Mackenzie Davis Ateşi Yakalıyor

Bakec

Member
Aktris Mackenzie Davis, başını kaldırıp dikkatle yaklaşan Patenciye bakarak, “Eskiye dönüş yok,” dedi. Manhattan’da parlak bir erken sonbahar günüydü ve Davis, East Village’daki Tompkins Meydanı köpek koşusunun dışındaki soyulan bir park bankına rahatça uzandı.

“Kendini kesersen iyileşir ama orada bir iz var” diye ekledi. “Bunu uzun zamandır bilmiyordum. ”

Diğer elinde tasmasını şıngırdatarak -arkadaşının minyatür bir husky olan köpeğini izliyordu- Davis ceketinin cebinden bir ziyafet çıkardı. Narin kolunu köpeğe doğru uzattı ve mamayı teklif etti, ama o da burnunu çekip geri çevirdi. Davis omuz silkti ve uzun bacaklarını rahatça katlayarak banka yaslandı.

“Her şey birikir” dedi. Son karakterinden bahsediyor olabilirdi ama şu anda kendi kendine konuşuyordu. “Geri dönme fikri her zaman mümkün görünüyordu. Sadece son zamanlarda şöyle oldum: Oh, hayır. Her şey bir iz bırakır. ”

Davis (Filippine Velge ve Andy McQueen ile birlikte resmedilmiştir) karakteri Kirsten için “Şiddet onun dünyasının bir parçasıdır” dedi. “Ama bu onun gerçekliğinin bayrağı değil. ” Kredi. . . Ian Watson/HBO Maks

34 yaşındaki Davis, belki de en çok tekno-distopik Netflix dizisi “Black Mirror”daki rolleriyle ve 2019 “Terminator” filmi “Dark Fate”de mekanik olarak geliştirilmiş süper asker olarak biliniyor. Ancak hayranlar ve eleştirmenler, özellikle AMC’nin “Halt and Catch Fire”daki programlama virtüözü Cameron Howe rolünden dolayı onu daha uzun süredir tanıyor. ”

Perşembe gününden itibaren, Emily St. John Mandel’in 2014 bilim kurgu romanından uyarlanan HBO Max’in 10 bölümlük sınırlı dizisi “Station Eleven”da Kirsten Raymonde olarak oynayacak. Kitabın kaçak başarısı göz önüne alındığında – Arthur C. Clarke ödülünü kazandı ve 1,5 milyondan fazla sattı – uyarlamanın Davis’i daha fazla ilgi odağı haline getirmesi muhtemel görünüyor. Zamanlama da öyle: Hikaye, ölümcül bir salgın ve sonrasında yaşananlar etrafında dönüyor.

Ancak bilimkurgu öncülüne rağmen, “İstasyon On Bir” fantezi olarak tasarlanmamıştır; kendini daha çok trajediyi, kişisel denemeleri ve geride bıraktıkları izleri araştırmakla ilgilenir – gerçek salgın çağımızın esrarengiz bir gelecek eseri. (Chicago ve Toronto’da çekilen şovun çekimleri Ocak 2020’de başladı.)

Davis için Kirsten’i oynamak, duygusal aralığını göstermek için bir fırsattı. Aynı zamanda kendi yoğun kayıp ve tecrit duygularıyla boğuşması için bir şanstı.

“Rahatsız edici birkaç yıl oldu,” dedi Davis, düz bir kahkahayla.

Öne geçmek için çok hazır görünüyordu.

Kahvelerimizi süzdük ve yiyecek bir şeyler bulmak için Doğu Köyü’nde dolaşmaya karar verdik. Willowy ve uzun boylu Davis, omuz hizasında sarı saçları ve geniş, berrak gözleri var. O gün bol kot pantolon ve Doc Martens giymişti. Köpeğe dilini şaklattı ve başını kaldırıp küçük bir taco dükkânını düşünmeden önce Doğu Yedinci Cadde’ye geçti: “İyi görünüyor mu?”

“Terminator: Dark Fate”deki rolünden sonra Davis, tekrar “kıyamet sonrası kötü kaltağı” oynamaya isteksizdi. Ama Kirsten’ın farklı bir şekilde güçlü olduğu ortaya çıktı. Kredi. . . The New York Times için Celeste Sloman

Davis, New York’ta kendini evinde gibi hissediyor, ancak burada kısa bir süre yaşadı. Vancouver’da büyüdü, Montreal’de üniversiteye gitti ve ardından Manhattan’da oyunculuk konservatuarı olan Neighborhood Playhouse’da okumak için iki yıllığına New York’a taşındı. İlk büyük rolünü bir bağımsız film olan Drake Doremus’un “Breathe In” (2014) filminde oynadıktan sonra, bir ajan bulmak için batıya Los Angeles’a gitti ve sonunda oraya yerleşti. Birkaç ay sonra “Halt and Catch Fire”daki çıkış rolünü üstlendi.

