Anlam Armağanları Zamanı

Bakec

Member
Bu makale, Times Opinion’ın 2022 Bağış Rehberi’nin bir parçasıdır. Devamını oku Opinion’un editörü Kathleen Kingsbury’den bir notta rehber hakkında.

Açlık fakir ülkelerde yayılıyor, Amerikalı öğrenciler pandemiden bu yana daha da geride kaldılar ve Ukrayna’daki acımasız savaş çaresiz mülteciler yaratıyor – ama işte sevindirici haber: Bu acıyı mütevazı bağışlarla hafifletebiliriz.

Bu tatil sezonunda, Sue Teyzenize ve Bill Amcanıza dolapta çürümeleri için bir atkı ve kravat daha vermek yerine, ihtiyacı olan çocuklara yardım etmek için onların adına bağışta bulunmaya ne dersiniz?

Olağanüstü işler yapan kar amacı gütmeyen kuruluşlara tavsiyede bulunan yıllık tatil verme rehberimin zamanı geldi. (Bu hafta, Times köşe yazarı arkadaşlarım, bağışlarınızın yardımcı olabileceğini düşündükleri gruplara önerilerde bulunacaklar.)

Geçmişte olduğu gibi, büyük ödülü kazanan olarak seçtiğim grup bir vakıftan 100.000 $ alırken, her ikinciye 25.000 $ verilecek. Bu kuruluşlar, hepinizin katkıda bulunacağını umduğum çok daha büyük meblağlardan daha fazla yararlanacak.

Kristof Holiday Impact Prize web sitesi aracılığıyla kolayca bağışta bulunabilirsiniz ve işte meblağların başaracağı şey:

Aç ailelerin karnını doyurmasına yardım edin.Benim büyük ödülüm, hasadı artırmak için Kenya, Ruanda, Etiyopya, Burundi ve diğer ülkelerdeki çalışkan ama yoksul çiftçilerle birlikte çalışan One Acre Fund.

Tanıştığım açlıktan ölmek üzere olan çocukların anıları beni yakıyor – dünyanın herhangi bir yerinde her 14 saniyede bir çocuk açlıkla ilgili nedenlerden ölüyor – ve en uygun çözüm Amerikan yardımına koşmak değil, çiftçi ailelerinin üretimlerini artırmalarına yardımcı olmak ve kendilerine yardım

One Acre Fund, Kenya, Sagana’daki Eunice Wambui Nguu gibi küçük çiftçilere yardım ediyor. Kredi… The New York Times için Khadija Farah

Afrikalı bir çiftçi olmak çok zor. Piyasadaki tohum ve gübrenin bir kısmı sahte, iklim değişiyor, tapu almak zor, banka kredisi almak neredeyse imkansız ve hasattan sonra en iyi fiyatı almak için mahsulünüzü nerede saklayabilirsiniz?

One Acre Fund, çoğu kadın olan küçük çiftçilerin gelişmiş teknikler, yüksek kaliteli tohumlar ve etkili gübre ile üretkenliği artırmasına yardımcı oluyor. Ortalama olarak her aile, projedeki arazide üretimi yüzde 45 artırıyor – bu genellikle yetersiz beslenmeyi, okul ücretlerini savuşturmaya ve temelde daha iyi bir hayat sürmeye yetecek kadar.

Kâr amacı gütmeyen kuruluş, Kenya’da bitişik arazilerde çiftçilik yapan iki kadından ilham aldı. Amerikalı bir yönetim danışmanı olan Andrew Youn, bölgeyi ziyaret ediyordu ve bir kadının mücadele ettiğini ve bir çocuğunu kaybettiğini, ikincisinin ise dört kat daha fazla hasat yaptığını ve çocuklarını besleyip onları okula gönderebildiğini gördü.

