Politikacılar Her Yerde Hepsi Evvel’de

Bakec

Member
Bret Stephens: Merhaba Gail. Başkan Biden Salı günü Birliğin Durumu konuşmasını yapacak. Mesleki bir zorunluluk olarak izleyeceğim. Ama dürüst olmak gerekirse, en azından daha yeni enkarnasyonunda, Oscar’lar için olduğum kadar heyecanlıyım. Umarım Lauren Boebert, Biden’ın peşine Will Smith’in Chris Rock için gittiği gibi gitmez.

Anayasa’nın dediği gibi, gelenekten tamamen vazgeçebileceğimizi ve “zaman zaman” gönderilen yazılı mesajlara geri dönebileceğimizi düşünmem çılgınca mı?

Gail Collins: Oh, Bret, alaycı olma. Donald Trump Birliklerin Durumu’nu beklediğinizi hatırlıyor musunuz? O zamanlar can sıkıntısından şikayet edilmiyordu, çünkü insanlar onun çılgınca bir şey söyleyip söylemeyeceğini merakla bekliyorlardı.

Bret: Demek istediğimi söylüyorsun. Ve Trump’tan Biden’a geçiş, retorik heyecan departmanında tam olarak bir yükseltme değil.

Gail: Tamam, Biden heyecan verici bir hatip değil. Ve şimdi o Çin balonu eğlencesine takılmış durumda. Ama yine de, ekonomi iyi giderken kutlayacak şeyleri var, sence de öyle değil mi? Neşeli bir Birlik Devleti kesinlikle Oscar’lardan daha ilgi çekici olurdu. Bugün işimizi bitirmeden önce, En İyi Film’i neyin kazanması gerektiğini düşündüğünüzü soracağım konusunda sizi uyarıyorum.

Bret:“Top Gun” devam filmi dışında mı?

Birliğin Durumu Hakkında: Biden, bazı önemli yasama ve dış politika başarılarının olduğu bir yıla dönüp bakabilir. Ama bir Cumhuriyet Meclisi gerçeği göz önüne alındığında, bundan sonra ne yapacak? Önerilecek iki partili uzlaşma var mı?

Gail: Sanırım Biden uzlaşmaya varılacak iki partili bir GOP olmadığını keşfediyor. Kevin McCarthy’nin sadece borç limitini yükselterek temerrüde düşmekten kaçınmak için bir anlaşma yapmaktan mutlu olacağını düşünüyorum – ya da en azından tahmin edebiliyorum. Ancak, harcamalarda bazı ciddi kesintiler yapmaya zorlayarak kaslarını göstermek isteyen parti grubunun çılgın kesimini yakalayabileceğini hayal etmek zor.

Bret: Haklı olabilirsin. Öte yandan, tavanı yükseltmek için safları kırmak ve Demokratlarla oy kullanmak için yalnızca birkaç ılımlı Cumhuriyetçi yeterlidir. Bir çatırtıda bunu görebiliyordum.

Gail: Sen benim muhafazakar harcama dogma yorumcumsun – ne olacak? Ne olmalı?

Bret: Herhangi bir tahminde bulunmayacağım çünkü yanlış oldukları kanıtlanacak. Ne olmalı? Eski Teksas senatörü Phil Gramm’ın The Wall Street Journal’da yaptığı bir öneriyi beğendim – ve Demokrat oldu – Cumhuriyetçi oldu: Borç tavanını yükseltin, ancak kendisinin ve onun yaptığı salgınla ilgili 6 trilyon dolarlık harcamadan “harcanmayan fonları geri alın”. ortak yazar Michael Solon, 2023-24’te 255 milyar dolar tasarruf edebileceğine inanıyor. Bu, birçok Amerikalının destekleyebileceği bir uzlaşma gibi görünüyor. Ne düşünüyorsun?

Gail:İlk olarak, araştırmaya yönlendirilen pandemi fonlarını, yüksek riskli alanlarda devam eden ücretsiz testleri ve iş dünyasındaki büyük bir pandemi darbesinden kurtulamayan restoranlar ve oteller gibi hizmet sektörlerine kısa vadeli desteği görmek istiyorum.

Bret:Bu, harcama tarafında pek bir taviz gibi görünmüyor….

Gail: Ama belki orada biraz vermek vardır. Cumhuriyetçiler en sevdikleri programlardan (askeri harcamalar gibi) bazı maliyet tasarrufları sunmaya istekliyse, Demokratların pandemi finansmanından biraz taviz vereceğini hayal edebiliyorum. 6 trilyon doların harcanacak oldukça büyük bir miktar olduğunu kabul etmek zorundayım.

