Ofis Romantizmleri Her Zaman Kötü veya Kötüye Kullanmaz. Bazen İnsandırlar.

Bakec

Member
İnsanlar bana kocamla nasıl tanıştığımı sorduklarında, “işte” nasıl tanıştığımız hakkında bir şeyler mırıldanma eğilimindeyim. Takip eden sorular varsa, sonunda onun patronu olduğumu itiraf ederim.

2011’de, ikonik somon pembesi gazetesi (artık yalnızca çevrimiçi) The New York Observer’ın genel yayın yönetmeni ve ana şirketinin yazı işleri müdürüydüm. Şimdiki kocam Jotham Sederstrom, şirketin ticari emlak ticareti yayınını yönetti ve bana rapor verdi.

CNN Worldwide’ın başkanı Jeff Zucker’ın, bir astıyla yıllardır süren ilişkisini ifşa etmediği için istifa ettiği haberini okuduğumda, iki düşüncem oldu: Bay Zucker’ın istifası tamamen yerindeydi. Ve onu yargılamak için çok az yerim vardı.

Bay Zucker’a genel olarak sempati duymuyorum, çünkü kısmen onun ve haber kanalının Donald Trump’ı etkinleştirdiğini düşünüyorum. Ayrıca, ağ yıldızlarının yayında ve bildirildiğine göre şirket toplantılarında Bay Zucker’ın kaderine dair yakınmalarını biraz gülünç buluyorum. Ancak canlı yayın muhabiri Dana Bash, şirketin Bay Zucker’ı dışarı çıkmaya zorlama hareketini “suç”a uymayan bir “ceza” olarak nitelendirdiğinde, iş yerinde romantizm hakkında konuşmak için ne kadar donanımlı olduğumuzun altını çizdi. ve etkileyebileceği güç dinamikleri.

Ne kadar çok kural ve sınır koyarsanız koyun, özellikle aşk söz konusu olduğunda, insani dürtüler bazen profesyonel düşüncelerin önüne geçer. En iyi arkadaşlarımdan biri, sabah kahvesinde eros bulabilen gösterişli bir romantik, yerinde bir ifadeyle şunu söyledi: “Ofis aşklarını bitirmeden önce gelgitleri durduracaklar.”

Kendi ofis romantizmimle şimdi olağandışı olduğunu anladığım bir şekilde uğraştım: Hemen bildirdim. (İnsan kaynakları platformu Yani tarafından 2018 yılında 500 çalışanla yapılan bir ankette, yüzde 5’ten daha azı, bir işyeri ilişkisini şirketin İK ekibine isteyerek rapor edeceklerini söyledi.) Jotham ve ben birkaç aydır birlikte çalışıyorduk ve çalışmadı. Akıllı ve çekici olduğunu ve 1995’teki Matthew Modine’e biraz benzediğini unutmayın, o zamana kadar onu bir meslektaştan başka bir şey olarak görmüyordum ve etkileşimlerimiz çok azdı.

İçki içerken romantik bölgeye giden çizgiyi aştıktan sonra, panikledim ve onu ikinci bir randevudan önce asla yapmak istemediğiniz konuşmayı yapmaya zorladım: bu konuda ciddi miyiz ve kovulmaya hazır mıyız? Daha da önemlisi, Ben kovulmaya istekli miyim? Potansiyel olarak yürüyen bir cinsel taciz davasıydım. Jotham’ı taciz etmemiş olmam önemli değildi; Ben onun patronuydum ve güç farkı bunun için fırsat yarattı.

Böylece şirket başkanına, hem kıvranmamıza hem de gergin bir şekilde gülmemize neden olan garip bir konuşmada neler olduğunu anlattım ve Jotham’ı değerlendirmekten sorumlu olmamam için raporlama hatlarını değiştirmesini istedim. . Omuz silkti, ikimiz de profesyonel olduğumuz ve konuyu olabildiğince çabuk değiştirdiğimiz için buna gerek duymadığını söyledi. Şirketin, muhtemelen bizimki gibi durumlarla ilgili kuralları içeren bir el kitabı vardı. Hiç okumadım. Ancak iş kanunu hakkında, astlarınızla flört edebileceğiniz ve cinsel taciz davası veya onları terfi ettirir veya rütbesini düşürürseniz ayrımcılık davası riski altında olmayacağınız hiçbir senaryo olmadığından emin olacak kadar bilgim var. Yine de Jotham, bir yıl sonra, 2012’de Observer’dan ayrılana kadar bana haber vermeye devam etti. (2014’te evlendik.)

