Evanjelizmi Kendinden Kurtarmaya Çalışan Muhalifler

Bakec

Member
En yakın 12 arkadaşını düşün. Birlikte tatil yaptığınız, sorunlarınızı konuştuğunuz, hayatı en samimi ve anlamlı şekilde birlikte yürüttüğünüz insanlar bunlar. Şimdi, bu insanlardan altısının birdenbire tamamen aşağılık bulduğunuz bir siyasi veya kamusal pozisyon aldığını hayal edin. Şimdi, o altı kişinin konumunuzun tamamen aşağılık olduğunu düşündüğünü öğrendiğinizi hayal edin. Birdenbire en iyi tanıdığınızı ve en çok değer verdiğinizi düşündüğünüz insanların aslında başından beri tamamen yabancı olduklarını fark edeceksiniz. Yönünü şaşırmış, rahatsız, bağlanmamış hissedeceksin. Hayatın değişecekti.

Son altı yılda milyonlarca Amerikalı Hristiyanın, özellikle de evanjelistlerin başına gelen budur. Onları derinden bölen üç büyük sorun var: Donald Trump’ın beyaz evanjelik kucaklaması, evanjelik kiliselerinde ve parachurch örgütlerinde cinsel istismar skandalları ve özellikle George Floyd’un öldürülmesinden sonra ırk ilişkilerine ilişkin tutumlar.

Thabiti Anyabwile, Washington DC’deki büyük ölçüde Kara Anacostia Nehri Kilisesi’nin papazlığını yapıyor. “Bütün ilişki ortamım yeniden düzenlendi. 20 yıllık dostluklarımı kaybettim. Bir zamanlar yakın olan ve ömür boyu yakın olacağını düşündüğüm ilişkilere büyük mesafeler koydum. üzüldüm.”

Kredi… The New York Times için Jason Andrew
Thabiti Anyabwile Kredi… The New York Times için Jason Andrew

Tim Dalrymple, Trump’ın ilk görevden alınmasından sonra görevden alınması çağrısında bulunan önde gelen evanjelik dergisi Christian Today’in başkanıdır. “Bir Evanjelik olarak, son beş yılı şok edici, kafa karıştırıcı ve son derece cesaret kırıcı buldum” diyor. “En şaşırtıcı unsurlardan biri, hemen hemen her konuda omuz omuza durduğum insanların, şimdi esneyen bir karşılıklı anlayışsızlık uçurumuyla ayrıldığımızı fark etmem. Bunun bu kadar çabuk olabileceğini asla düşünmezdim.”

Kristin Kobes Du Mez, Michigan’daki bir Hıristiyan okulu olan Calvin Üniversitesi’nde tarih profesörüdür ve sert erkekliğin evanjelik dünyayı nasıl kapladığını anlatan “İsa ve John Wayne”in yazarıdır. “Oyun alanında tanımadığım o kadar çok annem oldu ki bana gelip ‘Bu kitabın yazarı sen misin?’ diye fısıldadılar. inancım. İnanmak için büyütüldüğüm şey bu değil.’ Bunlar 30’lu yaşlarda beyaz Hıristiyan kadınlar. Derin bir kriz içindeler, her şeyi sorguluyorlar.”

Elbette Amerikan toplumunun birçok kesiminde çok fazla bölünme var. Ancak hayatlarını İsa’ya adayan evanjelikler için sorun daha derindir. Hristiyanların kilisenin manevi birliğine inanmaları gerekir. Politika ve diğer ikincil konularda farklılık gösterseler de, teoride, ortak ilk aşklarıyla – Mesih’te erkek ve kız kardeşler olarak – birleştikleri varsayılır. Ortak bağlılıklarının Ruh’un meyvelerini ortaya çıkardığı varsayılır: sevgi, sevinç, barış, sabır, sadakat, yumuşak huyluluk ve özdenetim.

Kristin Kobes Du Mez Kredi… The New York Times için Sylvia Jarrus
Kredi… The New York Times için Sylvia Jarrus

Yaygın olarak “Sevgimiz Tarafından” olarak bilinen ünlü bir Hıristiyan şarkısının açılış dizeleri “Ruh’ta biriz, Rab’de biriz” der. Korosunda şöyle diyor: “Ve bizim Hıristiyan olduğumuzu sevgimizden, sevgimizden anlayacaklar.” Bu şarkının tasavvur ettiği dünya şu anda çok uzak görünüyor. Acı suçlamalar, bazı inananların tüm dinin bir yalan olup olmadığını merak etmesine neden oldu.

