Times için Maggie Shannon
Cameron Giles ve Dora Pagan. Kredi. . . The New York Times için Maggie Shannon
Robayo. Kredi. . . The New York Times için Maggie Shannon

Ardından koronavirüs geldi. Laboratuarın koreografi ve performans projelerindeki acelesine rağmen, stüdyo birincil gelir kaynağı olmaya devam etti. Pandemi yüz yüze eğitimi imkansız hale getirdiğinde bu gelir akışı büyük bir darbe aldı.

Ramirez, “İşimiz herkesinki gibi neredeyse çöküyordu,” dedi. “Soru şuydu, her zaman yaptığımız gibi bir eğitim merkezini yeniden inşa etmek için beş yıl harcamak istiyor muyduk? Yoksa biraz farklı mı hayal etmek istedik?”

Yaratıcı bir ajans olarak yeniden markalaşma, Lab’ın tamamen profesyonel projelere odaklanmasına izin verdi ve bu da Kovid-19 kesintilerinde çalışmaya devam etmesine yardımcı oldu. (Kapalı setlerdeki küçük çekimleri güvenli bir şekilde yapmak, açık dans derslerinden çok daha kolaydır. ) Ayrıca, popüler sosyal medya hesaplarında ham, ancak kurnaz bir tarz geliştirmiş olan grubun hangi hizmetleri sunabileceğinin yeniden gözden geçirilmesine yol açtı. .

“Laboratuvarın hareketle ilgili olduğu kadar bir estetikle de ilgili olduğunu anlamaya başladım,” dedi Ramirez, “ve bu estetiğin diğer sanatçılar ve markalar için değerli olabileceğini. ”

Yetenek ve rezervasyon müdürü Carrie Calkins: “Süper gücüm insanları deha alanlarında tutuyor. ” Kredi. . . The New York Times için Maggie Shannon

Sürekli değişen Lab teklifleri arasında koreografi, dansçı seçimi, performans yönetimi, müzik prodüksiyonu, film yapımı, fotoğrafçılık, moda tasarımı ve saç ve makyaj stili yer alıyor. Calkins, Lalau ve Elam dahil grubun temel yeteneklerini yönetiyor; Ramirez’in kız arkadaşı, berber ve görsel sanatçı Sofie Pok, film, video ve saç hizmetleri sunuyor. Projeye bağlı olarak grup, dans ve eğlence sahnesinde yıllar boyunca inşa edilmiş yaratıcı uzmanlardan oluşan bir ağdan ek yardım alacak.

Eğitim, işlerinin bir parçası olmaya devam ediyor, ancak küçük bir parçası. Elam genellikle Lab adına lise veya kolej dans programlarını öğretmek veya bu programlarda çalışmak için seyahat eder ve Lalau ara sıra Lab ana sınıfını öğretebilir. Ancak ekibin bunun yerine bir çekim yeri, etkinlik alanı ve yaratıcı atölye olarak öngördüğü Los Angeles şehir merkezindeki yeni merkezinde düzenli dersler sunulmayacak.

“Aile”, Lab sanatçılarıyla yapılan konuşmalarda sıkça karşımıza çıkan bir kelimedir. Hem Lalau hem de Elam, Los Angeles’ta kendi profesyonel yollarını çizecek kadar yeteneklidir, ancak vekil akraba olarak gördükleri bir gruba sadık kalırlar.

Nataly Santiago ve Andrew Elam, Latin Grammy Ödülleri için prova yapıyorlar. Kredi. . . The New York Times için Maggie Shannon

Lalau, “Laboratuvar bana her zaman o büyük aile hissini vermiştir,” dedi. “Ve burada, gerçekten, gerçekten bağlantı kurduğunuz insanları bulmak çok, çok nadir. Bu laboratuvarın eski yerinde terli provalarda birlikte geçirilen saatler boyunca oluşan bir bağ. Bir dans stüdyosu olarak organizasyon, yerel West Covina topluluğuyla da güçlü bağlantılar kurdu. Antrenman alanlarından ayrılan Ramirez ve Calkins, kendilerini buruk hissettiklerini kabul ettiler.

Evi aramak için stüdyosu olmayan bir dans ailesi nedir? Ramirez, daha büyük ve daha yaratıcı çeşitlilik umuyor. Ve yine de destekleyici: Ramirez, profesyonel dans camiasının sık sık düşük ücret alan ve çok çalışan ve aynı zamanda köşelerinde şampiyonlara ihtiyaç duyan sanatçılara yardım etmeye kararlı olduğunu söyledi.

Ramirez, “Gelecekte dansçıları temsil etmek yaptığımız işin büyük bir parçası olacak ve bu dansçılara daha iyi davranılması için mücadele etmek benim için çok önemli” dedi. Laboratuar, yüksek profilli ticari işleriyle nüfuzunu artırırken, dansçı maaşı ve çalışma koşulları için iyileştirilmiş temeller için zorlamayı planlıyor.

Laboratuvarın başarılı bir şekilde yeniden icadı, hem bir pandemi hikayesine alışılmadık derecede mutlu bir son hem de gereklilik ana buluşunun klasik bir örneğidir. Ramirez, “Covid için minnettar değilim – kimse insanların hastalanmasını sevmez” dedi. “Ama sert bir duruşla vurulmak, nereye ve neden gittiğimizi düşünmeye zorlanmak, bu başımıza gelen en iyi şeydi. ”