Tiyatronun Teşvik Edici Başından Değerli Sözler

Bakec

Member
Hayatının kurgulanmış film versiyonunda Jonathan Larson, çalan telefonu görmezden gelir ve telesekreteri açar. 1990 New York City’deki eski püskü dairesinin çıplak ahşap zemininde çömelmiş, Stephen Sondheim bir mesaj bırakırken dinliyor – hırpalanmış sanatçının ruhuna anında merhem.

“Jon? Steve Sondheim burada,” diyor ses Lin-Manuel Miranda’nın biyomüzikal “Tick, Tick… Boom!”da ve gerçekten de Sondheim’ın sesidir ve olağanüstü yetenekli, son derece cesareti kırılmış Larson için fazlasıyla ihtiyaç duyulan övgüyü sunar.

Sondheim, bu sesli mesajı film için kendisi yazdı ve Tanrı biliyor ki, Larson’ın ve sayısız diğer genç sanatçının ruhlarını canlandırmak için doğru kelimeleri sunarak onlarca yıllık pratiğe sahipti. Sondheim 26 Kasım’da 91 yaşında öldüğünde, Amerikan sahnesi sadece bir besteci ve söz yazarı nonpareil’i değil, aynı zamanda uzun zamandır baş teşvikçisini de kaybetti.

Oscar Hammerstein II altında kendi erken dönem vesayetinin öyküsü anlatıldı ve yeniden anlatıldı, ancak çok daha az bilinen – en azından profesyonel tiyatro dışında – Sondheim’ın bu geleneği aktarırken gösterdiği titiz adanmışlık.

Bir akıl hocası olarak, bir mektup yazarı olarak, Broadway’in çok ötesinde yeni çalışmalara tanık olan bir seyirci olarak, sessizce, sadakatle nesiller boyu tiyatro yapımcılarını besledi.

Lin-Manuel Miranda, Sondheim’ın Times Meydanı’ndaki yaşamının bir kutlaması sırasında. Kredi. . . The New York Times için Jeenah Ay

Sondheim ile ilk kez 17 yaşında tanışan ve “Hamilton” yazarken onunla ciddi bir şekilde yazışmaya başlayan Miranda, başlangıçta Sondheim’ın zamanına izinsiz girmekten korktuğunu söyledi.

Miranda, “‘Bir şey hakkında konuşmak istersen bana ulaş’ dediğinde ciddi olduğunu anlamam biraz zaman aldı” dedi.

Sondheim’ın onlarca yıldır yazdığı mektuplar o kadar çoktu ki, alıcıları bu kadar güçlü bir şekilde etkilemeseler ucuz para birimi gibi görünebilirlerdi. Michelangelo’nun freskinde Tanrı’nın elinin Adem’e uzandığını hayal edin ve taşıyabilecekleri hayati yük hakkında bir fikriniz olsun.

Sondheim öldükten sonra, Twitter onların görüntüleri ile doldu. Öğrencilere, profesyonellere ve hayranlara yönelik notlar, düşünceli ve spesifikti, şükran ve iyi dileklerle doluydu, her biri antetli kağıda, her biri artık Stephen Sondheim Tiyatro kayanağından aşina olduğumuz zarif, eğimli imzaya sahipti.

Sondheim’ın orijinal Broadway prodüksiyonunda başrollerden birini oynayan yönetmen Lonny Price, “Her zaman sanat formunun geleceği konusunda endişeliydi ve hayatta kalmasını istedi” dedi. Otuz yıldan fazla bir süre sonra, kötü şöhretli bir fiyasko olan bu gösterinin yapımıyla ilgili “Şimdiye Kadar Olabilecek En Kötü Şey” belgeselini yönetti.

Ama 1973’te Sondheim’a takıntılı 14 yaşındaki bir çocukken kahramanıyla on yıllarca süren bir yazışmaya başladı ve Sondheim’ın onu ciddiye alacak kadar kibar olduğunu keşfetti.

