Bu Noktada, Direniş Üzerine Susan Collins Üzerine Bahse Gireceğim

Bakec

Member
İşte, artık CNN’in başkanı olmayan Jeff Zucker’ın henüz yayınlanmayan destanından iki anekdot. Birincisi, sonrasından: The Los Angeles Times’a göre, ağın bazı çalışanları ve kurumsal liderliği arasındaki bir toplantıda, CNN muhabiri Jamie Gangel, 6 Ocak’ı araştıran kongre komitesinin dört üyesinin Zucker’ın çıkış onları “demokrasimiz için harap” bıraktı.

İkincisi, arka plandan Zucker’ın ayrılışına kadar: CNN sunucusu ve New York valisi Cuomo kardeşler arasındaki vahşi prime-time aşk festivalini kutsadığını zaten biliyorduk. Ama şimdi The New York Post tarafından Zucker’ın yardım ettiği bildiriliyor düzenle absürt röportajlar, bazen eski bir Andrew Cuomo iletişim direktörü olan sevgilisinin etkisiyle ve hatta iddiaya göre New York valisine ünlü Covid-19 brifingleri sırasında Donald Trump’a nasıl saldırılacağı konusunda tavsiyelerde bulundu.

Bu anekdotları bir araya getirebilir ve Trump başkanlığı sırasında Amerikan medyasının önemli bölümlerinde neyin yanlış gittiğini iyi bir şekilde anlayabilirsiniz. Yalnızca CNN’nin – aslında, yalnızca Jeff Zucker – demokrasi ve otoriterlik arasında durmak, normal gazetecilik standartlarının terk edilmesini, UnHerd için yazan Armin Rosen’in “merkezci markalı panik endüstrisi” olarak adlandırdığı şeye itidal ve tarafsızlığın feda edilmesini teşvik etti.

CNN’de ve başka yerlerde bu kaymanın altında yatan, Trump’ın demagojik gücünü köreltmenin yolunun medya ve siyasette mümkün olan en geniş seçkinler koalisyonunu bir araya getirmek, ahlaki netlik sağlamak ve etkili bir güvenlik şeridi oluşturmak olduğuna dair bir teoriydi.

2016’da bu stratejiye inandım, ön seçimlerde Cumhuriyetçilere teşvik ettim ve sonbaharda Trump’ın seçilmesine karşı çıkarak -saygı duyduğum çoğu muhafazakar yorumcuyla birlikte- buna katıldım.

Ama sonra Trump kazandı – oyların az bir kısmıyla evet, ama tüm bu seçkin muhalefet Hillary Clinton’ı yüzde 49’a bile çıkaramadı ve Cumhuriyetçiler Ulusal Meclis seçimlerinde Demokratlardan daha fazla oy kazandılar ve aday gösterdikleri için bariz bir bedel ödemediler Koz. Amerikan halkı Never Trump ittifakını dinledi, gazetelerimiz, dergilerimiz ve ağlarımız arasında yayıldı ve kararını verdi: İkna ettiğimiz her Cumhuriyetçi için, farklı türden bir kararsız seçmen, şansı denemek için iyi nedenler olduğunu keşfediyor gibiydi. Trump’ta.

Trump’ın başkanlığını takip eden şey, elit-muhalefet stratejisinin ikiye katlanmasıydı – ama giderek yaklaşımından şüphe etmeye başladım. En samimi haliyle, Trump karşıtı cephe, Steele dosyası tarafından şaşkına çevrilerek paranoyak ve saf hale geldi ve Twitter kıyamet kaydırmasında kayboldu. Daha kariyerci biçiminde, eski Cumhuriyetçi danışmanlar için bir raket haline geldi. Ve genel olarak, kendi ideolojik yankı odası, şüphesi olan herkese kapalı bir açıklık çemberi haline geldi.

Biraz mesafeli olmakla birlikte, Trump karşıtı bir muhafazakar olarak kaldım; 2020 seçimlerinin ardından, sonsuza kadar asla Trump olmadığımı söylemek güvenli. Ancak elit konsolidasyon stratejisinin temelde bir başarısızlık olduğuna karar verdim – 2020’de yalnızca pandemi nedeniyle başarılı olduğuna ve 2024’te başarısız olabileceğine – ve eğer Trump olsaydı kalıcı olarak yenildi, olması gereken iki şeyden biri: Ya Cumhuriyetçilerden bir uyarlama, çirkin ya da kendi yolunda tehlikeli görünebilecek bir uyarlama (şimdi gördüğünüz gibi, diyelim ki, Ron DeSantis’in aşı karşıtlarına göz kırpması ve başını sallaması), ya da sola doğru sallanan Demokratları çapraz baskı altındaki Amerikalılar için daha az tehlikeli gösteren bir kayma.

Dolayısıyla bu sütunun düzenli olarak ele aldığı iki soru bunlar: Trump olmadan Trumpizm olabilir mi ve ilerlemecilik ve Demokrat Parti hakkında bu kadar çekici veya korkutucu olan ne? Ve bu temaların tutarlılığı, bazen, Cumhuriyetçi Parti’nin ne kadar korkunç hale geldiği konusunda ahlaki eşdeğerlik veya inkar anlamına geldiğini düşünen insanları açıkça çileden çıkarıyor.

Bu eleştirilere aldırmıyorum ama göbek deliğine bakmayla ilgili bu alıştırmayı, nerede yanlış gittiklerine dair somut bir örnekle kapatacağım. Never Trump’ın birleşik cephesi için, şu anda Liz Cheney’den daha büyük bir kahraman ve Cumhuriyetçi korkaklığın daha açık bir somut örneği, Maine ılımlısı Susan Collins’ten daha açık bir şekilde yoktur ve şu anda bile kesin olarak Trump’a karşı çıkacağını söylemez. 2024 adayı.

Cheney’nin doğrudan Trump karşıtlığına da hayranım, tıpkı Mitt Romney’den ve şimdi biraz da Mike Pence’den hayran olduğum gibi. (Evet, düşük bir çıta.) Ancak makul bir şekilde, Trump’ın demagojisinin yarattığı acil tehlikenin 2024’te bir Seçim Koleji hırsızlığı girişimi içerdiğine inanıyorsanız, o zaman Cheney’nin çalışması Senato’da yürütülen iki partili çabadan çok daha az önemli. Seçim Sayımı Yasasında reform yapın. Ve bu çaba, Collins tarafından şimdiye kadar bir miktar başarı ile yönlendiriliyor.

Belki çaba sonunda başarısız olacaktır. Ancak, 6 Ocak olaylarına verilecek en önemli tepkinin, Trumpizm’e asla bir adım atmamakla ilgili bin makaleden daha önemli olan Maine’den kıdemli senatörün temkinli gezinmesiyle, dikkatli bir iç oyun oynayan Cumhuriyetçiler tarafından yönlendirilecek olması oldukça olasıdır.

Bu, demokrasilerin nasıl istikrara kavuştuğuna ve demagogların nihayet emekliye ayrıldığına dair kahramanca bir görüş değil. Ama seçim, bu kahramanlıksızlık ile bize Jeff Zucker ve Cuomo kardeşler veren zihniyet arasındaysa, şimdilik Susan Collins’e bahse girmeye meyilliyim.

The Times yayınlamayı taahhüt eder harf çeşitliliği editöre. Bu veya makalelerimizden herhangi biri hakkında ne düşündüğünüzü duymak isteriz. İşte bazıları ipuçları . Ve işte e-postamız: [email protected] .

The New York Times Opinion bölümünü takip edin
Facebook , Twitter (@NYTOpinion) ve Instagram .