Çocukları IŞİD Gözaltı Kamplarından Çıkarın

Bakec

Member
Genç, 11 saniyelik sesli mesajında “Her an öleceğimden korkuyorum” dedi. “Lütfen bana yardım et.” Geçen ay Suriye’nin kuzeydoğusunda bir hapishanede rehin alınan yaklaşık 150 yabancı çocuktan biri olan IŞİD için canlı kalkandı. Kuşatmadan sağ kurtulmuş olsa bile, umutları kasvetliydi.

Batı, sözde Hilafet’in düşüşünden üç yıl sonra büyük ölçüde ilerlemiş olsa da, 7.000’den fazla yabancı çocuk, Kürt liderliğindeki Kuzey ve Doğu Suriye Özerk Yönetimi tarafından gönülsüzce yönetilen Kuzeydoğu Suriye’deki fiili esir kamplarında mahsur kaldı. (Bu çocuklar Fransa, Tunus ve İngiltere dahil olmak üzere yaklaşık 60 ülkeden – ancak bu rakam IŞİD savaşçıları ve aileleri için kamplarda ve hapishanelerde bulunan binlerce Iraklı ve Suriyeli çocuğu içermiyor.)

Kürt liderliğindeki güçlerin geçen hafta hapishanenin kontrolünü yeniden ele geçirmesiyle ağır kayıplarla sona eren kuşatma, bu çocukların çoğunun hiçbir suç işlemediğinin umutsuz bir hatırlatıcısı oldu: Ebeveynleri, IŞİD’e katılmak için Suriye’ye gitmeyi seçti. onlara. Çoğu muhtemelen IŞİD vahşetine katılmak için çok gençti.

Yine de birçok ülke IŞİD’e katılan yetişkin vatandaşları ülkelerine geri göndermeyi reddettiği ve hatta bazıları onlara yardım etmek için yasal yükümlülüklerinin olmadığını iddia ettiği için, bu çocukların çoğu ebeveynleriyle aynı açık uçlu gözaltılarla karşı karşıya.

Tutsak kampı koşulları korkunç ve tehlikelidir. Ayrıca radikalleşme ve yeni nesil IŞİD taraftarları için zemin hazırlıyorlar.

İdeal bir dünyada, IŞİD militanlarının savaşçılarını serbest bırakmaya ve bir aşırılıkçı dalgasını serbest bırakmaya çalıştığı son kuşatma, hükümetleri vatandaşlarını eve getirmeyi yeniden düşünmeye sevk edecekti. Ancak bu tür geri dönüşleri kolaylaştırmaya yardım etme konusundaki kendi deneyimlerimden, gerçekçi olmamız gerektiğini biliyorum: Bu çocukların çoğunu kurtarmak için yeterince hızlı veya gerekli ölçekte hareket etmek için çok az itici güç veya görünür irade var.

İnsan hakları grupları yıllardır ülkeleri vatandaşlarını geri almaya çağırıyor. Bazı ülkeler, geçen haftaya kadar çocuklu anneleri ülkelerine geri gönderdi; diğerleri az sayıda yetim ya da ailelerinden ayrılmış çocukları aldı. Ancak çoğunlukla bugünkü durum, birçok ülkenin ayaklarını sürüyerek ya da yetişkin IŞİD mahkumlarını, annelerini ve çocuklarını geri almayı reddettiği bir durum.

Aciliyet göz önüne alındığında, daha güvenli bir çözüm bulunması gerekiyor: Kürt yetkililer, ABD ve koalisyon ortaklarının nimet ve mali desteğiyle çocukları esir kamplarından çıkarmalıdır. Onlara hayatta daha iyi bir şans vermenin ve sonunda eve geri dönmenin tek yolu bu.

Bu, görünüşte kararda söz sahibi olmayacak çocukları annelerinden uzaklaştırmak gibi sert gelebilir. Bazıları bunun bir hak ihlali olduğunu iddia ediyor. Ancak statüko -onları sefil koşullarda radikalleşmek üzere bırakmak- çocuklar ve bizler için daha kötü.

Yabancı çocukların çoğuna ev sahipliği yapan iki geniş kampta temizlik korkunç, sağlık hizmetleri asgari düzeyde ve eğitim çoğunlukla yok. Aileler kışın dondurucu, yazın ise boğucu sıcak çadırlarda kalıyor.

Bu, başka yerlerdeki göçmen kamplarında bulunan sefaletten farklı görünmese de, büyük bir fark var: Burada radikal kadınlar hakim, bu da onların çocukları için – ve diğer kadın çocukları için – aşırılıkçı ideolojiyi özümseme ve gelecek nesil cihatçı olma potansiyeli yaratıyor. .

Bahsedildiği gibi bazı ülkeler kadın ve çocukları almış olsa da, bu annelerin çoğu ölüme mahkumdur ve muhtemelen geri gönderilmeleri pek olası değildir. Çocukların kaderlerini paylaşmalarına gerek yok – çoğu hala beyinlerini yıkamak için çok genç.

Bunun yerine çocuklar, Kürt koruyucu ailelerin yanına veya II. Dünya Savaşı’ndan sonra refakatsiz çocuklar için Avusturya’da oluşturulanlar model alınarak özel çocuk köylerine yerleştirilebilir. Bölgedeki çalışmalarım sayesinde, bu fikirleri anlayışlı görünen paydaşlarla tartıştım.