Russell Moore, mezhebin kendi saflarındaki ırkçılık ve cinsel istismar skandallarına karşı gösterdiği direniş üzerine, Güney Baptist Konvansiyonu’ndaki liderlik pozisyonundan geçen baharda istifa etti. Bana her gün kiliselerinde gördükleri yüzünden inançlarını yitiren Hıristiyanlarla sohbet ettiğini söylüyor. Geçen yaz, kökleri Anabaptist geleneğine dayanan bir Bruderhof topluluğundaki bir konferansta New York Eyaletinde konuştuğunu gördüğümde akıllardan çıkmayacak bir noktaya değindi. “Artık genç evanjeliklerin, kilisenin öğrettiklerine inanmadıkları için değil, buna inandıkları için müjdecilikten uzaklaştıklarını görüyoruz” dedi. kilisenin kendisi kilisenin öğrettiklerine inanmıyor.”

Tüm bu bozulmanın en yakın nedeni Trump. Ama bu en derin sebep değil. Trump, beyaz evanjelik dünyasının bazı bölümlerinde zaten var olan pek çok ham yaranın somutlaşmış halidir: kadın düşmanlığı, ırkçılık, ırksal kayıtsızlık, ünlülere tapınma, kızgınlık ve güç için ilkeyi feda etme isteği.

Son on yılda, ülkenin en ünlü Hıristiyan kurumlarının çoğu bir dizi korkunç skandalla sarsıldı. Evanjelik değilseniz, Willow Creek Topluluk Kilisesi, Ravi Zacharias veya Kanakuk Kamps gibi isimleri bilmiyor olabilirsiniz. Ama eğer evanjelik iseniz, bunlar zihinsel çevrenizdeki büyük varlıklardır ve hepsi son yıllarda cinsel istismar iddialarıyla yok edilmiş veya lekelenmiştir. Bir başka önde gelen cemaatin eski lideri olan Mars Hill Church, görevi kötüye kullanmakla suçlandı.

Russell Moore Kredi… The New York Times için Brett Carlsen
Kredi… The New York Times için Brett Carlsen

Güç burada temel sorundur. Birincisi, kişisel gücün yozlaşması. Evanjelizm popülist bir harekettir. Hiyerarşisi veya merkezi otoritesi yoktur, bu nedenle Roma Katolik Kilisesi’ni etkileyen gücün kötüye kullanılmasından kaçınacağını düşünebilirsiniz. Ancak ademi merkeziyetçiliğin paradoksu, gücün çoğu zaman coşkulu takipçiler çekebilen son derece karizmatik erkeklerin elinde toplanmasına yol açmasıdır. Bu maço ünlülerin belirli bir yüzdesi, güçlerini savunmasız ve özellikle genç kadınlara veriyor. Du Mez, “Tanrı’ya itaat, lidere itaatle tanımlandı” diyor. “Bu sistemdeki insanlar için gücün kötüye kullanılmasıyla yüzleşmek inanılmaz derecede zordu.”

Sonra, partizan siyasetinin, dini bir hareket olması gereken şeyi boğduğu bir yol var. Geçtiğimiz birkaç on yıl boyunca, evanjelik papazlar, 20 dakikalık Pazar vaazlarının, cemaatçilerinin her hafta ana hatlarıyla verdiği Fox News saat ve saatlerini gölgede bırakamadığını keşfettiler. Sadece Fox’un klieg ışığı çok parlak değildi, aynı zamanda Hıristiyan oluşumunun titreyen mumu da çok loştu.

Siyaset bilimci Ryan Burge’un araştırmasına göre, 2020’de kendilerini evanjelik olarak adlandıranların yaklaşık yüzde 40’ı yılda bir veya daha az kiliseye gitti. Bu onlar için sadece politik bir etiket. Bu politizasyon, insanların neden bu kadar çok kişinin inançtan ayrıldığını açıklamak için gösterdiği bir nedendir.

Kamu Dini Araştırma Enstitüsü’ne göre, 2006’da Amerikalıların yüzde 23’ü beyaz evanjelik Protestanlardı. 2020’de bu pay yüzde 14,5’e düştü. 2020’de 65 yaş ve üstü Amerikalıların yüzde 22’si beyaz Protestan Protestanlardı. 18 ila 29 yaş arasındaki yetişkinler arasında sadece yüzde 7’si vardı.

