Karaca Sonrası Amerika İçin Neden İkinci Üç Aylık Kürtajları Öğrendim?

Bakec

Member
Kaliforniya’da neredeyse on yıl boyunca bir aile doktoru olarak, ilk üç aylık dönem kürtajları sağladım ve aile hekimliği asistanlarını da aynısını yapmaları için eğittim.

Meslektaşlarım ve ben, yetkin, şefkatli kürtaj devası sunmanın üreme sağlığının temel bir yönü ve ailelere ve topluluklara bakmanın önemli bir parçası olduğuna inanıyoruz. İnsanların kendileri için en anlamlı olan yaşam yolunu seçmelerine yardım ettiğimi bilmek memnuniyet verici bir iş. Ve bu işi büyük ölçüde feminist bir aktivizm eylemi olarak kutlayan kültürel bir ortamda yaparken rahat oldum.

Ancak Amerika’daki kürtaj hakları manzarası son aylarda daha da vahimleştikçe – çok sayıda eyalet kürtajın çoğunu yasaklamak için harekete geçtiğinden ve Roe v. Wade davasının bu yaz Yüksek Mahkeme tarafından muhtemelen bozulacağından – ben bunu yapmak istedim. daha fazla yap. Bu yüzden, bu yılın başlarında ikinci trimester prosedürlerini yapmayı öğrenmek için Oklahoma ve Kansas’taki kürtaj kliniklerine gittim.

Ailem ve ben yakında ülkenin Kaliforniya’dakinden çok daha az kürtaj sağlayıcısının olduğu ama kürtajın Roe sonrası Amerika’da meşru kalmasının beklendiği bir bölgesine taşınacağız. Taşınacağım eyalet, kürtaj erişiminin yeterli olduğu tüm eyaletler gibi, yaklaşan Yargıtay kararından sonra büyük olasılıkla bir hasta akını görecek. Ve bu hastaların artan bir bölümünün ikinci trimester kürtaj ihtiyacı duyması muhtemeldir.

Geçmişte bu eğitimi almadım çünkü iş fiziksel ve duygusal olarak zorlayıcı ve prosedürler daha riskli. Her zaman çok sayıda kürtaj sağlayıcısı olan yerlerde tıp çalıştım, bu yüzden vazgeçebildim. Ancak kürtaj haklarının parçalandığını gördükçe, artık bu lükse sahip olmadığımı hissediyorum.

Eğitimimin ilk gününde Oklahoma City’deki Trust Women kliniğine girdiğimde biraz korktum. California’daki kliniğimin önünde kürtaj karşıtı protestocular var ama Oklahoma’daki ortam daha yoğun. Dışarıda park edilmiş, kürtaj sağlayıcılarını IŞİD savaşçılarına benzeten grafik fetüs görüntüleri ile sıvanmış bir kamyon var. Klinik turum sırasında, “çılgın bir şey olursa” acil çıkışını gösteriyorum – kürtaj karşıtı şiddet kodu.

Kendini herhangi bir yerde bir kürtaj kliniğinde çalışmaya adamalısın, ama Trust Women ekibindekiler, tanıştığım en özverili kişiler arasında. Ülkedeki en kısıtlayıcı yasalardan bazılarına, yoksulları ve beyaz olmayan insanları orantısız bir şekilde etkileyen yasalara karşılar; vali bu hafta çoğu kürtaj için Teksas tarzı bir yasak imzaladı.

Ben oradayken, Texas’taki SB 8’in yürürlüğe girmesinden bu yana kliniğin hacmi iki katından fazla arttı ve o eyalette altı haftalık hamilelikten sonra, birçok kadın daha hamile olduğunu bilmeden kürtaj yasaklandı. Klinik günde yaklaşık 500 telefon alıyordu ve telefona cevap verebilecek sadece birkaç kişi vardı.

Bu zorluklara rağmen, klinik gördüğüm herkes kadar sıcakkanlı. Gülümsemeler her yerde, maskelerin arkasında bile tespit edilir. Duvardaki posterler, “Burada ağlayabilirsiniz” diyor.

Son zamanlarda, Amerika’daki kürtajların yaklaşık yüzde 90’ı ilk üç aylık dönemde gerçekleşti, ancak eyaletler kürtajları kısıtladıkça ve insanları kürtaj yaptırdıkça bu sayının değişmesi muhtemel görünüyor. prosedürlerini almak için daha uzun. Bu şekilde, bir eyalette yasa dışı olan birinci trimester prosedürleri, başka bir eyalette ikinci trimester prosedürleri haline gelir.

California pratiğimde yaptığım kürtajların büyük çoğunluğu hamileliğin altı, yedi veya sekizinci haftasında – pamuk yumağına benzeyen küçük bir doku parçası olan gebelik kesesinin yaklaşık olarak olduğu bir dönemdir. bir madeni para büyüklüğünde. California’nın sağlık eşitliğiyle ilgili kendi sorunları olsa da, California’da ulaşılması kolay çok sayıda kürtaj kliniği olduğu için hastalarım deva’ya büyük ölçüde bu kadar erken erişebiliyor. Ve Oklahoma dahil birçok eyaletten farklı olarak, kürtaj masraflarını karşılayan bir sağlık sigortası yapısına sahiptir.

Oklahoma’da gördüğüm hastalar genellikle Kaliforniya’daki hastalarımdan bir ila iki ay daha ilerideydi. Kliniği ziyaret etmek için beş, bazen 10 saat araba kullanıyorlardı. Bazen, onları kürtaj hakkında yanlış bilgilerle kasıtlı olarak yanlış yönlendirmiş veya onlara yanlış hamilelik tarihi vermiş olabilecek kriz gebelik merkezlerine gitmişler. Genellikle haftalarca çocuk deva ayarlamak, işten izin almak, para toplamak, kalacak bir yer bulmak, gezinti ayarlamak için harcadılar.