Dört sezon (2014-2017) süren “Halt”, Davis’in beş yıl boyunca hayatının değişmez bir parçasıydı. Dizi hiçbir zaman büyük bir izleyici kitlesi çekmese de, son yıllarda Netflix’in de yardımıyla sessizce sadık bir takipçi kitlesi kazandı. Eleştirmenler sürekli olarak onu övdü ve diziyi birçok önemli “En İyiler” listesine yerleştirdi.

“Halt”ın yaratıcısı ve göstericisi Christopher Cantwell bir e-postada Mackenzie’nin “genellikle birbirine taban tabana zıt olan niyetleri ve duyguları aynı anda oynayabileceğini” söyledi. “Aynı anda inanılmaz endişe ve aşırı güven oynayabilir. ”

Davis’in kariyeri hız kazanıyordu: 2016’da “Halt”ın üçüncü sezonundan hemen sonra, “Black Mirror” bölümünde “San Junipero”da Gugu Mbatha-Raw ile birlikte iki Emmy kazanan bir filmde yer aldı. “Halt”tan sonra Davis, Denis Villeneuve’nin “Blade Runner 2049” filminde ve ardından Jason Reitman’ın “Tully”sinde (2018) Charlize Theron ile birlikte rol aldı. O dönemi hatırladığında hâlâ biraz sersemlemiş görünüyordu.

“Bu iki filmi arka arkaya yapmak sanki…” Duraksadı ve başını yavaşça iki yana salladı. “Şu gibi hissettim: Yapmak istediğim iş bu. Sadece hayalini kurduğum bir seviyede çalışıyordum. ”

Kağıt kutularında birbirine yakın duran tacolarını düşündü. “Bunu düzgünce yapmanın bir yolu yok,” dedi, “bu yüzden ben de dalacağım.”

“İstasyon”daki başrolü doğal bir sonraki adım gibi görünüyordu, ancak 2020 ivmeyi durdurdu. Çoğu insan gibi, Davis de zorluklardan payını aldı. Uzun süreli ilişkisi, sokağa çıkma yasağından kısa bir süre önce sona erdi; Üretim “İstasyonda” dondu. Karantinaya tek başına girdi – kendi tanımladığı gibi bir “tecrit ve yalnızlık fırtınası”. Sonunda, yeni bir başlangıca ihtiyacı olan Londra’ya taşındı.

Ardından Ocak 2021’de, her gün bir önceki yılın trajedilerinin ince bir şekilde örtülü olarak yeniden canlandırılmasını talep ettiği “İstasyon On Bir” üzerinde çalışmaya başladı. Kendini “gecikmiş” duygular denizinde yüzerken buldu.

Davis’in bugüne kadarki en iyi bilinen rollerinden biri, “Black Mirror”ın Emmy ödüllü “San Junipero” bölümünde Gugu Mbatha-Raw ile birlikteydi. ” Kredi. . . Laurie Sparham/Netflix

“Bazen etrafta dolaşıyordum ve kafamda bir çizgiyi düşünüp sadece… ağlıyordum,” dedi. Gözlerini devirdi.

“Bir insan olarak hiç de öyle değilim,” diye devam etti. “Rollere oldukça rasyonel ve mantıklı yaklaşmayı seviyorum, özellikle de iş alanımda duygusal bir tepkiye güvenemeyeceğiniz için. ”

“Ama bir nedenden dolayı – bunun pandemi olduğunu söyleyeceğim! – bu hissin süresi dolmadı,” diye ekledi.

Davis, konuşmada aşırı odaklanmış ve samimi, keskin sorular veya soyut ruminasyonlarla atlıyor. Serebral, soğuk algınlığı olmadan, neredeyse yüksek sesle konuştuğu anda kendi tepkilerini sorgular.

Kirsten’in salgından sonraki bakıcısı Jeevan’ı oynayan Himesh Patel, Londra’daki mutfağından yaptığı bir video görüşmesinde, “Gerçekten akıllı bir şekilde meydan okuyor” dedi. “Olabileceğinin en iyisi olmasını isteyen bir yerden geliyor. O şiddetle zeki. ”

İki oyuncu, Davis Londra’ya yeni geldiğinde birbirlerini tanımaya başladılar. Toronto’daki sette, Davis’in sürekli olarak okuduğu bir döküm çadırını paylaştılar – bir hafta Mario Vargas Llosa’nın “Kötü Kız” ve bir sonraki hafta Michael Ondaatje’nin “Divisadero”. Patel, o zamana dair anıları sorulduğunda dikkatlice düşündü.

