Babamla Encanto’yu izledim. Onu Eve Geri Getirdi.

Bakec

Member
Disney’in Kolombiya’da bir animasyon müzik seti olan “Encanto”nun teaser fragmanını ilk gördüğümde içimi iki duygu kapladı. Önce ne olabileceğine dair bir heyecan dalgası geldi. Ardından, neredeyse anında, savunmaya geçiş. “Bunu bozmasalar iyi olur,” diye düşündüm.

Ağustos 2015’te Netflix’te yayınlanan “Narcos”un ardından uyuşturucu baronları, Medellin karteli ve kokaini göz alıcı bir ışıltıyla, Cadılar Bayramı için Pablo Escobar ve eşi María Henao gibi giyinmiş çiftler. Escobar’ın sabıkası ve bıyığı kanvas bez çantaların üzerine sıvanmıştı. Kendimi Kolombiyalı Amerikalı olarak tanıtmak, algılanan entrika ile renklendi – “Narcos”tan önce akranlarım Kolombiya’yı hemen uyuşturucu şiddetiyle ilişkilendirmemiş olabilirler. Şimdi, ülke bir meraktı.

Ancak “Encanto” yeni neslin Kolombiya’yı yeni bir ışık altında görme şansıydı.

Ekim ayında, üzerinde çalıştığım bir makale için “Encanto”nun erken gösterimini izledim. Filmin başlamasından kısa bir süre sonra – yüksek balmumu palmiye ağaçları ekranı doldururken – gözlerim yaşlarla parladı. Film yapımcıları bunu mahvetmemişti. Yönetmenler Jared Bush ve Byron Howard’ın Kolombiya’ya bir araştırma gezisinde birlikte seyahat ettikleri Kolombiyalı film yapımcıları Juan Rendon ve Natalie Osma ile yakın ilişkileri olduğu ortaya çıktı. Familia adlı bir grup Latin Disney Animasyon çalışanı, filmin şekillenmesine yardımcı olmak için deneyimlerini ve bakış açılarını paylaştı. Senaryoyu Bush’la birlikte yazan ve yardımcı yönetmen olan Charise Castro Smith, Küba asıllı Amerikalı.

Mirasımla büyümüş biri benden bir kol mesafesi uzakta tuttuğu için film beni büyüledi. Babamın ailesinin nereden geldiğini biliyordum – Kolombiya’yı ziyaret etmiştim – ama her zaman daha fazlasını öğrenmek için can atıyordum. Peki ya yenisini inşa etmek için evini geride bırakan babam?

“Encanto”, İspanyolca’da “büyü” veya “büyü” anlamına gelir ve film ismine yakışır: Yıllar önce, Alma Madrigal silahlı çatışmalardan kaçarken evinden kaçtı. Üç bebek çocuğu Julieta, Pepa ve Bruno’yu kurtardı, ancak kocası Pedro’yu kaybetti. Perişan olan Alma, yolunu aydınlatmak için kullandığı muma tutundu ve bu mum büyülendi. Büyüsü, Julieta’nın en küçük kızı Mirabel dışında, Madrigal ailesinin her üyesine reşit olduklarında fantastik bir hediye verir.

Julieta, pişirdiği yiyeceklerle (genellikle arepas de queso veya buñuelos) fiziksel rahatsızlıkları iyileştirebilir. Pepa’nın ruh halleri havayı etkiler ve Bruno geleceğe dair vizyonlar görür. Julieta’nın iki büyük kızından biri olan Isabela, çiçekleri açar; Kız kardeşi Luisa, insanüstü bir güce sahiptir. Pepa’nın üç çocuğunun her birinin hayvanlarla konuşmak gibi bir gücü var. Ve kahramanımız Mirabel? Hiç hediye almadı.

Benim için, ailemin Kolombiya dışında doğan tek kuzeni ve İspanyolca konuşamayan tek kuzeni olarak bu yankı uyandırdı.

Babam Francisco Zornosa, Cali’den; benim yaşlarımdayken, 25 yaşında Amerika Birleşik Devletleri’ne göç etti. Kolombiya’da beş on yıl süren silahlı çatışmanın başlamasından bir yıl sonra doğdu ve solcu gerilla grupları, sağcı paramiliterler ve hükümet güçleri arasındaki savaşın ortasında büyüdü. . Bu, çocukluğunun hiç konuşmadığımız bir yönü.

Laura Zornosa, solda ve babası Francisco, Cartagena’daki Castillo San Felipe de Barajas’ta. Kredi. . . Laura Zornosa

Kolombiya hükümeti ile Kolombiya Devrimci Silahlı Kuvvetleri (FARC) arasındaki barış anlaşmasının imzalandığı 2016 yılında üniversiteye yeni başlamıştım. Büyürken babamın geldiği, anneannem, teyzem, amcam ve kuzenlerimin yaşadığı gizemli topraklardan büyülenmiştim. Ama açık tenim, kızıl saçım ve dağınık İspanyolcamla ağrılı bir Amerikan baş parmağı gibi göze çarpardım. Ziyaret etmem benim için çok tehlikeli kabul edildi.

