Walter Dellinger ‘Yargıçların Dikkatini Çektiğinde’ Konuştuğunda

Bakec

Member
Cehennemlik bir yolculuk olurdu. Plan, Mart ayı sonlarında Kuzey Carolina’ya uçmak, ardından Amerika’nın kurucu babalarından biri olan James Wilson’ın son umutsuz günlerini yerel bir meyhanede saklanarak geçirdiği iç kıyılardaki küçük bir kasabaya dört saat sürmekti. kanundan ve alacaklılarından kaçar. Wilson’ın tekil hayatı hakkında bir kitap yazıyorum ve öldüğü yerde biraz zaman geçirmem gerekiyor.

Yol arkadaşım, Kuzey Karolina’da doğup büyüyen ve Duke Hukuk Okulu’nda onlarca yıl anayasa hukuku öğreten eski başsavcı vekili Walter Dellinger olacaktı. Geçen ay bana katılmasını önermek için Bay Dellinger’a ulaşmıştım – bir şaka, diye düşündüm. Bay Dellinger 80 yaşındaydı ve sağlığı pek iyi değildi. Demans önce aklını, ardından geçen baharda hayatını aldığı için, önceki birkaç yılını hayatının eşi Anne’ye bakmakla geçirmişti. Kalbi kırıktı ve bitkindi. Şaşırtıcı bir şekilde, hemen kabul etti.

Benim için çok kolaydı: Ülkenin en büyüleyici anayasa alimlerinden birinin ve zamanının en büyük temyiz hukukçularından birinin huzurunda kesintisiz günler geçirme şansı. Çarşamba sabahı erken saatlerde öldüğünü öğrenene kadar tam olarak anlayamadığım şey, böyle bir gezi olasılığının Bay Dellinger’ı da ne kadar heyecanlandırdığıydı. O, Anayasaya karşı gerçek bir sevgiyle dolu, ama aynı zamanda daha fazlasını öğrenmek için açık yürekli bir arzuyla dolu, derinden meraklı bir ruhtu.

Seksen yaşında bir genç değil ve yine de Bay Dellinger’in ölüm haberi, bir ebeveynin ani kaybı gibi, kafa karıştırıcı bir şok olarak geldi. Uzun süredir Yüksek Mahkeme analisti ve Bay Dellinger’in eski hukuk öğrencilerinden biri olan Garrett Epps, Twitter’da “Bugün kendimi yetim gibi hissediyorum” diye yazdı.

Bay. Dellinger, Amerikan hukukunda nadir görülen bir isimdi. Büyük olduğu kadar saygı görüyordu, korkutucu olabileceği kadar sıcak kalpliydi. Pürüzsüz, telaşsız güney çekişinde, köken hikayesini duydunuz – dul annesi onu hukuk fakültesine sokmak için erkek kıyafetleri satarak çalışan “Kuzey Carolina’dan zavallı beyaz bir çocuk”. Ünlü ilerici beyaz bir güneyli olan Yüksek Mahkeme Yargıcı Hugo Black ile bir katiplik yaptıktan sonra, New York’taki bir Yahudi hukuk firması olan Paul Weiss’ta çalışmaya gitti, çünkü daha sonra, diğer büyük New York yasalarından rahatsız olduğunu söyledi. firmalar iş için Yahudi hukuk öğrencileriyle görüşmeyi bile reddettiler.

Duke’de 20 yıldan fazla öğretmenlik yaptıktan sonra, Bay Dellinger, Başkan Bill Clinton tarafından, yürütme organına yasal tavsiye sağlayan Adalet Bakanlığı Hukuk Müşavirliği Ofisine başkanlık etmek üzere seçilmiştir. 1996 yılında, kendisine Beyaz Saray adına Yüksek Mahkeme’de düzenli olarak tartışma fırsatı veren başsavcı vekili seçildi. Bay Epps, “Bir şeyler söylediğinde yargıçlar dikkat etti” dedi. “Böyle küçük bir grup var; özellikle ideolojik değil. Walter bu role sahipti.”

Ancak Bay Dellinger’ı diğerlerinden ayıran şey, yalnızca ürkütücü zekası ve karizması değildi; Yüzlerce hatta binlerce genç hukuk öğrencisine, personele ve onun kapsayıcı Amerikan demokrasisi vizyonundan bir şeyler öğrenen ve sık sık bu vizyonu paylaşmaya gelen diğerlerine akıl hocalığı yapmasının gösterdiği şey, ruhunun cömertliğiydi.

Bay Dellinger ile genç bir avukat olarak tanışan Neal Katyal, “Son 100 yılda yasa üzerinde daha derin bir etkisi olan ve Yargıtay’da görev yapmayan neredeyse hiç kimse yok” dedi. ve daha sonra, Bay Dellinger’in Bay Clinton döneminde yaptığı iş ile aynı görevde, Başkan Barack Obama’nın başsavcı vekili olarak görev yaptı. “Yasaya ve Anayasa’nın ne anlama geldiğine dair geniş ve cömert bir görüşü vardı.”

Bay Katyal, Başkan Obama’nın imzası bulunan sağlık hizmetleri yasası olan Uygun Bakım Yasasını savunmakla görevlendirildiğinde, davayı yapmak için Bay Dellinger’in yazılarına ve fikirlerine güvendi ve sonunda kazandı. “Anayasa’yı bir dizi katı kısıtlama olarak gören bir dizi anayasal bilim var” dedi. “Walter’ın bursu, Anayasa’nın hükümeti sorunlarla başa çıkma konusunda yetkilendirmeyi amaçlayan pragmatik ve esnek bir belge olduğunu söyleyerek bu fikri geri çekti.”

