‘Manzaracılar’da True Crime, Hollywood Fantasy ile Buluşuyor

Bakec

Member
Gary Cooper tarafından imzalanmış, daktiloyla yazılmış bir hayran mektubu. “Yüksek Öğlen”in sınırlı sayıda üretilen posteri. ” Frank Sinatra’nın yer aldığı bazı nadir posta pulları. Bunlar, Christopher ve Susan Edwards’ın 30 Ekim 2013’te Londra’da polise teslim olduklarında biriktirdikleri binlerce dolarlık Altın Çağ Hollywood hatıralarından sadece birkaçıydı.

Ertesi yıl Susan’ın yaşlı ebeveynlerini öldürmekten suçlu bulunan ve en az 25 yıl hapis cezasına çarptırılan münzevi İngiliz çift, şimdi şaşırtıcı bir şekilde Hollywood saplantılarına dayanan dört bölümlük trajikomik bir televizyon dizisinin konusu. Savcılara göre, çiftin Susan’ın ebeveynlerini öldürdükten sonra çaldıkları 285.000 sterlin (o zamanlar 475.000 dolardan fazla) ile finanse edilen tüketici bir saplantıydı.

Pazartesi günü HBO’da prömiyeri yapılan ve haftalık olarak yayınlanacak olan “Peyzajcılar”, bir yargıç Christopher Edwards’ın karısının ısrarı üzerine kayınvalidelerini öldürdüğü ve ardından cesetlerini arka bahçelerine gömdüğü ve derme çatma evin üzerine çalılar diktiği sonucuna vardığı için bu isimle anılıyor. 15 yıldır keşfedilmeden yattıkları mezar. (Çift, Susan’ın babasını öldürenin annesi olduğunu ve ardından Susan’ın annesini vurduğunu her zaman ileri sürmüştür.)

Will Sharpe, sağda diziyi yönetti. Susan’ı kendini biraz kapana kısılmış hissettiği bir gerçeklikte bulan biri olarak anlamaya çalışıyordum, dedi. Kredi. . . HBO

Olivia Colman ve David Thewlis’in Susan ve Christopher olarak rol aldığı dizi, Colman’ın aktör ve yapımcı olan kocası Ed Sinclair tarafından yazılan ilk senaryolu drama. 50 yaşındaki Sinclair, yakın zamanda yaptığı bir video görüşmesinde, “Üniversitede hukuk okudum ve her zaman insanların suç işlemesine neden olan şeylerle ilgilendim” dedi. “Dolayısıyla, davayı daha insani bir şekilde yeniden açma fikri vardı, çünkü ceza adaleti, zorunlu olarak, olayları çok siyah-beyaz bir şekilde, salt suç suçu açısından görmek zorundadır. ”

İzleyicileri kutuplaştırabilecek stilistik bir seçimle Sinclair, Susan Edwards’ın alışılmadık derecede verimli, filmle beslenen hayal gücünün prizması aracılığıyla çiftin iç yaşamlarını keşfetmeyi seçti. Dizi, Susan’ın en sevdiği Hollywood filmlerinden, özellikle de kahramanı (Gary Cooper tarafından canlandırılıyor) kocasının sadık sadakatiyle ilişkilendirdiği “High Noon”dan sahnelerle kesişiyor. Ayrıca Susan’ın kendisini ve Christopher’ı Batı kıyafetleri giymiş bir ekip tarafından avlanan haydutlar olarak hayal ettiği uzun bir sekans var.

Bu tür fantezi uçuşları, gerçek çiftin davranışını yansıtır: Duruşma sırasında ortaya çıkan birçok tuhaf ayrıntıdan biri, Susan’ın bir keresinde erkek kardeşi öldükten sonra, Fransız aktör Gérard Depardieu’dan olduğunu iddia ettiği mektuplar göndererek kocasının moralini yükseltmeye çalışmasıydı. , Christopher’ın en sevdiği film yıldızlarından biri.

Ancak bu tuhaf unsurların sonucu, gerçek bir suç dramatizasyonundan çok, suçları kendi kurbanı olma duygusu tarafından yönlendirilmiş gibi görünen duygusal olarak kırılgan bir suçlunun fantastik bir keşfidir. Bu yaklaşım hüküm giymiş cinayetler için şaşırtıcı miktarda sempati yaratıyorsa, Sinclair bunu insan motivasyonunun gizemlerini çözmenin geçerli bir yolu olarak görüyor.

Gösterinin yaratıcısı Ed Sinclair, “Davayı daha insani bir şekilde yeniden açma fikri vardı, çünkü ceza adaleti zorunlu olarak olayları çok siyah beyaz bir şekilde görmek zorunda” dedi. Kredi. . . HBO

İngiliz aktör Dipo Ola’nın HBO ve Britain’s Sky ortak yapımı dizisinde oynayan Susan’ın avukatı Douglas Hylton aracılığıyla Susan ve Christopher ile bir yazışma kurarak çift hakkındaki anlayışını derinleştirmeye çalıştı.

Sinclair, “Susan’a yazdığım ilk mektupta tartıştığım şeylerden biri, bu hikayede inanması zor ve açıkçası komik olan bazı şeyler olduğuydu ve o da kabul etti” dedi. “Kesinlikle bunun farkındaydı. ”

Mektuplar, Sinclair’e çiftin arka planına doku ekleme şansı verdi, ancak suçla ilgili bir tartışma olmadı. (Sinclair, Edwards’lara en az bir mektupta cinayetleri sordu, ancak daha sonra ona bunu hiç almadıklarını söylediler. ) Senaryoda Sinclair, Susan’ın babasının onu cinsel olarak taciz ettiği yönündeki suçlamalarını gündeme getirdi. Yargıcın duruşma sırasında inandığını söylediği bu iddialar, Sinclair’e hikayesinin “duygusal kalbini” kazandırdı.

