Stephen Sondheim ‘Kira’ Hakkında Gerçekten Ne Düşündü?

Bakec

Member
Stephen Sondheim, Jonathan Larson rock monologu “Tick, Tick”in film uyarlamasında bir tür kahin olarak karşımıza çıkıyor. . . Boom!” Lin-Manuel Miranda’nın yönettiği film, en çok “Rent”in yaratıcısı olarak bilinen Larson’a sanatsal bir övgü niteliği taşıyor. Ekranda, daha az akıl, kendi kendini ilan eden “Amerikan müzikallerinin geleceğini” reddetmeye hevesli ama Sondheim, genç adamın yeteneğini ve potansiyelini selamlıyor. Tasvir aslında dayanmaktadır: Geçen ay 91 yaşında ölen Amerikan tiyatrosunun usta zanaatkarı, Larson’un çalışmalarını finansal ve yaratıcı olarak destekledi.

Ama Larson’ın ani ölümünden birkaç ay sonra, 1996’da Sondheim ile röportaj yaptığımda görüşü karmaşıktı.

Larson’a bir Pulitzer ve bir Tony kazandıran Broadway sansasyonu “Rent” için “Bence bu devam eden bir çalışma” dedi. “Her şeyi ve mutfak lavabosunu koymak istedi ve yaptı. Bence bundan muzdarip. ”

“Tik, Tik. . . Boom!”, Miranda, kendisine “In the Heights” ve “Hamilton”ı yapması için ilham veren iki büyük tiyatro ustasına saygılarını sunar. Katherine Silberger ile birlikte yazdığım “Rent” kitabı için yaptığım araştırmanın bir parçası olan, ölümünden sonra Larson’ın makalelerini gözden geçiren ilk yazar olarak, onun karmaşıklığı ve şefkatinin yaratıcı bir şekilde onurlandırıldığını görmek beni gözyaşlarına boğdu.

Sondheim ile yaptığım röportajı tekrar gözden geçirmem için bana ilham verdi. Sondheim ile telefonda konuşmuştum. Larson’ın hikayesini anlatacak kitap için bir zamanlar çömezini cömertçe onurlandırmak istedi ama aşırı duygusal değildi. “Tick, Tick”in sahne versiyonunda hayal kırıklığına uğramıştı. . . Bir noktada “Boho Günleri” olarak bilinen ve Larson’ın George Orwell’in “1984” adlı eserine dayanan “Superbia” adlı bir gösteri yazma çabalarını kronikleştiren Boom! ”

Sondheim, “Rent” ile Larson’ın yoluna devam ettiğini söyledi. “Yine kendine geliyordu. Bazı şarkılarda kendilerine güven ve merkez vardı. ”

Larson’ın akıl hocasıyla karmaşık bir ilişkisi vardı. Hedeflerinden biri, dünyadaki Sondheim’lara bir alternatif sağlayacak yeni nesil oyun yazarlarının sorumluluğunu üstlenmekti. Bir arkadaşına “1990’lar, artık değişim zamanı” dedi.

Sondheim ile bazı bölümleri “Rent” kitabında yer alan röportajın tamamı şöyle:

STEPHEN SONDHEIM Onunla “Superbia” adlı bir gösteride tanıştım. “Bizi neyin bir araya getirdiğini hatırlamıyorum. Tahminimce bana bir mektup yazdı ve buluşmak istedi. Pek çok genç besteciyle tanışıyorum: eğer bir mektup yazarlarsa ve eser beni ilgilendiriyorsa, onlarla her zaman görüşeceğim. Ben onu tanırken uzun bir süre “Superbia” üzerinde çalıştı ve sanırım ilk taslaktan hemen sonraydı. Gösterinin ilginç olduğunu ve yapmaya çalıştığı şeyin ilginç olduğunu düşündüm. Yanlış olan şey hikayeyle ve hikayenin nasıl anlatıldığıyla ilgiliydi. Bazı şarkılar hikayede olmayan şeyleri başarıyordu. İlerledikçe daha az ilgi çekici hale geldi çünkü hikayenin anlatılma biçiminde yeterli gerilim ve odaklanma yoktu.

Kompozisyon çalışması hakkında ne düşünüyorsunuz?

Bazı şarkıların iyi olduğunu ve bazılarının olmadığını düşündüm. Açılış numarasının biraz özgünlüğü vardı, oysa diğerleri yoktu. Hâlâ bir ses buluyordu ve bence hâlâ buluyor. Ama bir sesi vardı ve önemli olan buydu.

Oyuncu olmak istediğiyle ilgili bir hikaye var.

Ah, bu onunla sürekliydi. Ne zaman yazılarıyla cesareti kırılsa, bu onun riff’iydi. Öncelikli olarak yazmak istediğine dair aklında en ufak bir şüphe olduğunu sanmıyorum. Shakespeare oyuncu olarak başladı.

“Superbia” için ilk hibeyi almasında nasıl bir rol oynadınız?