Evanjelizmdeki kargaşa sadece ilişkileri bozmakla kalmadı; birçok evanjelik kurumun yapısını çözüyor. Birçok aile, kilise, paraşüt örgütü ve hatta mezhep ayrılıyor. Trump’a karşı temkinli olan birçok evanjelik lidere, hareketlerinin bozulacağını düşündüklerini sordum. Çoğu zaten var dedi.

Geçtiğimiz birkaç yıl içinde, birçok Hıristiyan örgütün içindeki atmosfer daha gergin ve acı bir hal aldı. Evanjelik bir arkadaşımın belirttiği gibi, eskiden açık olan alanlar artık mayın tarlaları. Hristiyan kolejinize filanca konuşmacıyı davet ederseniz, uyanık tugaylara teslim oldunuz demektir. Bu kelimeyi vaazınızda kullanırsanız, eleştirel ırk teorisinden suçlu olursunuz. Siyasi yelpazedeki papazlar, kısmen Covid nedeniyle, kısmen de kullandıkları her kelimenin şu veya bu ideolojik turnusol testini geçip geçmediğini görmek için dikkatle incelendiği için tükenmiş durumda.

Beyaz Evanjelik seçmenlerin yaklaşık yüzde 80’i 2020’de Trump’ı destekledi. Ancak, şiddetli çatışmalara yol açan ve kiliselerinin her zaman savaşta olmasını isteyen bu grubun bir azınlığıdır.

Russell Moore, “Ruhsal olarak en sağlıklı insanlar bu mücadelelere en az katılanlar olma eğilimindedir” diyor. “En sağlıksız olanlar, ruhsal yaşam ve siyasetle en çok meşgul olma eğilimindedir. Sayıların ne olduğu önemli değil. Gündemi en çok umursayanlar belirleyecek.”

World dergisi, olup bitenlerin bir mikrokozmosudur. World, editörü Marvin Olasky ve ülkedeki en cesur ve en iyi dış muhabirlerden biri olan Mindy Belz gibi güçlü gazetecilerden oluşan bir ekip tarafından yönetilen bir Hıristiyan haber kuruluşudur. Yoldan sapmış Hıristiyan liderler hakkında rapor vererek, uzun süredir Hıristiyan dünyasını dikkatle inceliyor. “Hollywood’a Erişim” kasetinden sonra Trump’ın “iktidara uygun olmadığını” yazdı.

Ancak Dünya’daki kültür son birkaç yılda kötüleşti. Covid protokolleri ve ırkı hakkındaki raporları ve 2020 seçimlerinin çalınıp çalınmadığı konusundaki anlaşmazlıklar üzerine gerginlik arttı. Genç muhabirler, Trumpist editörleri gücendirebilecek hikayeler sunmamayı öğrendiler. Geçen sonbaharda, World’s yönetim kurulu, Olasky’ye tam olarak danışmadan muhafazakar yorumlara odaklanan bir görüş bölümü başlattı. Southern Baptist Theological Seminary’nin başkanı olan ve 2020’de Trump’ı destekleyen Albert Mohler, onu yönetmesi için işe alındı. Olasky, Belz ve diğer beş gazeteci, gazeteciliklerinin daha partizan hale geldiğini görmek istemeyerek istifalarını sundular.

Bu kargaşanın ortasında olanların bir kısmı, insanların kendilerini benzer düşünen siyasi kabilelere ayırması. “Bana insanların maskeler yüzünden kilise değiştireceğini söyleseydin, ‘Bu çok saçma’ derdim” diyor Arrabon grubu bir dizi bölünme üzerinde uzlaşma çalışması yapan David Bailey.

Kredi… The New York Times için Damon Casarez
David Bailey Kredi… The New York Times için Damon Casarez

Ama oluyor ve bu sadece normal bir çekişme değil. Mindy Belz’in fark ettiği şey, artık diğer Hıristiyanları anlaşmazlıklar yüzünden dövmek, utandırmak ve dışlamak için ortak bir arzunun olduğudur. Bu bana sadece Donald Trump için bir kavgadan daha temel bir şeyin olduğunu gösteriyor.

Kurumsal çürüme ortaya çıktı. Birçok eski ilişki koptu. Bu, derin bir kargaşa, acı, değişim ve emin olmak için çok erken olsa da olası bir dönüşüm anıdır.

