Texas Karanlıktan Ne Zaman Çıkacak?

Bakec

Member
Bir yıl önce, bir kış fırtınası eyaletteki elektrik santrallerini devre dışı bıraktığında Teksas kendini karanlıkta buldu.

Teksas için en bariz düzeltmelerden biri, dar görüşlülüğünü ve federal gözetim korkusunu bir kenara bırakıp şebekesini ülkenin geri kalanıyla birleştirmesi olacaktır. Bu, geçen Şubat’taki krizi sadece hafifletmekle kalmayacak; ülkenin geri kalanı için güvenilirliği artırabilir, ülke çapında tüketicilere tasarruf sağlayabilir ve enerji sektöründe temiz enerjiye geçişi hızlandırabilir.

Ancak Teksas’ın tek başına hareket etme tavrı, bir sonraki enerji felaketi geldiğinde Teksas’ı izole ve titreyen – ya da bunaltan – bırakabilir.

Devletin elektrik şebekesini kuralsızlaştırması rekabeti artırdı ve yenilenebilir kaynakların dağıtımını hızlandırdı, ancak aynı zamanda sağlayıcıların bakım ve kışa hazırlama için harcamak zorunda oldukları parayı da sıkıştırdı. Bu, yaz güvenilirliği için tasarlanan sistemi geçen yılki soğuk kış fırtınasına hazırlıksız bıraktı.

Ancak sorun, Teksaslıların yaklaşık yüzde 90’ına ERCOT (Teksas Elektrik Güvenilirlik Konseyi) olarak bilinen bir şebeke tarafından hizmet verilmesi gerçeğiyle daha da arttı. Bu, neredeyse bitişik Birleşik Devletler’in geri kalanını kapsayan iki şebekeden – Doğu ve Batı Bağlantıları – neredeyse tamamen izole edilmiştir. Bu nedenle, Teksas geçen yılki kriz sırasında elektrik için diğer eyaletlere gerçekten güvenemedi.

Bu, ülkedeki en fazla enerjiye sahip eyalet olan Teksas’ın on yıl içinde ikinci kez feci bir enerji kıtlığı yaşamasının önemli bir nedenidir. Donma koşulları gaz kuyularını, nükleer tesisleri, kömür santrallerini, yolları, rüzgar türbinlerini ve devletin enerji altyapısının çoğunu etkiledi. 10 milyondan fazla Teksaslı güç kaybetti, yüzlerce insan öldü ve Teksas ekonomisine toplam maliyeti 100 milyar doları geçebilir.

Krizin derinliğinde, ERCOT’un kış üretim kapasitesinin yarısından fazlası, ekipman arızası veya gaz kuyuları ve işleme tesislerinin donmasından sonra elektrik santrallerine giden doğal gazın kesilmesi ve eyalet çapında gaz üretiminin neredeyse düşmesine neden olması nedeniyle kullanılamıyordu. yarısında. Böyle bir durumda komşulardan yardım alabilecek durumda olmak iyi olur. (Ekipmanının kışa hazırlanmasına yatırım yapan ve ERCOT’un bir parçası olmayan ancak batı şebekesine bağlı olan El Paso, sıcaklık bir noktada 14 dereceye düşmesine rağmen krizden çok daha iyi kurtuldu. Ancak bağlı olmadığı için ERCOT’a göre, Teksas komşularına yardım edemedi.)

Teksas, geçen yıl doğu veya batı şebekesine veya her ikisine birden bağlansaydı, muhtemelen hala bazı yuvarlanan elektrik kesintileri olurdu, ancak sürekli kesintiler olmazdı. Bazı bölgeleri vuran birden fazla gün süren elektrik kesintileri. Bu ara bağlantı, güç kıt olduğunda Teksas’ın desteklenmesine yardımcı olabilir ve Teksas, karşılığında diğer eyaletler için de aynısını yapabilir.

Arabağlantı ayrıca daha temiz enerji biçimlerine geçişi hızlandırmaya yardımcı olacaktır. Teksas, bol miktarda ucuz, düz, güneşli ve rüzgarlı arazi ve düşük maliyetli, büyük ölçekli rüzgar ve güneş enerjisi santralleri inşa etmeyi kolaylaştıran bir iş ortamı ile kutsanmıştır. Geçen ay itibariyle, ERCOT’ta olası dağıtım için planlama ve geliştirmenin bazı aşamalarında 120.000 megavattan fazla rüzgar ve güneş enerjisi üretim kapasitesi vardı.

Ancak 2020’de ERCOT zaten 100.000 megavattan fazla kurulu elektrik üretim kapasitesine sahipti ve bunun yaklaşık üçte biri rüzgar ve güneşti. Sıcak bir yaz öğleden sonra veya soğuk bir kış sabahı Teksas’ta en yüksek elektrik talebi yaklaşık 75.000 megavattır. Bu, Texas rüzgar ve güneş enerjisi geliştiricilerinin, devam eden ihtiyaçları için temiz enerji isteyen veya esnek endüstriyel talepleri yerine getirmek isteyen diğer eyaletlere satmak için yılın büyük bir bölümünde fazla güce sahip olabileceği anlamına geliyor. Teksas ulusal şebekeye bağlı olsaydı, o pazarları bulabilirlerdi (Kaliforniya akla gelir).

