Her nasılsa, Trump İzlenmesi Zor Bir Eylemdir

Bakec

Member
Gail Collins: Bret, siz Mitch McConnell olsaydınız şimdi ne yapıyor olurdunuz?

Bret Stephens: Keşke olmasaydım.

Gail: Tamam, biliyorum, hayal etmesi biraz zor. Ama rol yap.

Bret: Pekala, onun yerinde olsaydım bir kez daha Senato çoğunluk lideri olmak isterdim. Bu üç şey demektir.

İlk olarak, en savunmasız dört Demokrat görevdeki görevden almanın bir yolunu bulmam gerekiyor: Georgia’da Raphael Warnock, Arizona’da Mark Kelly, New Hampshire’da Maggie Hassan ve Nevada’da Catherine Cortez Masto. Benim tahminim, Cumhuriyetçiler çılgın insanları aday göstermedikçe Hassan dışında hepsi kaybedecek. Hangi – Christine’i hatırlıyorsanız “Ben cadı değilim” O’Donnell veya Todd “meşru tecavüz” Akin – Cumhuriyetçiler bunu alışkanlık haline getiriyor. Ayrıca Ohio, Kuzey Karolina ve Pensilvanya’da Cumhuriyetçiler tarafından boşalan koltuklara tutunmam gerekecekti.

Gail: Tamam, Demokratlar, etrafınızda toplanmanız için Senato adayları…

Bret: İkincisi, kaçınılmaz mücadelenin siyasetini inceliyor Joe Biden’ın Yüksek Mahkeme adayı. Bence pek çok Amerikalı, Biden’ın Siyah bir kadını aday gösterme vaadi yüzünden, ırkçı veya cinsiyetçi oldukları için değil, Stephen Breyer’in yerine geçecek kişiyi seçerken ırk ve cinsiyetin birincil kriter olması gerektiğini düşünmedikleri için ertelendi.

Gail: Temel olarak, hükümetin tarihsel olarak çok çeşitli olmayan bir parçası olan şeye biraz çeşitlilik koymaktan bahsediyoruz.

Bret: McConnell için siyasi sorun, Amerikalıların Ted Cruz ve Josh Hawley gibi Cumhuriyet Senatosu Yargı Komitesi üyelerinin -isyan komitesi- şatafatlı bakışları karşısında daha da fazla erteleyebilmeleridir. Bir adaya Anayasa’nın anlamı hakkında bilgiçlik, abartı ve ikiyüzlülükle ders vermek.

Gail: Ah, Ted Cruz. Ted Cruz muhalefetteyse Demokratlar için sorun olan her şey biraz daha kolaylaşıyor. Cancun’da tatil yapan var mı?

Bret: Ve son olarak: Donald Trump. Mitch olsaydım, boş zamanımı “The Sound of Music”in sözlerini “Donald Gibi Bir Problemi Nasıl Çözersiniz?” diye yeniden çalışarak geçirirdim. Olduğu gibi:

Donald gibi bir sorunu nasıl çözersiniz?

Bir palyaçoyu nasıl yakalar ve onu yere serersiniz?

Rodgers ve Hammerstein’dan acıklı özürlerle gerisini bulmayı okuyuculara bırakacağım.

Gail: Güvendiğim bir şey varsa, o da okuyucularımızın Trump’la dalga geçme konusundaki yaratıcılığıdır. Alın beyler.

Bret: Çok hızlı yalan söylüyor ve bombalar saçıyor

Pence diyor ki hepsi orada değil…

Gail: Bu arada, Kongre kapalı — şüphesiz hükümeti çalışır durumda tutmak için yapılan bu büyük oy artışından bitkin düşmüş. Geri döndüklerinde Biden, Build Back Better programının birkaç ciddi bölümüne razı olacağını açıkça belirtti. Beğendiğin bir şey var mı? Yüksek kaliteli çocuk bakımı için sübvansiyonlar etrafında toplanmaktan mutluluk duyarım.

