İnceleme: ‘Harry Potter’ Sahneye Geri Döndü, Modern ve Hala Büyülü

Bakec

Member
Birçok çocuk gibi, Harry Potter da büyüdükçe büyüdü. J. K. Rowling’in serideki sonraki romanları, ilkinden iki kat daha kalın veya daha fazla geldi. Film versiyonlarının uzunlukları, bu son cildin uyarlanmasıyla zirveye ulaştı, “Harry Potter ve Ölüm Yadigarları”, birleşik dört buçuk saat süren iki bölüme ayrıldı. 2018’de, Jack Thorne’un Thorne, Rowling ve John Tiffany’nin bir hikayesine dayanan orijinal bir oyunu olan “Harry Potter ve Lanetli Çocuk” Broadway’de bolca yeniden düzenlenmiş Lyric Theatre’da açıldı. Ayrıca ikiye bölünmüş, toplam deneyim beş saatten fazla sürmüştü.

Ama şimdi Harry küçülmüş gibi görünüyor. Bir pandemi kapanışından sonra (ve üretim maliyetleriyle ilgili bildirilen sorunlar), “Lanetli Çocuk” geri döndü, daha kısa ve daha akıcı, iki bölümü tek bir parçaya dönüştü ve uzunluğu üçte bir oranında azaldı. Yaratıcılar bu revizyonun mekaniği konusunda sessiz kaldılar; buna “Harry Potter ve Gizemli Kısaltma” adını verin. “Birinin yayınlanan senaryoya bir değnek işaret ettiğini ve “Brevioso!” Diye bağırdığını varsayıyorum.

Salı günü açılan yeni sürüm daha küçük hissettiriyor – temaları daha keskin, fandom tavizi daha bariz. Ancak yönetmenliğini Tiffany’nin, koreografisini Steven Hoggett’in üstlendiği ve Imogen Heap’ten önemli bir nota sahip olduğu gibi, sahnelemesinde elmas keskinliğinde ve görsel hayal gücünde göz kamaştırıcı, herhangi bir büyü veya iksir kadar büyülü.

Senaryonun özü değişmedi. “Lanetli Çocuk”, kitabın doruk noktası olan Hogwarts Savaşı’ndan 19 yıl sonra, “Ölüm Yadigarları”nın sonsözünün kaldığı yerden başlıyor. Bu büyücülük ve büyücülük okuluna giderken Harry Potter’ın ikinci oğlu Albus Potter (James Romney) (katıldığım gösteride James Snyder’ın yerine Steve Haggard vardı) ve Ginny Potter (Diane Davis) – ve Rose Granger- Weasley (Nadia Brown), Hermione Granger (Jenny Jules) ve Ron Weasley’nin (David Abeles) kızıdır.

Hogwarts Ekspresi’nde Albus, Harry’nin eski düşmanı Draco Malfoy’un (Aaron Bartz) oğlu Scorpius Malfoy (Brady Dalton Richards) ile tanışır ve ona tatlılar sunar. Albus ve Scorpius’un filizlenen dostluğu, her ikisinin de babasını üzüyor, zaten dolu olan ilişkileri karmaşık hale getiriyor ve tüm büyücülük dünyasını tehlikeye atıyor. Çünkü kıyamet tehdidi olmayan ve ara sıra çikolatalı kurbağa olmayan Harry Potter nedir?

Richards, “Harry Potter ve Lanetli Çocuk”ta Ruh Emici ile Scorpius Malfoy olarak solda. ” Kredi. . . Sara Krulwich/The New York Times

Seyirci deneyimi, ışıklar sönmeden çok önce, görkemli lobiden ve oditoryuma doğru başlar. Her halı, perde, aydınlatma armatürü ve duvar kağıdı şeridi, sizi Potterverse’e sokmanıza yardımcı olur. Bu bir hayal gücü harikası ve daha fazla şov, tasarımı sahnenin ötesine taşımayı düşünmeli. Maske takma hatırlatması bile Hogwarts Ekspresi’ne biniş anonsu olarak sunuluyor.

