Ailey’i Çalıştıran Robert Battle: “Bu Şimdi Benim Koreografim”

Bakec

Member
Alvin Ailey Amerikan Dans Tiyatrosu’nun sanat yönetmeni Robert Battle, geçtiğimiz günlerde şirket merkezindeki ofisinde otururken duvardaki bir fotoğrafı işaret etti.

10 yıl önce yapılmış, üç yüzün birleşik bir görüntüsüydü. Solda, 1958’de kendi adaşı grubunu kuran ve onu muazzam bir kültürel gurur ve benzersiz bir popülerlik kurumu haline getiren Alvin Ailey vardı. Merkezde, 1989 yılındaki ölümünden sonra Ailey’in yerine geçen ve örgütü finansal istikrara kavuşturan şirket yıldızı Judith Jamison vardı. Sağda ise, şirketin hiçbir zaman üyesi olmayan, ancak direktörlüğünü yeni devralmış olan Battle vardı.

“Vay, tamam, biraz baskı,” dedi Battle, o sırada nasıl hissettiğini anlayarak.

“İşi istedim ama şüphelerim vardı” diye devam etti. “İzleyicinin gelmeyeceğinden, insanların ‘Dönem bitti’ diyeceğinden korktum. ‘ Ama insanlar hala ortaya çıkıyor. ”

Bu da yetersiz bir ifadeydi. Ailey şirketini bir yıldan fazla bir süredir sahne dışında tutan bir salgın sırasında bile, finansal olarak istikrarlı ve sanatsal olarak gelişiyor. Çarşamba günü, yıllık Aralık sezonu için New York Şehir Merkezine geri dönüyor. Her zamankinden bir veya iki hafta daha kısa (19 Aralık’a kadar), koşu – Ağustos ayındaki BAAND Together Dans Festivali’ndeki birkaç alıntı dışında – şirketin Mart 2020’den bu yana ilk canlı performans serisi olacak.

Bunu kutlayacak çok şey var, ancak şirket aynı zamanda Battle’ın 10 yıllık sorumluluğunu yalnızca koreografisine ayrılmış bir programla anacak (7, 11 ve 17 Aralık). Danslarına böyle bir odaklanma nadirdir. Yönetmenliği devraldığında Battle, kendi şirketi ile bağımsız bir koreograftı ve çalışmalarının Ailey repertuarına hakim olma olasılığını artırdı. Bu olmadı.

Battle’ın şirketin ilk yerleşik koreografını yaptığı Jamar Roberts’ın “Ode” (2019) filminden bir sahne. Kredi. . . Julieta Cervantes, The New York Times için

Ancak 49 yaşındaki Battle, yine de bu repertuarı dönüştürdü. Ailey klasiklerini ve Ailey’in imza şaheseri “Revelations”ın neredeyse her yerde bulunmasını sürdürürken, Paul Taylor, Ohad Naharin ve Wayne McGregor gibi beklenmedik koreografların çalışmalarını da beraberinde getirdi. Birçok Ailey gözlemcisinin Jamison’un yerine geçmesini umduğu hip-hop ustası Rennie Harris ve Ronald K. Brown olan Kyle Abraham’ın eserlerini sipariş etti. 2019’da şirkette dansçı olan Jamar Roberts’ı ilk yerleşik koreograf olarak seçti ve günümüzün en beğenilen seslerinden birini keşfedip besledi.

Battle’ın teşvikiyle, bu ve diğer sanatçılar, silah şiddetini, hapishane sisteminin Siyah aileler üzerindeki etkisini, linçleri, katliamları ele alarak hem stilistik hem de tematik riskler aldılar. Birkaç hata ve yanlış ateşleme oldu, ancak Jamison yıllarının standart eleştirel şikayeti – yeni repertuarın her zaman istisnai Ailey dansçılarına hakkını vermediği – şimdi nadiren duyuluyor.