Bret: Bir yıl önce, böyle bir şeye karşı çıkmazdım, her ne kadar genellikle kalıcı haklara dönüşmesi muhtemel programlara şüpheyle baksam da. Ancak şu anda 30 trilyon doları aşan ulusal borcumuz var, bu 2017’de 20 trilyon dolardı. Bu sürdürülemez. Halihazırda Covid yardımı ve altyapısı için birden fazla harcama faturası aldık. Ultra düşük faiz oranlarının yanı sıra, harcamalar son 40 yılın en yüksek enflasyonuna yol açtı. Rotayı değiştirmezsek, ulusal iflasa doğru koşuyoruz.

Yani, umarım Biden, Birlik Durumundan Daha İyi İnşa Etmeyi bırakır. Konuşma muhtemelen şu anda taslak halinde olduğuna göre, sizce ne demeli?

Gail: Belki şöyle bir şey: “Amerikalı kardeşlerim, muhtaç vatandaşlarımıza, özellikle de pek çok sorumluluğunu yerine getiremeyecek kadar az kaynağa sahip annelere daha fazla yardım etmeliyiz. Ama selefim zenginlerin vergilerini kestikten sonra ulusal borç hızla arttı. Bu hatayı düzeltelim.”

Bret: He-he. İşte bu noktada kamera, vergi zamlarına oy vermeyecek olan Kyrsten Sinema’ya dönüyor. Hem de olmamalı: Yüksek enflasyonun dişlerinde vergileri yükseltmek siyasi yanlış uygulama olur.

Gail: Bret, bu daha haftanın başlangıcı ve en azından Çarşamba gününe kadar Sinemayı düşünmemeyi bir kural haline getirmeye karar verdim. Joe Manchin’in yol kesmesinden rahatsız olduğum için, eyaleti Trump’a arka arkaya iki seçimde oyların yaklaşık yüzde 68’ini veren bir adama biraz gevşeklik vermeliyim.

Bret: Sinema’yı daha çok takdir etmemi sağlıyor. Siyasi bağımsızlık, John McCain ve Jeff Flake gibi Arizona senatörlerini ayırt etti ve o başına buyruk bayrağı taşıyor. Senatör olarak yaptığı tüm fark için Uluslararası Uzay İstasyonunda kalmış olabilecek eski astronot Mark Kelly için söylenebilecekten daha fazlası.

Gail: Lütfen başka bir şeyden bahsedelim. Meslektaşımız Frank Bruni’nin yeni kitabı “The Beauty of Alacakaranlık”ı okumayı yeni bitirdim. Henüz okuma fırsatınız oldu mu?

Bret: Olağanüstü, etkileyici ve güzel yazılmış bir kitap. Okurlarımızın birçoğunun muhtemelen bildiği gibi, Frank yaklaşık beş yıl önce bir gözünde görüşü bulanıklaştıran ve yine de diğerini vurabilen nadir bir felç nedeniyle görüşünün çoğunu kaybetti. Frank, Frank olduğu için, deneyim, genellikle profesyonel başarıya veya başka türlü sakin dış görünüşe rağmen, keder, sakatlık, kronik hastalık ve iç eziyet ile sessizce uğraşan diğer insanların hikayelerine gözlerini açmaya yardımcı oldu.

Gail: Ölümlülükle uğraşmak isteyen herkes için gerçekten harika.

Bret: Frank’ın incelediği konulardan biri de akıl sağlığıdır. Covid ülkesinin üçüncü yılına girerken özellikle zamanında görünüyor. Virüse yakalanmayan, ancak yine de kendini tecrit, sosyal mesafe, okulların kapanması ve diğer tüm kısıtlamaların baskısı altında çatlamış pek çok insan var. Bence bu özellikle yaşlıları etkiliyor, çünkü hastalanırlarsa daha büyük risk altındalar. Ancak, uzaktan öğrenmeye çalışmak zorunda kalan, arkadaş ortamından yoksun bırakılan ya da kişisel gelişimleri başka bir şekilde sekteye uğrayan okullardaki çocuklar için de yıkıcı oldu.

Sizce insanlar bundan 50 yıl sonra pandemiyi nasıl hatırlayacak?

