Bir Karnavalda Büyüyen Gerçek Canlı Adamı Görün

Bakec

Member
Tamamen aydınlatılmış eski bir dönme dolap, uğursuz bir gökyüzüne karşı dönüyor. Yolculuk, görünüşte hiçbir yerin ortasında kurulmuş bir gezici karnavalın parçası ve Stan Carlisle şeklinde bir fırtına geliyor.

O insan mı yoksa canavar mı?

Yaklaş ve öğren. Gösterici havlayan bağırırken, sesi hareketli atlıkarınca müziğiyle yarışıyor, “Acele et! Acele etmek! Acele etmek!”

Bu, Guillermo del Toro’dan özel olarak 17 Aralık’ta vizyona girecek olan lüks bir kara gerilim filmi “Kabus Yolu”. Bradley Cooper, sırayla hasar görmüş serseri, ahmak taşra çocuğu, işbirlikçi katil, sosyete şarlatanı, hızlı doyumsuz Stan’i oynuyor. – parçalayıcı alkolik ve ilkel çığlık. Karnaval kadrosunda, yan gösterinin sahibi olan Clem rolünde Willem Dafoe; yüksek voltajlı Electrified Girl rolünü oynayan tatlı kalpli kaçak Molly rolünde Rooney Mara; ve sahte bir falcı olan yorgun Madam Zeena rolünde Toni Collette. Eylem sonunda, Cate Blanchett’in kemikleri donduran psikiyatrist Dr. Lilith Ritter olarak Art Deco ihtişamıyla beklediği bir şehrin üst kademelerine taşınır.

Herkes birini dolandırıyor, bazıları diğerlerinden daha haince. Del Toro, “Carnies, carni olduklarını biliyorlar,” dedi. “Başka bir şey olmaya çalışmıyorlar. Yargıç, hayırsever ve sanayiciymiş gibi davranan şehirdeki insanlar. Gerçek çürüme, kendini kandırdığında gelir. ”

2018’de “The Shape of Water” da dahil olmak üzere son sekiz Oscar töreninin dördünde birincilik ödülü alan Searchlight Pictures için, del Toro’nun bir önceki filmi “Nightmare Alley” nefes kesici bir riski temsil ediyor. Yaklaşık 60 milyon dolara mal olan ultra karanlık bir dönem filmi, stüdyonun yaklaşık 30 yıllık tarihinde tek bir filme harcadığı en yüksek rakam.

Ama benim için “Kabus Sokağı” çok farklı bir şey. Del Toro’nun karnavalı, iyisiyle kötüsüyle çocukluğumun canlı bir hatırlatıcısıdır.

Yazarın ailesinin karnaval günlerinden kalma kimlik kartı. Kredi. . . Brooks Barnes

Ailem 1970’lerde ve 80’lerde kart taşıyordu. Mısır köpekleri, pamuk şeker, karamelli elmalar gibi imtiyazlı römorklara sahiplerdi ve bir karnavalla Ortabatı ve Kanada’daki fuarlara gittiler. “Kabus Yolu”nun erken bir sahnesinde Molly, Stan ve birkaç düzine diğer karnaval işçisi, bir çadırın altına kurulmuş uzun masalarda kahvaltı ederken bulur. Yağlı yemekler bir tarafa park edilmiş bir karavandan geliyor – carny argoda bir “aşçı evi”. Bir dönem sahip olduk. Bizimkinin üst kısmında sarı “titreyen” ışıklar vardı. Eksantrik babam çatıya “Burger Sarayı: 2 Düzineden Fazla Satıldı. ”

Elbette daha kolay meslekler var. Annem elleri kelimenin tam anlamıyla kanayana kadar çalıştı. Bazen elektriksiz bir karavanda yaşıyorduk. Uzun bir süre, bunun bir rüya hayatı olduğunu düşündüm. Dönen eğlence evi tünelinde takılmak! Vahşi bir karakter kadrosu! Yiyebileceğim tüm kar konileri!

Karnaval geçmişimden bahsettiğimde insanlar ne diyeceğini tam olarak bilmiyorlar. Bazıları büyülenmiş, yan gösteri sanatçılarıyla hiç karşılaşıp karşılaşmadığımı soruyor. (Okumaya devam edin. ) Bazıları, ailemi çocuk işçiliği yasalarını göz ardı ettikleri için yargılayarak dehşete düşmüş görünüyor. (Dördüncü sınıfta mısır köpüğü daldırıyordum, bazen yetişkin çalışanlarımız mola verirken tek başıma çalışıyordum.)

Diğerleri, sanki karnaval yaşamının bir Hollywood icadı değil, gerçek olduğunu ilk kez keşfediyormuş gibi şaşkındır – ara sıra film (“Carny”, 1980) veya televizyon dizisi (“Carnivàle”, 2003) için faydalı bir hikaye anlatımı aracı.

