Selena Gomez, Taylor Swift ve Kusurların Gerçekliği

Bakec

Member
Çoğu ölçüme göre, Selena Gomez ve Taylor Swift dikkat çekici kadınlar. Zeki ve yetenekli, doğuştan gelen yetenek, sıkı ve sürekli çalışma, hırs ve vizyon sayesinde başarılı oldular. Her ikisi de övgü ve gözyaşı kasılmalarına ilham veren türden mega pop yıldızları. Kalabalıklar kabarır ve onların varlığından ayrılır. Neredeyse ünlülere özel görünen bir parlaklıkla süslendiler, tenleri o kadar parlak ki filtre gerektirmiyor.

Ama mükemmel değiller. Daha da önemlisi, öyleymiş gibi de davranmıyorlar. Yakın zamanda yayınlanan bir Apple TV+ belgeseli olan “Selena Gomez: My Mind & Me”, artık 30 yaşında olan Gomez’in acımasız bir portresini ve bipolar bozukluk, lupus, anksiyete ve psikoz deneyimlerini sunuyor. 32 yaşındaki Taylor Swift, son albümü “Midnights”ta mezarlık vardiyasında çalışırken yaşadığı depresyon ve sonunda krize girmesi hakkında şarkı söylüyor. “Benim, merhaba, sorun benim, benim / Benim, merhaba, herkes aynı fikirde, herkes aynı fikirde,” diye devam ediyor “Anti-Kahraman” şarkısı. “Bazen herkesin seksi bir bebek olduğunu hissediyorum / Ve ben bir canavarım.”

Dışsal kusursuzluk ve duygusal savunmasızlığın bu birleşimi, çağdaş kadın pop yıldızlığına özgü bir özellik gibi geliyor. Bir ekranda kusursuz ihtişam, ustalıkla hazırlanmış koreografi ve kostümlü performanslar ve ürkütücü lüks gösterileri görüyoruz. Diğer ekranda kaygı, TSSB, panik ataklar ve uykusuzluk kabulleri.

Sadece Gomez ve Swift değil, Adele, Lady Gaga ve Ariana Grande gibi günümüzün kadın pop yıldızlarının birçoğunun kaygı, depresyon ve panik ataklarla mücadelelerini açıkça ifade etmeleri ne anlama geliyor? Megan Thee Stallion, “Anxiety” adlı bir şarkı yazdı ve ruh sağlığına adanmış bir web sitesi oluşturdu. Soğukkanlı bir özgüven örneği olan Rihanna bile ara sıra yaşadığı kaygı nöbetlerini kabul etti. Pek çok yıldız, gönderilerinde ve röportajlarında, açgözlü kamuoyu incelemesinin – takipçiler, tepkiler, üretilmiş öfke, eleştiriler, nefret edenler – kendilerine ulaştığını itiraf ediyor.

Bazıları ünlüleri dertlerini gereğinden fazla paylaştığı için eleştirebilir, ancak bu dürtü kesinlikle akıl sağlığı sorunlarında kayda değer bir artışla ve bu zorluklarla ilgili artan bir farkındalık ve açıklıkla uyumludur. Bu pop müziğe veya kadınlara özel de değildir; rekabetçi sporlarda, Simone Biles ve Naomi Osaka gibi sporcular ve erkekler arasında, olimpik yüzücü Michael Phelps ve NBA’den Kevin Love, performansın getirdiği baskılar konusunda benzer şekilde samimiydi.

Gomez için etkileri acımasız oldu. Alek Keshishian’ın belgeselinde sergilenen kırılganlığı, merkezdeki genç kadının muazzam çekiciliğine rağmen – veya belki de bu yüzden – izlemek bazen zor. Alçakgönüllülük ve kendini küçümseme ile Gomez, onu alt edebilecek fiziksel ve duygusal acıyı anlatıyor. “Kafamın içinde bunu kaçırdığını söyleyen bir ses geliyor. Bu berbattı, berbattı,” diyor Gomez ekibine bir sahne provasından sonra. “Baskı çok büyük çünkü elimden gelenin en iyisini yapmak istiyorum ve değilim.”

