Fineco ve Hypercast sunar: “Yapabilseydim”

Erdemitlee

Global Mod
Mod
27 Mart Pazartesi gününden itibaren, Hypercast tarafından üretilen yeni Fineco podcast’i “Yapabilseydim” tüm podcast platformlarında mevcuttur (Podcast’i dinlemek için buraya tıklayın). Beş kahramanın (üç kadın ve iki erkek) değişim hikayelerini ve para ile birikimlerin seçimlerini nasıl etkilediğini anlattığı beş bölüm. Kişinin varlıklarını dikkatli bir şekilde yönetmesi ve ekonomik etkilerinin dikkatli bir şekilde analiz edilmesi aslında herkesin yaşamını olumlu yönde etkileyebilir. “Yapabilseydim” bu nedenle, saf hikaye anlatımının yanı sıra pratik sorunları da ele alan türünün benzersiz bir projesidir.

Bu hikayeleri toplamak için, ilk elden bir değişim deneyimi yaşamış bir kişi: Corinna De Cesare, gazeteci, yazar, yazar ve podcast sunucusu. De Cesare, makroekonomi ve istihdam konularıyla ilgilendiği Corriere della Sera’da 15 yıl çalıştı; Avrupa seçimleri için Brüksel’den canlı yayınlar ve yazışmalar yaptı ve son yıllarda cinsiyet kimliği ve kadına yönelik şiddet konularında uzmanlaştı. 2019’da, 12.000’den fazla abonesi olan ve kısa sürede İtalyan edebiyat sahnesinde yıkıcı bir ses haline gelen bir haber bülteni olan thePeriod’u kurdu ve iki kitap yayınladı (“Ciao per semper”, 2021; “Biglietti alle amiche: Corpi, seks, haklar, hırslar. A gerçeklerin anlatımında nokta”, 2022); sosyal medya aracılığıyla De Cesare, gazeteleri ve medyayı analiz ederek toplumda cinsiyetçiliği, kadın düşmanlığını, yaşlı ayrımcılığını ve cinsiyet ayrımcılığını meşrulaştırmaya katkıda bulunan süreçleri ortadan kaldırıyor.

Yapabilseydim’in ilk bölümünün konuğu Pierluca Mariti. 1989 doğumlu, klasik müzik mezunu ve pişmanlık duyan hukukçu Pierluca Mariti, çok uluslu bir şirkette yedi yıl yönetici olarak çalıştı. Pandemiden kısa bir süre önce, hiç sönmeyen tutkusu olan eğlencenin tozunu önce stand up komedisiyle, ardından Instagram profili @piuttosto_che aracılığıyla atmaya karar verdi. Yaratıcı bir eğlence olarak başlayan şey, birkaç ay içinde gerçek bir iş boyutuna ulaştı. Yaklaşımının “güldürürken aynı zamanda düşündüren” en örnek simgesi, topluluğu tarafından en sevilen köşe yazısı olan Tell Mama’dır: Pierluca’nın gönül meselelerine ve ötesine ironik bir şekilde yanıt verdiği bir dizi Instagram hikayesi. Gösterilerinin son bölümünde de yeniden önerilen, halkın notlarına yazdığı soruları yanıtlayan bir köşe yazısı. Tıpkı lise enstitü meclislerinde yapıldığı gibi. Pierluca, sosyal medyada içerik oluşturmanın yanı sıra Domani gazetesi için çeşitli makaleler yayınladı, podcast’lere ve radyo programlarına katıldı (en azından 2022 baharında Radio Lattemiele’de sunuculuğunu üstlendiği “Piuttosto Che”) ve imzaladı Ferrara’daki TedX için “Kız gibi” monologu. En sevdiği okumalar, filmler ve en iyi oyunlar hakkında topluluğu güncel tuttuğu bir haber bülteni var.

