Hazır Değil: City Ballet’te Bu Yılın Ismarlama ‘Fındıkkıran’ı

Bakec

Member
New York City Ballet’teki müşteriler, Eylül ayında “Fındıkkıran” kostümlerini ortaya çıkarmak için depoya girdiklerinde, pembe ve yeşil çizgili şeker kamışı kıyafetlerini süsleyen gümüş çanlarda bir sorun olduğunu fark ettiler: Paslanmışlardı.

Şehrin koronavirüsün en kötü dalgalarıyla mücadele ettiği aylarda Lincoln Center kullanılmaz hale geldi ve bina yönetimi “Fındıkkıran” kostümlerinin saklandığı David H. Koch Tiyatrosu’nun bodrum katındaki kontrollü havayı kapattı.

City Ballet, 60 yılı aşkın bir süredir “George Balanchine’in Fındıkkıran”ını aşağı yukarı aynı kostümlerle oynuyor. Günümüzün Şeker Kamışı kostümleri çoğunlukla Balanchine’in 1954’te balenin ilk gösterimini yaptığı zamankiyle aynı görünüyor. Böylece, şirket “Fındıkkıran”sız bir yıldan döndüğünde, Fare kafalarının tozunu alabileceğine dair bir umut vardı, Askerlerin üniformalarını sallayın ve işlerin eski zamanlardaki haline geri dönün.

Taze çanlar: Annabelle Prastowo, sol ve Ariel Erez, Marc Happel ve Sally Ann Parsons’ın Candy Cane kostümleriyle donatıldı. Kredi. . . The New York Times için Tamam McCausland

Paslı çanların Şehir Balesi’nin en küçüğü olduğu ortaya çıktı.

Halen devam eden bir pandemi tehdidiyle şirket, 2021 “Fındıkkıran”ın tam aşılı bir kadro tarafından gerçekleştirilmesine karar verdi ve bu da – birkaç ay önce karar verdiklerinde – 12 yaşın altındaki dansçıların olmayacağı anlamına geliyordu. izin verilir ve her çocuk kadrosunun yaklaşık dörtte üçünün değiştirilmesi gerekir. Bu rollerin daha büyük çocuklar tarafından doldurulması gerekiyordu ve daha büyükler daha uzun demekti, bu da depodaki kostümlerin işe yaramayacağı anlamına geliyordu.

Prodüksiyonun galasından bu yana ilk kez, City Ballet kostüm mağazası sıfırdan yaklaşık 130 kostüm inşa etmek zorunda kaldı: seçkin oyuncak Askerler, Hula-Hoop etekleriyle ışıltılı Melekler, şımarık Şeker Bastonları, Victorian kıyafetleriyle kızlar ve erkekler. dönem kıyafetleri.

City’s Ballet kostüm direktörü Marc Happel, prodüksiyonun Kasım ayındaki ilk kostümlü provasından bir hafta önce kostüm mağazasında otururken, “1. Günden itibaren otomatik olarak geride kaldık” dedi.

Candy Canes, bu yılki “George Balanchine’s Fındıkkıran” yapımında iş başında. ” Kredi. . . Erin Baiano

Dükkânın sadece daha yaşlı, daha uzun dansçılar için düzinelerce kostüm yapması gerekmiyordu – bazıları corps de bale’deki profesyonellerin boyutlarındaydı – daha küçük, bira bardağı boyutlarına kadar kolayca değiştirilebilecek kıyafetler yaratması gerekiyordu. formlar. Etekler, gelecek yıl daha küçük bir dansçıya uyacak şekilde uyarlanabilecek akıllıca gizlenmiş dikişlere ihtiyaç duyuyordu; korseler, belleri küçültmek için kısayollara ihtiyaç duyuyordu.

Bununla birlikte, önemli olan, Happel’in temiz bir sayfaya ve önemli bir bütçeye sahip olmasıydı, bu da toplamda yaklaşık 375.000 $’a ulaştı. Uzun zamandır düşündüğü bir değişiklik yapmaya karar verdi: Başlangıçtan beri Şehir Balesi ile ilişkilendirilen Rusya doğumlu tasarımcı Barbara Karinska’nın orijinal tasarımlarına geri dönmek.

Happel, “Buradaki kostüm dükkanında her zaman Karinska’nın yaptığı şeye geri dönmeye çalışırım” dedi. “Benim işim bu: onu elimizden geldiğince onurlandırmak. ”

Joseph Shrope ve Happel, Barbara Karinska’nın orijinal eskizleriyle çalıştı – bu, pelerini gösteriyor – 1. Perde’deki Parti Kızları için kostümleri yeniden yapmak için. Kredi. . . The New York Times için Tamam McCausland

Happel’in asistanı Joseph Shrope, Karinska’nın tasarımlarında onlarca yıl boyunca yeniden yapılanma ve yeniden tasarımlardan hangi ayrıntıların kaybolduğunu belirlemek için yola çıktı. Stahlbaum’ların Noel Arifesi partisinde birbirleriyle baş döndürücü bir şekilde gevezelik eden ve neşeli bir havada eteklerini uzatan genç misafirlere, Parti Kızları dedikleri şeye odaklandı.

