Ben Rusum ve Ailem Ukraynalı. Savaş Bir Trajedi Olur.

Bakec

Member
Sovyetler Birliği’nin alacakaranlığında reşit olan etnik bir Rus için, hiçbir şey Rusya ile Ukrayna arasındaki savaş fikrinden daha saçma gelmiyor.

Kısmen, bu kişisel. Büyüdüğüm Rusya’nın güneyinde, tanıdığım insanların yarısının Ukraynalı soyadları vardı. Küçük kuzenimin lakabı “küçük tavuk”tu çünkü “Piven” Ukraynaca “horoz” anlamına geliyordu. (Babasının ailesi kuzey Ukrayna’dan geliyordu.) Ilık Karadeniz’de keşiş yengeçlerine daldığımızda ya da Kazak ve haydut oynadığımızda, “kardeş” ve “kız kardeş” dediğim kuzenlerimi hiç Ukraynalı olarak düşünmedim. Onlar benim ailemdi.

Biz Rusya’nın güneyinde sadece fiziksel olarak Ukrayna’ya yakın değildik – büyükannem Ukrayna’nın sadece 70 mil ötedeki Mariupol şehrinde doğdu – kültürel ve dilsel olarak iç içeydik. Ukraynaca kelimeler güney lehçemizde dolaştı ve hala birkaç Ukrayna halk şarkısı söyleyebilirim. Aynı zengin kara toprağı biz de paylaştık: Ukrayna Sovyetler Birliği’nin ekmek sepetiyse, bölgemizin gayri resmi adı Kuban, Rusya’nın tahıl ambarıydı.

Bir de ayrılmaz bir şekilde iç içe geçmiş tarihimiz var. Hem Ruslar hem de Ukraynalılar, Avrupa ile bozkır arasında sıkışmış tarım insanları olan Slavların torunlarıdır. Her ikisi de Moğol boyunduruğundan, çarlık boyunduruğundan ve Bolşevik boyunduruğundan acı çekti. Sovyetler Birliği’nin dağılmasından sonra ülkeler birbirinden ayrıldı. Yine de ortak bir geçmiş duygusu o kadar güçlüydü ki, doğu Ukrayna’daki Rus destekli çatışma bile bunu tamamen geri alamazdı.

Artık iki ulus arasındaki ilişki kırılma noktasında. Yaklaşık 130.000 Rus askeri sınırda konuşlanmış durumda ve savaş gerçek bir ihtimal. Ukrayna ve Rusya arasındaki çatışma, yüzyıllarca süren kaynaşmanın gülünçlüğünü yansıtacak – benim gibi, milyonlarca Rus’un Ukraynalı akrabaları var ve tam tersi – ve kültürlerin üretken iç içe geçmesini kanlı bir sona yaklaştıracak. Oldukça basit bir şekilde, bir trajedi olurdu.

Ukrayna, çocukluğumda ve ergenliğimde kalıcı bir varlıktı. Yazın büyükannem ve büyükbabamla kalır, şehir merkezindeki Ukraina sinemasının neoklasik beyaz binasında film izlerdim. Evde genellikle kahvaltıda Ukraynalı sirniki veya tatlı peynir köftesi ve akşam yemeğinde Ukraynalı pancar çorbası yerdik. Sovyet kardeş cumhuriyetler arasındaki birliği göstermeyi amaçlayan televizyonda yayınlanan halk dansları gösterileri sırasında Ukraynalı dansçıları bekledim. Kadınların rengarenk çiçekli başlıkları ve dönen etekleri, cesaret ve zarafetin somutlaşmış haliydi; büyülenmiştim.