Fırtınanın ortasında, gözleri açılmış, eski inançları yeniden düşünen, Amerika’daki evanjelik varlığını yenileme umuduyla buluşan ve seferber olan birçok farklı Hristiyan arasında yavaş yavaş yeni koalisyonlar oluşuyor. Anyabwile, “Üç yıl boyunca umutsuzluk ve umutsuzlukla mücadele eden biri olarak, bu son birkaç yıl umudun yeniden alevlenmesi oldu” diyor.

Bence o haklı. Hıristiyan yenilenmesinin ipuçları görünür hale geliyor.

Gençken, 20. yüzyılın ortalarında komünizmi benimseyip ondan ayrılan insanlara karşı tuhaf bir saplantım vardı – Arthur Koestler, Stephen Spender, Richard Wright, Andre Gide ve Whittaker Chambers. Bu setin çoğu için sıra kırmak acımasızdı; dışlandılar ve kınandılar.

Onlar da serbest bırakıldı. Yeni şeyler düşünmeye, yeni müttefikler bulmaya ve bazen yeni davalara girişmeye başladılar. Bazıları, “Başarısız Olan Tanrı” adlı deneyimlerini anlatan bir seçkiye katkıda bulundu.

Birçok Evanjelik Hristiyan’ın benzer deneyimlere katlandığını gördüm. Ömür boyu evli olduklarını düşündükleri topluluktan kopmuşlardır. Onlar dışında başarısız olan Tanrı değildi, onun adına inşa edilen insan kurumlarıydı. Bir yaşamı kırma, yeniden düşünme ve yeniden yönlendirme deneyimi, yenilenmenin ilk aşaması olabilir.

Karen Swallow Prior, yoksul, kırsal bir aileden geliyor. “Yeterince yaşlıyım, bu yüzden kültür savaşlarından önce büyüdüm” diyor. “İstediğim her şeyi okuyabildiğim bir ailede büyüdüm.” Ama sonra 1980’lerde kültür savaşları hızlandı ve onunla birlikte yaygın bir savaşçı zihniyet. Bir süre kürtaj kliniklerinin dışında protesto gösterilerine katıldı ve birkaç kez tutuklandı ve Jerry Falwell’s Liberty Üniversitesi’nde ders verdi. Geçmişte, oğlunu ve üniversite rektörünü cinsel uygunsuzluk suçlamaları nedeniyle savundu. “Ben çok saf olanlardan biriydim ve sanırım Trump’ın desteğini Jerry Falwell Jr tarafından rasyonalize ettim. Bunun için her türlü cömert hayırsever nedenim vardı.”

Karen Kırlangıç Öncesi Kredi… The New York Times için Parker Michels-Boyce
Kredi… The New York Times için Jenn Ackerman

2016’da Trump’a oy verdikleri için Evanjelikleri suçlamadı, ancak onu coşkuyla kucaklamaları ve günahlarını mantıklı hale getirme yetenekleri göz açıcıydı, diyor. Sonra cinsel skandalların ne kadar yaygın olduğunu gördü. Jerry Falwell Jr.’ın Trump’ı desteklemesinin sebeplerinden birinin, ikisinin de ahlaksız olması olduğunu fark etti.

“Geliştirdiğimiz, içinde büyüdüğüm ve ürünü olduğum bu kültür savaşı zihniyetini düşünüyorum ve hepsini reddetmiyorum, yine de, bunun mantıklı sonucunu gördüğümüzü düşünüyorum. bizi ve onları kutuplaştıran uzun yıllar bir kültür savaşı zihniyeti” diyor. Prior hala bir yolculukta, ancak evanjelik düzenin istismara toleransının açık sözlü bir eleştirmeni ve değişimin bir savunucusu haline geldi.

En azından bir zamanlar evanjelik olarak tanımlanan birçok arkadaşım arasında aynı tür bir yolculuk gördüm. Geçtiğimiz birkaç yıl boyunca, gazeteci arkadaşlarım Peter Wehner, Michael Gerson ve David French’in, neler olup bittiğini anlamaya çalışarak, ciddiyetle ve iyi niyetle Trump’ı destekleyen Hıristiyanlarla ilişki kurmasını izledim. Şimdi, Amerikan Hristiyanlığının Trumplaştırılmasına cesurca ve tutkuyla karşı çıkıyorlar. Reformun önde gelen sözcüleri ve yapılması gerekenler konusunda şu anda yapılmakta olan tartışmalara katılanlar haline geldiler.

