Yaşam Yanlısı Hareket Trumpçılıktan Ayrılmalı

Bakec

Member
Ara sınavlar, yaşam yanlısı Amerikalılar için zordu. Kürtaj referandumlarının oy pusulasında olduğu her eyalette, Kentucky ve Montana gibi kırmızı eyaletlerde ve Michigan eyaleti gibi, seçim yanlısı taraf galip geldi. Roe v. Wade’in devrilmesi, Senato’nun mavi kalmasına yardımcı oldu. GOP’un Meclisi almasını neredeyse durdurdu. Çıkış anketleri, kürtajın seçmenler için en önemli ikinci sorun olduğunu gösteriyor – enflasyonun hemen ardından – ve bu seçmenlerin yüzde 76’sı Demokratlara oy verdi.

Seçim, benim gibi yaşam yanlısı Amerikalıların özümsemesi, anlaması ve akıl, zeka ve şefkatle karşılık vermesi gereken ısrarlı bir gerçeğin bir başka kanıtıydı: Yaşam yanlısı görüşler, seçim argümanlarından daha az popüler. Kürtajın seçmenler için bir öncelik olduğunu gösteren aynı çıkış anketleri, yanıt verenlerin yüzde 59’unun kürtajın her durumda veya çoğu durumda yasal olması gerektiğini söylediğini gösterdi. Sadece yüzde 36’sı tüm durumlarda veya çoğu durumda yasa dışı olması gerektiğini söyledi.

En yaşam yanlısı pozisyon (her durumda yasadışı) en az popüler olanıydı. Amerikalıların sadece yüzde 10’u aynı fikirdeydi. Hayatım boyunca hayat yanlısı bir aktivist ve avukat oldum ve ben bile yüzde 10’a katılmıyorum. Annenin hayatı ve fiziksel sağlığı için istisnalar dışında ve tecavüz ve ensest için dikkatlice çizilmiş istisnalar dışında kürtaj yasaklarına inanıyorum.

Bu seçim kayıpları, hayat yanlısı hareketin üyelerinin Yüksek Mahkeme’nin Dobbs kararından pişman olması gerektiği anlamına gelmiyor. Roe’yu devirmek için yasal siperlerde savaşan bizler, bunun hem anayasal olarak sağlıksız hem de temelde adaletsiz olduğuna inanıyorduk. Anayasa hiçbir zaman devletin doğmamış yaşamı korumasını yasaklamayı amaçlamadı.

Ancak Karaca’ya karşı teknik meşru argümanlar, kürtaja karşı ahlaki argümanlarla aynı değildir. Reversing Roe, kürtajı yasaklamadı, bunun yerine hükümetin seçilmiş şubelerinin kürtajı düzenleme ve kısıtlama yeteneğini büyük ölçüde genişletti. Yine de yaşam yanlısı hareketin Roe’yu sona erdirmek için Trumpizm ile yaptığı pazarlık, tartışma mahkeme salonundan sıradan seçmenlerin kalplerine ve zihinlerine taşınırken şimdi ona pahalıya mal oluyor.

Trumpistlerin egemen olduğu GOP’un ahlakı, sağlıklı bir yaşam yanlısı hareketin ahlakıyla temelde uyumsuzdur. Nedeni basit: Trumpizm düşmanlık etrafında şekilleniyor. Yaşam yanlısı hareket, en sert siyasi muhaliflerine olan sevgi de dahil olmak üzere, sevgi etrafında toplanmalıdır.

MAGA hareketinin başlangıcından itibaren kültürü açıktı. Boksörceydi. İntikam doluydu. Ve GOP’u ele geçirdiğinde, düşünceli ve şefkatli yaşam yanlısı Amerikalıları korkunç bir çıkmaza soktu: Donald Trump’ı reddederseniz, Roe’yu devirebilecek yargıçları aday gösterme ve onaylama şansını reddedersiniz. Onu kucaklayın ve nefret dolu bir adamı güçlendirin ve nefret dolu adamlar büyük zararlar verebilir.

Bu ikilemle karşı karşıya kaldığımda, Bay Trump’ı reddetmeyi seçtim – ve yaşam yanlısı inançlarımdan bir inç salladığım için değil. onu reddettim çünkü bu mahkumiyetlerden. Onu reddettim çünkü bir Katolik, bu ömür boyu Protestana bir yaşam kültürünün gerçekte ne anlama geldiğini öğretti.

Papa John Paul II’nin “Evangelium Vitae” kitabını okuduğumda 26 yaşındaydım. Uzun değil ve özünü anlamak için tamamını okumanıza bile gerek yok. Tek bir cümleyle özetlenmiştir: “her insan hayatının kıyaslanamaz ve dokunulmaz değeri.” Bu kadar. Yaşam yanlısı pozisyonun özü budur. Her insan kıyaslanamaz bir değere sahiptir ve doğumdan doğal ölüme kadar eşsiz bir değere sahipmiş gibi davranılmalıdır.

Bu temel ahlaki gerçeğin hukuk ve politika için derin sonuçları vardır. Birbirimize nasıl davrandığımız konusunda da derin etkileri vardır. Nefreti önlüyor. Düşmanlığı önlüyor. Sevgiyi, şefkati ve devayı emreder.

