Adele ve Summer Walker: Romantik Hoşnutsuzluk Mevsimimiz

Bakec

Member
Adele’in yeni albümü “30”, evliliğinin dağılması ve daha sonra ona umut veren romantik yenilenmenin titreşimleri hakkında. Ama en canlı kısımlar, en canlı anlar en karanlık kısımlardır. Kalp kırıklığının içi boş acısı onda bir şeyi harekete geçirir – kendini daha fazla yaraladıkça, şarkı söylemesi daha görkemli hale gelir.

“Dinle, ne kadar alçalabileceğimi biliyorum, aldığım kadar iyi veririm/ Hepsinin ağırlığını alırsın çünkü elimde kalan tek şey sensin”, altı kişilik “I Drink Wine” şarkısında şarkı söylüyor. -artı dakika kan alma ve albümün en sağlam vokal performanslarından biri. Adele’in güçlü bir şarkıcı olduğu artık bir vahiy değil. Ancak “30”da sergilediği çevik yoğunluk güçlü, yeni bir şeyin kıvılcımı.

Duygusal çürüklerle dolu bir sezondayız: Summer Walker’ın gelişigüzel bir şekilde yıkıcı “Still Over It” üçüncü albümü, Billboard 200’ün tepesinde ilk çıkışını yaptı ve “30” en son listede 1 numara. (Araya sıkıştırılmış, Taylor Swift’in ahenkli yakıcı “Red”inin bonus parçalarla yeniden kaydıdır.) şimdi.

“Still Over It” ve “30”, sizi kıracak kadar uzun süre bir şeye katlanmış olmanın ve sonra üzerine yeniden inşa ettiğiniz nasırı size vermenin aurasını paylaşır. Genellikle sadece bir öneri gibi davranan üretim ile küçük ve nispeten samimidirler. Her ikisinin de büyük bir bölümü, özünde, bir tür duygusal tükenme ateşinin başındaki sohbete, şarkı söylemeye verilir. Mağduriyet hala dilde kalıyor.

“Still Over It”, Walker’ın art arda ikinci mükemmel albümü ve 1990’ların ortalarından sonlarına doğru büyük Mary J. Blige ve Faith Evans albümlerinin ruhuna çok uygun. Bu onun, çocuğunun babası ve paradoksal bir şekilde albümün bazı şarkılarının yapımcısı olan da Track’teki yapımcı London ile artık çözülmüş ilişkisi hakkında.

Walker, sarsılmaz bir küçümseme ile onu eğitir. “Seans 33”te “Oturacak arabalarınız ve oyuncaklarınız olduğu sürece/zamanınızı alamayacağımı bilmeliydim” diyor. “Throw It Away”de ise ilişkinin çöküşünü bir inanılmaz küçük dörtlük: “Bir tavana ulaştık/İçimde bir his vardı/Baştan beri/Son olmalı. ”

Walker zekice etkili bir şarkıcı, ancak gücünden dolayı değil – daha çok, sanki kendini tutuyormuş ya da biraz yorgunmuş gibi geliyor. Duygularının yoğunluğu ile dikkati her zamankinden birazcık dağılan vokalleri arasındaki boşluk mide bulandırıcı. Bu, yuvarlanan iki gözün sesi.

Walker’ın anlatısında dışarıdan bir düşman da var, ilişkisine müdahale eden başka bir kadın. Doğrudan alaycı albüm açacağı “Bitter”de ona hitap ediyor: “Sırf onun parçalamasına izin verdin diye, bu seni tanıdığı anlamına gelmez/Sırf ‘çünkü hepinizin bir geçmişi var, bu bir geleceğiniz olduğu anlamına gelmez . (Bu yılın başlarında, Walker eski sevgilisiyle ve hayatındaki bazı kadınlarla bazı sosyal medyaya girdi; Walker genellikle röportaj yapmıyor, bu yüzden bu onun müziği dışındaki en şeffaf anıydı.)

Adele, “30”da bazı yerlerde, özellikle “Woman Like Me”de parmaklarını işaret ediyor: “Senin gibi bir adamın bu kadar tembel olabilmesi çok üzücü,” diye omuz silkiyor. Ancak çoğunlukla, “30”, Adele’in kendisinin engel olduğu yolların bir kataloğudur. “Lütfen beni aramayı bırak, çok yorucu, gerçekten söylenecek bir şey yok/Bu fırtınayı ben yarattım, yağmurun altında oturmam adil,” diye adeta cıvıldayarak “Cry Your Heart Out. ”

Bazen geçmişte, Adele sesinin katıksız ölçeğini duygusal önemi ifade etmek için kullandı, ancak dirençli yorgunlukla dolu “30”, vokal olarak en çevik albümü. Yakın geçmişin bazı büyük İngiliz ruh sanatçılarına selam veriyor: “My Little Love”da Sade, “Cry Your Heart Out”ta Amy Winehouse ve “All Night Parking”de. “Ayrıca, bazı hecelerinden ekstra şekil ve doku çıkarışını da gösteriyor – bir ilişkinin siz bıraktıktan çok sonra bile üzerinizde nasıl durabileceğini gösteriyor – yıllarca rahatsız edici ayakkabılar giydikten sonra inatçı bir topallama gibi.

Summer Walker’ın “Still Over It”i, 1990’ların ortalarından sonlarına doğru büyük Mary J. Blige ve Faith Evans albümlerinin ruhunu fazlasıyla taşıyor. Kredi. . . Burak Cingi/Redferns, Getty Images aracılığıyla

Adele’in imza gücüne dayandığı nokta uzunluktur: Albümün 12 şarkısından altısı beş dakika veya daha uzun. Bunların çoğu en çok emir verenler, özellikle de “Sevilmek” içinde defalarca “Denediğim bilinsin. ”

Bunu kendisine, eski sevgilisine veya paylaştıkları çocuğa söylüyor olabilir. “30” aynı zamanda oğluyla “My Little Love”da yaptığı konuşmaların kısa parçalarını da içeriyor ve burada ona babasının neden artık birlikte olmadıklarını açıklamaya çalışıyor. Bu bağlamda oğlu hem sorgulayıcı hem de şifacı, kırık geçmişin hatırlatıcısı ve daha istikrarlı bir gelecek için umuttur.

“30”da birkaç yerde, ilişki sorunlarının kökenini eski ya da şimdiki halinde değil, nasıl yetiştirildiğine ya da daha doğrusu nasıl yetiştirilmediğine yerleştiriyor. “Hala bir çocuktum/Etrafımdaki dünyayı hissetme/hissetme şansım olmadı” diye inliyor “Easy on Me”

“30” gibi Walker’ın albümü de diğer sesleri tanıtarak romantik hayal kırıklığının döngüsel doğasını vurguluyor. “Still Over It” küçük bir topluluktan oluşuyor – albümün başında Cardi B’den komplocu bir teşvik var; SZA ve Ari Lennox’tan orada-nefret edilen-o alkış; ve Ciara’dan bir kapanış töreni. Dayananların bir araya gelmesi ve Walker’ın incinmesinin sadece kendisinin değil, dünyaya ait olduğunun bir hatırlatıcısı. Adele’in yaptığı gibi. Herkesin yaptığı gibi.