Kiev’deyim ve Korkunç

Bakec

Member
KYIV, Ukrayna — Perşembe günü şafak vakti patlama sesleriyle uyandım. Şaşkınlıkla yataktan fırladım. Belki bir rüyaydı? Ama sonra başka bir yüksek sesle patlama duydum ve ardından bir tane daha. Kiev titriyordu. Telefonuma uzandım ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in ordusuna Ukrayna’ya saldırması emrini verdiğini okudum. Bizi bombalamaya başladılar.

İnternetim kesildi ve içimde bir korkunun gezindiğini hissettim. Daha önce hiç böyle hissetmemiştim. Sanki biri, belki de Bay Putin’in kendisi kalbimi yakalayıp sıkmıştı. Bu duygu bende kaldı: Bu benim yeni kalıcı durumum.

Rus işgali tam olarak bir sürpriz olarak gelmedi. Haftalardır, hatta aylardır bir şekilde bekliyorduk. Bay Putin’in bu hafta başındaki hamleleri – doğu Ukrayna’daki iki bölgenin bağımsızlığını tanıyarak ve her ikisine de asker göndererek – savaşın yaklaştığını açıkça ortaya koydu. Bay Putin’e, Pazartesi günkü çılgın konuşmasında açıkladığı gibi, Ukrayna egemen bir devlet değildir ve var olma hakkı yoktur. Rusya’nın kontrolüne zorla katlanacak.

Ülkeye akan tanklar ve askerler, Sayın Putin’in hayalini gerçeğe dönüştürmek için tasarlanmıştır. Ama biz Ukrayna’da bunun aksini biliyoruz. Yakın tarihli bir ankete göre, Ukraynalıların yaklaşık yüzde 43’ü Ruslarla savaşmaya hazır – ve şimdiden 100.000’den fazla ülke genelinde savunma birliklerine katıldı. Dışişleri bakanımızın Çarşamba günü dediği gibi, topraklarımızın her karışı için savaşacağız. Doğu Avrupa demokrasilerinden birinin gururlu vatandaşları olarak askeri dikta tarafından yönetilmeyi reddediyoruz.

Bay. Putin kendisinin kurtarıcı olduğunu ve Ukrayna’nın işgalden kazançlı çıkacağını iddia ediyor. Ama Sovyetler Birliği’ni ve onun “istikrarını” hâlâ özleyen tipik bir Sovyet babuşka olan 76 yaşındaki büyükannem bile delirdiğini düşünüyor.

Kiev’in çoğu hala uyurken onu Perşembe sabahı erkenden aradım. Sesi şaşırmış gibiydi ama tamamen uyanıktı. Başka bir tuhaflık belirtisi: Bir uykucu, genellikle sabah 10’dan sonra uyanır “Kendini, kocanı ve köpeğini kurtar” dedi bana. “Dairemde kalacağım. Bir Rus füzesi daireme çarparsa, öyle olsun. Uzun bir hayatım vardı. Kirli bir bodrum katında olmaktansa, mükemmel dekore edilmiş dairemde ölmeyi tercih ederim.”

Eşyalarını ve belgelerini toplaması için onu ikna etmeye çalıştım ama reddetti. “Çorba pişirmeyi tercih ederim,” dedi hüzünlü bir kahkahayla ve aramayı sonlandırdı. Bu yıkıcıydı: Büyükannem benim için her şey, geriye kalan tüm ailem ve hayatlarımız iç içe. Şehirden ayrılmayı planlamıyor olsam da işler çok kötüye giderse hazırlıklı olmak istiyorum. Büyükannemi geride bırakma düşüncesi neredeyse dayanamayacak kadar fazla. Umutsuzluğu önlemek için köpeğim Hans’ı yürüyüşe çıkardım. Bir Rus saldırısı bile Hans’ın egzersiz ihtiyacını durduramayacak.

Sokağa çıktığımda her yerde insanlar gördüm. Yaşadığım kuzey Kiev’in yoğun nüfuslu kısmında, bu o kadar da sıra dışı değil. Ama atmosfer tuhaftı. Komşular aceleyle eşyalarını arabalarına yüklerken, diğerleri bakkal ve bankamatik için kuyrukta bekliyorlardı. İnsanlar hızlı hareket ediyordu: Bazılarının büyük sırt çantaları vardı ve kampa gidiyor gibiydiler. Kimse gülümsemedi.

