Ukrayna Krizi: Rusya’ya Yaptırımlar İşe Yarayacak mı?

Bakec

Member
Gelen kutumuzdan daha fazlası:

• Dr. Paul Farmer’ın Özverililiği
  • Erken Meme Kanseri Tespitinin Yararları
  • ABD, Aşısızların Cenaze Masraflarını Ödememelidir
  • Trump Cumhuriyetçi Partisi

Kredi… The New York Times

Editöre:

Yeniden “Rusya’yı Kınamak, Biden Yaptırımları Sorun” (ön sayfa) , Şubat 23):

Tarihi yeniden yazma ve demokratik komşusunu yutma tutkusu olan Rus bir deliyi boş boş durup izleyerek ahlaki pusulamızı kaybettik – çünkü yapabilir. Başkan Biden’ın rejime ve oligarklarına yönelik “sert” yaptırımları gülünç. Vladimir Putin’in milyarlarca dolarlık yağmurlu bir gün fonu var ve bu kurursa Çin kurtarmaya gelecek.

Biz Amerika’da, sahip olduğumuz haklarla özgürce yaşamak isteyen bir ülke olan Ukrayna’dan binlerce mil uzakta oturuyoruz. Yine de, ABD ve Ukrayna’nın diğer “müttefikleri” arkalarına yaslanıyorlar ve liderleri, Ukrayna’nın kendisini savunmasına yardımcı olmak için daha güçlü eylemlerde bulunmadıkları için suçluluklarını gidermekten başka hiçbir etkisi olmayan konuşmalar yapıyorlar.

Sayın Biden ve müttefiklerimizin sözlerini bir fark yaratacak daha güçlü eylemlerle destekleme cesaretini bulmaları için dua ediyorum.

(Haham) Reuven H. Taff
Sacramento

Editöre:

Re “Çin ve Rusya Bağlarını Güçlendiriyor, Alarm Veriyor ABD ve Avrupa’da” (haber makalesi, 21 Şubat):

Biden yönetiminin, Çin’i halka açık bir şekilde çağrıda bulunarak Ukrayna kriziyle ilgili olarak Çin’in pastasını yiyemeyeceğini ve yiyemeyeceğini göstermesi gerekiyor. Pekin’in bunların etkinliğine yönelik eleştirilerine rağmen Rusya’ya ekonomik yaptırımlar uygulamak.

Çin yakın zamanda tavrını, Ukrayna’nın toprak bütünlüğünü koruma konusunda ABD ile daha iyi uyum sağlamak için ayarladı. Bununla birlikte, bu, Başkan Vladimir Putin’in Çin’e yaptığı son ziyaret sırasında Başkan Xi Jinping’in Çin-Rus ortaklığının devam etmesine yönelik güçlü desteğinin hemen ardından geldi. Kısacası Çin her iki şekilde de istiyor.

Çin’in Rusya’ya yaptırım uygulama konusunda ABD ve müttefiklerine katılmasını açıkça talep etmesi, Bay Xi’yi bir taraf seçmeye zorluyor. Çin, savaşan Rus müttefikinin yanında mı durmak istiyor yoksa ulusal egemenlik ilkelerini desteklemede ABD’yi mi desteklemek istiyor?

Pekin’in gerçekte nerede durduğunu öğrenmenin zamanı geldi.

Alexander Stewart
Newport Beach, Kaliforniya

Dr. Paul Farmer’ın Bencilliği

Dr. Çiftçi açlıktan ölmek üzere olan bir çocuk için reçete yazıyor. Kredi… Angel Franco/The New York Times

Editöre:

Re “Dr. Yoksullara Yardım Etmek İçin Dünyayı Seyahat Eden Paul Farmer, 62 yaşında öldü” (ölüm ilanı, 22 Şubat):

Dr. Anthony Fauci’nin Dr. Farmer’ın Ruanda’daki zamansız ölümü üzerine gözyaşları, tüm insanların duygularını ifade ediyor. Onu benim gibi tanıyordu ya da işini. Hiç bu kadar özverili ve özverili bir doktor olmamıştı.

Yoksulları iyileştirmekle yetinmeyip, onları yoksullaştıran temel nedenleri ortadan kaldırmak için savaştı. “Bunda benim için ne var?” diye soran güçlünün tam tersiydi.