French, Tennessee’de yaşayan, Irak’ta görev yapan ve kariyerinin ilk bölümünü dini özgürlükleri savunan bir avukat olarak geçiren beyaz bir evanjelik. Erken ve yüksek sesle Trump’a karşı çıktı. Ona yapılan birçok saldırı alternatif sağdandı. Siyah olan evlatlık kızını bir gaz odasında, Donald Trump’ın Nazi üniforması içinde düğmeye basmaya hazırlanırken gösteren photoshoplu bir görüntü internette dolaştı. “Hayatım boyunca evde gördüğümden daha fazla nefret gördüm ve maruz kaldım” diyor.

En ayık karşılaşmalar, kilisede ondan kaçan veya onunla yüzleşen Hıristiyan kardeşlerinden geldi. French, “Beni daha içe dönük yaptı” diyor. “2015 ve 2016’dan önceki dünya görüşüm hakkında çok düşünmeme neden oldu. Ülkemizde daha fazla ilerleme kaydettiğimizi düşündüğüm, ancak yapmadığımız birçok şey olduğunu anlamamı sağladı.”

Yenilenmenin ilk aşaması safları kırmak ve yeniden düşünmek ise, sonraki aşama tanık olmaktır. Artık gücün kötüye kullanılması konusunda sessiz kalmayı reddeden çok, çok sayıda insan var. ABD Jimnastik takımı doktoru Larry Nassar’ı tacizle alenen ilk suçlayan Rachael Denhollander, başka bir kilise ağında cinsel taciz ve örtbas etme iddiaları konusunda kilise liderleriyle endişelerini dile getirdiğinde, destek alamadı. Kiliselerde ve Hıristiyan örgütlerde cinsel istismardan kurtulanların önde gelen savunucularından biri olarak ortaya çıkmıştır.

Konuyu daraltmak için, soyadı Moore olan birkaç tanıktan bahsetmeme izin verin, ancak bunların hiçbir ilgisi yok. 19 yaşındayken Russell Moore, Güney Baptist Konvansiyonunun politika kolunu yönetme hayalini kurdu. Moore, “Bunun, Tanrı’nın beni yapmaya çağırdığını düşündüğüm her şeye uyacağını düşünüyordum” diyor. Hayalini gerçekleştirdi ve işi sevdi.

Ancak kilisesinin ırk konusundaki içler acısı sicilini dile getirmek, Trump’ı alenen eleştirmek ve cinsel istismar skandallarının üstünü örtmesini kınamak zorunda hissetti. Özel ve aleni olarak ayağa kalktı, beyaz üstünlükçüler ve diğerleri tarafından şiddetle saldırıya uğradı ve sonunda işinden istifa etti.

Beth Moore, İncil dünyasındaki en önde gelen İncil öğretmenlerinden biridir. Güneyli Baptist arkadaşları, “Hollywood’a Erişim” kasetinden sonra Trump’ı reddetmediğinde hayrete düştü ve geçen yıl Güney Baptist Konvansiyonunu kırmadan önce Hıristiyan milliyetçiliğini ve kadın düşmanlığını kınama konusunda daha sesli hale geldi. Din Haberleri Servisi’ne “Bir zaman gelir, bu ben değilim demeniz gerekir” dedi.

Lecrae Moore, Siyah Hıristiyan bir hip-hop sanatçısıdır. 2020’de Washington Post’a “Dört ya da beş yıl önce, ırksal adaletsizlik hakkında çok açık bir şekilde konuşmaya başladım” dedi. “Ve beyaz evanjelikler tarafından sessizlik veya anlaşmazlık ile karşılandım. Gösterilerimin çoğu iptal edildi ve insanlar beni desteklemeyi reddetti. Biraz şaşkına dönmüştüm.”

Yenilenmedeki bir sonraki aşama, Amerikan Hristiyanlığının toplumsal yeniden örgütlenmesi diyebileceğiniz şeydir. Mezhep farklılıkları daha az önemli hale geliyor. Eskiden farklı silolarda bulunan insanlar, kargaşa tarafından birbirlerini bulmaya ve ortak bir neden aramaya sevk edildi. Anyabwile, “En tatlı nimetlerden biri, artık Beth Moore gibi insanları arkadaş olarak saymam” diyor. “Altı yıl öncesine kadar farklı çevrelerde olurduk.” Bu tür yeni bağlantılar, önümüzdeki yıllarda çok güçlü olabilecek önemli bir sosyal sermaye biçimini oluşturmaktadır.