Trust Women çalışanlarına klinikte işlemleri yapılamayan hastaları nereye gönderdiklerini sordum. Karmaşık cerrahi geçmişi olan veya genel anestezi isteyen hastaları düşünüyordum. Saflığıma yorgun bir şekilde gülümsediler. Başka yer yok dediler.

Bir akıl hocası, on yıldan fazla bir süre önce bir tıp öğrencisi olarak ikinci üç aylık dönem kürtajına ilk kez tanık olduğumda bana “Bunu yapmaktan hoşlanmıyor” demişti. Hastadan yeni çıkardığımız hamileliği incelerken, akıl hocam bu işi insanların bize ihtiyacı olduğu için yaptığımızı ve doğru olan bu olduğu için yaptığımızı açıklamaya devam etti.

İkinci üç aylık dönem kürtaj yaptıran birçok kişi, belirsizliği ve sorumluluk duygusunu dengede biliyorum: İş bazen zor ve karmaşıktır ve bu hastaların ihtiyaç duyduğu deva’yı sağlamak bizim görevimizdir.

Kürtaja şiddetle karşı çıkanlar, hamilenin özerkliğinden çok fetüsün hayatına değer verirler. Benim için hamile kişinin özerkliği daha acil. Üç kez hamile kaldım ve taptığım üç çocuğun annesiyim, bu yüzden çocuk doğurmanın fiziksel, duygusal ve finansal yükünü anlıyorum. İstenmeyen bir hamileliğe zorlanmak düşüncesi korkunç. Bir çocuk doğurma ve istemediğim bir çocuğa ebeveynlik yapma kararı vermek zorunda kalma ya da o çocuğu evlatlık verme fikri yürek parçalayıcı.

Kürtajlar, özellikle ikinci trimesterde olanlar, duygusal ve karmaşık olabilir. Ama benim için bir insanı istenmeyen bir hamileliğe mahkum etmek daha kötü.

Aile hekimliği asistanlarımı kürtaj deva konusunda eğittiğimde, bir hastanın neden kürtaj yaptırabileceğine dair farklı senaryoları gözden geçiriyoruz: çünkü onlar çok yaşlı ya da çocuk sahibi olamayacak kadar genç, çünkü tecavüze uğradılar, çünkü çocuk yetiştirmeyi içermeyen profesyonel hırsları var, çünkü başka bir çocuğa paraları yetmiyor, çünkü çok fazla çocukları var, çünkü çocuk istemiyorlar, çünkü fetüslerinde anormallikler var. Sakinlerin değerlerini netleştirebilmeleri ve önyargılarını inceleyebilmeleri için bu senaryoların üzerinden geçmek önemlidir.

Ancak bu işi 10 yıl yaptıktan sonra, birinin neden hamileliği sonlandırmayı seçtiğine dair bir gerekçe istemenin benim veya başka birinin işi olmadığını anladım. Ben asistanken hastaneye kalp krizi geçiren hastaları kabul ederdim. Bazılarının hatalı genleri vardı. Diğerleri kötü kontrollü diyabet veya hipertansiyona sahipti. Diğerleri metamfetamin kullanmıştı. Tıbbi tedaviyi hak edenlerin yaşam koşullarına göre hüküm vermek benim işim değildi. Karşımdaki kişiye sadece yardıma ihtiyaçları olduğu için davranmak benim profesyonel ve etik yükümlülüğümdü ve öyledir ve onlara yardım edebilirim.

Sonuç olarak, kürtaj istemek için olası tüm nedenler bir araya gelir: Bu hamileliği sona erdirmek istemiyorlar. Bir bebek doğurmak istemiyorlar. Bu bana yeter. İnsanların bedensel özerklikleri hakkında karar vermelerine güvendiğimizi söyleyeceksek, onlara tamamen güvenmemiz gerekir.

Gördüğüm Oklahoma hastalarından biri, ikinci trimester prosedürü biter bitmez “Üzülmek normal mi?” diye soruyor. Personel ve ben ona “Tabii ki üzgün olmakta sorun yok” diyoruz. “Ne hissediyorsan onu hissetmene izin var.”

Daha sonra Oklahoma Nehri boyunca yürüyüşe çıkıyorum. Gökyüzü baharın parlak peygamber çiçeği mavisi, ancak yapraksız ağaçlar ve kuru, donuk otlar hala inatla kışa tutunuyor. Ağaçlara bakıyorum ve yayılmış dalları bana insan anatomisini hatırlatıyor, arterler arteriyollere ve kılcal damarlara ayrılarak daha da ince noktalara ayrılıyor.

Doğal dünya, yaşamın yaşamı yankıladığı bu tür fazlalıklara sahiptir. Doğal dünyanın güzelliğine ve onun içindeki insan deneyiminin karmaşıklığına derin bir merak duyuyorum. Ve en azından şimdilik sağlamaya devam edebildiğim için minnettarım.

Dr. Alison Block bir aile hekimi, kürtaj sağlayıcısı ve “The Nocturnists” podcast’inin baş yapımcısıdır. Kırmızı eyaletli bir kürtaj sağlayıcısı hakkındaki ilk romanı üzerinde çalışıyor.

The Times, editöre çeşitli mektuplar yayınlamaya kararlıdır . Bu veya makalelerimizden herhangi biri hakkında ne düşündüğünüzü duymak isteriz. İşte bazı ipuçları . Ve işte e-postamız: [email protected] .

Facebook , Twitter (@NYTopinion) The New York Times Opinion bölümünü takip edin ) ve Instagram .