Tom Miller
Oakland, Kaliforniya

Erken Meme Kanseri Tespitinin Faydaları

Başkan Biden, Ulusal Kanser Enstitüsü’nü ülke çapında taramalar sunmak için kanser tedavi merkezleriyle koordinasyon sağlamaya çağırdı. Kredi… The New York Times için Pete Marovich

Editöre:

“Başkan 25 Yılda Kanser Ölüm Oranını Yarıya Düşürmeyi Amaçlıyor”da (haber makalesi, 3 Şubat), biyoistatistikçi Donald A. Berry, “herkes erken teşhisten hoşlanır, ancak bunun zararları da vardır”, bu nedenle “taramanın faydaları çok belirsizdir” iddiasında bulundu.

Meme kanseri hastalarıyla ilgilenen doktorlar olarak bu iddiaya saygıyla karşı çıkıyoruz. Farklı kanser türlerine, derecelerine ve farklı sağkalım oranlarına sahip alt tiplerine rağmen, tarama ve uygun tedavi yoluyla erken teşhis hayat kurtarmak için en iyi şansı sunuyor.

Aşırı teşhis değil, aşırı tedavi hastalar için potansiyel zarara yol açar. Amaç, tespiti sınırlamak değil, tedavilerin garanti edilip edilmediğini bildirmek için en erken ve en doğru bilgileri sağlamak olmalıdır.

Meme kanseri evre 0 ve 2 arasında tespit edilen kadınların ilk beş yılda yüzde 93 veya daha yüksek bir hayatta kalma oranı vardır. Mamografik tarama, gelişmiş tedavilerle birlikte mortalitedeki düşüşten büyük ölçüde sorumludur.

Yeniden başlatılan bir kanser ay ışığı, daha erken teşhis ve daha iyi hayatta kalma oranları yoluyla topluma fayda sağlayabilir.

Regina Hooley
Susan Harvey
Dr. Hooley, Yale Tıp Fakültesi’nde radyoloji ve biyomedikal görüntüleme profesörüdür. Dr. Harvey, Hologic Inc.

ABD’nin Aşılanmamışlar İçin Cenaze Masraflarını Ödememelidir için küresel tıbbi işler başkan yardımcısıdır.

Editöre:

Çok sayıda ölüm belgesine “Covid-19” yazan bir yoğun bakım doktoru olarak, FEMA cenazesinin faydalarının çok iyi farkındaydım. “Kimsenin Gerçekten Kullanmak İstemediği Bir Covid Avantajının Peşinde” (Business, 16 Şubat) bölümünde açıklanan kişi başına 9,000$’a kadar. Bununla birlikte, makalenin aşı durumuyla ilgili herhangi bir tartışma içermemesi beni hayal kırıklığına uğrattı.

Artık aşılar yaygın olarak bulunabildiğine ve çoğu hastada ölümü engellediğine göre, hükümetin aşısız kalmayı tercih edenlerin cenaze masraflarını ödemeye devam etmesi için hiçbir neden göremiyorum. Yardım için başvuranların, ölen için aşı kanıtı göstermeleri istenmelidir.

Aşı durumundan bağımsız olarak ölen herkesle empati kurarım, ancak birçok Amerikalı, etkili bir aşısı olmayan HIV gibi yaralanmalardan ve hastalıklardan her gün ölür ve cenaze masrafları karşılanmaz.

Ülkemiz, insanlara aşı olup olmama konusunda seçim yapma olanağı tanıyor ve Covid-19’a yakalandıklarında maksimum tıbbi tedavi sunuyor. Bu seçimlerin bilinen sonuçlarını da finanse etmemeliyiz.

Katharine L. Modisett
Arlington, Va.

Trump Cumhuriyetçi Partisi

Editöre:

Gail Collins ve Bret Stephens tarafından yazılan “GOP’u Herkes Kurtarabilir mi?” (The Conversation, 8 Şubat):

Bir fil heykelinin nasıl oluşturulacağı hakkında eski bir şaka : Bir mermer blokla başlayın ve fil olmayan her şeyi kesin. Trump Cumhuriyetçileri, kendi “iptal kültürleri” ile, kendi komplolarını ve antidemokratik inançlarını benimsemeyen herkesi partilerinden uzaklaştırıyor. Geriye saf ama küçük bir fil kalır.

Simon Aronin
White Plains, NY