Youn, aradaki farkın çiftçilik uygulamalarından kaynaklandığını öğrendi ve 2006’da sadece 38 aileye hizmet veren kâr amacı gütmeyen bir kuruluş olarak One Acre Fund’ı kurdu. Katılımcılar üretimde büyük artışlar gördüler ve One Acre Fund balon gibi büyüdü ve şu anda dokuz ülkede 1,4 milyon aileyi destekliyor. Etkiyi doğrulamak için rastgele kontrollü denemelerin kullanılması da dahil olmak üzere, kuruluşun veri ve titiz değerlendirmeye yaptığı vurguyu seviyorum.

Bir Acre Fonu da tüm bölgeye fayda sağlıyor. Araştırmalar, yakınlardaki çiftçilerin de “Bir Dönümlük Fon yöntemini” benimsediğini ve bunun da programda yer almayanlar arasında bile hasatlarda büyük yayılma artışlarına yol açtığını gösteriyor.

Bayan Nguu, One Acre Fund’ın desteğiyle bir fidanlık kurdu. Kredi… The New York Times için Khadija Farah
Fidanlar, kuruluştan alınan tohum ve malzemelerle yetiştirildi. Kredi… The New York Times için Khadija Farah

One Acre Fund’ı seçtim kısmen çünkü Rusya’nın Ukrayna’yı işgali dünya çapında gıda fiyatlarını yükseltti ve sonuç olarak neredeyse kesinlikle Afrika’da Ukrayna’da öldürdüğünden daha fazla çocuğu öldürecek. Ukrayna savaşından önce bile dünya çapındaki tüm çocukların beşte biri yetersiz beslenme nedeniyle gelişmemişti.

One Acre Fund şimdi bir ağaç dikme çabasını genişletiyor, aileleri satacakları meyve ve odunla zenginleştirirken aynı zamanda toprak sağlığını da iyileştiriyor. Maliyet, hayatta kalan ağaç başına sadece 50 senttir. Ve 100 dolarlık bir bağış, One Acre Fund’ın dört aileyi daha çekirdek programa kaydetmesine yardımcı oluyor. Bu tatil sezonunda daha büyük bir pazarlık bulamazsınız!

Çocuklara gözlük alın. Amerikalı okul çocuklarının yaklaşık dörtte birinin gözlüğe ihtiyacı var ve orta sınıf evlerde genellikle gözlük alıyorlar. Ancak düşük gelirli bir bölgede bir okula bakın ve birkaç gözlüklü çocuk göreceksiniz.

Öğrenme Vizyonu’nun kahramanca ve ucuza ele aldığı sorun budur. 2012’de kurulduğundan bu yana 15 eyalette ve Columbia Bölgesi’nde yaklaşık 330.000 çocuğa gözlük vererek hayatlarının değişmesine yardımcı oldu.

Karen Payne, Vision to Learn’ün Detroit’teki gezici kliniğinde Jordyn Key’e bir gözlük verdi. Kredi… The New York Times için Brittany Greeson

Bir süre Los Angeles okullarının müfettişi olan bir iş adamı olan Austin Beutner, Vision to Learn’ü kurdu çünkü çocukların tahtayı kolayca göremediklerinde kıpır kıpır olduklarını ve ardından yıkıcı veya yavaş öğrenenler olarak etiketlendiklerini gördü. İyi okuyamadıkları için okulda zorlanırlar ve okulu bırakma olasılıkları daha yüksektir.

Çocuk gözaltı merkezlerindeki gençlerin orantısız bir oranı gözlük takıyor (genellikle ilk kez göz muayenesi oluyorlar ve gözlük alıyorlar) – bu da ucuz gözlük bulamadıkları için bazı okul çocuklarının ceza adaleti sistemine bulaştığını gösteriyor. Sadece çocukların görmesine yardımcı olmak daha iyi ve daha ucuz olmaz mıydı?