Bay Zucker, haber kanalında popüler bir lider gibi görünüyor. en azından, özellikle iyi muamele gören ve cömertçe telafi edilen yayındaki yetenekler arasında, bu nedenle, işyeri meselesiyle hiçbir ilgisi olmayabilecek nedenlerle onu savunmaları şaşırtıcı değil. Ancak Bayan Bash yaptığı şeyin – boşanmış iki yetişkin arasındaki rızaya dayalı bir ilişki – suç olmadığını ima ettiğinde, benim de aynı fikirde olduğum temel bir duygu var, bu da uygunsuz iş yeri aşklarının genellikle insanlar kötü ya da taciz edici olduğu için değil, ancak çünkü onlar insan.

Öyle bile olsa, Bay Zucker’ın yaptığının ateş püsküren bir suç olduğunu inkar etmek zor: Allison Gollust ile ilişkisini ifşa etmek için yıllarca bekledi. hangi zaman ikisi birlikte yakın çalıştı.

Harvard’daki yüksek lisans öğrencilerinin cinsel tacizine ilişkin son iddiaların gösterdiği gibi, işyerinde ve akademide hem resmi hem de gayri resmi sınırların bir zorunluluk olmasının iyi nedenleri var. Liderlerin ve otorite figürlerinin eylemleri emsal teşkil ediyor ve Bay Zucker (veya ben) kimseyi taciz etmemiş veya taciz etmemiş olsa bile, bir patronun davranış şekli şirketteki diğer kişiler için kalıcı ve zararlı etkilere sahip olabilir. Görünüşe göre Bay Zucker, benim aksime, ilişkisini hemen rapor etmemiş ama kuralları çiğnemesinin açık sırrı hoş görülmüş. Kuralların güce sahip olanlar için geçerli olmadığını göstererek, şirketteki daha savunmasız insanlar pahasına, hiçbir yan etki olmaksızın sınırların aşılabileceği mesajını verdi.

Yine de, bu gerekli kurallara uymanın insan doğasının bazı temel yönlerine aykırı olduğunu kabul etmeye değer. İnsanların “bütün benliklerini” işe getirmemeleri gerektiğini düşünüyorum – hiç kimse bir işverene bunu borçlu değil – ama aynı zamanda kişisel benliğinizden hiçbirini
işe getirmeniz de imkansız . Seks ve güç genellikle iç içedir. Patron sizseniz, bir astın hayranlığı çok çekici olabilir ve astsanız, bir otorite figüründen onay almak tahrik edici olabilir. Güçlü sınırların sınırları içinde bile güçlü duygular gelişebilir.
Profesyonel yaşam, özellikle Amerika gibi iş takıntılı bir kültürde, bizi pek çok doğal olmayan duruşa zorluyor. Hayvanlar olarak, haftada en az 40 saat ekranlara bakarak bir masada oturmak için fiziksel olarak iyi tasarlanmadık. Uyanma saatlerimizin çoğunun öncelikle işe ayrılması, zihinsel sağlığımızı ve benlik duygumuzu kolayca aşındırabilecek çok modern bir gelişmedir. Kısıtlamayı gözlemleyebilen daha yüksek bir türüz, ancak aynı zamanda evrimin bizi hem koruduğu hem de sabote ettiği gezici ihtiyaç ve arzu kümeleriyiz. Ve iş dikkatimizi bu kadar çok işgal ettiğinde, insanların bazen, istemeseler ve hatta uygunsuz olsalar bile, orada derin insani bağlar bulmaları şaşırtıcı değil.

“Başka nerede insanlarla tanışacaksınız?” Jotham’ın ilişkimizin başlangıcında benim için çalıştığını utanarak söylediğimde, arkadaşlarımdan biri yarı şakayla beni rahatlattı. Ve gerçekten de, bu bilgiye aldığım tepki çoğunlukla olumlu ya da en azından sempatik olma eğilimindedir. Belki de bunun nedeni, geleneksel patron-alt cinsiyet dinamiğinin tersine çevrilmiş olmasıdır. Ya da belki kimseyi baştan çıkarıcı olarak görmüyorum: Flört etme fikrim bir kitap tavsiyesi yapmak.

Jotham ve benim şimdi 6 yaşında bir oğlumuz var ve ilişkimizin nasıl başladığı hakkında nasıl konuşacağımı hâlâ tam olarak bilmiyorum. Sanırım korkunç derecede profesyonelce olmayan bir şey yaptığımı söyleyebilirim, bu kesinlikle ateşlenebilir bir suçtu. Ve bunun parlak bir hata olduğunu, yaptığım için sonsuza dek minnettar olacağım ve rahatlayacağım.

Elizabeth Spiers (@espiers) bir yazar ve dijital medya stratejistidir. The New York Observer’ın baş editörü ve Gawker’ın kurucu editörüydü.

The Times, editöre çeşitli mektuplar yayınlamaya kararlıdır . Bu veya makalelerimizden herhangi biri hakkında ne düşündüğünüzü duymak isteriz. İşte bazı ipuçları . Ve işte e-postamız: [email protected] .

Facebook , Twitter (@NYTopinion) üzerinden The New York Times Opinion bölümünü takip edin ) ve Instagram .