Okulda, tarih eğitimi, günümüz Belarus, Ukrayna ve Avrupa Rusya’sının büyük bir bölümünü kapsayan, dokuzuncu yüzyıldan 13. yüzyıla kadar Slav prensliklerinin konfederasyonu Kyivan Rus ile başladı. Ders kitaplarımızın bize sakince söylediği Kiev, “Rus şehirlerinin anası”ydı. Edebiyat dersinde Ukrayna asıllı Rus edebiyat devi Nikolai Gogol’ün “Taras Bulba” adlı romanından Dinyeper Nehri’nin tarifini ezberledik. Daha sonra, uzun süredir devam eden bir yasağın kaldırılmasından sonra, Ukrayna folklorunun canlı dokusunun hissedildiği Kiev’in yerlisi olan Mikhail Bulgakov’un romanlarını bir solukta okudum. Sonra, özlü hiciv romanı “On İki Sandalye”nin yazarları Ilya Ilf ve Yevgeny Petrov vardı. Her ikisi de Ukrayna’nın Karadeniz kıyısındaki bir liman kenti olan Odessa’dan geldi.

Yazar, 1977’de kuzeni Katya ile birlikte. Kredi… Nezaket yazarın

farklı bir hikaye. Eşitler birliği olarak faturalandırılan Sovyetler Birliği, gerçekten bir Rus girişimiydi. Politbüro üyelerinin çoğu Rus’tu ve Kremlin, cumhuriyetleri yukarıdan aşağıya yönettiği Moskova’daydı.

Bu kuralın beceriksizliği 1986’da Kiev’in yaklaşık 80 mil kuzeyindeki Çernobil santralinde bir nükleer reaktör patladığında korkunç bir şekilde ortaya çıktı. Binlerce kişiyi hasta eden ve yerinden eden felaket, Sovyetler Birliği’ni etkili bir şekilde sona erdirdi ve onun yıkılmasına yol açan bir dizi reform başlattı. O zamandan beri, Sovyet deneyine katılımın pek gönüllü olmadığını ve Ukrayna için maliyetin, 1930’ların başında yaklaşık dört milyon Ukraynalının hayatına mal olan Stalin’in kollektifleştirme planının yarattığı bir kıtlık olan Holodomor’u içerdiğini öğrendik.

Yaşadığım Sovyetler Birliği’nin dağılması, iki ülke arasındaki ilişkiler için bir felaket değildi. Daha çok, ebeveynlerin çocukların iyiliği için arkadaş kalmaya karar verdiği bir boşanma gibi geldi. Birincisi, Ukrayna, Rusya’nın Kırım’daki Sivastopol’deki ana deniz üssünü tutmasına izin verdi ve nükleer cephaneliğinden vazgeçti. Kültürel ve sosyal bağlar sürdü. 90’ların başındaki yaz aylarında Karadeniz’deki bir gençlik kampında danışman olarak çalıştım: Çocukların çoğu Ukrayna’nın kömür madenciliği bölgesi Donetsk’tendi. “U-kra-i-na, seni seviyorum!” futbol maçlarında, dans müsabakalarında ciğerlerimizin ucundan çığlıklar atıyorduk.

Tabii ki Ruslar ve Ukraynalılar arasındaki ilişki uyumlu değildi. Ruslar Sovyetler Birliği’nde konumlanırken, her zamankinden daha kahraman olan “ağabeylerini” kim sever? Kağıt üzerinde ulusal diller gibi ulusal kültürler de kutlandı. Ama şarkı söylemede, matematikte veya başka herhangi bir şeyde en üst düzeyde bir şey elde etmek için Moskova’nın önde gelen üniversitelerinden birine gitmeniz, Rusça konuşmanız ve genel olarak yeterince Rusça olmanız gerekiyordu. Ulusal duyguların kamusal ifadeleri milliyetçi olarak damgalanma riskini taşıyordu.