Yine de barış anlaşması imzalandıktan sonra aralıksız yalpalamam başladı. Sonunda babam pes etti: Memleketini gezmeye başladık. Büyükannemle Cali’de, dağların arasında rahatça yuvalanmış halde kaldık. Karayip kıyısındaki Cartagena’da güneşte içtik. Ve Zona Kafetera’da mum palmiye ağaçlarının inanılmayacak kadar uzun olduğu, sisin içinden gökyüzüne doğru uzanan Cocora Vadisi’nde yürüdük.

Gösterimden çıkarken, “Encanto”yu babama göstermem gerektiğini biliyordum. “Bakmak!” Ona söylemek istedim. “Bu ağaçları tanıyorum! O hayvan! Bu pasta!” Gurur duymak için – ikimizin de – parlak bir parçasını tutmak istedim.

Şükran Günü haftasonunda onu tiyatroya sürükledim. Belki 20 dakika sonra gözlüğü ve mendilleri çıktı. Babası öldüğünde onu sadece bir kez ağlarken görmüştüm.

Bu Kış İzlenecek Beş Film

<saat/>

Kart 1/5

1. “Köpeğin Gücü”: Benedict Cumberbatch, Jane Campion’un yeni psikodramasındaki performansıyla büyük övgüler alıyor. İşte aktörün kaynayan bir alfa erkek kovboy olması için gereken şey.

2. “Yukarı Bakma”: Meryl Streep, Adam McKay’in kıyamet hicivinde bencil bir alçak oynuyor. İlham almak için “Gerçek Ev Kadınları” serisine döndü.

3. “Kral Richard”: Biyografik filmde Venus ve Serena Williams’ın annesini oynayan Aunjanue Ellis, yardımcı rolü nasıl bir konuşmacıya dönüştürdüğünü paylaşıyor.

4. “Tik, Tik… Boom!”: Lin-Manuel Miranda’nın ilk yönetmenlik denemesi, “Rent. ” Bu kılavuz, birçok katmanını açmanıza yardımcı olabilir.

5. “Macbeth’in Trajedisi”: Joel Coen’in Shakespeare’in “Macbeth’indeki yeni yorumu da dahil olmak üzere birçok yeni film siyah beyaz olacak. ”

Filmdeki ailenin son derece koruyucu reisi Abuela Alma, bu yıl vefat eden annesine çok benziyordu. Daha sonra onun dedemin annesine de çok benzediğini öğrendim. Kolombiya’yı genellikle bir kutuda sıkıca kapalı tutan babam bile bana, Alma gibi, dağlarda yaşayan, finca’sına ve ailesine meyleden o sert yaşlı kadın hakkında birçok hikaye anlatmıştı.

Ve sonra tabii ki nehir kenarındaki sahne vardı. Üzülen Mirabel, dağların ötesine, çok uzaklara, yağmur ormanlarına kaçar ve hızla akan bir nehrin yanında durur. Alma onu orada, bir daha asla geri dönemediği bir yerde bulur: Burası, yıllar önce yepyeni aileleri evinden kaçmak zorunda kaldığında kocasının öldürüldüğü yer.

O zamandan beri Alma, kalan aile üyelerine tutunuyor, onları korumak için can atıyor. Ama şimdi, Mirabel ile nehir kenarında otururken, aileyi o kadar yakın tuttuğunu fark ediyor ki, çatlamaya başlıyor. Gabriel García Márquez’in altın kelebekleri torununu ve büyükannesini sararken, babam ve ben birlikte ağladık.

Abuela’mı hiç iyi tanımadım ama onun en küçük oğlu olan babama karşı alışılmadık derecede sert olabileceğini biliyordum. Belki, muhtemelen, bu baskının yanlış yönlendirilmiş de olsa bir sevgi ve koruma yerinden geldiğini şimdi anladığını umuyordum.

Daha sonra ona filmde neyin tanıdık geldiğini sorduğumda, aile dinamiklerini söyledi. Vallenato, salsa, marimba, alpargatas ve Tejo dedi. Flora ve fauna, yiyecekler ve en küçük, en karmaşık ayrıntılarla eğlendi. “Bunu kim yaptıysa,” dedi, “doğru yapmışlar. Ülkenin, insanlarının, kültürünün ve geleneklerinin hakkını vermişler.

Film müziği onu büyüledi. Kolombiyalı şarkıcı Carlos Vives tarafından söylenen toprağa bir “aşk mektubu” olan “Kolombiya, Mi Encanto”, jenerik sırasında dumanı tüten bir kase sancocho – ailemin bir zamanlar beni eve getirdiği çorba – üzerinde oynuyor. Koro, “Kolombiya, te quiero tanto” diyor. “Que siempre me enamora tu encanto. ”

“Kolombiya, seni o kadar çok seviyorum ki, çekiciliğine her zaman aşık oluyorum. ”

“Encanto” babama memleketinden bir dilim hizmet etmekten fazlasını yapmıştı – onu taa geri getirdi.