Bu muhaliflerin çoğu, yapılması gerekenlerin merkezine ırksal adalet ve uzlaşma faaliyetlerini koydu. Uzlaşma konferansları, Selma ve Birmingham, Ala’ya geziler, Martin Luther King Jr. ve Howard Thurman’ı okuyan çalışma grupları var. Evanjelikler, kölelik karşıtı harekette önemli roller oynadılar; bu Hıristiyanlar bu mirasla bağlantı kurmaya çalışıyorlar.

Eugene Rivers, beyaz ve Kara Pentekostalleri bir araya getirmek için çalışan önde gelen bir Kara Pentikostaldır. Bu, olası bir girişim gibi görünmüyor çünkü beyaz Pentekostaller, çoğu zaman partinin en muhafazakarları arasında. Ancak Rivers, toplantılarının zorlayıcı olduğunu söylüyor. Örneğin, Rivers bu yılın 6 Ocak’ında Washington’da ulus için bir dua nöbeti düzenlemeye yardım etti ve işçi sınıfından beyaz Pentikostallar geldi. Rivers, “Yerde ağlıyorlar” diyor. “Onlarda hiçbir yapaylık yok. Bu adamlar en şaşırtıcı, sevgi dolu insanlar.”

Rivers, kiliselerin ırksal uzlaşma ve ırksal adaletin anahtarı olduğunu söylüyor. “Agape sevgisinin dışında kötülük hakkında rasyonel bir tartışma yapamazsınız” – Hıristiyan yaşamının kalbinde olması gereken başkalarına karşı kendini teslim eden bir sevgi türü gözlemliyor. “Aşk olmadan, sanıklar kendilerini suçlu hissettikleri için savunmaya geçerler, çünkü öyledirler ve suçlayan kişi yalnızca uzandığı insanları yabancılaştırarak sona erer.”

David Bailey, 2008’den beri kilise ve diğer gruplarla ırksal ve diğer uzlaşma çalışmaları yapıyor. Evanjeliklerin yüzde 70’inin bu işe açık olduğunu, ancak her iki taraftaki yüzde 15’in daha az olduğunu söylüyor. “Aşırı uçlar giderek daha fazla yerleşiyor, ancak büyüdüklerini sanmıyorum” diyor ve devam etmeden önce şunları söylüyor: “İnsanlara barışı sağlamanın ve iyileştirmenin Hıristiyan kimliğinin özü olduğunu hatırlatıyoruz. Şifa ve uzlaşma uygulamadıkça ruhsal oluşumu gerçekleştirmenin bir yolu yoktur.”

Irkın her zaman en zorlu fark olmadığını söylüyor. Richmond, Va.’daki kilisesi “ırksal olarak çeşitli ve sosyoekonomik olarak çeşitlidir ve iyileştirilmesi en zor olan ekonomik farklılıklardır” diyor.

Bölünmenin bir kaynağı, yenilenme için bir güç olabilir: kuşak farklılıkları. Bin yıllık ve daha genç olan Hıristiyanlar, L.G.B.T.Q. sorunlar ve sadece çok daha çeşitli demografik özelliklerle karıştırmaya alışkınlar.

Mark Labberton, 110 mezhep ve 90 ulustan öğrencilerle ilgilenen Fuller İlahiyat Fakültesi’nin başkanıdır. Fuller’deki ortalama öğrencinin yaklaşık 31 olduğunu söylüyor. Labberton, birçok Fuller öğrencisinin Hıristiyanlığın merkezi inancına inandığını, ancak sarılmış olduğu kurumsal kefene inanmadığını söylüyor. Yani, İsa’yı seviyorlar, ama büyüklerinin onun adına inşa ettikleri pek çok kurumla birlikte.

Hıristiyan kilisesinin geleceği geçmişe benzemeyecek. Bugün inancın en dinamik sektörlerinin çoğu göçmen topluluklarında – örneğin Kore, Afrika ve İspanyol kiliselerinde. Önümüzdeki on yıllarda Amerikan kilisesi daha çok küresel kiliseye benzeyecek.

Fuller seminerinde bu gelecek zaten burada. Bu çok şey değiştirir. Örneğin, IŞİD Mısırlı Hristiyanlara karşı bir dizi ölümcül saldırı başlattıktan sonra Fuller’daki bazı Amerikalılar bir anma töreni düzenlemek istedi. Mısırlı öğrenciler aslında şöyle dediler: “Ne hakkında konuşuyorsunuz? Bu bir kutlama sebebidir. Bu, şehit olma ayrıcalığına sahip olduğunuz bir bağlamda bir Hristiyan olarak yaşamanın ne anlama geldiğini kabul etmekle ilgilidir.” Bu fikir çoğu Amerikalı Hristiyan için yabancıdır, ancak Mısırlılar bir kutlama hizmetine öncülük ettiler ve bunu bir Japon çay töreni şeklinde komünyon izledi. Bu, büyükbabanızın evanjelizmi değil.

