Sinagogum Saldırıya Uğradı Ama Yabancıyı Karşılamaktan Asla Vazgeçmeyeceğim

Bakec

Member
“Komşunu sev” veya “Topluluğunuza özen gösterin” gibi bazı öğretiler hemen hemen her dini veya ahlaki uygulama tarafından paylaşılır. Evrimsel bir bakış açısından bu mantıklı: Uzun vadede grup, bireyden daha iyisini yapar.

Ama yabancıyı kabul etmek, onlara bakmak şöyle dursun, doğal olarak gelmez. Geçenlerde beynimizin bunun için kablolu olmadığını hatırlattım. Yabancılar, tanım gereği, bilinmiyor. Bilinmeyen genellikle korku yaratır. Bu bağlamda yabancılar zararlıdır.

Tüm insanlar kutsal mekanlarında bir güvenlik duygusuna sahip olmalıdır. Ancak birçok geçmişe sahip çok sayıda insan her zaman güvende hissetmez. Cemaatlerim ve ben bunu iyi biliyoruz ve hepimiz hayatta olduğumuz için minnettarız.

15 Ocak’ta silahlı bir adam sinagogumuza girdi ve yakındaki bir federal hapishanede tutulan bir kadının serbest bırakılmasını talep etti. Bu terörist tarafından rehin tutulduğum 10 saat boyunca, birçok Yahudi’nin günlük olarak yaşadığı tüm endişe ve korku gerçekleşti. Hiç kimse böyle yaşamamalı – ne Charleston, SC’deki Anne Emmanuel AME Kilisesi’nin cemaatleri, ne Sih tapınaklarının üyeleri ne de tahrip edilen camiler, ne Teksas’taki küçük sinagogumuz ne de Pittsburgh’daki Hayat Ağacı Sinagogu veya Poway, California’daki Chabad sinagogu

Colleyville’deki Beth Israel’de başımıza gelenler yalnızca en yeni, dramatik olaydır. 15 Ocak’ta sinagoguma yapılan saldırıdan önce bile birçok Yahudi gergindi. Antisemitik saldırılar son yıllarda arttı. Nefret şimdiden birçok ibadethanede tacize ve hatta kan dökülmesine neden oldu. Bu sorunlar çok uzun zamandır bizimle.

Sorunun en azından bir kısmı, bizim kendimizin yabancı olmamızdır. Yahudiler yabancıdır. Müslümanlar yabancıdır. Farklı bir dini geleneğe sahip olan veya hiçbir dini geleneğe sahip olmayan insanlar yabancı olarak algılanır. Farklı etnik kökenlerden insanlar yabancı olarak kabul edilebilir. Farklı siyasi görüşlere sahip insanlar yabancı olarak görülüyor. Biz yabancıyız çünkü insan uzaktan bakıp başkasının gerçekliğini anlamadan yargıda bulunabilir. Biz yabancıyız çünkü meraklı olmak, başkalarına şüphenin faydasını vermek için çok çalışmak gerekir. Birinin grubuna bağlı kalmak çok daha kolay ve çok daha rahat. “Komşunu sev” yeterince zor.

İşte bu yüzden ben ve diğer birçok dini lider, yabancıyı sevmenin kutsal yükümlülüğüne tekrar tekrar dikkat çekti. Mukaddes Kitabın ilk beş kitabı olan Tevrat’ta yabancıya bakma emri en az 36 kez belirtilir – diğer tüm mitsvalardan daha fazla. Çok sık anılıyor çünkü hatırlatmaya ihtiyacımız var, çünkü bu doğal değil. Bu zor. Sadece yabancıdan korkma fikrini aşmak yeterince büyük bir engel.

Bu öğretiyi vurguluyorum ve her dakikanın sonunuz olabileceğini hissettiği bir rehine durumu yaşadıktan sonra bile bu ahlaka göre yaşamaya çalışıyorum. Rahatlığı yalnızca kişinin bildiği ve güvendiği kişilerde aramanın cazibesini anlıyorum. Cemaatlerim ve ben kutsal evimizde bize doğrultulmuş bir silahla 10 saatten fazla zaman harcadık.

Acıya ek olarak, sinagogumun kapılarını açtım ve daha sonra bana ve cemaat arkadaşlarıma saldıracak olan kişiyi bilmeden karşıladım. Kapıyı açmam her zaman üzerimde ağır bir yük olacak. Yine de, yabancıyı karşılama ve önemseme ve bu değeri yaşama fikrine bağlı kalmaya devam ediyorum.

Bu öğretiyi saflıktan dolayı sunmuyorum. Hepimizin içinde yaşadığımız bağlamı anlama sorumluluğu var. Anlamak, bir felaket beklediğimiz veya sürekli bir korku halinde yaşadığımız anlamına gelmez. Güvenlik eylem planlarına ve en kötü ihtimale karşı hazırlıklara ihtiyacımız var. Kasıtlı nefret ve şiddet eylemlerinden sonra çok fazla nöbete katıldım ve düzenlenmesine yardım ettim; yas toplandıktan sonra toplanıyor.

Mevcut gerçekliğimiz bu. Bu gerçeği değiştirebileceğimize ve değiştirmemiz gerektiğine tüm kalbim ve ruhumla inanıyorum. Bu, yabancıyı önemsemeye geri döner – kendimizden farklı olanlarla tanışmaya ve konuşmaya istekli olduğumuz kadar önemsemek. Deneyimlerimizin aynı olmayabileceğini ve muhtemelen aynı fikirde olmayacağımızı bilecek kadar önemsemek, öğretecek ve öğrenecek bir şeyleri olan insanız. Bu kolay değil. Ve şu anda, karşı kültür hissediyor.

Yahudiliğin birçok parçası karşı kültürdür – özellikle de kolay olanı değil, doğru olanı yaptığımıza dair talimat. Diğer insanlara ne kadar özen göstermemiz gerektiğine gelince, bu öğretiler dini ve kültürel sınırları aşar.

Artık herkesin bizimle burada buluşmayacağını biliyoruz, ama işten de adım atamayız. Bunda hepimizin payı var. Geleneklerimizi ve yaşamlarımızı paylaşmak için her kökenden din adamları ve topluluk liderleri merakla buluşuyor. Dini olmayanlarla, dinleme, öğrenme arzusu ve yeni ilişkiler kurma fırsatı olan inanç topluluklarını bir araya getirmektir. Bu sadece teorik değil. Colleyville ve çevresinde, Barış Birlikte çatısı altında bu işi yapmak için şimdiden 20’den fazla grup bir araya geldi. Charlottesville’den sonra ilişkiler kurmak için toplu bir çaba olarak toplanmaya başladık.

Son birkaç hafta içinde cemaatim ve ben, dünyanın dört bir yanındaki yabancılardan büyük bir sevgi ve destek aldık. Yabancıya duyduğumuz bu sevgiyle başlar, ancak bunu şiddete tepki olarak değil, empati ile teşvik edersek, dünyamızı değiştirebiliriz.

Charlie Cytron-Walker, Teksas, Colleyville’deki Beth Israel Cemaati’nin hahamıdır.

The Times, editöre çeşitli mektuplar yayınlamaya kararlıdır . Bu veya makalelerimizden herhangi biri hakkında ne düşündüğünüzü duymak isteriz. İşte bazı ipuçları . Ve işte e-postamız: [email protected] .

Facebook , Twitter (@NYTopinion) üzerinden The New York Times Opinion bölümünü takip edin ) ve Instagram .