Astımın Beyin Tümörünü Engellediği Kanıtlandı

ahmetbeyler

New member
Bundan yaklaşık 15 yıl evvel global epidemiyolojik araştırmaları, astım ve beyin tümörü içindeki enteresan bir ilişkiyi ortaya koydu. Buna nazaran astımı olan beşerler, daha az beyin tümörü geliştirme riskine sahiplerdi. Ama bu temasa niye olduğu, ortadan geçen senelera karşın hala tam manasıyla keşfedilememişti.

ABD’deki Washington Koleji İlaç Fakültesi tarafınca yapılan yeni yapılan bir çalışmaysa bu kontağın hakikaten de var olduğunu niçinleriyle bir arada ortaya koydu. 2015 yılında nörologlar, beyin yolları boyunca tümörlere yatkın olan birtakım çocukların genel orana nazaran astım geliştirmediğini belirten bir çalışma yayımladı. Bu çalışmanın üzerine yapılan yeni araştırmalar, çocukların tümörlerinin göz (optik) hudutları ve microglia ve T hücreleri olarak bilinen kimi bağışıklık hücreleri içindeki bir etkileşim tarafınca yönlendirildiğini gösterdi.

Astımlı farelerde yapılan testler kararı doğruladı

Astımın çoklukla T hücresinden kaynaklanan bir hastalık olduğu düşünüldüğünde nörologlar, karşılığı bu bağışıklık hücrelerinde aramaya başladılar. Fikri test etmek isteyen araştırmacılar, fareleri optik hudut tümörlerine yatkın olacak biçimde değiştirdiler. Akabinde 4-6 haftalık farelere astım indüklediler. Astımı tetiklenen fareler, 3. ve 6. aylarda beyin tümörüne dair bir ispat göstermedi. Öte yandan astımı olmayan fareler, beklenen tümör gelişmenini gösterdi.

Bu araştırma, astımın beyin tümörlerine karşı tesirli olduğunu gösterse de astım da başlı başına mevte yol açabilen bir hastalık olduğundan, şüphesiz kimseye astım uygulamak istemezsiniz. Ama bilim insanları, bu sonuçla bir arada yeni fikirlere kavuştular. Bunlardan biri de T hücrelerini astım oldukları konusunda kandırmak ve bu biçimdece tümör oluşumunu sahiden astım olmadan atlatmak.

Bilim insanları, beraberinde egzama ve erken çocukluk devri enfeksiyonları içindeki ilgiyi de araştırmaya devam ediyorlar.