Ben hibeyi veren komitenin başkanıyım. Onu kendimden vazgeçecek kadar iyi tanımıyordum. Jonathan ile olan ilişkim tamamen onun işiyle ilgiliydi. Birkaç kişisel tartışmamız oldu ama ben bir arkadaşımı desteklemiyordum, işini sevdiğim birini savunuyordum. Komitedeki herkes de beğendi.

“Boho Günleri” veya “Tick, Tick… Boom”u gördünüz mü?

“Tick, Tick… Boom” kasetini gördüm ve “Boho Days” kasetini duydum. ”

[“Tick” veya “Boho” üzerindeki] çalışmanın ilerlediğini hissettiniz mi ve materyalle özdeşleştiniz mi?

İşin garibi, ilerlediğini hissetmedim ve bunun hakkında konuştuk. “Superbia’da daha fazla özgünlük olduğunu hissettim. ” Kabul edilmek için umutsuzluğa düştüğünden ve işte kendini göstermeye başladığından endişelendim.

Ne şekilde?

Orijinal olmaktan korkan herkes gibi olmaya başladı.

Beste yapmanın ve üretilememenin yarattığı hayal kırıklıkları açısından parçanın içeriği hakkında ne düşünüyorsunuz?

Peki, bunu herkes yapar. Standart işletim prosedürü. Herkes çok şanslı olmadıkça yıllarca duruşma almadan çalışır. Söyleyeceğim tek şey, “Superbia”ya çok uzun süre tutunduğuydu. Başka şeyler üzerinde çalışmaya başladığında sevindim. Bence parçaya yaklaşımı onu çözümsüz kıldı. Her seferinde biraz daha iyi oldu ama hikayeyle ilgili temel sorunu çözmüyordu.

“Rent. ”

Devam eden bir çalışma olduğunu düşünüyorum. Hikaye odağı o. Her şeyi ve mutfak lavabosunu koymak istedi ve yaptı. Bence bundan muzdarip.

Ve ona devam etmesi gerektiğini söyledin, üzerinde çok uzun süredir çalışıyordu.

Kesinlikle. Bir parça geliştirmede belirli bir aşamaya ulaştığında, üzerine çıkamıyorsanız, devam etmelisiniz ve o parça daha sonra alınabilir. Bir yönetmen veya ilgilenen bir yapımcı gelene kadar beklemeniz gerekiyor.

Yine de ona ikinci bir hibe verdiniz mi?

Evet. Belki de hafızam bulanıktı, aynı rutubete düşmemesi için onu uyarıyordum. Bunun için endişelendim.

İşbirlikçileri, hikayeyi “Rent. ” Sizce düzeldi mi?

Biraz.

Sence onun için daha mı zordu?

Hayır. Ondan daha zor zamanlar geçiren insanlar tanıyorum. Bir noktada, sanırım Jonathan’ın isteği üzerine David Geffen’e “Rent”ten üç şarkı gönderdim ve o bir hafta içinde geri çevrildi. İki tabure arasına düştüğünü söyledi. Kısmen şov dünyası ve kısmen pop.

Bu sefer bir şeyler üretmek, başladığınız zamandan daha mı zor?

Hayır, daha kolay. Broadway’de yapmak istemiyorsanız Off Broadway ile daha kolay. Ben büyüdüğümde Off Broadway diye bir şey yoktu. Off Broadway’de veya bölgesel bir tiyatroda önceden test edilmedikçe hiçbir yapımcı bilinmeyene şans tanımaz. Bu nedenle, bölgesel ve Off Broadway’in yaygınlaşmasıyla çok daha kolay.

Jonathan hakkında başka bir yeniden yazmanın istenmesi hakkında yaptığınız bir konuşmayı hatırlıyor musunuz?

Nasıl işbirliği yapılacağını öğrenmen gerektiğini söyledim. Öğrendi. Birkaç gün sonra beni tekrar aradı ve “Haklısın” dedi. İşbirliği yapmaya hazırım.

Atölye üretimini gördünüz mü?

Evet.

Bu kadar başarılı olacağına dair bir fikriniz var mıydı?

Hayır. Jonathan’ın öleceğini bilmiyordum, bu onu bir efsane yaptı.

Onunla en son Aralık ayında konuşmuştum. Büyüme tarzından memnun hissediyordu. Provanın ortasında herhangi bir yazarın yaptığı gibi hissetti. Bu korkunç, harika. Bundan utanıyorum, harika değil mi?

“Kira”nın “Boho Günleri”nden bir ilerleme olduğunu hissettiniz mi? Yoluna geri döndüğünü hissettin mi?

Evet. Yine kendine geliyordu. Bazı şarkılarda kendilerine güven ve merkez vardı. İki sevgilinin olduğu şarkı harika bir besteydi. “Santa Fe”yi çok sevdim. Tüm skorda bir hikayeye yanıt veren biri vardı, belli ki umursadığı bir hikayeydi.