Hareket kendisini partizan siyasi iktidar şehvetinden koparmazsa, muhtemelen hiçbir Evanjelik yenilenme olamaz. Bir yüzyıldan fazla bir süredir Katolikler, kilisenin partizan siyaseti tarafından bozulmadan sivil hayatta nasıl aktif olabileceğini anlamalarına yardımcı olan bir sosyal öğretim doktrini oluşturdular. Protestanların böyle bir doktrini yoktur.

Evanjelik yenilenmeye öncülük edenler, birine ihtiyaçları olduğunu biliyorlar.

Kredi… The New York Times için Jason Andrew
Walter Kim Kredi… The New York Times için Jason Andrew

2019’da, 40 evanjelik mezhebini temsil eden Ulusal Evanjelikler Derneği yönetim kurulu, Walter Kim’i bir sonraki lideri olarak işe alma konusunda parlak bir fikre sahipti. Kim, Kore Amerikan kilisesinde büyüdü. Örgütü ideolojik uçurumları aşıyor ama mucizevi bir şekilde ve çok çalışarak bir arada kalmayı başardı. N.A.E.’nin başkanı olarak önceliklerini tanımlamasını istiyorum.

İlk önceliği “ırksal adalet ve uzlaşma sorunuyla boğuşmak”. Bir sonraki önceliği “halk öğrencisi” dir. “Evanjelik kiliseler evlilik öncesi danışmanlığın nasıl yapılacağını ve evlilik danışmanlığının nasıl yapılacağını biliyor” diye açıklıyor. “Kilisenin insanları kamusal ve sivil katılımlarında donatma yeteneği için benzer programlar görmeyi çok isterim.” Evanjelikler, gerçekleri propagandadan ayırmak için daha donanımlı olsaydı, sorumlu bir liderin nasıl göründüğüne dair daha ince kriterlere sahip olsaydı, topluluklarına nasıl dahil olacakları konusunda daha iyi eğitim almış olsaydı, kesinlikle büyük bir gelişme olurdu.

Bu iki öncelik birbiriyle ilişkilidir. Kim, “Kara kiliseden öğrenecek çok şeyimiz var” diye ekliyor. “Kiliselerinin sadece kişisel dönüşüme değil, aynı zamanda toplumdaki yerlerine de değinemeyeceğini anladılar.”

Sosyal onarımı teşvik etmede en aktif olan Protestanların çoğu, Justin Giboney ve AND Kampanyası gibi genellikle genç Afrikalı Amerikalılardır. Thabiti Anyabwile’nin dediği gibi: “Bence birçok insan, kendilerine düşman oldukları öğretilen şeyleri Mukaddes Kitabın bir arada tuttuğunu keşfediyor. Sadık bir Hıristiyan olabilir ve ayrıca adalete de inanabilirsiniz.” Dışarıdan gelenlerin burada laik sol/sağ kategorilerini dayatmamaları önemlidir. Bu insanların sola hareket ettiğini söylemek çok basit. Birçok konuda oldukça muhafazakardırlar. Ancak adalet işini yaşam boyu süren Hristiyan oluşumu sürecine – Hristiyan yaşamının merkezinde yer alan kalbin yenilenmesi, lütuf içinde büyümek ve daha Mesih benzeri bir yaşam sürmek için günlük çabayı – daha kolay dahil ederler.

Geçtiğimiz birkaç yıl içinde, bu yenilenmeye nasıl başlayacağını anlamaya çalışan Hıristiyanlar tarafından düzenlenen birkaç konferans ve toplantıya katıldım ve gözlemledim. Kaçınılmaz olarak, sorunları teşhis eden birkaç oturum vardı, ardından insanların çözümler önermesi gereken son bir oturum vardı. Son seansları şöyle özetlerdim: “Mırıl, mırıl, mırıldan. Eh, hepinizi görmek güzeldi!”