Bret: Rusların ve Çin casus balonlarının azgın olduğu bir çağda savunma bütçelerinde herhangi bir kesinti olacağından kuşkuluyum. Ancak Demokratların, Cumhuriyetçilerin harcama konusundaki ciddiyetini test etmeleri için iyi bir yol, tarım sübvansiyonlarında kesintilerde ısrar etmek olabilir, ki bu da, elbette, muhtemelen olmayacak. Bu yüzden, muhtemelen mümkün olan son saniyede temiz bir borç tavanı zamsıyla bitireceğiz – ancak, büyük Rick Bragg’ın dediği gibi, yalnızca “bağırmak dışında her şey bittiğinde”.

Gail: Şimdi saf politikaya geçmeme izin ver, Bret. Nikki Haley, Cumhuriyetçilerin cumhurbaşkanlığı adaylığı için yarıştığını duyurmaya hazırlanıyor. Güney Carolina’nın eski valisi olmasının yanı sıra, Trump’ın Birleşmiş Milletler büyükelçisiydi. (Jared’e “gizli dahi” dediği zamanı hatırlıyor musunuz?) Herhangi bir fikriniz var mı?

Bret: Bence o bir mil farkla Cumhuriyetçi alanın en iyisi – ve sadece Trump’ı kastetmiyorum. İyi bir BM elçisiydi ve dış politikadan anlıyor. Güney Carolina’nın makul bir valisiydi ve bugünün Cumhuriyetçiler alanında ılımlı. Hintli göçmenlerin kızı olarak ilham verici bir kişisel hikayesi var. 6 Ocak’tan sonra kendisi ile Trump arasına biraz mesafe koyan ilk Cumhuriyetçiler arasındaydı. İzleyicilerle bağlantı kuruyor.

Sevmeyecek ne var?

Gail: O kadar zaman Trump’a karşı yarışmayacağını iddia etti. Kürtaj haklarına uzun süredir devam eden muhalefeti. Ama muhtemelen o zamandan beri Cumhuriyetçi başkanlık alanına giren en güçlü kadın olurdu … vay canına, sence Margaret Chase Smith’i tekrar ziyaret edecek miyim?

Bret: Gail, Mitt Romney’e (ve köpeği Seamus’a) bu kadar zor zamanlar yaşattığın için şimdi ne kadar pişman olduğunu biliyor musun, partinin bundan sonra ne yaptığını düşünürsek? Bahse girerim Haley, başkan olarak az çok hoşunuza gidecek tek Cumhuriyetçidir.

Gail: Hmm. Evcil hayvan taşıma hikayeleri var mı?

Bret:Hehehe.

Gail: Hepsinden önemlisi, girişi, burada sıraya giren başka kaç aday göreceğimizi merak etmeme neden oldu. Ron DeSantis’in Trump’ı bire bir yenebileceğini hiç düşünmemiştim, ancak Cumhuriyetçi yarışta bir sürü insanımız olursa, bu DeSantis’e daha çok bilinen bir isim – ve hatta belki de kulağa aptalca gelen bir kampanyacı olmaktan daha az zaman verebilir.

Bret: Cumhuriyetçilerin 2024 için en çok istediği şey kazanmak. Ve bence Trump’ı aday göstermenin başarısızlığa giden bir bilet olduğunun farkındalar.

Bununla birlikte, Cumhuriyetçiler için sorun şu ki, daha fazlası mücadeleye girdikçe, GOP’un kazanan hepsini alır ön seçimlerinde Trump karşıtı oyu oylayarak Trump’ı nispeten daha güçlü hale getiriyorlar. Trump’ın yüzde 35 civarında istikrarlı bir destek tabanını koruduğu ve ardından Haley, DeSantis, Pious Pence ve Pompous Pompeo’nun – ve evet, burada Trump’a takma adlar için fikirler veriyorum – kalan yüzde 65’i paylaştığı bir senaryo görebiliyorum. .

Gail: Ve Dippy DeSantis? Doofus DeSantis mi?

Bret:Ron De Santos mu?

Bir an için Demokratlara dönebilir miyiz, Gail? Görünüşe göre parti birincil takvimini değiştirmek üzere, böylece Güney Carolina ile başlayacak, ardından New Hampshire ve Nevada’ya, ardından Georgia ve ardından Michigan’a taşınacak. Sizce bu bir gelişme mi?

Gail: Iowa için biraz üzülüyorum – ihbarda bulunmak oradaki insanlar için çok önemliydi. Ancak 2020’de parti sistemlerini alt üst ettiler ve zamanlarının dolduğu oldukça açık.

Bret:Ames veya Storm Lake’teki dondurucu Ocak aylarını hatırlayan pek çok muhabirin bu değişiklik için pek üzgün olmadığını tahmin ediyorum.

