Ülkenin En Hikayeli CEO’larından Biri Mirasını Nasıl Yok Etti?

Bakec

Member
Zamanının en ünlü şirket şeflerinden biri olan Jack Welch, hayatının son birkaç yılını kariyerinin en önemli kararı olduğuna inandığı bir karardan derinden pişmanlık duyarak geçirdi: halefini seçmek.

1981’den 2001’e kadar General Electric’in başkanı ve CEO’su olan Bay Welch’e Ağustos 2018’de bir Nantucket golf kulübünde öğle yemeğine katılmak için oturamadan bu öfkeli itiraf üstüme geldi. yiğitliği takdir edildiğinde, etraftaki en yaygın yönetim hatalarından birini yaptığına inanıyordu: en iyi işi yapması muhtemel kişiyi seçmek yerine bir adayın çekiciliğine ve politik becerilerine kapılmak. Yanlış CEO’yu seçmek, Bay Welch’in Mart 2020’de 84 yaşında ölmeden önce yaptığımız birçok sohbette sık sık değindiği bir konuydu.

Kendini sorumlu hissediyordu. Kendini suçlu hissetti. Büyük bir hata yaptığını bilmemi istedi.

Bay Welch’in kariyerinin en büyük hatası olduğunu düşündüğü şeye sahip çıkma ihtiyacı, onun mirası etrafında süregelen tartışmaya başka bir boyut katıyor. GE’nin üç aylık karlarına ve hisse senedi fiyatlarına çalışanlarının yerine öncelik vererek kapitalizmi yıktı mı? Bay Welch’in faydadan çok zarar verdiği ve GE’yi yönetilemez hale getirdiği şeklindeki revizyonist tarih doğru mu?

Bence Bay Welch, GE’nin hissedarları ve çalışanları için inanılmaz miktarda değer üretirken, meslektaşlarına kendilerinden makul olarak beklenebilecek olandan daha fazlasını başarmaları için ilham veren harika bir liderdi. Ama aynı zamanda veraset sürecini de mahvettiğini düşünüyorum, bundan hiç şüphem yok.

GE’nin Massachusetts, Pittsfield’deki plastik işindeki başlangıcından bu yana hızla yükselen bir dahiydi. GE’nin 20 yıllık saltanatı altında, GE dünyanın en saygın ve değerli şirketi haline geldi – 2000 yılına kadar daha değerliydi. 600 milyar dolardan fazla. Ampullerden jet motorlarına kadar her şeyi üreten GE, Amerikan yaşamının da temelini oluşturuyordu. Wall Street ve Washington’daki herhangi bir şirket arasında en fazla etkiye sahip olan oydu. GE en parlak döneminde prestij, teknolojik yetenek ve yönetim uzmanlığı açısından Microsoft, Apple ve Google’ın birleşimiydi.

Bay Welch, halefini seçmenin sahip olduğu en önemli iş olduğunu biliyordu. GE’nin liderleri, gelenek gereği, beklenmedik bir şey olursa diye geleceğin olası liderlerinin isimlerini bir zarfa koyar. Ancak Bay Welch, seçildiği süreçten nefret ediyordu. Selefi Reginald Jones, Bay Jones’un onu iş başında izleyebilmesi için nihai kararın verilmesinden yaklaşık iki yıl önce, Bay Welch’in Fairfield, Conn.’deki şirket merkezine kaçmasını talep etti. Bay Welch bana “yumurta kabukları üzerinde yürüyormuş” gibi hissettiğini söyledi.

Halefini seçme sırası kendisine geldiğinde, Bay Welch üç finalistin sahada işlerini yapmaya devam etmelerine izin verdi. Üç adamın Bay Welch’le ne zaman karşılaşsalar, aşırı hız emme modunda olmaları dışında, bu kötü bir fikir değildi. En gösterişli politikacı, eski bir Dartmouth taarruzu, kardeşlik birliği başkanı ve CEO merkezi oyuncu kadrosunun dışında görünen Harvard Business School mezunu Jeff Immelt’ti. Bazı yönetim kurulu üyeleri, daha başarılı Jim McNerney’nin daha iyi bir seçim olacağını savunarak Bay Welch’i Bay Immelt’e karşı uyardı.

Ama Bay Welch kararını vermişti. Ve istediğini elde etmeye alışmıştı. Bay Immelt, 11 Eylül 2001’den günler önce GE’nin dizginlerini eline aldı.