Gail: Vay, bunun tekrar olup olmayacağına bağlı. Bu, herkesin hayatında bir kez yaşanabilecek bir şey olarak geriye dönüp bakabileceği bir deneyimse, muhtemelen hepimiz gelecekteki krizlere “Eh, evet, bu kötü ama Covid’i hatırla…” diyerek tepki göstereceğiz.

Bret: Ömrünün sonuna kadar psikolojik yaralar taşıyacak on milyonlarca insan olacağından şüpheleniyorum.

Gail: Ve böyle bir şeyin tekrar olacağını düşünüyor musunuz?

Bret: Belki daha kötü bir şey. Covid-19’un “işlev kazanımı” araştırmasını içeren bir tür laboratuvar kazasının sonucu olduğu ortaya çıkarsa, bilerek bile olsa benzer bir felaketin ortaya çıktığını hayal etmek tamamen mümkün.

Ancak bu teori bir sonuca varmasa ve başka bir pandemi tarafından vurulmasak bile, 11 Eylül’den Trumpastrophe’ye ve ne olabilir? çok yakında Avrupa’da belalı bir savaş olacak. Daha kötüsü gelebilir. Herhangi bir yarışmacı var mı?

Gail: Dış meseleleri tartışmayacağımız konusunda uzun zaman önce anlaşmıştık. bu konuda benden daha akıllı. Bu yüzden Rusya-Ukrayna’nın bariz büyük bulutunu aktarıyorum.

Bret: Arkadaşım Garry Kasparov birkaç yıl önce Vladimir Putin hakkında “Kış Geliyor” adında bir öngörü kitabı yazdı. Onu bir dahaki görüşümde, devam filmini “Bahar Değil” demesini önereceğim.

Gail: Yurtiçi cephede, Covid hakkındaki tüm paranoyalarıma rağmen, çocukken herkesin çocuk felcinden korktuğunu hatırlıyorum. Birinci sınıf öğrencileri, ölen ya da ömür boyu sakat kalan tüm çocuklar hakkında ailelerinden hikayeler duyuyor.

Sonra AIDS’in eşcinsel topluluğundaki pek çok kişi için potansiyel bir ölüm cezası gibi göründüğü korkunç, korkunç zaman. Ve konu daha az vahim olan hastalıklara gelince, bilim ayrıca yeni tedaviler ya da en azından onları kontrol altına almanın etkili yollarını buldu.

Bret: Çok doğru. Ama üzücü olan şu ki: Salk aşısı çıktığında, neredeyse herkes kutladı ve aşı oldu ve çocuk felci gelişmiş dünyadan neredeyse tamamen kayboldu. Bilim adamları HIV’i yönetmek için antiretroviraller geliştirdiğinde, virüsle yaşayan insanlar yeni ilacı hayat kurtarıcı olarak benimsediler. Yine de sizi Covid nedeniyle ölmekten veya hastaneye gitmekten kurtarabilecek bir aşıyla karşınızdayız ve on milyonlarca insan bunu alarak kendilerine yardım etmeyi reddediyor. Bu da hiçbir salgının aptallıktan daha ölümcül olmadığını kanıtlıyor.

Gail: Elbette bunların hiçbiri Donald Trump hakkında paranoyak olmamak için bir argüman değil.

Bret: Demokratlar şekillenmezlerse, yaptıkları tek şey Cumhuriyetçi cimrilere karşı karın ağrısıysa ve güvenli sokaklardan ve güvenli sınırlardan yönetimin ABC’sine hakim olamıyorlarsa sabit fiyatlara ve okulların açılmasına – yeniden başkan olması için iyi bir şans var.

Çocuk bu karardı. Amerika Başkanlar Günü kutlu olsun.

The Times, editöre çeşitli mektuplar yayınlamaya kararlıdır . Bu veya makalelerimizden herhangi biri hakkında ne düşündüğünüzü duymak isteriz. İşte bazı ipuçları . Ve işte e-postamız: [email protected] .

Facebook , Twitter (@NYTopinion) The New York Times Opinion bölümünü takip edin ) ve Instagram .