Gail: New Hampshire, ön seçimleri yönetmede harika ve Concord’daki birçok kış gününe dair güzel anılarım var – ama gerçekten, daha çeşitli nüfusa sahip eyaletlerin erken gitme sırasını alması mantıklı. Ve ben sürem Joe Biden, adaylık yarışında kendisini zirveye çıkaran şeyin Güney Carolina Temsilcisi James Clyburn olduğunu bir nanosaniye unutmadı.

Yani evet, bence bu iyi bir plan. Peki ya sen?

Bret: Tahminimce, eyaletlerin hangi sırayla gittiğinin pek bir önemi yok. Biden geçen sefer Iowa’da dördüncü oldu ve yine de kazandı. Bernie Sanders, 2016’da New Hampshire’da kazandı ve hala kaybetti. Sıra değiştirmenin uzun vadede elde ettiği şey mühlet değil. Sonunda taraflar istedikleri adayları elde etme eğiliminde oluyorlar.

Bu arada, Demokrat tarafta Biden olacak gibi görünüyor. Bunu daha önce çok sık konuştuk, ama bana en kötü fikir gibi geliyor. En azından Kamala Harris’i başka bir başkan yardımcısı adayıyla değiştirebileceğini düşünüyor musun? Bence bu … bazı seçmenleri rahatlatabilir.

Gail: Evet, burada hemfikiriz ama üzülerek söylüyorum ki ikimiz de hayal kırıklığına uğrayacağız. Biden çok açık bir şekilde aday olmayı planlıyor ve Harris’i elinde tutmamasının hiçbir yolu yok.

Bret: Pekala, en azından diğer tarafta Trump olmadığını varsayarsak, benim oyum gidiyor. Biden’ın ikinci dönemi tamamlayamaması ihtimali çok yüksek. Ve görevde büyüdüğüne veya görevi devralmaya uygun olduğuna dair hiçbir kanıt göstermedi.

Gail: Biden, diyelim ki 65 yaşında olsaydı, Beyaz Saray’da bir başka adaylığı tamamen desteklerdim. İlham veren bir başkan değil ama iyi biri.

Ancak, ikinci döneminin sonunda 86 yaşında olacaktı ve bu çok yaşlı. Kamu hizmetinde olmak için çok yaşlı değil – Jimmy Carter’ın aktivizminin son zamanlarda yavaşladığını kabul etmek zorundayım, ama hey, o 98. Biden yeni projelere geçerse harika olur.

Ama bunu yapmayacak ve Harris’ten asla kurtulamayacaktır. Bir kadının başkan seçilmesini çok ama çok hevesli biri olarak, onun otomatik olarak varis olacağı fikrinden hala korkuyorum.

Bret: İnsanlar Harris’in veep kadar büyülenmediğini gözlemlediğinde, genellikle ona muhalefetin renginden veya cinsiyetinden kaynaklandığını söyleyen biri vardır. Yargıç Ketanji Brown Jackson’ın Yüksek Mahkeme’ye onayını desteklediğim gibi, az önce Hintli bir kadını potansiyel başkan olarak desteklediğimi not edeyim.

Gail:Gerçekten yaptın.

Bret: Harris’in sorunu, kötü bir senatör olmasıydı – akranları için ortalama yüzde 2,4’e kıyasla, yoklama oylarının yüzde 30,2’sini kaçırdı. O, kampanyası daha Iowa’daki kurultayına ulaşmadan başarısızlığa uğrayan berbat bir başkan adayıydı. Başkan yardımcısı olarak, NBC’den Chuck Todd’a “güvenli bir sınırımız var” dediği zamanki gibi, aptalca ve doğru olmayan şeyler söylemek dışında görünürde hiçbir başarısı olmadı. Washington’da çoğunlukla, sık sık personel değişimi olan işlevsiz bir ofisi yönetmesiyle ünlüdür. Öyleyse, tarihin en yaşlı başkanı olan bir başkandan bir kalp atışı uzakta olmasını istiyor muyum? Bill Maher’in dediği gibi, “Üzgünüm, üzgün değilim.”

Oscar seçimime gelince, “Tár” ile gitmek zorunda kalacağım.

Gail: Pekala, biz neşeli anlaşmazlık işindeyiz, bu yüzden beni “Evvel’de Her Yerde Her Yerde” olarak yazın. En azından benim başlığım en uzun olanı.

The Times yayınlamaya kararlı çeşitli harfler editöre. Bu veya makalelerimizden herhangi biri hakkında ne düşündüğünüzü duymak isteriz. İşte bazıları ipuçları . Ve işte e-postamız: [email protected] .

The New York Times Görüş bölümünü takip edin
Facebook , Twitter (@NYTopinion) Ve instagram .