Dizi, özellikle Gary Cooper’a odaklanarak, Susan’ın filmden beslenen hayal gücüyle çiftin iç dünyasını keşfediyor. Kredi. . . Stefania Rosini/HBO

“Susan’ın çocukluk deneyiminin, onun esasen 11 yaşında, taciz sona erdiğinde dünyaya inen bir uzaylı olduğu anlamına geldiğine dair bir fikrim vardı,” dedi.

“The Favourite” (2019) filmindeki Kraliçe Anne rolüyle kendisine en iyi kadın oyuncu dalında Akademi Ödülü kazandıran 47 yaşındaki Colman, Susan’ı gerçeğe karşı hassas bir kavrayışa sahip, şaşmaz derecede kibar bir kadın olarak oynuyor.

“Yıllarca, bazen on yıllar boyunca, özellikle bir saldırganın elinde oldukları veya işkence gördükleri veya aile içi şiddet mağdurları oldukları için can alan birçok kadın hikayesi duydum” dedi. son bir telefon görüşmesi. “İnsanlar kopacakları noktaya gelirler. ”

Aktrisin heyecan verici bulduğu rolle ilgili en büyük zorluklardan biri, gerçekliğe dayalı sahneler ile Susan’ın kendisi için hayal ettiği alternatif fantezi evreni arasında gidip gelmek zorunda kalmasıydı.

“Bence çocuklukta istismardan kurtulan biri ile, devam ettikleri gerçeği – orada çok büyük bir güç olmalı” dedi. “Neden hayali bir dünyaya girmek istediğinizi gerçekten anlayabiliyorum. ”

Bu hayali evreni hayata geçirmek, dört bölümü de yöneten Japon-İngiliz film yapımcısı Will Sharpe’ın göreviydi. 35 yaşındaki Sharpe, Colman’ı İngiliz televizyon dizisi “Flowers”ın iki sezonunda ve son biyografik film “The Electrical Life of Louis Wain’de zaten yönetmişti. Orijinal yönetmen Alexander Payne çekildikten sonra devreye girdi.

Sharpe, Susan’ın hayal gücünün kaprislerini ve Walter Mitty’ye benzer varoluşu ifade etmek için çeşitli teknikler kullandı. Bunlar arasında renkli lens filtreleri, farklı bakış açılarından anlatılan geçmiş olayların dramatik canlandırmaları ve Christopher ve Susan’ın kendilerinin idealize edilmiş Hollywood versiyonları olarak sunulduğu abartılı romantik sahneler vardı.

Sharpe, yakın tarihli bir video röportajında, “Susan’ı kendini biraz kapana kısılmış hissettiği ve bir tür özgürlük özlemi duyduğu bir gerçeklikte bulan biri olarak anlamaya çalışıyordum” dedi. “Belki bu filmlerden ve Vahşi Batı’nın açık ovalarından aldığı şey, bir tür geçici özgürlük duygusuydu. ”

Bipolar II bozukluğu olan Sharpe, yazdığı ve oynadığı “Çiçekler” gibi dizilerde uçlarda yaşayan ve ruh sağlığı sorunlarıyla mücadele eden karakterlere ilgi duyduğunu göstermiştir.

“Onları tuhaf insanlar olarak görmektense dünyayı onların bakış açısından anlamak istiyorum” dedi.

Yönetmen, kendi yabancılaşma duygularından yararlandığını hissetti. “Bir başka faktör de ben çocukken Japonya’dan Birleşik Krallık’a taşınmış olmak” dedi. “Ya da belki sadece melez olmak Japonya’da kendimi İngiliz, burada Japon gibi hissettiğim anlamına gelir. Bu, eğer bir anlam ifade ediyorsa, bir yerde tamamen hissetmiyorum demektir. ”

Sinclair, Sharpe’a “psikolojik unsurlar ve sanırım bu gösterinin zihinsel sağlık unsurları için görsel bir dil bulmak” için kredi veriyor. Her ikisi de hikayenin komik yönlerini, karanlık temalarını dengelemenin bir yolu olarak gördü.

Sinclair, “Bence benim doğal eğilimim şeylerde mizah aramaktır” dedi. “Kısmen çok ciddi bir şey hakkında konuşmanın İngiliz utancından kaynaklanıyor. ” Aynı zamanda izleyicilerin Susan ve Christopher ile aşırı empati kurmasını da istemiyor.

“Herhalde korkunç suçlar işlediler” dedi. “Bundan kaçış yok ve kurbanların hayatta kalan akrabaları var. Umarım bu onları izleyecek kadar üzücü değildir. ”

Ama amacı çiftin imajını düzeltmek olmasa da, dramatik bir bakış açısından onları insanlaştırmanın üretken olabileceği sonucuna vardı.

“Bizi belirli şeyleri yapan şeyin ne olduğunu kendime sormaya devam ettim” dedi. “Yaptıklarımızla ilgili ne kadar yetkimiz var? Bunun, faillere sempatiyle yaklaşmayı haklı çıkarmak için sorulacak kadar ilginç bir soru olduğunu düşündüm. ”