Ben düşmüş, kusurlu bir insanım ve o kadar yüksek standartlara göre yaşamıyorum. Ama deniyorum ve bu tür değerleri reddeden, nezaketle zayıflık olarak alay eden bir adamı veya hareketi desteklememin hiçbir yolu yoktu.

Donald Trump, Roe’nun tersine dönmesine yardımcı olan yargıçları aday gösterdiği için övgüyü hak ediyor. Ama başkanlığı sırasında başka bir şey oldu. Carter yönetiminden bu yana ilk kez, Amerikan kürtaj oranı fiilen arttı. 30 yıl sonra ilk kez kürtaj sayısı arttı.

Kürtaj oranı, yaşam yanlısı Reagan, Bush ve Bush başkanlıkları sırasında düştü. Seçim yanlısı Clinton ve Obama başkanlıkları sırasında düştü. Yine de Donald Trump altında arttı.

Bay Trump yönetiminde yaşam kültürü zemin kaybetti. Karmaşık sosyal olaylara tek nedensel açıklamalar dayatmak yanlıştır. Bu nedenle, bu değişiklik için tamamen Bay Trump’ı suçlamak yanlış. Ama sormaya değer, neden şimdi? 30 yıllık düşüşten sonra kürtaj neden daha yaygın hale geldi? Bay Trump’ın hemen ardından, yaşam yanlısı hareket neden bu kadar önemli seçim yenilgileri aldı?

Bence siyasi sorunun cevabının en azından bir kısmı, yaşam yanlısı hareketin kendisini bir Trumpist siyasi harekete ve genellikle yetersizlik ve kötülük yayan Trumpist liderlere bağlamış olmasıdır. Hayır, her yerde değil. Bir kriz hamilelik merkezine girdiğinizde, tanıyabileceğiniz en iyi insanlardan bazılarıyla sık sık tanışacaksınız. Bunlar, hayatlarının en zor günlerinden bazılarında genç, korkmuş kadınlarla birlikte yürüyen insanlar. Bunlar anneyi seven insanlar veçocuk ve her insanın “hesaplanamaz değerini” anlamanın gerçekten ne anlama geldiğini gösterin.

Siyasette bile, hayat yanlısı hareket kendisini çekişme ve nefret yerine edep ve yetkinliğe bağladığında, seçim başarısının tadını çıkarabilir. Ohio’dan Mike DeWine ve Georgia’dan Brian Kemp kalp atışı faturalarını imzaladılar ve ikisi de kolayca yeniden seçildi. Bu eyaletlerde yaşam yanlısı referandumların nasıl sonuçlanacağını bilmiyoruz, ancak bir politikacının yaşam için güçlü bir desteği diğer bariz niteliklerle birleştirdiğinde, yaşam yanlısı politikacının (ve onun yaşam yanlısı pozisyonlarının) olduğunu biliyoruz. hakim olabilir.

Yaşam yanlısı hareket, 2022 seçimlerinin sert derslerini (Ağustos’taki Kansas kürtaj referandumunun sürpriz yenilgisi dahil) özümsedikçe, kapsamlı bir şekilde “Evangelium Vitae”nin kalbi etrafında odaklanmalıdır. Yani şefkatini ve ilgisini sadece kürtajla sınırlayamaz. Kin ve nefretle ortak dava olamaz.

Evet, bu, anne karnındaki hayatı korumak demektir. Aynı zamanda sıkıntı içindeki annelere yardım ve rahatlık sağlamak anlamına gelir. Ama bu sadece başlangıç. Doğmuş ve doğmamış komşularınıza saygı duyuyorsanız, onlara dürüstlük ve nezaket borcunuz yok mu? Siyasi bir şahsiyetseniz, onlara da temel yeterlilik borçlu değil misiniz? Tüm ahlak anlayışınızın, aramızdaki zayıf ve savunmasız kişiler için bir endişeyi yansıtması gerekmiyor mu?

Ayrıca, yalancı ve münafık isen, yalancı ve münafıkları destekleyen kaç kişi deva ve endişe iddialarına inanacak? İnsanlar kişisel olarak saldırıya uğrarlarsa ve toplum içinde hor görülürlerse kendilerini değerli hissedecekler mi?

Hukukun katıksız gücü kürtaja son veremez. Yasak olduğu yerlerde bile anneler hamileliği sonlandırmanın yollarını bulabilirler. En iyi (ya da en gaddar) politika bile, milyonlarca Amerikalının hem dostlarına hem de düşmanlarına her hamileliğin bir lütuf olduğunu ve her bir insanın hesaplanamaz bir değere sahip olduğunu – söz ve eylem yoluyla – gösterme gerekliliğinin yerini alamaz. Mesaj bu olmalı çünkü ahlak budur. Yaşam kültürüne giden başka bir yol yoktur.

David French, The Dispatch’te kıdemli bir editör ve The Atlantic için katkıda bulunan bir yazardır.

The Times yayınlamaya kararlı çeşitli harfler editöre. Bu veya makalelerimizden herhangi biri hakkında ne düşündüğünüzü duymak isteriz. İşte bazıları ipuçları . Ve işte e-postamız: [email protected] .

The New York Times Görüş bölümünü takip edin
Facebook , Twitter (@NYTopinion) ve instagram .