Vision to Learn’ün modeli, gerçek dünyadaki sorunları ele alır. Araştırmacılar defalarca okul taramalarında başarısız olan birçok çocuğun aslında asla gözlük takmadığını bulmuşlardır. Ücretsiz gözlük kuponları bile genellikle kullanılmaz. Veya çocuklar gözlüklerin inekler için olduğunu düşündükleri için gözlüklerini kırarlar veya saklarlar.

Vision to Learn, okula taramalar ve göz muayeneleri getiriyor ve öğrencilere gözlük sağlıyor. Tanınmış atletler, gözlük takmanın havalı olduğu mesajını iletmek için ortaya çıkıyor – öyle ki, mükemmel görüşe sahip bazı çocuklar gözlük için yaygara koparıyor. Ve gözlükler kırıldığında değiştiriliyor – Inglewood, California’da basketbol oynarken bir yıl içinde dört gözlüğü mahvetmeyi başaran Isaiah için bile bir uzunluk!

Vision to Learn, Detroit’teki Detroit Lions Academy gibi okullara taramalar ve göz muayeneleri getiriyor ve öğrencilere gözlük veriyor. Kredi… The New York Times için Brittany Greeson

Yayınlanan bir araştırma, Vision to Learn’ün Baltimore’daki düşük başarılı öğrencilere gözlük sağladığında, öğrenme üzerindeki etkisinin özel dersten biraz daha büyük olduğunu ve daha uzun okul günleri veya yeni teknolojilerden önemli ölçüde daha büyük olduğunu buldu.

Vision to Learn aracılığıyla bir çocuğa gözlük sağlamanın toplam maliyeti yaklaşık 150 $’dır (gözlüğün kendisi için yalnızca 10 $). Bir çocuğu 150 $ karşılığında hayatta başarılı olma yoluna koymak, çağlar için bir hediye gibi geliyor.

Bir çocuğun okumasına yardım edin. Bir toplumun 25 yıl sonra nerede olacağının en iyi ölçüsü eğitim sistemidir ve herkes öğrenme çıktılarının nasıl iyileştirileceğine dair teoriler savurur. Ancak Herkes İçin Başarı Vakfı kadar kanıtlara dayanan veya etkisinde başarılı olduğu kanıtlanmış bir eğitim girişimi bulmak zordur.

Success for All, Johns Hopkins Üniversitesi’ndeki uzmanlar tarafından, sonuçların nasıl iyileştirilebileceğine dair titiz araştırmalara dayalı olarak kuruldu. Eğitimsel kazanımların temel taşı olarak çocukların üçüncü sınıfa kadar okumalarına yardımcı olmaya odaklanır ve bunu özel ders verme, mesleki gelişim, daha iyi materyaller ve daha fazlasıyla başarır.

42 eyalette üç milyondan fazla çocuk Herkes İçin Başarı’dan yararlandı ve çocuk sonuçları üzerinde çarpıcı bir etki gösteren 50’den fazla çalışmanın konusu oldu. Kızılderili toplulukları da dahil olmak üzere başarısız okul bölgelerinde çalışır ve sürekli olarak öğrencilerin yolunda gitmesine yardımcı olur.

Araştırmacılar, beşinci sınıfa gelindiğinde, Success for All okullarındaki öğrencilerin, kontrol grubundaki okullardaki öğrencilerden ortalama olarak bir tam not önde olduğunu buluyor. Success for All, yalnızca üç yıl içinde yarış farkını yarı yarıya azaltır. Yine de kurulumdan sonra (ilk yılda öğrenci başına 300 dolar), üçüncü yılda öğrenci başına maliyet 70 dolara düşüyor. Risk altındaki öğrencilere bu kadar yatırım yapmamayı nasıl göze alabiliriz? Herkes İçin Başarı hakkında en çok hayran olduğum şey, çocukların geride kalmaması için okuma performansını yükselten kanıtlanmış sicili.

Kuruculardan Nancy Madden, “Okuma öğrenmede gerçek bir sihir var” dedi.