Price, “Biyolojik çocukları yoktu” dedi. “Ama çoğumuz onun çocuklarıyız. ”

Sondheim, şirketleri Fiasco Theatre tarafından “Into the Woods”un yapımını gördükten sonra Noah Brody ve Ben Steinfeld’e yazdı.
Steinfeld ve Jessie Avusturyalı, Liz Hayes (arka planda), “Into the Woods. ” Kredi. . . T Charles Erickson

‘Daha fazla yazmak istememe neden oluyorsun’

Fiasco Tiyatrosu’ndan Noah Brody ve Ben Steinfeld, şirketlerinin “Into the Woods” prodüksiyonunu gördükten sonra 2013 yılında Sondheim’dan değerli bir mektup aldı. “Yaratıcı ve canlandırıcı” olarak nitelendirerek nefes kesici bir cümleyle bitirdi: “Beni daha fazla yazmak istememe neden oluyorsun. ”

Steinfeld, “Bu, profesyonel hayatımızda şimdiye kadar olan en önemli şeydi,” dedi ve “ilham döngüsünün aslında diğer yönde akmış olabileceğini öğrenmeyi” tarif edilemez derecede anlamlı” olarak nitelendirdi. ”

Bundan sonra, Sondheim, elden geçirilmiş bir “Merrily We Roll Together”ın 2019 Off Broadway canlandırmasında onlarla işbirliği yaparken şirkete arşivlerini açtı. ”

Benjamin Scheuer, Twitter’da daha sonra aldığı notun bir görüntüsüyle, “Kariyerimin en büyük onurlarından biri, Stephen Sondheim’la seyirciler arasında ‘Aslan’ı oynamaktı” diye yazdı. Kredi. . . –

SONDHEIM YETİŞTİRİLMİŞ Tiyatro ve televizyon yazarı Zakiyyah Alexander’ın kendisi ve diğer genç kazananlar hakkında “gururlu bir baba havası” olduğunu hatırladığı Genç Oyun Yazarları Festivali’ni kurarak bu alan. Başka yerlerde Larson ve Miranda ve Dave Malloy gibi yükselen besteci-söz yazarlarını savundu. Yıllarca Dramatistler Lonca Konseyi’nin başkanlığını yaptı.

Bir tiyatro tanrısına sahip olduğumuz en yakın şey olarak kabul edilen Sondheim, bir Olympus’ta tek başına hüküm sürmek için geri çekilmedi. Konumunun getirdiği güç ve sorumluluğun tamamen farkında olarak dağın tepesinden aşağı indi.

Ve böylece, ölmeden iki gün önce, tiyatrodaki son gününü Broadway gişesinde mücadele eden ve kapanmak üzere olan bir çift biçim büken belgesel oyunu oynayarak geçirmesi son derece hareketli, ama tamamen şaşırtıcı değildi: Her ikisi de Lyceum Tiyatrosu’nda “Is This a Room”un matinesi ve “Dana H.”nin bir akşam performansı.

Bir New York Times gazetecisine planını anlatmıştı ve öldükten sonra, Michael Paulson beklenti içinde söylediklerini aktardı: “İkisinin de kokusunu alabiliyorum ve onları ne kadar çok seveceğim. ”

“Is This a Room”un yıldızı Emily Davis’e, Sondheim’ın orada bulunmuş olması – ki bunu ancak gazetede okuduğunda öğrendiğini söyledi – “Broadway’e en büyük ve en büyük gerçek karşılama gibi geldi” gibi geldi. var olabilirdi. ”

Ve ölümünden sonraki gün, alışılmadık derecede çok sayıda seyircinin ikiyüzlülük yaptığını – Cumartesilerini her iki oyunu da izleyerek geçirdiğini- fark ettiğinde, ona, onun yaptığı gibi yaparak ona haraç ödeyen insanlar gibi geldi.

