Salgını Çok Yakında İlan Etmenin Ahlaki Tehlikesi

Bakec

Member
1990’ların başı, birçok yönden Amerika’daki AIDS salgınının ilk yıllarının en korkunçlarıydı. Hastalıkla ilgili araştırmalar yüksek hızdaydı, ancak ilaç üstüne ilaç durdurulamadı 20’li, 30’lu, 40’lı ve 50’li yaşlardaki arkadaşlar ve aile için HIV cenaze törenleri hız kesmeden devam etti ve hastalanma riski taşıyan çoğumuz normal bir yaşam umudunu yitirmiştik. hayat. Arkadaşlarım ve ben, çoğumuz üniversiteden sadece birkaç yıl sonra, anı yaşıyorduk çünkü ne kadar zamanımız kaldığından emin değildik.

Kuzenim Carl, Temmuz 1995’te AIDS’e bağlı lenfomadan öldü. Aynı zamanda benim de HIV pozitif olduğumu öğrendiğim yıldı. Yakında Carl’ın kaderinin benim olup olmayacağını merak ettim.

Ama sonra şansımız yaver gitti. 1996’da, HIV’i kontrol edebilen, proteaz inhibitörleri adı verilen yeni nesil tedaviler ortaya çıktı. Doktorlar Lazarus etkisinden bahsettiler: Hastalarının ölüme yakınken sağlığa geçişini izlemek. Bir klinik araştırmaya kaydoldum ve o yıl ilaçları almaya başladım. Onlar sayesinde hayattayım.

1996’da yazar Andrew Sullivan, AIDS ilaç geliştirme ve araştırmalarını ilerletmek için birkaç yıl önce birlikte kurduğum bir AIDS aktivist grubunun toplantısına geldi. Bu proteaz inhibitörleri hakkındaki verilerin büyük bir bilimsel konferansta açıklanmasından hemen sonraydı. İlaç şirketlerinin ve bilim adamlarının iddialarına karşı sert şüphecilerden oluşan bir ekip olarak biliniyorduk, ancak veriler bu ilaçların devrim niteliğinde olduğunu açıkça gösteriyordu. Ben dahil birçok insan için salgının gidişatını değiştireceklerdi. Bay Sullivan, The New York Times Magazine için o yılın Kasım ayında yayınlanan “When Plagues End” başlıklı bir makale yazmaya devam etti ve haklı olarak AIDS’in artık virüs bulaşan herkes için bir ölüm cezası değil, kronik bir hastalık olduğunu belirtti. yönetilebilir hastalık.

Elbette, Bay Sullivan’ın da fark ettiği gibi, AIDS salgını tamamen sona ermedi. Bir bakıma bizim gibi beyaz orta sınıf gey erkekler için sona erdi; bu ilaçlara ve genel olarak iyi tıbbi bakıma erişimimiz vardı ve normale dönmeyi düşünmeye başlayabilirdik. Ancak AIDS, Amerika’da bizim gibi insanların görmezden gelmesi kolay yerlerde oyalandı ve gelişti.

Virüs Afro-Amerikan ve Latin topluluklarında, özellikle genç gey erkekler arasında kök saldı. New York City ve San Francisco’dan Güney’e ve kırsal alanlara taşındı ve bu ülkedeki sağlık eşitsizliklerinin coğrafyasını takip etti. HIV, Afrika’yı da mahvetmeye devam etti ve aldığım haplar, aktivistler dünyayı dikkat çekmek için utandırana kadar, orada birkaç yıl boyunca yaygın olarak bulunamayacaktı. ABD’li bir yetkili, yüksek ilaç fiyatlarının hapları başkalarının elinden uzak tuttuğunu kabul etmek yerine, Afrikalıların zamanı söyleyemediğini ve dolayısıyla AIDS ilaçlarının orada bir işe yaramadığını söyledi.

Yaklaşık otuz yıl sonra, farklı bir pandeminin ortasındayız. Ve yine şansımız yaver gitti: Covid-19 için aşılarımız var ve onlar da devrim niteliğinde. Pandemi değişti.

Ve bir kez daha, normale dönme ve başka bir pandeminin sonunu ilan etme arzusu, en azından bazılarımız için, iki yıldan fazla süren ölüm, ıstırap ve zorluklardan sonra hissedilir hale geldi. Valilerin son zamanlarda maske yönetmeliğini kaldırması bunu yansıtıyor. Birçoğunun, yeni varyantlarla neler olabileceğine bağlı olduğunu, ancak kolayca kalıcı hale gelebileceğini öne sürdüğü bir terhis var. Ülkenin çoğu olmasa da çoğu Covid-19’dan devam etti veya geçmek istiyor.

SARS-CoV-2’nin öngörülebilir gelecekte bizimle olacağı ve onun da Amerika’daki sosyal ve ekonomik eşitsizliğin fay hatlarını izleyeceği açık. İnsanların Covid-19 için aşılara yetersiz erişiminin olduğu ülkelerde – muhtemelen çoğu Afrika’da – devam edecek. Bazıları düşük aşılama oranlarını, ilaç şirketlerinin küresel ölçek büyütmeye izin vermek için aşı teknolojilerini esirgemesinden ziyade bu ülkelerde yaşayanların tereddütlerine bağlayacak.

Son iki yılın enkazından kurtulmanın daha iyi bir yolu olmalı. Ortak bir kaderin bizimki kadar önemli olduğu bir geleceğe geçmek ne anlama gelir? Bu, kimsenin tek kullanımlık olmadığı anlamına gelir.

AIDS salgınının dersi, toplu tehlikemiz pahasına olsa bile insanları geride bırakmanın kolay olmasıdır. Coronavirüs varyantları, tedavi edilmemiş HIV’li kişiler gibi, enfeksiyonları kendi başlarına temizlemek için mücadele eden, bağışıklık sistemi zayıf olan kişilerde gelişebilir. şimdi bile AIDS tedavisi görmemek. Her şeyi geride bırakma arzumuz nedeniyle varyantlar ortaya çıkabilir. Hepimiz güvende olana kadar kimse gerçekten güvende değil. Yine de, sadece kendini korumak adına değil, aynı zamanda yapılacak doğru şey olduğu için de milyonlarca insanı kurtarmak için harekete geçebilir miyiz? Bu, bu salgının bizi değiştirdiğinin bir işareti olabilir. Temelli olarak.

Gregg Gonsalves (@gregggonsalves), Yale Halk Sağlığı Okulu’nda epidemiyoloji doçenti, uzun süredir AIDS aktivisti ve 2018 MacArthur üyesidir.

The Times, editöre çeşitli mektuplar yayınlamaya kararlıdır . Bu veya makalelerimizden herhangi biri hakkında ne düşündüğünüzü duymak isteriz. İşte bazı ipuçları . Ve işte e-postamız: [email protected] .

Facebook , Twitter (@NYTopinion) üzerinden The New York Times Opinion bölümünü takip edin ) ve Instagram .