Bay Welch ile konuşmalarım sırasında beni en çok şaşırtan şey, Bay Immelt’in GE’yi yönetirken yaptığı hatalar olarak düşündüklerini paylaşmaya ne kadar hevesli olduğuydu: Mali kriz sırasında çıldırdı ve GE’nin televizyon da dahil olmak üzere NBC Universal’deki çoğunluk hissesini sattı. ağ ve Hollywood stüdyosu, çok ucuza; satın almalar için fazla ödeme yaptı; oldukça kârlı ancak riskli GE Capital’i tasfiye etti ve kayıp kazançlarını yerine koyamadı; yetenekli yöneticileri dinlemediği için uzaklaştırdı. Ve devam ediyor.

Bay Welch bana Bay Immelt’in “her şeyi bilen biri” olduğunu söyledi. “Ve her şeyi bilen biri olup bu büyüklükte bir şirketi yönetemezsin. Özetle bu kadar. Her şeye bir cevabı vardı. Meçhul askerin mezarına kimin gömüldüğünü biliyordu, tamam mı? Kimseyi dinlemedi, ”dedi Bay Welch. “Başarısızlığı bana yüklemek istiyorsan, kaçırdım.”

Bay Immelt, Bay Welch’i eleştirmekten nefret ediyordu, ancak ilişkilerinin zorlu olduğunu söylemek yeterli. Bay Welch bana Bay Immelt’e oynaması için floş royal bıraktığını düşündüğünü söylerken, Bay Immelt’e bu daha çok kaybeden bir el gibi geldi. Bay Immelt, GE’yi sigorta işinden yeterince hızlı çıkaramadı. Bay Welch, NBC’yi severken, Bay Immelt onu pahalı bir albatros olarak gördü. Bay Immelt bunun yerine GE’yi yenilenebilir enerji, petrol ve gaz, su, yazılım geliştirme ve dijital bağlantı alanlarına itti.

Bay Immelt’in bazı büyük girişimleri işe yaradı; çoğu yapmadı.

Bugün, GE neredeyse alakasız. Piyasa değeri iyi bir günde 95 milyar dolara geriledi, Oreo kurabiyeleri ve Triscuit kraker üreticisi Mondelez International’ınkinden çok da yüksek değil. 2023’ün başlarında GE, üç ayrı şirkete ayrılarak geriye yalnızca bir jet motoru işi bırakacak. Boston’daki bir önceki büyük şirket merkezinden ve istisnailiğinin çoğundan sıyrılacak.

Bu abartılı ve kibirli uyarıcı bir hikaye ve doğru CEO’yu seçmenin kritik önemini vurgulayan bir hikaye Bu bariz bir nokta gibi görünebilir, ancak ne sıklıkla yanlış kişinin seçildiği şaşırtıcı. (Kenneth Lay, Bernard Ebbers veya John Sculley’den bahsetmeme gerek var mı?)

Bay Welch, hem 3M hem de Boeing’in başarılı bir CEO’su olan Bay McNerney’i veya Home Depot’un CEO’su olarak iyi bir performans sergileyen Robert Nardelli’yi kolayca seçebilecekken neden halefi olarak Bay Immelt’i seçti? ve Chrysler? Ya da 1999’da zorla çıkardığı ve daha sonra Honeywell’in parlak bir lideri haline gelen ve çok geçmeden piyasa değerinde GE’yi geride bırakan David Cote’u elinde tutabilirdi.

Benim yaptığım gibi, GE’ye kurumsal bir otopsi yaparsanız, önceki dünyanın en etkili ve güçlü şirketinin çöküşüne Jeff Immelt’in başkanlık ettiğini görmek kolaydır. Ama bana yaptığı kaba itiraflara bakılırsa, Bay Welch de öyle yaptı.

William D. Cohan (@WilliamCohan), Puck’ın kurucu ortaklarından ve “Power Failure: The Rise and Fall of an American Icon” kitabının yazarıdır.

The Times yayınlamaya kararlı çeşitli harfler editöre. Bu veya makalelerimizden herhangi biri hakkında ne düşündüğünüzü duymak isteriz. İşte bazıları ipuçları . Ve işte e-postamız: [email protected] .

The New York Times Görüş bölümünü takip edin
Facebook , Twitter (@NYTopinion) ve instagram .