Ayrıca, Lenin tarafından, tarihsel olarak ezilen bir halkın kendi kendini doğrulamanın talihsiz yollarından birini tanımlamak için kullandığı bir terim olan, sıradan Büyük Rus şovenizmine de katlanmak zorundaydınız. Rus olmayan milletlerin çoğu kendilerini şakaların kıçını buldu. (Örneğin, Ukraynalılar domuz yağı takıntılı milliyetçiler olarak tasvir edildi.) Bu, özellikle Batı Ukrayna ve Baltık cumhuriyetleri gibi tarihsel ve kültürel olarak Avrupa’ya daha yakın olan bölgelerde küskünlüğü besledi. 1990’ların başında Estonya’nın Tallinn kentinde trenimi kaçırdıktan sonra yardım almaya çalıştığımı ve Rusça’dan İngilizce’ye geçene kadar hiçbir yere varamadığımı hatırlıyorum.

Bu kırgınlık, gerekçeleri ortadan kaldırıldığında kayboldu. 1990’ların sonunda ve 2000’lerin başında, iki egemen devlet olan Rusya ve Ukrayna, geleceklerini inşa etmekle meşgul olarak birbirlerini uzaktan izlediler. Petrol parasıyla çalkalanan Rusya, tartışmasız ekonomik olarak daha iyiydi; çok sayıda Ukraynalı Moskova’ya iş aramaya gitti. Bununla birlikte, Ukrayna tüm zorluklarına rağmen Batı yanlısı, demokratik bir yola bağlı görünürken, aynı zamanda daha otoriter ve izolasyonist bir hal aldı. 2013 ve 2014’te Ukraynalılar Avrupa Birliği ile bütünleşmeye karşı çıkan bir başkana karşı yürüdüklerinde, onları uzaktan destekledim.

Ancak Başkan Vladimir Putin’in Mart 2014’te Kırım’ı ilhakı yeni bir hayaleti serbest bıraktı: Sovyetler Birliği 2.0, ancak bu sefer eşitlik veya uluslararası kardeşlik olmadan, sadece Rusya’nın “daha az” yönetme hakkına eski inancına sarılmış açgözlülük milletler yörüngesinde. Bir gecede, bir zamanların gözde kardeş cumhuriyeti, Kremlin propagandasının deyimiyle “faşistler”, “NATO kuklaları” ve “çocuk katilleri” haline geldi. Bu sadece bir kelime savaşı değil. Bir zamanlar çocuklarına baktığım Donetsk, sekiz yıllık hibrit savaşla bir savaş alanına dönüştü. Aynı şey büyükannemin doğduğu şehir olan Mariupol için de geçerli.

Artık sadece doğu Ukrayna değil, tüm ülke Rus saldırganlığının tehdidi altında. Aylarca süren spekülasyonlar, mekik diplomasisi ve tehditlerin ardından Ukrayna savaşın eşiğinde. Sovyet sonrası yayılmacılığın ilk kurbanı olmayacaktı. Gürcistan, Moldova ve Çeçenya, eski ağabeyleriyle askeri bir çatışmanın içine çekildiler ve bunun sonuçları tahmin edilebilir oldu: Rusya kazandı, onlar kaybetti.

Ancak Ukrayna ile bir savaş farklı olurdu ve sadece kardeş katli bir havası olduğu için değil. Sovyetler Birliği’ni Nazilerden kurtarmak için milyonlarca hayatı feda eden Ukraynalılar, partizan direnişinin ustalarıdır. Çatışma uzayacak, zafer pirik ve bir ulus olarak Rusya için sonuçları felaket olacaktı. “Rus, nereye hızla gidiyorsun?” Gogol “Ölü Ruhlar”da yazıyor. Bu iyi bir soru.

Anastasia Edel (@aedelwriter) “Rusya: Putin’in Oyun Alanı: İmparatorluk, Devrim ve Yeni Çar”ın yazarıdır.

The Times, editöre çeşitli mektuplar yayınlamaya kararlıdır . Bu veya makalelerimizden herhangi biri hakkında ne düşündüğünüzü duymak isteriz. İşte bazı ipuçları . Ve işte e-postamız: [email protected] .

Facebook , Twitter (@NYTopinion) ile ilgili The New York Times Opinion bölümünü takip edin ) ve Instagram .