Finansal eğitim ve ekonomik refah, İtalya Merkez Bankası ve OECD'nin girişimi

Erdemitlee

Global Mod
Mod
Hangi rolü oynayabilir? Ekonomik refahı destekleyecek finansal kültür bireysel ve kolektif finans ve İtalya Merkez Bankası gibi bu kültürü desteklemeye kararlı kurumları ne gibi zorluklar bekliyor? Bugün İtalya Merkez Bankası'nın OECD/Infe işbirliğiyle düzenlediği ve dünyanın her yerinden üst düzey otorite, uzman ve akademisyenlerin katılımıyla düzenlenen Uluslararası Finansal Okuryazarlık Sempozyumu'nda tartışılıyor.

OECD/Infe, ulusal stratejilerin tasarlanması ve uygulanması, eğitim girişimlerinin tanımlanması, yenilikçi çözümlerin belirlenmesi, finansal eğitimin desteklenmesi yoluyla üyelerini kendi yetki alanlarında finansal eğitimi teşvik etme konusunda desteklemek amacıyla 131 ülkeyi kapsayan Uluslararası bir Finansal Eğitim Ağıdır. ilerlemenin izlenmesi.

Açılışını İtalya Merkez Bankası Genel Müdürü Federico Luigi Signorini ve OECD Mali ve Kurumsal İşler Direktörü Carmine di Noia'nın yaptığı Sempozyum üç oturumdan oluşuyor.

Mali açıdan savunmasız insanlar

İlk oturumda, dünyanın farklı ülkelerinde geliştirilen finansal açıdan savunmasız insanları desteklemeye yönelik finansal eğitim politikaları karşılaştırılıyor. Peki mali açıdan savunmasız insanlar kimlerdir? Özellikleri ve bu duruma neden olan nedenler, sosyo-ekonomik bağlamlara ve zamana bağlı olarak ülkeden ülkeye değişebilmektedir. Göçmenler, kadınlar ve gençler geleneksel olarak diğerlerinden daha fazla dikkat gerektiren ve yalnızca finansal katılımlarını değil aynı zamanda finansal refahlarını bağımsız olarak oluşturma ve sürdürme yeteneklerini (güçlendirme) teşvik etmeyi amaçlayan politikalara ihtiyaç duyan gruplardır.

Özellikle sosyal zorlukların daha yaygın olduğu ülkelerde, en gençlerden başlamak, yoksulluğun kısır döngülerini kırmak için de temel bir politika olarak görülüyor. Etkili eğitim ve finansal katılım politikalarıyla nüfusun bu kesimlerine en iyi şekilde nasıl ve ne zaman ulaşılacağı, çok farklı deneyimlere ve gelişmişlik düzeylerine sahip ülkeler arasındaki karşılaştırmanın merkezindeki sorular olacaktır. Bu oturumda aslında Brezilya, Kanada, Hindistan, Endonezya, Hollanda ve Güney Afrika'dan eğitim ve finansal tabana yayılma politikalarından sorumlular tartışacak.

Finansal okuryazarlık

İkinci oturumda dünyadaki finansal okuryazarlık düzeylerine ilişkin temel kanıtları ve bunun finansal eğitim stratejilerine etkilerini tartışacağız. Politika hedeflerini belirlemek, stratejiler tasarlamak ve ilerlemeyi izlemek için dijital de dahil olmak üzere finansal okuryazarlık seviyelerini ölçmek çok önemlidir. OECD/Infe, 2016'dan bu yana, giderek artan sayıda ülkenin (2023 anketinde yaklaşık 40) katıldığı ve Avrupa Komisyonu'nun son flaş araştırmasında (Eurobarometer) da atıfta bulunduğu bir standardı temsil eden koordineli bir uygulamayı desteklemektedir. Bu oturumda konuşmacılar, nüfusun farklı kesimlerinin dijital de dahil olmak üzere finansal okuryazarlık düzeylerine ilişkin kendi anketlerinden hangi göstergelerin ortaya çıktığını tartışacaklar. İtalya gibi nüfusun daha yaşlı olduğu ülkelerde sonuçların çeşitliliği de dikkat çeken bir nokta. Nüfusun daha yaşlı olduğu yerlerde, finansal okuryazarlık seviyeleri çeşitli nedenlerden dolayı daha düşük olabilir (daha az eğitim, daha az dijitalleşme, mevcut finansal okuryazarlık önlemleri tarafından doğru bir şekilde yansıtılamayan, nüfusun geri kalanından farklı finansal davranışlar ve tutumlar).

Ana zorluklar

Peki hangi finansal eğitim programları gerçekten işe yarıyor, kimin için, ne zaman ve ne kadar süreyle etki yaratıyor? Finansal eğitimi yürütenlerin nihai alıcılara etkili bir şekilde ulaşabilmek için karşılaşmaları gereken temel zorluklar nelerdir ve sonuçlar, kullanılan kaynaklara göre nasıl ölçülebilir? Konferansın son oturumunda ele alınan sorular bunlar. İtalya Bankası, Milano Politeknik Üniversitesi ile birlikte, İtalya Bankası'nın okullara yönelik finansal eğitim programının etkinliğini değerlendirdi. Çalışma, programın ilkokul ve ortaokul öğrencileri arasında finansal okuryazarlık düzeyini artırabildiğini ve özellikle dezavantajlı sosyo-ekonomik kökenden gelen öğrenciler için etkili olduğunu vurguladı. Bu, okulun, yeterli eğitime sahip öğretmenler aracılığıyla, gençlerin finansal becerilerinde çok çeşitli aile ortamlarından kaynaklanabilecek boşlukların azaltılmasına yardımcı olabileceği anlamına gelir.