YouTube Bana Her Şeyi Verdi. Sonra Büyüdüm.

Bakec

Member
Şimdiye kadarki hayatım genellikle rakamlara bölündü: 1,7 milyon abone, 1,8 milyon toplam takipçi, 155 milyon görüntüleme. 12 yaşında YouTube’da video yayınlamaya başladım. Kasım’da 24 yaşında istifa ettim.

İnsanlara videolarımdan bahsettiğimde sık sık “Ferris Bueller’ın bir YouTube kanalı olduğunu hayal edin” derim. Normalde sıradan bir hayatı romantikleştirmek için nostaljik gençlik filmlerinin tarzını ve geleneklerini kullandım. YouTube’da romantikleştirilmiş bir hayat aynı zamanda paradoksal bir şekilde son derece kişiseldir. Kanalım, günlüğümde olabileceğim kadar ham ve dürüsttü. Bu kültürün bir parçası. Kendiniz olarak bilinmek – ve bunun için övülmek – görülmek için derin bir arzu duyan bizler için cezbedici.

Ancak kültürün bir diğer parçası da kendinizi bir ürün haline getirmek ve o ürünü nasıl satacağınızı bulmaktır. Başarı, herkes tarafından görülebilen görüntülemeler ve abone sayılarıyla ölçülür. Rakamlar, özgüveninize bir adrenalin atışı gibi geliyor. Doğrulama, bağımlılık yapan bir zirvedir, ancak düşükleri de aynı derecede serttir.

YouTube’da kurduğum kariyer, milyonlarca gencin hâlâ hayalini kurduğu kariyerlerden biri. Birçoğu, gerçekten dinlemek isteyen bir kitleyle kendilerini paylaşmak için videolar çekmeye başlıyor. Ardından, 1.000 aboneye ulaştığınızda, YouTube ilk çeki gönderebilir; abone sayısı artarsa, genellikle ün ve servet getiren marka anlaşmaları ve işbirlikleri de artar. Doğru yapıldığında, YouTube hızla kazançlı bir kariyer haline gelebilir. Ancak bunu sürdürmek hassas bir dengeleme eylemidir; bazen benim için olduğu gibi, gereken fedakarlıklar zahmete değmeyecek kadar tehlikelidir.

YouTube kariyerimin zirvesi, bu tür bir şöhretin neye benzeyebileceğine dair çocukluk fantezimle her zaman eşleşmedi. Bunun yerine, sürekli olarak izleyicilerimi ve onunla birlikte gelen doğrulamayı kaybetmekten korktum. Öz değerim kariyerimle o kadar iç içe geçmişti ki, onu sürdürmek gerçekten ölüm kalım meselesi gibi geliyordu. Alakalı kalmak için sürekli kendimi aşmaya çalıştığım hiç bitmeyen bir döngüde sıkışıp kaldım.

YouTube kısa sürede “Dikkat çekmek için yapacağınız en çılgınca şey nedir?” oyunu haline geldi.

Cevabım? Yasal olarak kız kardeşimin erkek arkadaşıyla evlen. (Gönülsüz bir şaka olması gerekiyordu. O zamandan beri sendikamız feshedildi).

O görüntüyü yaklaşık üç milyon kişi izledi; Rakamlarla, bunu ve bunun gibi diğerlerini başarı olarak görmeliyim. Ama videolarıma safça katılan herkese dönüp baktığımda çok büyük bir suçluluk hissediyorum. Bir parçam, onların görülme özleminden faydalanmış gibi hissediyorum. Hayatlarını sömürerek şöhret ve başarı kazandım. Yapmadılar.

Buna rağmen, ben de kültürümüzün bize arzu etmeyi öğrettiği görünürlüğe dayalı kararlar veren bir gençtim. İzleyicilerimin benden özgünlük hissetmek istediğini biliyordum. Bunu onlara vermek için, gizli tutmanın daha akıllıca olabileceğim bazı parçalarımı açığa çıkardım.

Görünürlüğe çok yüksek bir değer veriyoruz, bu yüzden savunmasızlığımızın onaylanmanın bedeli olduğunu düşünmemiz doğal değil mi?

Ancak ölçümler öz-değerin yerini aldığında, her zaman daha fazlasına aç olan bir kitleyi beslemek için değerli parçalarınızı verme tuzağına düşmek kolaydır.