Bir şeyi açıklığa kavuşturmak için: Karnavallar ve sirkler iki farklı şeydir. Sirkler, hayvanlar, palyaçolar ve trapez sanatçıları etrafında kurulmuş tek, kontrollü gösterilerdir: Oturur ve seyredersiniz. Karnavallar, aksine, Tilt-a-Whirl ve oyunlar gibi sürüşlere sahiptir (balonu patlatın, ödül kazanın). Karnavallarda, Fermuar’a binip binmemenize bağlı olarak, alttan alta bir isyan ve muhtemelen mide bulantısı vardır.

Del Toro, kendisinin bir karnaval hatırası koleksiyoncusu olduğunu ve ailemin hâlâ yolda olup olmadığını sorduğunu belirterek, “Sirk, karnavalların kollarında karanlık bir taraf varken ihtişam ve mutluluk duygusunu korumaya çalıştı” dedi. (Son hamurlarını 33 yıl sonra 2004’te kızarttılar.)

William Lindsay Gresham’ın 1946 tarihli romanından uyarlanan “Kabus Yolu”nda Stan, birine korkunç bir şey yapmış olarak bir yerden bir otobüs yolculuğunun ardından karnavala gelir. Üretilen kargaşanın büyüsüne kapılarak yarı yolda dolaşır ve onu içeri alan bazı yan gösteri sanatçılarıyla (“insan tuhaflıkları”) tanışır. Zeena banyo sağlar. Molly ona romantik çeşitlilikte kıvılcımlar verir. David Strathairn tarafından canlandırılan nazik bir alkolik olan Pete, ona bir zihin okuma eylemi öğretir.

“Kaçakta olduğunu söyleyebilirler, ama bak diyorlar, ailemize gel, ne olursa olsun, umurumuzda değil” dedi del Toro.

Soldan, Bradley Cooper, Rooney Mara, Troy James ve Clifton Collins Jr. “Kabus Yolunda. ” Kredi. . . Kerry Hayes/Searchlight Resimleri

Aynısı benim için de geçerliydi. Karnavalın dışında – sezon dışında yaşadığımız ve okula gittiğimiz Montana’da – spordan nefret eden ve Whitney Houston’a hayran olan büyük bir permalı (sormayın) kadınsı bir çocuktum. “Erkek mi yoksa kız mı?” Bir keresinde bir okul fotoğrafçısı kulağıma gelen bir öğretmene sormuştu. Beşinci sınıf yetenek yarışması için dudak senkronizasyonu “Nasıl Bileceğim”e kaydolduğumda, başka bir öğretmen bana “hoş olmayan bir şekilde anormal” dedi ve beni okul psikoloğuna gönderdi. (Onların kaybı. onu öldürdü. )

Onlara göre, gösteri ucubesiydim.

Karnaval kalabalığı arasında tam tersi oldu. Kabul edildim, hatta kutlandım. Henüz ilkokuldayken, ailem çalışırken tek başıma dolaşmama izin verdi, ki bu her zamandı. Dönme dolabı yöneten Slim’in ya da dişleri olmayan bıyıklı atlıkarınca operatörü Chief’in ya da Dünyanın En Küçük Kadını rolünü oynayan bir cüce olan Ruby’nin her şeyi bırakıp benimle uğraşan herkesin içini boşaltacağını biliyorlardı.

Del Toro, “Bu gerçekten ilginç insan kaynaşma potası – çok tecrit edilmiş, kendi başına bir toplum – karnavallar hakkında beni büyüleyen şeylerden biri” dedi. (Blanchett için çekicilik farklıydı: “Gençken, bir akrobasi olmak istedim – bilirsiniz, bacaklarınızı başınızın arkasına koyun. Bugüne kadar, sihir numaraları beni çığlık attırıyor. ”)

Amerika Birleşik Devletleri’nde, bir sirk gösterimi, P. T. Barnum, başkalarının eğlenmesi için engellilerin genellikle acımasız sergisini popüler hale getirdi – sözde ucube gösterileri veya yan gösteriler. Dönme dolabın ilk kez sahneye çıktığı 1893 Chicago Dünya Fuarı’ndan yola çıkarak 1920’lerde ve 30’larda gezici karnavallar çoğaldıkça, bu etkinlikler yolun ortasında kurulan çadırlarda (daha sonra römorklar) sunuldu.