Yükü dengelemek için şöhret, başarı, zenginlik ve güzelliğin faydaları olmadan – tamamen aynı oranlarda değilse de – aynı amansız incelemeyi ve kendinden şüphe duymayı hayal edin. Emily Weinstein ve Carrie James, “Ekranlarının Arkasında: Gençlerin Karşılaştıkları (Ve Yetişkinler Eksik)” adlı son kitapta “Comparison Quicksand” adını verdikleri şeyi belgeliyor. Kızların, “Sosyal medyada herkes benden çok daha iyi ve çok ileride gibi görünüyor, bu da stresli ve kendimi geride, istenmeyen ve aptal hissetmeme neden oluyor” gibi sözler aktarıyorlar. Ve: “Instagram’da geziniyorum ve mükemmel vücutlara sahip modeller görüyorum ve kendim için korkunç hissediyorum.” Weinstein ve James, güvensizliğe duyarlı (ve hangilerinin olmadığı merak edilen) gençler için, “sosyal medyaya girmek ‘karanlık sarmalı’ harekete geçirebilir” diye yazıyor.

“Birisi bir yorum yaptı ve bu beni de dahil etti ve ardından iki gün boyunca kendimi kötü hissettim.” Bu, sosyal medyadan bahseden herhangi bir genç kadın gibi geliyor, ancak bu durumda, eski beau Justin Bieber’ın karısının bir yorumuna atıfta bulunan Rolling Stone ile yakın tarihli bir röportajdaki Selena Gomez. Benzer bir rastgele çevrimiçi gönderi, ünlülerin eski erkek arkadaşı olmadan herkes üzerinde aynı etkiye sahip olabilir. Ölçek daha küçük olabilir, ancak yine de ortalama bir genç için tüm dünyadır. Weinstein ve James, sosyal medyada “düşmanlığın aynı zamanda – hatta için – bir seyirci. 12 yaşındaki bir çocuk, Weinstein ve James’e “Eve gittiğinizde drama veya zorbalığa ara veremezsiniz” dedi.

Donna Jackson Nakazawa’nın yakın zamanda yazdığı “Girls on the Brink: Helping Our Daughters A Era of Anxiety, Depression, and Social Media” adlı başka bir kitapta bir bölüm, “Kızlar için Zehirli Bir Çağ mı?” ve hemen bir cevap veriyor, “Evet ve düşündüğünüzden daha kötü.”

En zorlu ve en kararlı olanlar için bile zor ve Selena Gomez bunların ikisi de. Genç bir anne babanın çocuğu olarak dünyaya geldi, genç yaşta çalışmaya başladı ve hiç durmadı. Gomez sinemada hem takdire şayan hem de sempatik olarak karşımıza çıkıyor. İster ağlayan bir hayranı ister eski bir aile dostu olsun, ekranda birine sarıldığında, kollarını tamamen etrafına doluyor ve sıkıca sarılıyor. Ekranın diğer tarafından kucaklandığını hissediyorsunuz.

Bu, bugün hayranların tam olarak yanıt verdiği şey olabilir.

1991’de Keshishian’ın çok farklı bir başka pop yıldızı, Madonna hakkında “Doğruluk mu Cesaret mi” belgeselini yönetmesinin hiçbir değeri yok. The Times’ın eleştirmeni, “Kimse Ona Utangaç Demedi” başlığı altında, konusunun “tükenmez kabadayılığı”na dikkat çekti. O zamanlar, Madonna, Cyndi Lauper ve Janet Jackson gibi pop şarkıcıları, diğer insanların ne düşündüğünü umursamamak yerine muhtemelen çok fazla önemsemek gibi kırılganlığa karşı sertlik yansıtma eğilimindeydiler. Belki de daha yeni kazanılmış bir gücü yansıtma ihtiyacı hissettiler. Ortaya çıkan görüntü, kendi yöntemleriyle göz korkutucu ve gerçekçi olmasa da ilham verici olabilir.

Her nesil, kendi özlemlerine ve güvensizliklerine uyum sağlayan bir dizi pop yıldızı alıyor olabilir. Genç kadınlar, bugünün pop yıldızlarıyla daha iyi ve daha kötü ilişkiler kurabilirler.

The Times yayınlamaya kararlı çeşitli harfler editöre. Bu veya makalelerimizden herhangi biri hakkında ne düşündüğünüzü duymak isteriz. İşte bazıları ipuçları . Ve işte e-postamız: [email protected] .

The New York Times Görüş bölümünü takip edin
Facebook , Twitter (@NYTopinion) ve instagram .