Bir Metin Mesajını veya E-postayı Yoksaymak Her Zaman Kaba Değildir. Bazen Gereklidir.

Bakec

Member
Salı gecesiydi. Dairemde aynı anda üç şey yapıyordum: kısa bir iş gezisi için bavul hazırlamak, ailem için masaya akşam yemeği hazırlamaya çalışmak ve ağlayan bir bebeği sakinleştirmek için kocamla sırayla uğraşmak. Arkamda, dizüstü bilgisayarımdan birbiri ardına iş Slack uyarısı geliyordu. Hepsini görmezden geldim. Akşam yemeği sırasında telefonuma bir mesaj geldi. “Neredesin????” meslektaşıma sordu.

Çığlık atmak istedim. Bunun yerine, metne cevap vermedim. Bu, dijital çağrıları ilk göz ardı edişim değildi ve son da olmayacaktı. Saygısızlık etmek ya da kötü niyetli olmak istemedim – ama aynı zamanda sessizliğimin neyi iletmesini istediğimi de biliyordum: Bu şu anda benim için bir öncelik değil. Sen benim önceliğim değilsin.

Bu her zaman açık zamanlarda mesajların yok sayılması hoş karşılanmaz. En korkunç haliyle, iletişimin kesilmesi, terimin yaygınlaşmasından bu yana geçen yıllarda dijital iletişimin ölümcül bir günahı haline gelen “gölgelenme” olarak kınanmaktadır.

Genellikle flört ve arkadaşlık bağlamlarında kullanılır – ve gerçekten de 2018’de yayınlanan araştırmada, bir araştırmaya katılanların yüzde 21,7’si romantik bir partneri hayaletlediğini kabul etti ve başka bir çalışmada neredeyse üç katılımcıdan biri hayalet olduklarını söyledi bir arkadaş. Ancak dijital bir ortamda çalışan herkesin onaylayabileceği gibi, çalışma ortamlarında gölgelenme de yaygındır – iş arkadaşları arasında, profesyonel ağ oluşturma sırasında ve işe alım sürecinde, hatta iş bulmaya çalışanlar arasında bile. Geçen yıl yayınlanan bir Indeed anketi, iş arayanların yüzde 46’sının olası bir işverenle planlanmış bir görüşmeye gelmediğini ve iş arayanların yüzde 77’sinin pandeminin başlangıcından bu yana olası bir işveren tarafından hayalet olduklarını söyledi.

Romantik bir partnerle veya profesyonel bir meslektaşla, bir daha asla haber alınmayacak şekilde teması aniden kesmenin kaba olduğu ve bundan çok daha az olması gerektiği konusunda hemfikiriz. şu anda yapıyor. Peki ya özellikle işteyken birbirimizin mesajlarını savuşturabileceğimiz diğer, daha az korkunç yollara ne demeli? Bu kadar çok kişinin ailevi sorumluluklar, stres, keder ve kaygı ile aşırı yüklenildiği bu yorucu zamanlarda, belki de modası geçmiş, talepkar sürekli konuşmalara katılma zorunluluğunu bırakmalıyız.

Cal Newport, bilgisayar bilimi profesörü ve “A World Without Email: Reimagining Work in an Age of Communication Overload”ın yazarı, bana (e-posta yoluyla) “triyaj”ın tanımlamanın daha iyi bir yolu olduğunu önerdi. bu tür davranışlar.

Slack mesajları, e-postalar, metinler ve Yakınlaştırma istekleriyle dolup taştığımız ve hangilerinin anında yanıt vereceği konusunda sürekli gerçek zamanlı kararlar vermemiz gerektiğinden, çoğumuzun triyaj yapmaktan başka seçeneği yok. Cevap vermeden önce düşünmemiz gereken ve diğerlerinin gerçekten dikkatimize değer olmadığı. Tüm bu dijital gürültü, geçen yıl yayınlanan pandemi sırasında uzaktan çalışma üzerine bir makalede araştırmacıların uyardığı bir “bilişsel aşırı yük” durumuna yol açabilir “etkisiz bilgi işleme, kafa karışıklığı, kontrol kaybı, psikolojik stres – ve hatta depresif belirtilerin artması.”

Kibar olmaya çalışan bizler için, metin tabanlı dijital iletişim – tüm o çanlar, uğultular ve titreşimler – son derece talepkar olabilir. Bir Slack, e-posta veya kısa mesajı görmezden gelmek kaba bir his, ama yapmalı mı? Sonuçta, görgü kuralları konusunda tavsiyeler ve eğitimler veren Emily Post Enstitüsü’nden Daniel Post Senning’in bana hatırlattığı gibi, telefonumuz çaldığında cevap verme zorunluluğumuz yok. Bay Senning bana “Uygar ve düzgün bir insan olmalısınız” dedi, “ama zamanınızı ve dikkatinizi soran herkese vermek zorunda değilsiniz.”