“Bir bakıma birbirimizi taşıyormuşuz hissi vardı” dedi. “Bir şeyler yapmak için garip bir zamandı. ”

Davis’in karakteri, çok sayıda kimlikte gezinmesini gerektirdi: Kirsten, pandemi sonrası manzarayı kateden gezgin bir müzisyen ve aktör grubu olan Travelling Symphony’nin bir üyesidir. Sahnede aynı derecede rahat (o grubun Hamlet’i) ya da bir bıçak kullanan Kirsten, hem son derece koruyucu bir anne figürü hem de zarar görmüş bir genç kadın. Ölümcül grip vurduğunda 8 yaşındaydı (Matilda Lawler tarafından daha önceki bir zaman çizelgesinde oynanıyordu) ve “İstasyon On Bir” zamanının çoğunu anılarını kazmak, şimdiki eylemlerini o ilk günlerin dehşetine bağlamakla geçiriyor. Davis’in berrak ve anlamlı gözleri, bir ihtiyattan bir kedere, sonra geri dönerek parlıyor.

Dizinin showrunner’ı Patrick Somerville ve 1. ve 3. Bölümleri yöneten Hiro Murai, Davis’e Kirsten’ı oynama konusunda ilk kez yaklaştıklarında, satılmadı. “Terminatör”deki rolünü yeni tamamlamıştı ve Kirsten çok benzer görünüyordu. Davis, “Güçlü bir kadın karakter olan kıyamet sonrası kötü kaltağın o versiyonunu yapmış gibi hissettim” dedi.

Ama Somerville ve Murai ile konuştuktan sonra ikna oldu. Kirsten farklı bir şekilde güçlü görünüyordu. Davis, “Şiddet onun dünyasının bir parçası,” diye açıkladı, “ama bu onun gerçekliğinin bayrağı değil. ”

“Rollere oldukça rasyonel ve mantıklı yaklaşmayı seviyorum,” dedi Davis, “özellikle de benim iş alanımda duygusal bir tepkiye güvenemeyeceğiniz için. ” Kredi. . . The New York Times için Celeste Sloman

Bunun yerine, gücü duygusal derinliğinde yatar: Çok sever ve insanların duygularına ve niyetlerine karşı sezgisel bir duygusu vardır. Kirsten’i iyi bir Shakespeare aktörü yapan nitelikler, pandemi sonrası bir ortamda hayatta kalmasına da yardımcı olur.

Davis’in en güçlü sahnelerinden birinde, Kirsten’ın canlandırdığı Hamlet, titreyen mumlarla çevrili derme çatma bir sahnede babasının ölümüne yas tutar. Karanlığa bakan Kirsten’in zihni, ailesinin öldüğünü öğrendiğinde çocukluğuna kayar. Davis’in yüzü, karakterinin hayatındaki iki anı aynı anda, geçmiş ve şimdiki zamanda tutar.

Somerville bana bir video görüşmesinde, bu sahnelerde “imkansız bir alt metin okyanusu var” dedi. “Gerçekten sonra, sürekli olarak Mackenzie’nin görünmez bir şekilde arka arkaya üç bakış attığını fark ediyordum. Şovun doğrusal olmayan geri dönüşleriyle kurmayı umduğum şeyi yapıyor, anlar arasında titizlikle köprüler kuruyordu. ”

Tacos’tan sonraki gün, West Village’da tüm gün açık olan hareketli bir kafede buluştuk. Davis, gergin sunucumuz günün spesiyallerini anlatırken dinledi ve sonra ona içtenlikle teşekkür etti.

Davis’e Somerville’in anlattığı o katmanlı anlarda oyunculuğunu sorduğumda öne eğildi.

“Herkes gibi ben de son iki yılda çok sayıda üzücü olay yaşadım” dedi. “Herkes her şeyi hissettiği için gerçekten bir evi olmayan tüm bu belirsiz travma vardı – ve kalıcı olan ve başlamayan veya bitmeyen ama sadece büyük, genel bir olayın parçası olan travmayı nereye koyarsınız? kayıp hissi?”

Biraz nefes nefese, sanki kendi coşkusuyla eğleniyormuş gibi çarpık bir yarım gülümsedi ve koltuğuna geri oturdu.

“Sonra, birdenbire,” dedi, “bütün bu duyguları barındırabilecek bir evin içinde bir hikaye anlatıyordum. ”