Anayasa aynı zamanda, Bay Dellinger’in söylemekten asla çekinmediği ve köle sahipleriyle “tam anlamıyla ağza alınamayacak bir uzlaşmanın” ürünüydü. o ışık. Geçen ay The Times için bir konuk makalesinde, Başkan Biden’ın Yüksek Mahkeme’ye bir Siyah kadın aday gösterme konusundaki kamuoyu yeminini güçlü bir şekilde destekledi. Bay Biden’ın sözünün bir şekilde “saldırgan” olduğu yönündeki Cumhuriyetçi şikayetleri reddeden Bay Dellinger, “başkanların müstakbel yargıçların demografik özelliklerini dikkate alan uzun ve önemli geleneğine” atıfta bulundu. “Tarihimiz, yargıçların kişisel geçmişlerini genişletmek için ulaşma sürecinin, mahkemeye ve yargı sistemimize tarihi katkılarda bulunan yıldız hukukçular ürettiğini gösteriyor” diye ekledi.

Stanford Üniversitesi’nde hukuk profesörü olan Pamela Karlan, Bay Dellinger’ın Walt Whitman’ın, kendisini ziyarete gittiğinde kullandığı metro istasyonuna kazınmış olan “Yara-Dresser” adlı şiirine olan düşkünlüğünü hatırladı. Washington, DC Şiir, Whitman’ın İç Savaş sırasında gönüllü hemşirelik yaptığı zamanla ilgili. “Walter’ı her zaman Amerikan ırkının yarasını sarmaya çalışan biri olarak düşünmüşümdür” dedi. “Dünyayı iyileştirmek için oradaydı.”

Şiir, onu harekete geçiren sanatlardan yalnızca biriydi. “Mad Men” adlı televizyon dizisini, gece geç saatlerde gösteri hakkında çevrimiçi forumlara uzun yorumlar gönderecek kadar yakından takip etti. Yorumlarından biri, The Wall Street Journal’ın ev sahipliğinde, Bay Dellinger’in önce “Mad Men”e olan sevgisini açıkladığı ve ardından – her zaman avukat olan – mevsimler arasındaki kronolojik bir boşluğun atlandığına işaret ettiği bir yuvarlak masa tartışmasına yol açtı. tamamen iki büyük ulusal olay üzerine: 1964 Sivil Haklar Yasası’nın kabulü ve o yıl Mississippi’de üç sivil haklar çalışanının vahşice öldürülmesi.

1988’de Bay Dellinger, daha sonra ABD’li şair ödülü sahibi olacak olan Rita Dove ile birlikte Ulusal Beşeri Bilimler Merkezi’nde öğretim üyesi olarak seçildi. “Onun ne kadar özgün olduğundan çok etkilendiğimi hatırlıyorum; medeni haklara derinden bağlı bir güneyli,” dedi Bayan Dove. “Her zaman dürüst bir nişancıydı, ama mizahı blues mizahıydı. Ağlamamak için güldün.”

Hiçbir zaman Bay Dellinger’in öğrencisi olmamama rağmen, yıllar boyunca sayısız e-posta alışverişimiz ve saatlerce telefon görüşmemiz sayesinde fahri bir derece kazandığımı hissettim. Her alışverişte beni etkileyen şey, onun Amerikan demokrasisinin altında yatan ideallere – arsız ve hiç de sahiplenici olmayan – sevgisiydi. Ne kendisinden daha çok bilenleri kıskanırdı ne de benim gibi çok daha az bilenleri küçümserdi.

Geçenlerde Eşit Haklar Değişikliği üzerine yazdığım ve cinsiyete dayalı ayrımcılığı yasaklayacak bir yazı için onu aradım. Değişikliğin zaten Anayasa’nın bir parçası olarak kabul edilip edilmeyeceği konusunda uzun süredir devam eden ve yasal olarak karmaşık bir anlaşmazlık var. Kendimi paramparça buldum ama Bay Dellinger yoktu. Aldığı şey, her zaman olduğu gibi, hem derin hukuk eğitimi hem de sağduyu ile bilgilendirildi. “Benim için eşitliği bozan, Anayasayı değiştirmenin zorluğudur. Süreci zorlaştırmanın pek çok yolu var. Demek istediğim, yeterince zor.”

Walter Dellinger gibi birini kaybetmek için asla iyi bir zaman yoktur. Yüksek Mahkeme’deki turboşarjlı sağcı bir çoğunluk, kusurlu da olsa daha adil, daha eşit ve daha kapsayıcı bir Amerika’ya giden yolu gösteren onlarca yıllık emsalleri ortadan kaldırmaya hazırlanırken, bu durum özellikle şu an içini boşaltıyor. Ancak yaşamının çoğunu eski konfederasyonun derinliklerinde geçiren şiddetli bir liberal olan Bay Dellinger, karşı karşıya olduğu güçlerin her zaman keskin bir şekilde farkındaydı. Neyse ki, kendisi gibi düşünmek ve savaşmak için bir nesil avukat yetiştirdi.

The Times, editöre gönderilen çeşitli mektupları yayınlamaya kararlıdır. Bu veya makalelerimizden herhangi biri hakkında ne düşündüğünüzü duymak isteriz. İşte bazı ipuçları . Ve işte e-postamız: [email protected] .

Facebook , Twitter (@NYTopinion) üzerinden The New York Times Opinion bölümünü takip edin ) ve Instagram .