Çocuklar dinleyecek. Bunu doğru anladı.

‘Beni affet’

Yeni “West Side Story” filminde süpervizör vokal yapımcısı olarak Sondheim’la birlikte uzun saatler geçiren besteci Jeanine Tesori, ilk mektubunu 1980’lerde üniversiteden yeni mezun olduğu sırada aldı. Geriye dönük çilesine, yazdığı bazı müzikleri postayla göndermişti.

Hepimizin yaptığı buydu, dedi. “Ona eşyalarımızı gönderdik çünkü bunu yapmamamız gerektiğini bilmiyorduk: bir kaset yolla, o zaman bir çeşit bekleyip umut ederdin. ”

Kasetini dinleyemediği için özür dileyerek nazikçe cevap yazdı – ve bir şekilde bu bile bir tür doğrulama gibi geldi çünkü onun orada olduğunu fark etmişti.

“Güzel olan şey, etere girmemesiydi” dedi. “Kolaylıkla görmezden gelebilirdi. Ama yaptığı şey, aldığını kabul etmekti ve geri verdi. Daktiloyla yazılmış şu sözleri asla unutmayacağım: ‘Beni bağışla. ‘”

BİR LEJYON HAYRANA Sondheim, her şeyin başı ve sonuydu ve öyledir. Ancak bir tiyatro izleyicisi olarak kendi ufku bundan çok daha genişti. Tekrarlanamayan an için mevcut olmakla ilgili bir sanat formunda, sadece ortaya çıkmakla kalmadı, aynı zamanda sık sık sıra dışı ve belirsiz olan işleri deneyimlemek için yaptı, tıpkı kendi eseri gibi geleneklere meydan okudu.

Chicago merkezli deneysel gölge kuklası topluluğu Manual Cinema, 2015’te “Ada/Ava”yı New York’a getirdiğinde, Sondheim, neyin peşinde olduklarını görmek için şehir merkezine gitti – “en büyük çimdikleme anı”, diyor yazarlardan biri olan Ben Kauffman. şirketin bestecileri.

Mindy Kaling ve Brenda Withers, 2003’te P. S. 122’de Matt Damon-Ben Affleck’in “Matt & Ben” gönderisini seslendirdiklerinde, Sondheim daha sonra bilinmeyen, 20 kişilik oyun yazarı yıldızlarını kutlamak için sahne arkasına gitti.

Kaling geçen hafta sonu kendisine bir gün onun programlarından birinde oynamayı umduğunu söylediğini tweetledi; Withers, telefonda, karşılaşmayı kendisine değil onlara odaklamadaki zarafetini hatırladı.

“Kalıp bizimle konuşmak ve gözlerimizin büyüdüğünü görmek ve ona birkaç soru sormamıza izin vermek için çaba sarf etti” dedi. “O orada değildi çünkü reklamcısı ona orada olmasını ve kibar olmasını söyledi. Orada olmak istediği için oradaydı. ”

Ancak, sadece bir izleyici kitlesine karışmak için fazlasıyla ünlü olan Sondheim, bu tür gösteriler yapma konusunda temkinliydi. Sanatçı inkübatörü Ars Nova’nın sanat yönetmeni Jason Eagan, Sondheim’ın oradaki gösterilere gittiğini, ancak açılışlara asla gitmediğini çünkü başka birinin büyük gecesinde dikkat dağıtmak istemediğini söyledi.

Ve Ars Nova’nın Hell’s Kitchen’daki küçücük mekanında sürükleyici “Natasha, Pierre & the Great Comet of 1812”yi ilk gördüğünde saklanacak hiçbir yeri yokken, Broadway’de onu görmeye gittiğinde asma katta oturdu. mümkün olduğunca göze çarpmayan olun.