Açılış anlarında, o tren, yüksek hızlı bir tren olarak yeniden donatılmış gibi görünüyor. Herkes çok hızlı hareket etti ve konuştu – Jules ve Richards neredeyse anlaşılmazdı – bu yeni versiyonun sadece 1.5 kat hızda oynanan eski versiyon olduğundan kısa bir süreliğine endişelendim. Bir keresinde sahnede hiçbir şeyin olmadığı iki ardışık saniye saydım. Sadece bir kez.

Yine de, sevgili Hogwarts saha görevlisi Hagrid’i biraz özlemiş olsam da, çoğu asla fark etmeyeceğiniz kadar cerrahi olan eksizyonlar var. Albus ve Scorpius’un ilişkisinin baba-oğul çatışmasını düzleştirmede zincirleme bir etkisi olan açıkça romantik olarak gösterilmesi gibi diğer değişiklikler daha belirgindir. Oyunun kederli tenörünü destekleyen ve anlatımının çoğunu sağlayan rüya sekansları da gitti.

Steve Haggard, Harry Potter olarak solda ve James Romney, Albus Potter olarak. Kredi. . . Sara Krulwich/The New York Times

Bu bağlamın çoğu eksik olduğundan, gösteriyi Potteralia’da henüz uzman olmayan herkese önermek artık daha zor. (Elbette biri kalmış olmalı?) Duyduğum en duyulabilir tepki, bir karakterin kendisini Dolores Umbridge olarak ilan etmesiyle geldi; bu, kitaplar ve filmler hakkında bilgi sahibi olmadan hiçbir şey ifade etmeyen bir ifşaydı. Şans eseri, kendi kaymak birasını yapan ve kendisini güçlü bir Gryffindor olarak tanımlayan 8 yaşındaki kızımı yanımda getirmiştim.

Arada bana döndü, gözleri altın muhbirler gibi parlak ve yuvarlaktı. “Bu filmin harika özel efektleri var!” dedi. Sık sık tiyatro eleştirmeni annesini trollemek için güzel bir yol olan oyunlara film diyor. Yine de, tamamen aynı fikirde olamazdım. Özgün “Lanetli Çocuk”, bereketli çalışma süresi ve karakterlerinin duygusal yaşamlarına – daha iyi ve daha kötüsü için – aşırı odaklanmasıyla, çok popüler bir seriden gerçek bir dramatik sanat eserinin güreşi olarak açıkça teatral hissettirdi. Bu yeni sürüm büyüleyici bir şekilde eğlenceli olmaya devam ediyor, ancak aynı zamanda film uyarlamaları gibi, Pottermania’dan para kazanmak için daha açık bir girişim.

Yine de, Christine Jones’un seti, Katrina Lindsay’in kostümleri, Neil Austin’in ışıklandırması ve Gareth Fry’ın sesiyle zenginleştirilen Tiffany’nin sahnelemesinin büyüsüne yaklaşmayan bir sürü film var – hatta “Harry Potter” filmlerinin abartılı CGI bütçelerine sahip olanlar bile – . Jamie Harrison’ın anka kuşu tüyü ve tek boynuzlu at boynuzu gibi illüzyonları, mutlak bir şaşkınlıktır. (İtfaiye görevlileri bu gösterinin pirotekniklerini onaylamak için büyülendiler mi?) Hızlandırılmış başlangıç sırasında, karanlık bir şekilde, gösterinin şimdi sadece başka bir tema parkı cazibesi olarak var olup olamayacağını merak ettim. Bundan daha fazlası. Ayrıca, üç buçuk saatlik sihir hala çok zorlu bir yolculuk.

Harry Potter ve Lanetli Çocuk
Manhattan’daki Lirik Tiyatro’da; harrypotter oyunu. com. Çalışma süresi: 3 saat 30 dakika.