Rol Önemli Değil, Antony Sher Yükselmeyi Mümkün Göründü

Bakec

Member
Antony Sher’i sahnede izlemek alışılmadık derecede içgüdüsel bir deneyimdi. Perşembe günü 72 yaşında vefat eden Güney Afrika doğumlu İngiliz sahne yıldızı Sher, sizi hisset performansları diğer birkaç oyuncunun ulaşabileceği seviyede.

Burada duygusal bir tepkiden bahsetmiyorum, ya da sadece bundan değil. Kaslarınızda, midenizde, kemiklerinizde kaydedilen fiziksel bir tepkiden bahsediyorum. Küçük çerçeveli 5 fitlik bir Sher, geleneksel ölçümlere göre, doğal olarak heybetli bir varlık değildi.

Yine de güce aç ortaçağ hükümdarlarından 20. yüzyılın şehvet düşkünü ressamlarına kadar karakterleri somutlaştırdığı konsantrasyon ve fizyolojik özgünlük, anatomik empati konusunda sizi gerginleştirdi. Bir Sher performansına katıldıktan sonra, engebeli arazide zorlu bir koşuyu takip eden ağrıyla sık sık zonklanırdım. Vücudumda çürük olup olmadığını kontrol etmeye bile karar verdim.

Onu 2005’te Broadway’de “Primo”nun baş rolünde gördükten sonra, tiyatrodan ayrılırken kendimi temkinli bir şekilde yürürken buldum ve diğer seyircilerin de aynı şeyi yaptığını hissedebileceğimi hayal ettim. Büyük yazar ve Auschwitz’den sağ kurtulan Primo Levi’nin anı kitabı “If This Is a Man”den Sher tarafından uyarlanan bu tek kişilik eserde, aktör, toplama kampındaki yaşamın anlatılmaz mirasına, en yakın zamanda, elle tutulur bir şekil verdi. bir sahne boyunca nasıl hareket etti.

Attığı her adım, ayağına asla sığmayan ayakkabılardaki bir yük hayvanı olarak aylarca varlığını çağrıştıran bir sertlik ve temkinliliğe sahipti. En basit günlük hareketler, hem korkunç hafızanın hem de istismara uğramış bir bedenin gelgit çekişi üzerinde bir irade iddiası haline geldi. Ve koluna kazınmış altı haneli dövmenin, bu adamın insanlık dışı eller tarafından nasıl karalandığının yalnızca en yüzeysel amblemi olduğunu içten içe biliyordunuz.

Yanılabilir insan formunun sınırlamalarıyla boğuşma ve bunların üstesinden gelme duygusu, onu bir yıldız yapan performansta olağanüstü bir şekilde belirgindi: Shakespeare’in Richard III. Royal Shakespeare Company için 1984 yapımı bu yapım için, Richard III’ün fiziksel engellerinin tam doğasını anlamak için ortopedi cerrahlarına danıştı.

Ortaya çıkan portre, vücudunun sınırlarının kapsamlı bir envanterini çıkarmış ve algılanan zayıflıkları silahlara dönüştürmüş bir adam olarak “şişelenmiş örümcek”, “demet sırtlı kurbağa” idi. Koltuk değneklerinde, sahnedeki herkesten daha hızlı ve daha güçlü hareket etti ve gereken yorucu enerjinin asla farkında değildiniz. (Sher’in Richard’a dönüşme süreci, 1985 tarihli “Kral Yılı” kitabında belgelenmiştir, bir oyuncunun bir rol yaratmasının birinci sınıf bir dökümü.)

Yaklaşık otuz yıl sonra Lear’ını kaçırdığıma pişmanım. Ama Sher’in ortağı (ve müstakbel kocası) Gregory Doran tarafından Royal Shakespeare Company için yönetilen ve 2000 yılında New Haven, Conn.’daki Long Wharf Tiyatrosu’na muhteşem Harriet Walter rolüyle gelen Macbeth’iyle ilgili anılarımı çok iyi hatırlıyorum. Thane’nin katil karısı. Richard III’ün aksine, Macbeth, sağlam yapılı, oldukça sıradan görünümlü bir askerdi.

Ama ölümlü bir beden ile onu aşan ruh arasındaki boşluk, hâlâ heyecan verici kanıtlar içindeydi. Bir noktada, Macbeth, neredeyse aşağılayıcı bir şekilde, “kendini aşan ve diğerinin üzerine düşen atlama hırsı…” hakkında konuşuyor.

Ve Sher’s Macbeth, sahibini olduğundan daha akıllı, daha asil ve daha iri yapmak için şiddetle yayılan hırs duygusuyla doluydu. Bu durumda vücudu gerçekten şişmiş ve büyümüş gibiydi. Ateşli ya da yanmış gibi sıcak görünüyordu; gözlerindeki parıltı korkutucuydu. Sonunda, ateş ölü ve külden bir şeye dönmüştü ve Macbeth kolayca mağlup edilen bir düşmana dönüşmüştü.

Üç yıl önce, onu Broadway’de, elle tutulur etin içindeki ruha odaklanan ve genellikle İncil’deki figürleri verimli bir toprakla betimleyen bir sanatçı olan İngiliz ressam Stanley Spencer olarak görmüştüm. Pam Gems’in “Stanley”inde Sher neredeyse havada gibiydi, sıçrayabildiği halde hiç yürümeyen bir adamın cıvıl cıvıl bir ruhuydu. Ama yerçekimine meydan okumak için elinden geleni yaparken bile, Stanley’nin kendinden geçmiş enerjisinin kaynağının, tüm etlerin yollarının eşlik eden, kederli bir farkındalığıyla birlikte bedensel, bedensel, hayvan olduğuna şüphe yoktu.

Oyundaki başka bir karakter Spencer’ın sanatını şu terimlerle anlatıyor: “Kendi etlerine kapana kısılmış, bu dünyaya kıstırılmış insanları resmediyor, ama yine de uçmaya çalışıyorlar ve bunu çok mümkün kılıyor. ”

Bay Sher için de değerli bir kitabe. Sahnede, gerçekten yükseldi. Bir insan vücudunun uçması için gereken çabayı bu kadar eksiksiz hissetmeniz, bu başarıya daha çok hayran kalmanıza neden oldu.