Tiyatroculuk onu ne kadar beslerse beslese de, iş iyi olduğunda hepimizi beslediği gibi, aynı zamanda çoğu zaman bir zorunluluktu ve o da bunu titizlikle yerine getirdi. Tesori, yakın arkadaşı yazar ve besteci Mary Rodgers’ın 2014’te ölümünden hemen sonra Şehir Merkezine geldiğini hatırlıyor.

Müziğini icra eden bazı genç sanatçıları dinleyeceğine söz vermişti, bu yüzden yaptı – “kalbi kırık olsa bile” dedi Tesori. Sanatçıların adreslerini kendisine vermesini istedi, “çünkü hepsine yazmak, onları cesaretlendirmek istedi. ”

En taze kederde bile, bu onun alışkanlığıydı.

Lynn Nottage, “Intimate Apparel” adlı oyunuyla Sondheim’ın övgüsünü almak için “Bana her şeyden çok bu topluluğa ait olduğumu söyledi” dedi. ”
Oyunun 2004 Off Broadway prodüksiyonunda soldaki Lynda Gravatt ve Viola Davis rol aldı. Kredi. . . The New York Times için Richard Termine

‘Neden tiyatro için yazmak istedim’

Şimdi iki kez Pulitzer Ödülü kazanan oyun yazarı Lynn Nottage, yedi yıllık bir aradan sonra tiyatroya geri dönüyordu, Sondheim 2004’te ona birdenbire yazdığı, yeni oyunu “Intimate Apparel”ı öven ve ona şunları söylediğinde: “ Bu bana en başta neden tiyatro için yazmak istediğimi hatırlattı. ”

Nottage, “New York tiyatrosuna bir tür parmak uçlarında ve korkmuş ve benim için bir yer olup olmadığından emin olmadan geri döndüm” dedi. “Ve bu yüzden devlerden birinden bu mektubu aldığımda, şu anda ihtiyacım olan türden bir onaylamaydı. Bana her şeyden çok bu topluluğa ait olduğumu söyledi. ”

O andan itibaren, tüm oyunlarında, “Bir noktada seyircilere bakardım ve orada olurdu. ”

SONDHEIM’İN MEKTUPLARIgenelde uzun değildi, ama bunlar küçük şeyler, değil mi? Bunun dışında küçük şeyler bir araya gelerek kim bilir hayatın kaç saatini yiyip bitirir. Ve bir dahi 91 yaşına kadar yaşadığında bile – Miranda’nın geçenlerde The New Yorker’daki bir röportajda yaptığı gibi – başka yerlerde harcanan sınırlı enerjiler nedeniyle yaratılamayan eserler için ağıt yakmak kolaydır.

Sondheim’ın ölümünden birkaç gün sonra telefonda Miranda, gerçekten böyle hissetmediğini söyledi.

“Açıkçası bu süreyi alması tiyatronun muazzam yararına oldu ve bence bu onu başkalarını cesaretlendirmek için besledi” dedi. “Her iki cephede de başarılı oldu çünkü sonsuza dek yapacağımız ölümsüz eserlerden bir miras bıraktı – yani, sadece bu sezona bakın – ve aynı zamanda ondan cesaret ve destek alan bir nesil sanatçı bıraktı. ”

Sadece büyük sanatçının kapsamlı iş tanımını değil, aynı zamanda meslektaşları üzerindeki tekil etkisini anlamak, Sondheim’ın yeteneğinin bir parçasıydı – birkaç takdir kelimesinin veya dikkat anının bile, bir kariyerin uzun sloganı boyunca nasıl kalıcı olduğunu kanıtlayabilirdi. genellikle acımasız bir alanda.

Gösterişsiz bir işti ve Sondheim bunu mükemmel bir şekilde yaptı.

Şu anda hiçbir tiyatro sanatçısı onun kadar saygı görmüyor. O ayakkabılara başka kimse giremez. Yine de bizler, sanatçılar ve izleyiciler, maceracı, cömert, ortaya çıkarak onun örneğinden ödünç almaya çalışabilirdik.

Bu devi onurlandırmanın bir yolu olurdu.