Bay Newport, dijital iletişimin görgü kurallarının yüz yüze veya telefon görüşmesinden farklı olduğunu ve olması gerektiğini savundu, özellikle de merhabalar, vedalar ve diğer hoş sohbetler söz konusu olduğunda. bir tür iletişim karmaşası haline gelir. “Şu anda bir şey söylememek kaba görünebilir, çünkü yüz yüze bir konuşmada bir değişimi tamamlamamak ani hissedebilir” dedi. “Ancak dijital iletişim bağlamında, gönderen genellikle mümkün olduğunda ek mesajların alınmasından kaçınmayı tercih ediyor.”

Patronunuz, müşteriniz veya meslektaşınız için acil bir sorunuz varsa “triyaj” olmak, hayalet olmaktan çok daha iyi hissetmeyebilir — Ben bunun üzerinde bulundum etkileşimin yanı da. Ama en azından daha gerçekçi, ilişkilendirilebilir ve insani. Bunun beni kendi ana karakter sendromumla yüzleşmeye zorladığını buldum – hepimizin hayatımız olan filmde başrol oynadığı ve diğer herkesin sadece yardımcı oyuncu kadrosuyla oynadığı fikri. “Hayaletlerin”, benim gibi, ekran dışı talepleri olan ve genellikle onları dijital sohbetlerden uzaklaştırabilecek tam, karmaşık insanlar olduğunu kabul etmemi sağlıyor. Ayrıca beni kendi triyajımı yapmaya zorlayabilir – bu sorunun yanıtlanmasına gerçekten ihtiyacım var mı, yoksa kararı kendim verebilir ve devam edebilir miyim?

Dinlenmenin ve ekranlardan uzak zamanın önemini giderek daha fazla anladığımız bir çağda, triyaj, huzurumuz ve hayatımızdaki insanlarla ilişkilerimiz için gerekli olabilir: Tatildeyken. Akşam 7’den sonra yemek masasında olduğumuz zaman. Meditasyon yaparken veya egzersiz yaparken. Bu zamanlardan birinde bir mesaja hemen cevap vermezseniz, özür dilemeyin. Yapabildiğin zaman cevap ver. Ya da yapma.

Ve eğer mesajı gönderen sizseniz ve bu soruya gerçekten bir cevaba ihtiyacınız varsa, kibar bir takip göndermekten çekinmeyin. Önceki notunuzu öncelik sırasına koyan kişinin ikinci bir bağlantı şansı için minnettar olma olasılığı çok yüksektir. Veya ortamları değiştirmeyi düşünün. Bir e-posta zincirinden öncelik sırasına alındıysanız ve notunuz acilse, anlık mesaj veya Slack yoluyla takip edin. Ancak ileri geri pasif agresif dijital kılıç dövüşü başlatmaktan kaçının. Bunları kimse kazanamaz.

Triyaj yapmak, açıklanamayan sessizliğe inmek veya iş arkadaşlarınızın çalışmalarında bir darboğaz haline gelmek için genel bir izin midir? Hayır. Bunun yerine, size ulaşamadıklarında panik yapmamaları için iş arkadaşlarınızla önceden sınırlar oluşturun. Hangi soruları tartmak istediğinizi ve başkalarının kararlarını kullanmalarından memnun olduğunuz soruları netleştirin. Bir e-posta yanıtlayıcısı veya ne zaman yanıt vermekte geç kalacağınızı netleştiren bir Boşluk durumu ayarlayın. Günün veya haftanın mesajlarına cevap verme olasılığınız olmayan zamanları güvenlik altına alın ve birkaç kişinin gerçek bir acil durumda size nasıl ulaşacağını bilmesini sağlayın.

Ayrıca hemen yanıt vermek için kimin üzerinde baskı oluşturduğunu kendinize sormaya değer. Belki de mesajı gönderen değil, sizsiniz. Yakın zamanda yapılan bir araştırma, iş arkadaşlarımızın mesai saatleri dışında acil olmayan iş e-postalarına ne kadar hızlı yanıt beklediklerini abartma eğiliminde olduğumuzu buldu. Bu yüzden, birine hemen geri dönmediğiniz için kendinizi hırpalamak yerine, yavaşlamayı ve kendinizi serbest bırakmayı düşünün.

Erica Dhawan (@ericadhawan) bir ekip çalışması ve yenilik uzmanıdır ve “Digital Body Language: How to Build Trust and Connection, No Matter the Distance”ın yazarıdır. ”

The Times, editöre çeşitli mektuplar yayınlamaya kararlıdır . Bu veya makalelerimizden herhangi biri hakkında ne düşündüğünüzü duymak isteriz. İşte bazı ipuçları . Ve işte e-postamız: [email protected] .

Facebook , Twitter (@NYTopinion) üzerinden The New York Times Opinion bölümünü takip edin ) ve Instagram .