İran En Büyük Varlığını Gözden Kaybetti: Kadınlar

Bakec

Member
Güney İran ve Güney Kaliforniya’da büyüdüğüm için, İran’daki çocukluğuyla ilgili hikayeler anlatmayı seven bir babaya sahip olmanın zevkini yaşadım. Hikayelerinin çoğu komikti ama onu her zaman gözyaşlarının eşiğine getiren bir hikaye vardı.

Elbette hiç ağlamadı; her zaman konuyu kırılma noktasında değiştirirdi. Büyük ailelerinin en zeki kardeşi olan en büyük kız kardeşi Sedige’nin hikayesiydi. Kız olduğu için, 1930’larda İran toplumu için alışılmadık bir şey olmayan 16 yaşında evlendi. Entelektüel merakına rağmen, okulu bitirme şansı hiç olmadı. Babam bunu bir suç olarak gördüğünü açıkça belirtti. Şimdi 99 yaşında ve kör olan Sedige halam, hayatının çoğunu yaptı, güçlü kadınlarla evlenen ve başarılı çocuklar yetiştiren dört başarılı oğul yetiştirdi. Ailesinden zevk aldığı kadar, geri kalanımız, hepsi doktor veya mühendis olan kardeşleri gibi gelişme özgürlüğü verilseydi, hayatıyla neler yapabileceğini merak ediyorduk.

Ama Sedige halam bile, tüm sınırlamalara rağmen, genç bir kadın olarak, 1979 İslam devriminden sonra Dini Lider Ayetullah Humeyni tarafından zorunlu kılınan başörtüsünü takmak zorunda değildi. Başörtüsü her zaman İran kültürünün bir parçası olmamıştır. 1960’larda ve 70’lerde Tahran resimleri, Jackie Kennedy’den ilham alan elbiseler, kısa kollu ve mini etek giyen kadınları gösteriyor. Ancak istedikleri gibi giyinme özgürlüğünden daha önemli olan Sedigeh’in nesli, İran toplumunda hukuk, eğitim ve tıp alanlarında kadınların yükselişine tanık oldu.

Bu ayın başlarında Tahran’da yürüyen bir kadın. Kredi… Abedin Taherkenareh/EPA, Shutterstock aracılığıyla

Aynı zamanda, bugün pek çok İranlı kadın gibi, isteyerek başörtüsünü, hatta yüzünü değil tüm vücudunu kaplayan çarşafı giyen çok sayıda İranlı kadın vardı. Bu onların seçimiydi. Evvel, başörtüsü hükümetin emri haline geldi, artık sadece dini inançtan kaynaklanmıyor. Ellerinden alınan temel bir insan hakkının sembolü haline geldi. İran’da başörtüsü yasalarına karşı gelen kadınlara uygulanan ceza, tutuklama, kırbaçlama veya hapis cezasını içeriyor.

Bugün İranlı kadınlar, akıl almaz derecede basit bir talep için gözaltına alınmayı ve daha da kötüsünü riske atıyorlar: evin dışına başörtüsü olmadan çıkma özgürlüğü.

İran ahlak polisi tarafından başörtüsünü “uygunsuz” şekilde giydiği için gözaltına alınmasının ardından hayatını kaybeden 22 yaşındaki İranlı kadın Mahsa Amini’nin kalp krizinden ölmediğini hepimiz biliyoruz. Amini’nin 17 Eylül’deki cenaze töreninden bu yana, İran’ın birçok kentinde kadınların öncülük ettiği gösteriler patlak verdi. Şikayetleri, nasıl giyineceklerini belirleyen yasalarla sınırlı değil. Protestocular, ülkelerinin ruhani liderliği tarafından dayatılan tüm boğucu kısıtlamalardan özgürlük talep ediyor. Bu gösteriler, tümü rejim tarafından şiddetle bastırılan önceki ayaklanmalardan farklı hissettiriyor. Kör ama yine de bir kahin olan Sedige halam dün bana şöyle dedi: “Genç bir kadınken, hayatın başka hiçbir yerde farklı olduğu hakkında hiçbir fikrim yoktu. Bu nesil daha fazlasını hak ettiğini biliyor; bende olmayanı istiyorlar Ben de onlar için istiyorum.”

Yapabilseydi, Sedige halamın şimdi onlarla birlikte protesto edeceğinden eminim.

Kadınlar ezildiğinde kimse kazanamaz. Bugün İran, alanlarında zirveye yükselen ve bedenleri paradoksal olarak hükümet tarafından düzenlenen eğitimli, yetenekli kadınlarla dolu. Eğitimleri ya da topluma katkıları ne olursa olsun, evlerinin dışında İran’daki her kadın ahlak polisinin insafına kalmış durumda. Bu aşağılayıcı, ruh kırıcı ve sürdürülebilir değil.

Sokaklarda yürüyen bu cesur, kararlı kadınlar engelsiz yaşama şansını ve kendilerine ikinci sınıf vatandaş muamelesi yapan bir hükümetin aldığı hakları geri kazanmayı istiyor. Kararlılıkları, açlıkları büyük şeylere yol açabilir. İranlı kadınların tam olarak olmaları gereken kişi olma fırsatı verilirse, topluma tüm İranlıların yararına olacak daha büyük katkılarda bulunabileceklerinden şüphem yok. Bunun yerine saçlarını gösterdiği için öldürülmemelerini istiyorlar.

İran buraya nasıl geldi? İran toplumunda kadınların yükselişine tanık olan, ancak ilerlemelerinin silindiğini gören Sedige halam için ağlıyorum. Hükümet adına bir tür uzlaşma olmazsa, İran daha da büyük bir huzursuzluğa doğru yönelecektir. Kadınlar sonsuza kadar bu adaletsiz yasalar altında yaşayamaz. İran’ın dini kurumu, İslami kıyafet kurallarının kaldırılmasının daha fazla eşitlik için gerekli bir ilk adım olduğunu kabul etmelidir. Bu en temel insan haklarının kadınları kapsayacak şekilde genişletilmesi karmaşık bir konu değildir. Asıl mesele, kadın bedenlerinin izlenmesi ve kontrol edilmesi gerektiği şeklindeki yanlış inanıştır.

İran’ın petrol rafinerilerinin inşasına yardım eden bir mühendis olan babam, “İran’ın petrolü olmasaydı, ülke gerçekten refaha kavuşacaktı” derdi. Doğal kaynaklarla lanetlenen ülke, geleceğini gözden kaybetti. En büyük varlığı hiçbir zaman yerin altında olmadı. İran’ın en büyük varlığı şu anda sokaklarda yürüyor.

Firoozeh Dumas, “Farsça Komik” ve “Aksansız Gülmek” kitaplarının yazarıdır.

The Times yayınlamaya kararlı harf çeşitliliği editöre. Bu veya makalelerimizden herhangi biri hakkında ne düşündüğünüzü duymak isteriz. İşte bazıları ipuçları . Ve işte e-postamız: [email protected] .

The New York Times Opinion bölümünü takip edin
Facebook , Twitter (@zeynep) ve Instagram .