Ancak son zamanlarda ne olması gerektiğine dair çok daha net bir anlayış ortaya çıkıyor. Gördüğüm en ayrıntılı gündem New York’taki Redeemer Presbiteryen Kilisesi’nin kurucu papazı Tim Keller tarafından hazırlandı. Tim benim arkadaşımdır, ancak birçok insan onun İncil dünyasındaki en etkileyici ve önemli beyinlerden birine sahip olduğu konusunda hemfikirdir. Tim, bu topluluğu yenilemek için benim için iddialı bir gündem hazırladı. Size sadece madde işaretleri vereceğim:

• Hıristiyan Zihin Projesi. Topluluğu entelektüel olarak daha sağlam hale getirmek için lisansüstü okullardaki ve profesörlerdeki evanjeliklerin sayısını 10 kat artırın.

• Yenilenmiş bir kilise dikme çalışması. Eski kiliseler yalnızca önceden var olan Hıristiyanları cezbeder. Yeni kiliseler yeni inananları cezbeder. Keller, Hristiyanların yılda 6.000 yeni kilise dikmesi gerektiğini söylüyor. Bu cephede zaten bir ton başarı elde etti.

• Yeni kampüs bakanlıkları. Onlarca yıl önce, birçok genç, InterVarsity ve Young Life gibi öğrenciler için dinamik evanjelik organizasyonlar aracılığıyla inancını buldu. Bu alanın durgunlaşmasına izin verildi.

• Protestan sosyal öğretimi. Katoliklerin, en azından Papa XIII. Protestan versiyonları, belki daha az hiyerarşik ve daha bireysel olmakla birlikte, fikirlerin yüzde 75’ini paylaşabilir.

• İnanç ve çalışma. İnanç sadece Pazar günleri için değildir. Keller, Hristiyanların işte ve dünyada nasıl görünmeleri gerektiğine dair daha fazla eğitim programı olması gerektiğini öne sürüyor.

• Irk adaleti. Keller, bunun hareketin Trumpçı ve Trumpçı olmayan kanatları arasındaki en patlayıcı ayrımlardan biri olduğunu savunuyor.

• Hıristiyanlık sonrası dünya için bir strateji — inançla hiç teması olmayan ve aynı zihinsel kavramları paylaşmayan insanlar arasında nasıl müjdeleme yaptığınız.

• Manevi oluşum. Keller’in dediği gibi: “Hıristiyan eğitimini gerçekten yeniden yapmamız gerekiyor. Tamamen.”
Bu, değişim için somut ve iddialı bir stratejidir. Eyleme geçirmek için çok mu geç? Büyük olasılıkla. Evanjelik topluluk, kendi çekiciliğini o kadar bozmuş olabilir ki, genç nesillerin birçok üyesi onu reddetmeye devam edecek.

Ancak evanjelizm bölünmeden önce hayatta kaldı. Tarihsel olarak bir Hıristiyan milliyetçi akımına ve aynı zamanda 1970’ler kadar yakın zamanda güçlü olan daha adalet odaklı bir akıma sahipti. Bu akımların her ikisi de on yıllar boyunca gelgitler ve akar.

Ve genç inananlar güçlü bir güçtür. Mark Labberton, Fuller’daki pek çok ilahiyatçının normalde düşündüğümüz gibi kiliseden uzaklaştığını söylüyor. Genellikle bir oturma odasına sığabilecek daha küçük, samimi, otantik topluluklar inşa etmek istiyorlar. İnancın, yoksul ve marjinalleştirilmiş toplum hizmetiyle ayrılmaz bir şekilde bağlantılı olduğunu düşünüyorlar. Yaşlıları yiyip bitiren tüm acılardan uzaklaşmak ve Mukaddes Kitaba geri dönmek genel bir ilgi uyandırıyor.

Sonunda Karen Swallow Prior kulaklarımda çınlayan bir şey söyledi: “Modernlik doruğa ulaştı.” Özerk birey çağı, narsist benlik çağı, tüketim ve ahlaki sürüklenme çağı, bizi acı ve bölünme, artan bir akıl sağlığı krizi ve insanların birbirine kötü davranmasıyla baş başa bıraktı. Milyonlarca insan başka bir şey, ortak olan, hayata aşkın bir anlam veren bir inanç sistemi arıyor.

Hıristiyanlık bu arayış için potansiyel bir yanıttır ve umudu ve çağrısını yenilemenin büyük olasılığı burada yatmaktadır.

The Times yayınlamaya kararlıdır harf çeşitliliği düzenleyiciye. Bu veya makalelerimizden herhangi biri hakkında ne düşündüğünüzü duymak isteriz. İşte bazıları ipuçları . Ve işte e-postamız: [email protected] .

The New York Times Opinion bölümünü takip edin
Facebook , Twitter (@NYTopinion) ve Instagram .