Trans Çocuklar Özel Hayatları da Hak Ediyor

Bakec

Member
Geçen yıl, Dünya Transseksüel Sağlığı Profesyonel Derneği başkanı Marci Bowers ile gençlik cinsiyet geçişi hakkında yazmayı asla bitirmediğim bir yazı için röportaj yaptım. Bir trans kadın olan Bowers, hem binlerce bebek doğurmuş hem de binlerce vajinoplasti gerçekleştirmiş bir cerrah ve jinekolog; hastalarından biri trans realite yıldızı Jazz Jennings’ti. Konuştuğumuz zaman, Bowers sık sık düşündüğüm bir tartışma yaptı: cinsiyet disforisi olan gençlerin tedavisinde yer alan bazı çetrefilli konuları tartışmaya yönelik ilerici tabular, geçişin geri alınması gerçeği de dahil olmak üzere kendi kendini baltalıyor. “Birleşmiş görünmüyoruz,” dedi. “Bir şey saklıyor gibi görünüyoruz.”

Sonunda üzerinde çalıştığım hikayeyi diğer yazarlar beni yendiği için terk ettim ve bu da dürüst olmak gerekirse beni biraz rahatlattı. İptal edilmekten endişe ettiğimden değil; İnternetteki insanlar tarafından azarlanmak eğlenceli değil ama işle birlikte geliyor. Aksine, trans olarak tanımlanan çocuklardaki ani artışı incelemenin, transların kuşatma altında olduğu bir zamanda yanlış soruyu sormak gibi görünebileceğinden endişelendim.

Yine de bazı sorular kafa karıştırıyor. Geçiş yapmanın acil bir gereklilik olduğu çocuklar var ve tıbbi devalarını yasaklayan yasalar tehlikeli ve ahlaksız. Ancak, çoğu akıl sağlığı bozukluğu olan ve kendilerini trans olarak tanımlayan ergenlerdeki büyük artışın arkasında ne olduğunu da anlamadığımızı düşünüyorum.

Bowers, artan sayıda trans çocuk hakkında “Toplumumda herhangi bir ‘sosyal bulaşma’ olduğunu inkar edecek insanlar var – sosyal bulaşma dememeliyim, ama en azından bu kararların bazılarında akran etkisi var” dedi. “Bence bu sadece insan davranışını tanımamak.”

Bazı çocuklar için cinsiyet hoşnutsuzluğunun daha geniş bir akıl sağlığı krizinin parçası olabileceğinden şüphelendiğim için, Katie JM Baker’ın New York Times’ta yayınlanan “Öğrenciler Cinsiyet Kimliğini Değiştirdiğinde ve Ebeveynler Don’ Bilmek.” Baker, otizm spektrumunda olan ve dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu, TSSB ve kaygıdan muzdarip bir trans gencin annesi Jessica Bradshaw ile röportaj yaptı. Baker, “Pandemi sırasında yalnızlıkla mücadele etmişti ve ailesine, adını ve cinsel yönelimini defalarca değiştirdiği için henüz kim olduğunu tam olarak bilmiyor gibiydi” diye yazdı.

Bradshaw, çocuğunun trans olarak tanımlandığını ancak bir ev ödevinin üstüne karalanmış tanıdık olmayan bir isim gördüğünde keşfetti. Çocuğunun altı ay önce okulda sosyal olarak geçiş yaptığını ve ailesine söylenmemesini istediğini öğrendi. Karanlıkta tutulduğu için üzgündü: “Aile olarak verdiğimiz bir karar olmalıydı,” dedi Baker’a.

Sıkıntısı anlaşılabilir; Çocuklarımdan biri benim bilgim olmadan bu kadar büyük bir adım atsa şaşırır ve açıkçası kırılırdım. Yine de, bunun hakkında ne kadar çok düşünürsem, okulun doğru şeyi yaptığına o kadar çok ikna oluyorum. Gençler, bazı seçimleri ve kararları hayatlarındaki yetişkinlere kötü fikirler gibi görünse bile, kimliklerini, cinsiyetlerini veya başkalarını çözmek için bir ölçüde mahremiyeti ve özerkliği hak ediyor.

Şu anda, hem davalar hem de eyalet yasaları aracılığıyla sözde ebeveyn hakları savunucuları, okulların aileleri çocuklarının cinsiyet kimliklerindeki değişiklikler hakkında bilgilendirmesini sağlamaya çalışıyor. Bu tür politikaların en acil kurbanları, destekleyici aileleri olmayan ve evlerinin dışında güvenle kendileri olabilecekleri bir yeri kaybetmeye hazır olan trans çocuklardır. Fakat herşeyergenler, ebeveynlerinden bağımsız olarak, geri dönüşümlü, tıbbi olmayan yollarla kimlikle deneyler yapmak için alana sahip olmalıdır.

Bu tür politikalar, okul görevlilerine saçma sapan yükler de getirebilir. Bildiğim kadarıyla öğretmenler, çocuklarının kiminle çıktığını ailelere bildirmiyor. Muhafazakar Müslüman bir ailenin kızı okulda başörtüsünü çıkarmaya karar verseydi, çoğumuz öğretmeninin onu ihbar etmesini beklemezdik. Ancak ebeveyn hakları savunucuları kazanırsa, öğretmenler çocuklara tercih ettikleri zamirlerle hitap etmeden veya öğrencilere cevap vermedikleri isimlerle hitap etmeden önce ebeveynlerle görüşmek zorunda kalacak.

Kesinlikle çocukların ebeveynleriyle cinsiyet kimlikleri hakkında konuşmaya teşvik edilmesi gerektiğini düşünüyorum, ancak bazılarının bunu istememesinin iyi nedenleri var. Sebepler o kadar iyi olmasa bile – ebeveynler nihayetinde toplumsal cinsiyet kargaşasıyla başa çıkmada değerli olsalar bile – büyümenin bir parçası, kişinin ailesinin dışındaki yetişkinlerle güvene dayalı ilişkiler geliştirmesidir. Hepimiz, keşke bilseydik dediğimiz şeyler hakkında bile, çocuklarımızın bizden başka güvenebilecekleri insanlar bulmasını ummalıyız.

Elbette her yetişkin güvene layık değildir; sağ, çocuklara fikir aşılamaktan memnun görünen okul görevlilerinin korkunç örneklerini bulmakta iyidir. (Baker, bir davada adı geçen küstah bir öğretmen broşüründen alıntı yaparak, “Ailen senin kimliğini kabul etmiyorsa, ben artık senin annenim.” ya da çözümün devletin devreye girip yeni bir tür helikopter ebeveynliği dayatması olduğunu.

Pek çok ebeveynin, çocuklarının gezindiği yabancı cinsiyet manzarasından korkması ve katı aktivist dogma gibi görünen şeylere yabancılaşması anlaşılabilir. Bu ebeveynlere endişelerinin gayri meşru olduğunu söylemek, onları yalnızca sağa doğru bakmaya gönderecektir. Çocuklarının hayatları hakkında soru sorma hakları var. Ancak yanıt almalarını zorunlu kılmak yasanın görevi değildir.

The Times yayınlamaya kararlı çeşitli harfler editöre. Bu veya makalelerimizden herhangi biri hakkında ne düşündüğünüzü duymak isteriz. İşte bazıları ipuçları . Ve işte e-postamız: [email protected] .

The New York Times Görüş bölümünü takip edin
Facebook , Twitter (@NYTopinion) ve instagram .