“Dancing Revelations” kitabının yazarı ve Duke Üniversitesi’nde dans ve Afro-Amerikan çalışmaları profesörü Thomas F. DeFrantz, “Battle, kışkırtıcı mantığına göre Ailey mirasını genişletme konusunda gayretli oldu” dedi. “Üç bölümden oluşan görevi şaşırtıcı derecede iyi dengelemiş, genç sanatçıların yeni çalışmalarını sunarak, geniş bir koreografik gelenek yelpazesinden yerleşik sanatçıların eserlerini sunarak ve siyahların dansta yaşam hikayelerini anlatarak. ”

Ve Jamison 10 yıl sonra ne düşünüyor? “Robert’ın farklı bir paleti olacağını biliyordum,” dedi, “ama şirketin her zaman ileri görüşlü olan geleneğini anlıyor. Güzelce teslim oldu, beklediğim buydu. ”

Ailey mirası da Battle’ın aklındaydı. Ofisinde, Ailey’den miras kalan bir masanın yanında, Ailey’in sahip olduğu tılsımlı bir prizma tutan sorumlu adam, “Ailey bundan hoşlanır mıydı?” diye merak ederek seçimlerini ikinci kez tahmin etmekten bahsetti. Jamison’un ona kendi sesine güvenmesini nasıl söylediğini ve dinleyicilerin onayının kendine güvenine nasıl yardımcı olduğunu hatırladı. Ancak son zamanlarda, pozisyonunda tamamen rahat hissediyor, 10 yıl daha gitmeye hazır.

En çok gurur duyduğu şeyin, aldığı şanslar, insanların yapabileceğini düşündüğü şeylerden uzaklaşan sapmalar olduğunu söyledi. Örneğin ilk hamlelerinden biri, Taylor’ın “Arden Court”u ithal etmekti – yeni, genç bir yönetmenden iz bırakan yeni ve genç bir yönetmenden beklenebilecek türden modaya uygun bir seçim değil, Barok müziğe ayarlanmış pastoral bir modern klasik.

Büyük halası ve büyük amcası tarafından büyütülmenin ona olaylara “her zaman akışına uymayan daha eski bir bilgelik yoluyla” bakmayı nasıl öğrettiğini açıklayarak, “Evrimi ve devrimi farklı görüyorum” dedi. (Bu yetiştirilme tarzı, onun topluluk önünde konuşmasını karakterize eden ev içi mizahı da açıklayabilir.)

Daniel Harder, hip-hop koreografı Rennie Harris’in bir Savaş komisyonu olan “Lazarus”ta Alvin Ailey rolünde. Kredi. . . Andrea Mohin/The New York Times

Sapmanın başka bir örneği: Bir hip-hop koreografı olan Harris’ten şirketin 60. yıl dönümü için Ailey’in hayatını kutlamak için sipariş vermesi, çünkü “kimse bunu beklemiyordu. ”

Battle’ın Harris’te takdir ettiği şey, “aklının nasıl çalıştığı ve benim göremediğim şeyleri nasıl gördüğüdür. Battle, Roberts’ın koreografisinde benzer bir şeyi fark etti: “Bunu nasıl görüyor ve duyuyor? Nereden geldiğini bilmediğim bu hareket nereden geliyor?”

Battle, “Jamar’ın araştırmasına devam edecek bir yeri olmasını istedim,” diye devam etti. “Ondan hiçbir zaman belirli bir şey yapmasını istemedim. Bana bu fırsat verildiği için peşin ödemek istiyorum. ”

Battle, 1990’larda David Parsons’ın şirketinin üyesi olduğu zamandan bahsediyordu. “Küçük şeyler yapmayı sevdim” dedi ve Parsons “bunu gördü ve bir kısmını sahneye koydu. ” Ailey’deki insanların dikkatini çeken, şirket için komisyonlara ve nihayetinde yönetime yol açan işte bu işlerdi.