KristofImpact.org’da bu üç kuruluş hakkında daha fazla bilgi edinebilir ve ayrıca orada onlara bağışta bulunabilirsiniz. Bu projede ortak olduğum kâr amacı gütmeyen bir kuruluş olan Focusing Philanthropy, web sitesi aracılığıyla yapılan katkıları işler ve sonuçlar hakkında size geri bildirimde bulunur. Hayırseverliğe Odaklanmak ayrıca kredi kartı işlem maliyetlerini de düşürür, böylece dolar başına 100 sent seçtiğiniz hayır kurumuna gider.

Uzun süredir iyi niyeti olan ancak nakit sıkıntısı çeken aileler için, ülke çapında gönüllülere ihtiyaç duyan iki kar amacı gütmeyen kuruluş önermekten memnuniyet duyuyorum:

Akıl hocası ol. Yetersiz hizmet alan topluluklardaki sayısız çocuk, konuşacak ve onlara rehberlik edecek bir yetişkinden faydalanacaktır, bu nedenle Big Brothers Big Sisters’a kaydolmayı düşünün. Yetişkinleri (“Büyükler”) gençlerle (“Küçükler”) eşleştirir ve 10 Küçükten dokuzu Büyüklerini hayatlarında çok önemli yetişkinler olarak görür. Ancak Amerika’da çoğu erkek olmak üzere 30.000 çocuk, yeterince gönüllü olmadığı için bir Büyükler için bekleme listesinde.

Bir mülteciye sponsor olun. Bombalardan veya baskıdan kaçan binlerce Ukraynalı, Venezuelalı ve diğerlerinin ABD’ye yerleşmek için yardıma ihtiyacı var ve Welcome.US, bir grup Amerikalının bu yardımı sağlamasını kolaylaştırıyor. Sponsor grup, dini bir cemaat, bir kitap kulübü, bir hizmet derneği, bir gaziler grubu veya sadece bir grup arkadaş olabilir ve Kanada’nın son derece başarılı mülteci sponsorluğu modeline dayanmaktadır. Sponsorluğu yalnızca tek tek mülteci ailelere yardım etmenin değil, aynı zamanda acımasız bir dünyada şefkatimizi göstermenin bir yolu olarak görüyorum.

Hoş Geldiniz.ABD, Madison, Ala.’daki Wheelers (soldan, Ellie, Charlie, Corey, Kelly ve Essie) gibi Amerikalılara yardım ediyor ve Ukrayna’dan Viktoriia ve Artem Kuznietsova gibi mültecilere sponsor oluyor. Kredi… The New York Times için Charity Rachelle

Yetmiş yıl önce, bu sonbaharda, Portland, Ore.’deki bir grup Amerikalı, o zamanlar vatansız bir II. Dünya Savaşı mültecisi olan babama Amerika’ya gelebilmesi için sponsor oldu. Onların yardımı “mülteci krizini çözmedi, ancak ailemiz için bu cömertlik dönüştürücü oldu. Hepimizin yapma gücüne sahip olduğumuz şey bu – hayatları birer birer dönüştürmek – bu yüzden KristofImpact.org aracılığıyla bu kuruluşları desteklemek için bana katılmayı düşünün.

Bu makale, Times Opinion’ın Verme Rehberi 2022’nin bir parçasıdır. Yazarın bahsedilen kuruluşlarla doğrudan bir bağlantısı yoktur. Times Opinion’ın Verme Kılavuzu 2022’de bahsedilen herhangi bir kuruluşla ilgileniyorsanız, lütfen doğrudan web sitesine gidin. Ne yazarlar ne de The Times, gruplarla ilgili soruları yanıtlayamayacak veya bağışları kolaylaştıramayacak.

The Times yayınlamaya kararlı
çeşitli harfler editöre. Bu veya makalelerimizden herhangi biri hakkında ne düşündüğünüzü duymak isteriz. İşte bazıları ipuçları . Ve işte e-postamız: [email protected] .