Shrope, Karinska’nın New York Halk Kütüphanesi’nin dijital koleksiyonlarında saklanan eskizleriyle başladı ve prodüksiyon fotoğrafları ve televizyon performanslarının video görüntüleri aracılığıyla gelişimlerinin izini sürdü. Elbiselerin renginin 1950’lerin daha tozlu, pastel paletinden evrimleştiğini ve on yıllar boyunca bazı tasarım güzelliklerinin solup gittiğini fark etti.

“Bu pelerinli kız gibi,” dedi Shrope, omuzlarının üzerinden fırlayan biraz süslenmiş pelerini olan bir kostümü işaret ederek, “1968’den sonra sonsuza dek ortadan kayboluyor. O kostümü bir daha asla göremeyiz. ”

Dantel süslemeli bir kombinezon. Kredi. . . The New York Times için Tamam McCausland
Eski renk paletinde bir Parti Kızı elbisesi. Kredi. . . The New York Times için Tamam McCausland
Kathleen Weddle, bir perdeci, Queens’deki Parsons-Meares mağazasında Parti Kızı elbisesini ütüler. Kredi. . . The New York Times için Tamam McCausland

Happel ve Shrope orijinal renk paletinin yanı sıra izleyicilerin muhtemelen fark etmeyeceği ancak elbiselere düşünceli bir hava kattığı ayrıntıları geri getirdi: pelerinler, bazı eteklerde fistolu kenar, kutu pilili beyaz çiçek açanları astarlayan kol ve kurdeleler.

Yeni bir koleksiyon oluştururken, önceki perdelerin kostümleri yapmak için kullandığı hammaddelerin izini sürmek de Shrope’un işiydi.

Ancak, o güvenilir tedarikçilerden bazılarının artık var olmadığını keşfetti. Ponponları el işi yapan adam pandemi sırasında ölmüştü, bu yüzden Shrope’un ikinci perdede Mother Ginger’ın devasa eteğinden çıkan genç dansçılar Polichinelles’in kostümlerini süsleyen altın sarısı pufları yapması için başka birini bulması gerekiyordu. (New Jersey’deki bir ponpon üreticisi testi geçti. ) Shrope paslanmaz çelikten paslanmaya dayanıklı gümüş çanlar için de bir tedarikçi buldu.

Bu kadar çok kostüm yaratmak City Ballet’in kendi kostüm departmanının kaldırabileceğinden daha fazlasıydı, bu yüzden işlerin bir kısmını giyim bölgesindeki Arel Studio ve Long Island City, Queens’deki Parsons-Meares de dahil olmak üzere diğer mağazalara taşeron olarak verdi. Pennsylvania’daki bağımsız bir kostüm yapımcısının yanı sıra.

Parsons-Meares’de zanaatkarlar, 24 Angels, 16 Candy Canes ve 12 Party Girls’ün yanı sıra elbise ve gecelik kostümlerini bitirmeye odaklanabilmek için “Hamilton” ve “The Lion King” siparişlerini bir kenara bırakmak zorunda kaldılar. genç kahraman Marie için.

1. Perdedeki yeni elbiseleriyle Parti Kızları. Çiçek açanların kurdeleleri var ve elbiselerin bazıları, sağda olduğu gibi, pelerin içeriyor. Kredi. . . Erin Baiano

1980 yılında eşiyle birlikte dükkanı açan Sally Ann Parsons, şehirdeki her gösteri sanatları organizasyonunun yeniden açılış için yeni ve değiştirilmiş kostümlere ihtiyaç duyduğu bir dönemde daha fazla iş üstlenmekten çekiniyordu.

Ancak Happel, orijinal Karinska tasarımlarına geri dönme vizyonuyla onu ikna etti. Bir genç olarak Parsons, Balanchine’s City Ballet’in hayranıydı ve ucuz balkon koltuklarından performanslar izliyordu. Karinska’nın kostümlerine hayran olmuştu ama onunla çalışma fırsatı olmamıştı. (Karinska 1983’te 97 yaşında öldü.)

Parsons, Kasım ayı ortasında bir öğleden sonra, çalışanları “Fındıkkıran” kreasyonlarıyla meşgul atölyede koşuştururken, “Bu, Barbara Karinska ile dolaylı olarak çalışmak için bir fırsat haline geldi,” dedi.

Eski dikiş makineleriyle dolu havadar bir çalışma odasında ve kumaşlarla dolu yüksek raflarda, zanaatkarlar, mankenlerden geri adım atarak işlerini hayranlıkla diktiler, diktiler, diktiler.

Patricia Murphy, Marie’nin nane yeşili parti elbisesinin kolu için kumaşı bir araya getirirken, “Kendimi çok meşgul bir Victoria terzisi gibi hissediyorum” dedi. Köpeği Tazzy ayaklarının dibinde bir örümceği kovalarken.

Şehir Balesi’nin kostüm direktörü Happel, yeni kıyafetler yaratmak için işe alınan dış mağazalardan biri olan Parsons-Meares’de bir melek kanadı. Kredi. . . The New York Times için Tamam McCausland

Shrope, bir mankenin üzerine tutturulmuş bitmemiş bir ponza eteği incelerken, karşılaştırma için tezgahta duran 1964 tarihli bir çizime işaret etti. “Sonunda tıpkı Karinska’nın taslağı gibi görünecek,” dedi.