“American Sideshow: An Encyclopedia of History’s Most Wonder and Curious Strange Performers” kitabının yazarı Marc Hartzman’a göre, yan gösteriler, onları yasaklayan ve toplumsal adetleri değiştiren yönetmeliklerin sonucu olarak, nihayetinde karnaval dizilişlerinden silindi. ”

1939 ve 1941 yılları arasında geçen “Kabus Yolu”nda, İnsan Örümcek, del Toro’nun 1970 civarında Meksika’da bir karnavalda gördüğü bir harekete dayanmaktadır. (6 yaşlarındaydı. ) Rahatsız edici bir yanılsama içeriyordu. kişinin kafası devasa bir eklembacaklının kıllı bacaklarına yapışık görünüyor. Del Toro, “O genç yaşta bile gerçek bir örümcek gövdesi olmadığını biliyordum.” Dedi. “Ama insan kafasının -canlı, benimle konuşan- o bedende yan yana gelmesi beni çok korkuttu. ”

Benim muadili, kahverengi bir kanvas çadırın içinde sergilenen Yılan Hanım’dı. “Amazon’da canlı olarak keşfedildi!” Dışarıdaki bir hoparlörden bir döngüde çalan bir kayıt. İç mekan yalnız bir kırmızı ampulle aydınlatıldı. İnanılmaz derecede dolgun bir piton gövdesi, yatay, bel yüksekliğinde bir platformun üzerine kıvrılmıştı. Bir ucu bir kadının kafasına bağlı gibi görünüyordu. (Geri kalanı platformun altına gizlenmişti.)

Onunla yemek molası sırasında birkaç kez karşılaştım. Adı Brandy’ydi. Bir keresinde bana mafsalın nasıl yuvarlanacağını öğretmeyi teklif etti. 9 yaşındaydım.

Guillermo del Toro, solda, görüntü yönetmeni Dan Laustsen, Mara ve Cooper ile çalışıyor. Kredi. . . Kerry Hayes/Searchlight Resimleri

“Kabus Sokağı”nın bir kısmı, gerçek hayatta da var olan bir geek şovu olarak bilinen korkunç bir çekiciliği içeriyor: Dağınık bir adam pis samanlarla dolu bir çukurda oturuyor ve canlı tavukların kafalarını ısırarak kanlarını içiyormuş gibi görünüyor. Filmde – gerçek geek şovlarında sıklıkla olduğu gibi – adam, likör ve narkotikle ödüllendirilen çaresiz bir alkolik ve bağımlıdır.

İzlemesi zor. Neyse ki, hiç canlı görmedim.

1949’da yayınlanan ve Tyrone Power’ın başrol oynadığı diğer tek “Kabus Yolu” film uyarlaması, Gresham’ın romanının inek bileşenlerini yumuşatmaya çalıştı. Buna rağmen, resepsiyon soğuktu. The New York Times için bir eleştirmen, “Bu film tatsız dramatik zemini kat ediyor” diye yazdı. (Fotoğraf yakın zamanda bazıları tarafından büyüleyici bir klasik kara film örneği olarak yeniden değerlendirildi.)

Del Toro hiçbir şeyi geri tutmuyor.

“Gresham’ın romanını, özellikle de bu sonunu onurlandırmak için, uçurumun sonuna kadar gitmemiz gerekti” dedi.

Başka bir deyişle, “Suyun Şekli” umudunu aramaya gelmeyin. Hiçbiri yok. Ayrıca del Toro, kaynak materyalin karanlığının, mevcut kültürdeki aşırılıkçılık konusundaki kişisel dehşetiyle uyumlu olduğunu ekledi. “En imkansız sahtekarlıkla bile gerçeklikten sıyrılma iştahımız var” dedi. “Bize yalan söylenmeye ve bunu kabul etmeye hazırız. Ya da Blanchett’in dediği gibi, “Yalanların çok ilginç bir incelemesi. İnsanın kendine söylediği yalanlar. Toplum içinde söylenen yalanlar. ”

“Kabus Sokağı” da fanteziden yoksundur, del Toro’nun “Pan’ın Labirenti”ndeki (2006) avuçlarındaki gözbebeklerinden “Kızıl Tepe”nin (2015) dumanlı hayaletlerine kadar olan çalışmalarının ayırt edici özelliğidir. “Suyun Şekli” insan-amfibi nehir tanrısı.

Del Toro ve Cooper ile birlikte “Kabus Yolu”nun yapımcılığını yapan J. Miles Dale’in açıkladığı gibi, “Bu filmin tamamı natüralizm. O gerçek hissine gerçekten ihtiyacı vardı. ”

Bu amaçla yapımcılar, bir ses sahnesi yerine açık havada bir karnaval kurmaya karar verdiler, del Toro’nun dediği gibi “büyük, büyük, büyük bir karar. Dale, 1917’ye ait bir dönme dolabı, 1931’e ait bir atlıkarınca ve diğer dönem arabaları ve tabelalarının izini sürdü.

Del Toro’nun doğru çamur kıvamına sahip olabilmesi için 1000 fitlik sulama borusunu toprağa gömdükten sonra Kanada’daki kırsal bir fuar alanında kurdular. (“Bu istek kesinlikle stüdyoyu uyandırdı,” dedi Dale. ) Ardından pandemi üretimi durdurduğu için seti altı aydan fazla bir süreliğine terk etmek zorunda kaldılar. Geri döndüklerinde, “her şey bir çeşit kumlu ve yaşlı hale geldi, bu da bir bakıma mükemmeldi. ”

Yeterince adil. Tırnakları temiz olan bir karnavalla hiç karşılaşmadım.