Orta Yaşlı Bir Fanboyun İtirafları

Bakec

Member
Okuyucular, yaklaşık 20 yıldır birlikteyiz ama henüz sizinle durumum hakkında hiç konuşmadım. Sahibim olgunluk kesintisiİçimde, müzik zevkinin bir rahatsızlığı şeklini alıyor.

15 yaşımdayken 15 yaşındakiler arasında popüler olan müziği dinledim. Sonra 20’li, 30’lu, 40’lı ve 50’li yaşlarıma geldiğimde 15 yaşındakiler arasında popüler olan her müziği dinlemeye devam ettim. Bedenim olgunlaştı; zevklerim yok.

Gençken bu durumu fark etmemiştim. 1975’te 14 yaşındayken, Bruce Springsteen’i keşfettim ve o zamandan beri ana müzik rehberim olarak kaldı – boomer kuşağının sonundaki biri için oldukça olağan. Üniversitede biraz gösterişçilik esintisiyle zevklerim biraz genişledi: Sam Cooke, Duke Ellington, Tom Waits, Benny Goodman, Jacques Brel ve Weather Report adlı bir caz füzyon grubu.

Sonra, 1980’lerde, zevklerim bir önceki zamana göre kronolojik olarak sıra dışıydı – Pet Shop Boys, Eurythmics, Talking Heads ve B-52’ler. Ama geriye dönüp baktığımda, zevklerimin tüm Benjamin Button’ı üzerime almaya başladığına dair işaretler vardı. 20’li yaşlarındaki bir adam için Go-Go’nun “Tatil” albümüne olan bağlılığım biraz takıntılı mıydı? Neden Mozart’ı Walkman’imden çıkarıp yerine Kim Carnes’ın “Bette Davis Eyes”ını koymuştum?

Sonsuza dek okulda tutuluyor gibiydim.

1990’lar şaşırtıcı hip-hop’ı getirdi – Tupac, Biggie, Jay-Z, Wu-Tang Clan, A Tribe Called Quest, the Fugees – ve o sırada herkes gibi ben de bunlarla tanıştım. Ellerim The Wall Street Journal için muhafazakar başyazılar yazıp düzenliyordu; kulaklarım doğrudan Compton’dan çıktı.

2000’ler çok saçmaydı. Minivanı olan bir banliyö çocuğuydum. Katy Perry “Bir kızı öptüm ve hoşuma gitti” şarkısını söylerken neden oyalandım? On yıl geçtikçe Kesha, çoğunlukla eliptikte dinlemiş olmama rağmen, kulüplerdeki çocuklar için olması gereken bir dizi dans hitiyle sahneye çıktı.

Ve tabii ki on yılın ortasında Taylor Swift’in “Tim McGraw”ı düştü ve bildiğimiz dünya tarihini değiştirdi. Sürekli derinleşen Swiftie’liğim bir soruyu kışkırttı: Liseyi zar zor hatırladığım bir yaştayken neden sürekli lise ayrılık şarkıları dinliyorum?

2010’larda favori şarkılarım kategorilere girdi. Beyoncé’nin “Drunk in Love” ve Dierks Bentley’nin “Drunk on a Plane” gibi sarhoş şarkıları vardı. “Çantamda acı sos var, yağma” lirikini içeren şarkılar vardı ve ne yazık ki sadece bir tane vardı (Beyoncé’nin “Formation”). Ve sonra müzikten çok hayatı tehdit eden kardiyak olaylara benzeyen David Guetta ve Pitbull dans marşları vardı. (Burada okuyuculara aslında bu müziğe dönmediğim konusunda güvence vermeliyim. Shakira bize kalçalarının yalan söylemediğini söylüyor; kalçalarım dilsiz.)

Neden bu müziği dinliyorum? Belki de bunun nedeni, Billy Idol’ün insan durumuyla ilgili incelikli gözlemler sunmasıdır: “Midilline bin, midilline bin, midilline bin / Hadi, hadi (Hadi) / Mony Mony (Mony, Mony) / İyi hisset (Mony, Ay) / (Para, Ay).” Belki de Destiny’s Child’ın sevilen topluluk hakkında ilham verici bir vizyon sunmasındandır: “Hanımlar, erkeğinizi evde bırakın. / Kulüp topçularla dolu ve cepleri de dolu.” Belki de Taylor Swift’in… eh… beni anladığı içindir: “Ben hayal gibi giyinmiş bir kabusum.”

İyi tarafından bakarsak, rahatsızlığım Natalie Imbruglia’nın “Torn”, Avril Lavigne’nin “Complicated” ve Swift’in “Love Story” gibi bazı pop müzik şaheserlerinin keyfini çıkarmamı sağladı. Öte yandan kültürle bağlantımı kaybetmeye başladım. “Gangnam Style” dışında tüm K-pop’u özledim. Miley Cyrus’un “Wrecking Ball” görüntüsü dışında Batı uygarlığının düşüşünü ve düşüşünü kaçırdım. Orta yaşta bir noktada, ölümle ilgili varoluşsal korkunuza odaklanabilmeniz için popüler kültür trendlerinin izini kaybetmeniz uygundur.

Sonra bir Nas konserinde siyah korsajlı iki metrelik bir kadının yanıma gelip, “Neler oluyor? senBurada mı yapıyorsun?

Sanırım müziği enerji için, eğlence için ve otoriter popülizm tehdidine dair görüşleri duymadan gidebileceğim bir yer olduğu için dinliyorum.

Gerçek hayatımla tamamen alakasız deneyimleri anlatan müzikleri neden dinlediğimi merak ederdim. 50 Cent’in aksine, beni nadiren kulüpte balonla dolu bir şişeyle bulursun. Ama belki de bu bir özelliktir, bir hata değil. Gerçeklerden kaçmak, siz gazeteyi açıp alternatifi düşünene kadar akılsızca zaman kaybı gibi görünür.

Bugünlerde gerçekten iyi müzikler dinliyorum: Sam Fender, Lana Del Rey adında bir İngiliz rockçı. Ama merak ediyorum, Billie Eilish Line’ı aştım mı – nihayet anlamadığım yeni nesil bir müzikle karşılaşıyorum. Belki de nihayet büyümenin zamanı gelmiştir. Yani, YoungBoy veya Kodak Black başka bir albüm çıkarmadıkça.

The Times yayınlamaya kararlı çeşitli harfler editöre. Bu veya herhangi bir makalemiz hakkında ne düşündüğünüzü duymak isteriz. İşte bazıları ipuçları . Ve işte e-postamız: [email protected] .

The New York Times Görüş bölümünü takip edin
Facebook , Twitter (@NYTopinion) ve instagram .