Kürtlerin zaten bu çatışmada yetim kalan veya mahsur kalan çocuklara bakan kadın komiteleri var. Ezidi anneleri çocuklarıyla buluşturmak için çalışırken ne kadar etkili olduklarına bizzat şahit oldum. Sadece yiyecek, giyecek ve ilaç değil, sevgi ve ilgi de verdiler. Bu çocuklara yardım etmek gibi çok daha büyük bir görevi üstlenmekten fazlasıyla muktedir olacaklardı.

Bu çok maliyetli bir teklif değil. Çocuk başına ayda 100 dolardan – Kuzeydoğu Suriye’de cömert bir meblağ – idare de dahil olmak üzere koruyucu aile ve çocuk köylerinin yıllık maliyeti 10 milyon doların altında olabilir. Bu mütevazı masraf, yetişkin vatandaşlarını ülkelerine geri göndermeyi reddeden ülkeler tarafından kolaylıkla karşılanabilir.

Koruyucu aile, geçici bir çözümdür. Çocuklar kamplardan çıktıktan sonra, geldikleri ülkelere daha kolay bir şekilde geri gönderilebilirler ve bu nihai hedeftir ve olmalıdır. Tecrübelerime göre, çocukların çoğu dili konuşuyor ve kendi ülkelerinde destek ağlarına sahipler. Kendi ülkelerinin neredeyse tamamı bu çocuklara Suriyeli Kürtlerden daha fazla kaynak ayırıyor.

Bu çocuklar kamplarda ne kadar uzun süre kalırlarsa, ülkelerine geri gönderilme adayları olarak o kadar az çekici hale geliyorlar. Onları kamplardan tamamen çıkarmak, onlara gerçek bir gelecek vermenin en iyi umudu.

Birleşmiş Milletler’e göre bazı durumlarda “akut travmanın üstüne travmayı katmanlar” halinde zorla ayırma. Birkaç anne, çocuklarının hapishane dışında bir hayat yaşama fırsatına sahip olma fikrini memnuniyetle karşılarken, çoğu kuşkusuz onları kaybetmeye direnecektir.

Ve bu kesinlikle çocuklar için acımasız ve acı verici olurdu. Ama bir ebeveyn Suriye’ye gidip terör örgütüne katılma kararı aldı diye bir çocuğu müebbet hapse mahkûm etmenin daha da acımasız olduğuna inanıyorum.

Amerika Birleşik Devletleri de dahil olmak üzere birçok Batılı ülke, çocukları uzun süre gözaltındaki ebeveynlerle birlikte bırakmıyor. Çocukları annelerinin yanı sıra hapishanelerde tutabilecek ülkelerde, bu kadınlar cezalarını çektikten sonra sonunda serbest bırakılabilir. Ya da çocukları büyüyüp dışarı çıkabilirler. Kuzeydoğu Suriye’de gözaltına alınan yabancı çocukların çoğu için durum muhtemelen böyle değil.

Kürtlere yabancı aileler konusunda gayri resmi danışmanlık yapıyorum. Ve konuştuğum Kürt liderler mevcut durumu sürdürülemez buluyor. IŞİD’i yenmek için yapılan savaşta 10.000’den fazla savaşçı öldü. İstedikleri son şey, işlettikleri hapishanelerde yeni bir cihatçı neslinin reşit olmasıdır.

Çocukların esir kamplarından çıkarılması gerektiğini bana özel olarak kabul etseler de, bunu söylemekte isteksiz davrandılar ve uluslararası onay olmadan bu adımı attılar. Bu nedenle böyle bir planın, Suriye Kürtlerinin en önemli müttefiki olan ABD ve Birleşmiş Milletler sistemi tarafından onaylanması, desteklenmesi ve finanse edilmesi gerekiyor.

Kürtler çocuklar için alternatif düzenlemeleri yaptıktan sonra, ülkeler çocuk vatandaşlarını ülkelerine geri göndermek için derhal harekete geçmelidir. Ve yapacaklarını düşünmek için her neden var. Yetişkinlerin aksine, çocuklar tehlikeli olarak görülmezler.

Bu, hafife aldığım bir argüman değil. Ayrılıkları zararlı olarak kınayan ve çözümün hükümetlerin tüm vatandaşlarını ülkelerine geri göndermesi olduğunda ısrar eden insan hakları ve insani yardım kuruluşlarından kesinlikle itirazlar olacaktır – ancak bunun büyük ölçüde olmayacağını biliyoruz.

Birleşmiş Milletler Çocuk Haklarına Dair Sözleşme, ayrılmanın çocuğun yararına olduğu kabul edilmedikçe, bir çocuğun ebeveynlerinden iradesi dışında ayrılmayacağını belirtir.

Terör ideolojisi tarafından kuşatılmak veya suç işlemeden ömür boyu hapis yatmak kesinlikle hiçbir çocuğun çıkarına değildir.

Peter W. Galbraith (@PeterWGalbrath) eski bir ABD büyükelçisi ve BM genel sekreter yardımcısıdır. Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi ile Kuzey ve Doğu Suriye Özerk Yönetimi arasında arabuluculuk yaptı. Ayrıca Kürdistan Bölgesel Hükümeti’ne danışmanlık yaptı ve daha önce Irak Kürdistanı’nda ticari ve mali bağları vardı.

The Times yayınlamaya kararlıdır harf çeşitliliği editöre. Bu veya makalelerimizden herhangi biri hakkında ne düşündüğünüzü duymak isteriz. İşte bazıları ipuçları . Ve işte e-postamız: [email protected] .

The New York Times Opinion bölümünü takip edin
Facebook , Twitter (@NYTopinion) ve Instagram .