En karanlık anlarımı belgelemek, insanların beni gerçekten anlamalarının tek yolu gibi gelmeye başladı. 2018’de, duygusal çöküntülerimin samimi görüntülerini içeren, tükenmişlikle mücadelem hakkında düşünmeden bir görüntü yayınladım. Bu çöküşler, kısmen, diğer birçok gencin hasretini çektiği başarının peşinden koşmanın getirdiği şiddetli kaygı ve depresyonun bir ürünüydü.

Tükenmişliğim görüntüsü kariyerimi bitirmedi; hem daha geniş YouTube topluluğundan hem de haber medyasından daha fazla ilgi çekmemi sağladı. Bunu paylaşmak, otantik bir şekilde görüldüğüm anlamına geliyordu, ama aynı zamanda hayatımın en yıkıcı anlarından bazılarını bir ürün haline getirdiğim anlamına geliyordu. Sonrasında, özel hayatımda nasıl çözeceğimi bilmediğim sorunlar hakkında sürekli yorum yapmak için baskı hissettim.

Yine de videolar çekmeye devam ettim. Geriye dönüp baktığımda, o dönemde yaptığım videolarda önceki başarımın anahtarı olan tutkulu kıvılcım yoktu. Kendimin büyüdüğüm bir versiyonunu oynuyormuşum gibi hissetmeye başlamıştım. Yetişkinliğe giriyordum ve çocukluk hayalimi yaşamaya çalışıyordum, ama şimdi “gerçek” olmak için, büyüdüğüm kişinin aksine, uzun süredir internette paylaştığım ürün olmalıydım.

Çevrimiçi kültür, gençleri, henüz kim olduklarını keşfetmeye başladıkları bir yaşta kendilerini bir ürüne dönüştürmeye teşvik eder. Bir kitle, sizin büyüdüğünüz bir versiyonunuza duygusal olarak bağlandığında, yaptığınız ürünü uyumlu tutarak çevrimiçi bir kişiyi değiştirmek, çok az kişinin başarılı olduğu bir şeydir, bu nedenle çoğu, geçim kaynaklarını riske atmaktan ve denemekten çok korkar. Büyümenin getirdiği istikrarsızlık, genellikle bu kariyer yolunu kısa ömürlü yapan şeydir.

Pandemi birçokları için olduğu gibi benim için de bir dönüm noktası oldu. YouTube’u bırakmaya karar verdiğimde hiçbir zaman kesin bir an olmadı ama bir yıl boyunca gönderi paylaşmadım. Sonunda, geri dönmeyeceğimi biliyordum.

Bazen eskiden olduğum kişiyi zar zor tanıyorum. Bir yanım onu asla unutamayacağım için içerlese de ona minnettarım. YouTube kanalım, bana getirdiği onca zahmete rağmen, beni hikayelerimi dinlemek isteyen insanlarla buluşturdu ve beni gerçek bir yönetmenlik kariyeri şansına hazırladı. Geçen yıl, kısa bir sinema yönettim ve bana mahremiyetimden ödün vermeyen yeni yaratma yolları gösteren bir uzun metrajlı film yazıyorum.

Çevrimiçi bir kariyer yapmış ve bunu yaparken mutluluk bulan birçok kişi var. Daha pek çok genç hâlâ bu tür bir başarı ve bunun getirdiği doğrulama için çabalıyor. Ama benim yürüdüğüm yolu yürüyecek olanlara umarım deneyimlerimden ders alırsınız. Herkes senin savunmasızlığını hak etmiyor. Fırsatları açmak için bu platformları kullanın, ancak kendinizi tamamen ele verme pahasına değil.

Elle Mills (@elle.mills) 2012-22 yılları arasında bir YouTuber’dı. Kısa bir sinema filmi olan “Reply”ın yazarı ve yönetmenidir.

The Times yayınlamaya kararlı çeşitli harfler editöre. Bu veya makalelerimizden herhangi biri hakkında ne düşündüğünüzü duymak isteriz. İşte bazıları ipuçları . Ve işte e-postamız: [email protected] .

The New York Times Görüş bölümünü takip edin
Facebook , Twitter (@NYTopinion) Ve instagram .