Sterlin Harjo “Rezervasyon Köpeklerinden” Çok Daha Fazlasını Yapabilir

Bakec

Member
Sterlin Harjo bir yıl geçirdi.

Ağustos ayında FX on Hulu, Harjo’nun Taika Waititi ile birlikte yarattığı Oklahoma kırsalındaki dört Kızılderili genci hakkında beğenilen kara komedi “Reservation Dogs” dizisini yayınladı. Sonraki ay Harjo, Emmy Ödülleri’nde şovun dört genç yıldızıyla birlikte bir ödül sundu. Onunla konuşmamdan iki gün önce, “Reservation Dogs” kısa format çıkışlı diziler için Gotham Ödülü’nü kazandı. (Bunu mu bekliyordu? “Ben beklemiyordum. Daha az şarap alırdım.”)

Üstüne üstlük Netflix, bu ay Harjo’nun hem Amerika Birleşik Devletleri’nde hem de yurtdışında kariyerlerini sürdüren Yerli sanatçıları konu alan ikinci belgeseli “Love and Fury”yi yayınladı. Film, Yerli sanatı postkolonyal bir dünyaya ittiklerinde ne olacağını soruyor?

Dansçı Emily Johnson, Harjo’nun “Love and Fury” filminde görüldüğü gibi. ” Kredi. . . Netflix

Yaklaşık bir yıl boyunca, Harjo ve ekibi, birkaçı tamamen yabancı olan 20’den fazla sanatçıyı takip etti: Katherine Paul’ün kayıt projesi olan Black Belt Eagle Scout grubunun üyeleri, bazen onunla Tulsa, Okla’da kalıyor. , turda olduklarında. Ünlü “Orada Var”ın yazarı Tommy Orange, Harjo’dan konuştuğu bir etkinliği yönetmesini istedi. (Harjo daha sonra bu belgesel için olayı filme aldı.)

Harjo, elbette, Yerli bir sanatçıdır: Seminole ve Muscogee Creek film yapımcısı, üç uzun metrajlı film (“Four Sheets to the Wind,” “Barking Water” ve “Mekko”) ve bir belgesel (“This May Be”) yönetti. The Last Time”), Waititi ile tekila üzerinde “Reservation Dogs” hakkında beyin fırtınası yapmadan önce.

Bu sanatçılar sürekli olarak birbirlerinin yörüngelerinden geçerler ve birbirlerine daha da yakınlaşırlar. Yakın tarihli bir görüşmede açıkladığı gibi, Harjo bu fikri kendisi ifade etmek istedi – ancak topluluk merceğinden.

İşte konuşmamızdan düzenlenmiş alıntılar.

Neden aşk ve öfke? Bu iki kavram nasıl ilişkilidir?

Sanatçılar olarak, toplu olarak tüm bu farklı deneyimlere ve geldiğimiz bu farklı hayatta kalma türlerine sahip olduğumuzu düşünüyorum. Ve bu hayatta kalmayı alabilirsin, her türlü baskıya katlanabilirsin ve acı hissedebilir ve her şeyin umutsuz olduğunu hissedebilirsin. Çünkü bazılarımız yerinden edildi, bazılarımız dilimizi kaybetti, çoğumuz kaybetti, yatılı okullarda çok fazla suistimal var, tarih boyunca çok şey oldu. Sadece Batı genişlemesi değil. Ayrıca insanlarımızı gerçekten ezen pek çok şey, birçok ABD politikasıydı.

Ve böylece bunu alıp acı ve kızgın hissetmeye dönüştürebilirsiniz. Ya da o öfkeyi alıp sevgiye ve yaratıma dönüştürebilirsiniz. Ve bence bu sanatçıların her birinin yaptığı şey bu. Hepsi topluluğa bağlı, hepsinin topluluk odaklı çalışmaları var. Ve bu tarihi alıp anlamlandırmaya çalışırlar ve kendilerini insanların bağlanabileceği şekilde ifade ederler. Ve bence aşktır.

Devery Jacobs, solda ve Paulina Alexis, Harjo’nun Taika Waititi ile yarattığı “Reservation Dogs”ta. Kredi. . . Shane Kahverengi/FX

En son yaptığınız film 2015’teydi. “Reservation Dogs”tan sonra bu sefer farklı mı hissettiriyor?

Bunu “Reservation Dogs”tan önce yapmıştım. ” Bu yüzden bunu çok düşük bütçeyle yapıyordum ve anlatılması gereken bir hikaye anlatmak istedim. Çağdaş Yerli sanatına, olması gerektiğini düşündüğüm şekilde bakılmadı ve sunulmadı. Yerli sanatının dünyada ne olduğuna dair çok eski bir görüş var. Tüm bu sanatçılarla arkadaşım ve sonsuza dek sanatçıları tanıdım. Görülmemiş bu dünyayı göstermek ve ayrıca Yerli sanatı yeniden çerçevelemeye yardımcı olmak için bir fırsat gibi geldi.

