Iphone Kaç Yıllık Olduğunu Nasıl Anlarız ?

Erdemitlee

Global Mod
Mod
iPhone Kaç Yıllık Olduğunu Nasıl Anlarız?

Giriş

iPhone, Apple tarafından üretilen popüler bir akıllı telefon serisidir. İkinci el bir iPhone satın alırken veya mevcut bir iPhone'un yaşını belirlemek istediğinizde, cihazın üretim yılı önemli bir bilgi olabilir. Bu makalede, bir iPhone'un kaç yıllık olduğunu belirlemenin çeşitli yöntemlerini inceleyeceğiz.

Model Numarasına Göre

iPhone'un kaç yıllık olduğunu belirlemenin en yaygın yolu, cihazın model numarasına bakmaktır. iPhone'un model numarası genellikle cihazın arka panelinde veya Ayarlar menüsünde bulunabilir. Model numarası genellikle "A" harfi ile başlar ve ardından bir dizi rakam ve harf kombinasyonu gelir.

Model numarasının belirli bir deseni vardır ve bu desen, cihazın model yılı hakkında ipuçları sağlar. Örneğin, "A" harfinden sonra gelen sayılar, cihazın model yılına işaret eder. Örneğin, iPhone 11'in model numarası A2111'dir, bu da cihazın 2019 yılında üretildiğini gösterir.

Üretim Yeri ve Seri Numarasına Göre

iPhone'un üretim yeri ve seri numarası da cihazın yaşını belirlemede kullanılabilir. iPhone'un seri numarası genellikle Ayarlar menüsünde veya cihazın arka panelinde bulunabilir. Seri numarası, cihazın üretim yılı ve yeri hakkında bilgi sağlar.

Seri numarasının belirli bir deseni vardır ve bu desen, cihazın üretim yılına ve yılına işaret eder. Örneğin, bir seri numarasının 10. ve 11. hanesi, cihazın üretim yılının son iki rakamını gösterir. Ayrıca, seri numarasının üçüncü hanesi, üretim yerini gösterir.

IMEI Numarasına Göre

IMEI (International Mobile Equipment Identity) numarası, her iPhone için benzersiz bir tanımlayıcıdır. IMEI numarası genellikle Ayarlar menüsünde veya cihazın arka panelinde bulunabilir. IMEI numarası, cihazın üretim yılı hakkında bilgi sağlayan TAC (Type Allocation Code) adı verilen bir kod içerir.

IMEI numarasının ilk altı hanesi, TAC kodunu oluşturur ve bu kod, cihazın üretim yılını belirler. IMEI numarasını çevrimiçi bir IMEI kontrol aracına girdiğinizde, cihazın modelini ve üretim yılını doğrulayabilirsiniz.

Kutu ve Aksesuarlar

Bir iPhone'un kutusu ve içeriğinde bulunan aksesuarlar da cihazın yaşını belirlemede kullanılabilir. Kutunun üzerinde veya içinde, cihazın modeli, seri numarası ve üretim yılı hakkında bilgi içeren etiketler bulunabilir. Ayrıca, orijinal şarj cihazı, kulaklıklar ve diğer aksesuarlar da cihazın yaşını belirlemek için kullanılabilir.

Satıcı Güvencesi ve Garanti

Son olarak, bir iPhone'un kaç yıllık olduğunu belirlemenin bir diğer yolu da satıcı güvencesi ve garantisidir. Yeni bir iPhone genellikle belirli bir garanti süresiyle birlikte gelir. Satıcıdan telefonu satın almadan önce garanti ve iade politikalarını dikkatlice inceleyerek, cihazın yaşını belirlemenize yardımcı olabilirsiniz.

Sonuç

Bir iPhone'un kaç yıllık olduğunu belirlemenin birkaç farklı yolu vardır. Model numarasına, üretim yeri ve seri numarasına, IMEI numarasına, kutu ve aksesuarlara, satıcı güvencesine ve garantisine bakarak, cihazın yaşını doğru bir şekilde belirleyebilirsiniz. Bu faktörleri dikkate alarak, ikinci el bir iPhone alırken veya mevcut bir iPhone'un yaşını kontrol ederken güvenilir bir karar verebilirsiniz.