Teksas’ın bazı bölgelerinden akan temiz enerjinin eyaletteki ve diğer eyaletlerdeki kömür ve doğal gaz fabrikalarının emekliye ayrılmasına yardımcı olabileceğini ve yıllık karbondioksit emisyonlarını 100 milyon ton veya daha fazla azaltabileceğini hesapladım. Ve ERCOT’un toplam planlı gelişimi, eğer gerçekleşirse, girişimcilerden, proje geliştiricilerden ve benim çalıştığım gibi girişim firmalarından bir yatırım ve yenilik dalgasını serbest bırakabilir ve bu, hesaplamalarıma göre yılda yaklaşık 10 milyar dolarlık yeni elektrik satışıyla sonuçlanabilir. Bu gelirin çoğu kırsal topluluklara akacak ve yerel ücretleri artıracaktır.

Teksaslılar, diğer devletlerin karbondan arındırmalarına ve bir sonraki büyük fırtına için güvenilirliği artırmalarına yardımcı olurken, kâr için temiz yenilenebilir enerji satabilirdi.

Kar amacı gütmeyen Americans for a Clean Energy Grid, doğu şebekesindeki genişleyen ara bağlantıların belirgin çevresel ve ekonomik faydalar sağlayacağını keşfetti. ABD Enerji Bakanlığı’nın Ulusal Yenilenebilir Enerji Laboratuvarı, bu noktayı doğrulayan benzer bir analize öncülük etti, ancak bunu ulusal çapta büyüttü ve transfer kapasitesini geliştirerek şebekeler arasındaki arabağlantıları teşvik etmenin önemli ekonomik, çevresel ve hatta güvenilirlik faydaları sağlayabileceği sonucuna vardı.

Modernize edilmiş ve kapsamlı bir ağ bize enerji üretimi için daha fazla seçenek sunacak ve Doğu Kıyısı’nın Great Plains’deki rüzgara ve Batı Kıyısı’nın Güneybatı’daki güneş enerjisine daha kolay bağlanmasını sağlayacaktır. Ayrıca, fırtınalar ülkenin bazı bölgelerinden geçerken daha fazla güvenilirlik sağlayacaktır. Yeni iletim hatlarının mevcut geçiş hakları boyunca yer altına alınması, sistemi rüzgar fırtınalarına karşı dayanıklı hale getirecek ve doğal manzaraları bozmadan yıkıcı orman yangınlarının kıvılcımlarını önleyecektir.

Teksas’ı da içine alan ve birçok eyaleti kapsayan telekomünikasyon, otoyollar ve boru hatları için ağlar var, öyleyse neden elektrik için olmasın?

Teksas liderleri federal düzenleyicilerden korktuklarını söylediler. Eski bir Teksas valisi ve federal enerji sekreteri olan Rick Perry, Teksaslıların eyalet şebekesini inceleyen federal düzenleyicilere sahip olmaktansa çok günlü elektrik kesintilerine katlanmayı tercih edeceğini iddia etti. Bunların bir kısmı, eyaletler arası doğal gaz piyasalarındaki federal fiyat kontrollerinin, üreticilerin doğal gaz çıkarmasını daha az karlı hale getirdiği onlarca yıl öncesine kadar uzanıyor. Ancak deregülasyon, enerji üreticilerini bu kontrollerden kurtardı.

Teksas zaten doğal gaz, benzin, sıvılaştırılmış doğal gaz ve ham petrol ihraç etmek için federal düzenleyicilerle ilgileniyor. Neden elektrik için bir istisna yapsın? Federal düzenleyicilerin bu inatçı korkusu, devletin başka bir felaketi riske atarken masaya para bırakacağı anlamına geliyor.

Planlasak da yapmasak da bir sonraki şiddetli kış fırtınası gelecek. Bunun yerine iyi bir komşu olabileceğimiz ve daha iyi bir geleceğe yatırım yaparak para kazanabileceğimiz zaman, karanlıkta sinmek için hiçbir sebep yok.

Michael E. Webber, Texas Üniversitesi’nde enerji kaynakları profesörü ve Energy Impact Partners girişim fonunda baş teknoloji sorumlusudur.

The Times, editöre gönderilen çeşitli mektupları yayınlamaya kararlıdır. Bu veya makalelerimizden herhangi biri hakkında ne düşündüğünüzü duymak isteriz. İşte bazı ipuçları . Ve işte e-postamız: [email protected] .

Facebook , Twitter (@NYTopinion) üzerinden The New York Times Opinion bölümünü takip edin ) ve Instagram .