Organik olarak genişlemesini istedim. Yani bir sanatçıyla çekim yapıyorsam ve sonra birkaç sanatçıyla daha tanışırsam, onları takip eder ve onlarla bir şeyler yapardım.

Üzerinde ağır çekim B-roll ile oturma röportajı yaptığım birçok belgesel yaptım ve bu harika. Ama ben farklı bir şey yapmak istedim. Bilerek çok fazla oturma görüşmesi yapmadım. Pek çok Les Blank filmine bakıyordum, özellikle [müzisyen-söz yazarı] Leon Russell hakkında “A Poem Is a Naked Person”. Ama filmi izliyorsunuz ve bu gerçekten bu zaman periyoduyla ilgili [70’lerin başı].

70’lerde Guy Clark ve Townes Van Zandt, Steve Earle’ü konu alan Heartworn Highways adlı bu belgeseli izledik. Kulağa böyle geliyordu: Olanların görsel bir belgesi. Bununla yapmak istediğim şey buydu: kendi işlerini yapan insanları filme almak.

Takip edeceğinizi bildiğiniz belirli kişilerle mi bu işe girdiniz?

Evet, başlangıçta [şarkıcı] Micah P. Hinson, [disiplinlerarası sanatçı] Cannupa Hanska Luger, [ressam] Haley Greenfeather English ve Labrys grubunun sahibi arkadaşım Penny Pitchlynn’di. Penny’nin turu olmadı, bu yüzden onunla tura çıkmadım. Hala filmde ama [dansçı] Emily Johnson belgeselin daha büyük bir parçası oluyor. Ve gerçekten onları takip ediyor ve sonra organik olarak diğer insanlarla genişlemesine izin veriyordu.

Bu topluluğa göstermek istedim: bu Yerli sanat dünyasında herkesin nasıl birbirine bağlı olduğunu. “Reservation Dogs”a bakarsanız benzer; bir toplulukla ilgili. Topluluk odaklı film yapımı ve hikaye anlatımıyla gerçekten ilgileniyorum.

Artık üç uzun metrajlı film ve iki belgesel yaptınız. Belgesellerde uzun metrajlı bir filmde olduğu kadar sanatsal özgürlüğe yer var mı?

Yok, ama bence bu sadece bir hikaye anlatmanın farklı bir yolu; Belgeselle olan sınırlarını gerçekten seviyorum. “Love and Fury” ile kendim de dahil olmak üzere kameradaki her kişi için bu kuralları belirledim. “Odada görüntü alan tek kişi senmişsin gibi davran, sanki 1970’teymişiz ve sadece bir kameramız varmış gibi. “Sen almazsan kimse anlamaz.

Hepimiz zoom lenslerle çekim yaptık. Böylece, kesmek ve yeniden çerçevelemek yerine, yakın çekimler yapmak için yakınlaştırabilir veya geniş açılar için uzaklaştırabiliriz. Fikir, düzenleme yapmıyormuşuz gibi davranmaktı. Bu yüzden hızlı bir yakınlaştırma yapmayın; Akışkan olsun ki filmde tutabileyim. Bu şekilde çalışmayı seviyorum çünkü bu bir meydan okuma. Ve bir anlatı üzerinde sahip olduğunuz kontrolden çok farklı. Bu meydan okumada bir hikaye anlatıcısı olarak gerçekten sevdiğim bir şey var.

Sizce belgeselin kendisi ve bu sanatçılar dayanıklılık hakkında ne söylüyor?

Bu sanatçıların hepsi uzun yıllardır çalışıyor. Ve şu anda, ben de dahil olmak üzere, insanların Yerli sanatına ve Yerli hikayelerine dikkat etmek istediği ve kapsayıcılık ve çeşitlilikten bahsedildiği bir dönemdeyiz. Bence, kariyerleri olacağını garanti etmenin hiçbir yolu ve parası olmamasına rağmen hepsi çalışmaya devam etti. Ve bugüne kadar zorlamaya ve zorlamaya devam etmeleri, sadece dayanıklılıklarının bir kanıtıdır, aynı zamanda halklarının dayanıklılığının da bir kanıtıdır. Sanırım bizi harekete geçiren de bu: insanlarımız birçok şeyden sağ çıktı ve bu sanat dünyasındaki dayanıklılığımız bununla bağlantılı.