Acı çektiği belli olan bir kadın beni durdurdu. Onu tanıdım: O bir komşuydu ve bir köpek sahibiydi. “Lütfen bana ne yapacağımı söyler misin?” bana sordu. “Ne yapacağımı bilmiyorum.” Teriyerim ve boksörü gergin bir şekilde birbirlerine havlamaya başladılar. Ekim ayından bu yana Ukrayna içinde ve yakınlarında yaklaşık 190.000 asker toplayan Kremlin’in işgal etmeye hazır olduğuna dair medya ve hükümetten gelen sürekli uyarılara rağmen, Putin’in bunu yapmaya cesaret edeceğine inanmamıştı. Yakınlarda bir sığınak olup olmadığını kontrol etmemişti, yiyecek saklamamıştı.

Ona elimden geldiğince basit bir şekilde istilaya nasıl hazırlanacağını anlattım. Bir evcil hayvanla barınaklara gitmek zor olurdu, ancak içinde belgeler ve yiyecekler olan bir acil durum çantası hazırlamalı. Bir hava saldırısı olursa, bir koridorda veya dairesinin banyosunda saklanmalıdır. Bilgileri adım adım ilerletiyor gibiydi. “Eh, en azından birbirimizi tanıyacağız,” dedi. “Biz köpek severler birbirimize kenetlenmeliyiz.”

Yürüyüşüme devam ederken etrafımda her türlü ruh halindeki insanları gördüm. Bazıları benzin istasyonunda sıralarını beklerken tartışıyorlardı. İnsanlar çılgınca araba kullanıyorlardı ve arabalar caddelerde vızıldayarak geçiyordu. Ne zaman yüksek bir ses duyulsa, insanlar bir Rus savaş uçağından korkarak gökyüzüne baktılar. Genç bir anne siyah cipinin yanında durdu, bir eliyle kızını tutuyor ve telefonda konuşuyordu. “Evet anne gidiyoruz. Ayrılıyoruz!” çığlık attı.

Eve acele ettim ve internete girdim, çok şükür internetim geri geldi. Okuduğuma göre Rus birlikleri, Kırım’dan Ukrayna sınırlarını ihlal etmiş ve birkaç sınır kasabasını ele geçirmiş. Rus tankları ikinci büyük şehrimiz olan Kharkiv’e yaklaşmıştı. Kiev yakınlarındaki bir kasabada, Rus helikopterleri yerel havaalanına saldırdı. Ve Rus kuvvetleri başkentin kuzeyindeki Çernobil’i ele geçirdi. Ülkeyi savunmanın ilk saatlerinde 40’tan fazla Ukraynalı asker öldü ve onlarcası yaralandı.

Fedakarlıkları ülkemize yakışırdı. Bu korkunç zamanda, onun metaneti, becerikliliği ve direniş ruhu parlayacak. Ukrayna bizimdir, Bay Putin ne derse desin. 31 yaşındayım, Ukrayna’nın bağımsız olduğu yılda doğdum: Yetişkin hayatım Rus saldırganlığının gölgesinde geçti. Önce Bay Putin Kırım’ı ilhak etti, ardından 14.000’den fazla insanın ölümüne neden olan Donbas’taki savaşı körükledi. Şimdi Ukrayna için savaş bir doruğa ulaştı.

Ama Ukrayna’dan daha fazlası. Bu, sonuçları dünyaya dağılacak olan demokrasi ve otokrasi, özgürlük ve diktatörlük arasındaki bir yarışmadır. Bu sadece bizim savaşımız değil. Bu yüzden lütfen bizi onunla savaşmak için yalnız bırakmayın.

Nika Melkozerova (@NikaMelkozerova), İngilizce bir haber sitesi olan Ukrayna’nın Yeni Sesi’nin yönetici editörüdür.

The Times, editöre çeşitli mektuplar yayınlamaya kararlıdır . Bu veya makalelerimizden herhangi biri hakkında ne düşündüğünüzü duymak isteriz. İşte bazı ipuçları . Ve işte e-postamız: [email protected] .

Facebook , Twitter (@NYTopinion) üzerinden The New York Times Opinion bölümünü takip edin ) ve Instagram .