Ancak Battle, Ailey’i devraldığında, kendi koreografisinin çoğunu programlamadı. “Bir küratör olarak görülmek istedim” dedi. “Attığım her adımın mirasa karşı duracağını biliyordum. Bunun içinde yaratamadım. ”

O zamandan beri, arkadaşları ve koreografisinin hayranları ona kendi işlerinden daha fazlasını yapması için baskı yaptığında, tepkisi bu sanatsal yön oldu. eseri. “Artık bu benim koreografim” diyor onlara.

2015 yılında şirketin büyük bir prömiyeri olan “Uyanış” dışında, ara sıra arka kataloğundan parçalar eklemeyi tercih etti. “Repertuara uyan küçük bir şey buluyorum ve bu onu daha kişisel kılıyor” dedi.

Battle’ın “Uyanış”ı (2015) şirket için önemli bir prömiyerdi. Kredi. . . Andrea Mohin/The New York Times

Yeni “For Four” – Şehir Merkezi sezonundaki iki sahne prömiyerinden biri; diğeri Roberts’ın “Holding Space” – “çünkü bu yazki sanal gala için bir şeye ihtiyacımız vardı” dedi. “Biraz eğlenmek için beni kandırdı çünkü baskı hissetmedim. ”

Son iki yılın kargaşasının onu bazı şeyleri farklı görmeye zorladığını söyledi. Dijital içeriğe uzun süre direndi, ancak tiyatroların kapanması ve karantinanın başlangıcında, sığındıkları her yerde “Revelations” yaparken kendilerini filme çeken dansçılarının örneği, ona “dijital alana birlikte hareket edebileceğimizi öğretti. havalı çocukların yaptıklarını yapmaktan başka bir amaç. ”

2020 yılının Mart ayının sonunda şirket, Ailey All-Access sanal programlamaya başladı. “Ve şimdi milyonlarca insan, sahip olmayabilecek şirketi gördü” dedi. “Eski düşüncemizi bırakmak zorunda kaldık. ”

Ve 2020’deki ırksal hesaplaşmanın ardından, Ailey’in nasıl güncel siyasi konuşmaların bir parçası olabileceğini yeniden gözden geçiriyor, “birisi bizden bunu beklediği için değil, bu bizim görevimiz olduğu için. ”

Son dansında Amerikan bayrağını anlamlı bir şekilde kullanma kararına dikkat çekti. “İzciydim” dedi, “ama şimdi bayraklı bir ev baskıcı bir sembol haline geldi. Sanki bana ait değilmiş gibi nasıl ortak seçildiğini göstermek istedim. ” Hem ima hem de açıklama, genellikle incitmemeye özen gösteren bir sözcü için alışılmadık derecede açıktır.

“Bu gerçek bir nesiller arası uçurum,” dedi Battle. “Büyük amcam 1903’te doğdu. Beyaz bir insandan bahsediyorsa, susmuştur. Tanıdığım en güçlü adamdı, ama bu şeylerden bahsetmedin. Şimdi genç nesil dansçılar, bunun hakkında konuşmamız ve bir organizasyon olarak nerede durduğumuzu göstermemiz gerektiğini söylüyorlar. ”

“Ama bence bir köprü inşa ediliyor” dedi. “Ailey’de yaptığımız şeylerin çoğu, her zaman Siyahların yaşamının önemli olduğu fikriyle ilgili olmuştur. ”

Zamanında bir hatırlatma olarak Jamila Wignot’un Ailey hakkındaki yeni belgeseline atıfta bulundu. “Düşündüğü şeyi bir şekilde icat edebilirsiniz,” dedi Battle, “ama aslında ‘Bütün işlerim politik değil, ama ben bu ülkede yaşayan bir Siyah adamım’ dediğini duymak. Etkilenmeden edemiyorum. ‘ Bu tamamen güncel. ”

“Diz sarsıntısı olayı aşırı düzeltmektir,” diye devam etti. “Ama bazen görevinizi ikiye katlamanız gerekir. Bazen neyin değişmediğini, neyin değişmemesi gerektiğini düşünmelisin. ”