2022’de Diversity Media Awards’a “yılın yaratıcısı” ve 2023’te Sanremo Festivali’nin sosyal hesaplarının kahramanı olarak aday gösterildi, Instagram profilinde amatör bir karışımla iyi mizahın tarifini sunan Pierluca Mariti @Piuttosto_ danslar, bitmiş tarifler kötülük, parodiler ve sorunları çözmeyen kalp kazıkları. @Piuttosto_che, otuz yaşındaki günlük hayatla boğuşan bakış açısıyla yola çıkarak, ilişkileri, hakları, toplumsal cinsiyet meselelerini ve popüler kültürü inceleyerek toplumdaki değişimi, yeri geldiğinde ciddiyetle hafif ve ironik bir öykü üzerinden anlatıyor.

Yapabilseydim’in diğer konukları ise İtalya’nın ilk Kaçış Koçu Monica Lasaponara. Televizyon pazarlamacılığındaki işinden ayrıldıktan sonra kendini sosyal inovasyona ve alternatif kariyer yöntemlerini incelemeye adadı. Lasaponara, klasik çalışan işinden farklı profesyonel bir boyut arayanlara özel olarak hazırlanmış kurslar, atölye çalışmaları ve gezi programları sunar. 2021’de Newton Compton için “Her şeyi bırakıyorum ve hayatımı değiştiriyorum. Mükemmel B planını tasarlamak için pratik ve yenilikçi yöntem” yayınladı.

Marie Nurra, atölyesini iki yıl önce Roma’nın Pigneto semtinde açan genç bir zanaatkar. Geçmişi belgeselci olan bir seramikçidir. Kameradan tornaya nasıl geçebildiğini soranlara, “Yaklaşımım aynı, etrafımı saran gerçeği anlatmaya çalışıyorum. Anneannemin hazırladığı ve her göçmen gibi domatesin kızarmadığı Fransa’ya götürdüğü sos kavanozlarıdır. Ve tüm bunları bir tabağa, bir bardağa, bir salata kasesine veya bir sürahiye koymaya çalışıyorum: kayaların nüanslarını, formun sadeliğini, sırdaki zeytin ağacı külünü, rahatlık hissini, nostaljiyi, aktarım, hafıza ve nihayet bir meslek tutkusu”.

Girişimci Marco Ottonello, insanların finansal refaha ulaşmalarına yol açacak bir yola başlamalarına yardımcı olan bir platform olan Rame’nin kurucularından biridir. Önemli bir çok uluslu şirketin eski yöneticisi olan Ottonello’nun hayatı, karısının ikizlere hamile olduğunu öğrenince değişir. O anda girişimci, babalık izninden yararlanabileceğini fark eder ve eşiyle birlikte, en azından hayatlarının ilk birkaç yılında ikizlerine tam zamanlı olarak bakmayı seçer. Bu deneyim, o andan itibaren eski işinden ayrılmayı ve ailesine daha fazla zaman ayırmasını sağlayacak bir iş kurmayı seçen Marco Ottonello’nun hayatını değiştirdi.

Azzurra Rinaldi feminist iktisatçı, Roma’daki Unitelma Sapienza Üniversitesi’nde Politik Ekonomi dersleri veriyor ve aynı zamanda Cinsiyet Ekonomisi Okulu’nun da direktörlüğünü yapıyor. 2022’de cinsiyet eşitliği temasını şirketlere ve kurumlara taşımak için Equonomics’i kurdunuz. Avrupa Kadınlar Derneği’nin ve Barış için Opera’nın yönetim kurulunda yer alıyor. Birleşik Krallık Konfederasyonu’nun onursal yönetim kurulu üyesidir. Save the Children Bilimsel Komitesinin ve Tersiyer Gözlemevi ManagerItalia’nın bir üyesisiniz. La Svolta’da yorumcu, cinsiyet eşitsizliği konularında makaleler ve kitaplar yazıyor. Son kitabı Hanımlar para hakkında konuşmaz (Fabbri Editori, 2023).