Terence Blanchard ‘Fire’ Başarısının Ardından Met Opera’ya Geliyor

Bakec

Member
Terence Blanchard’ın Metropolitan Opera tarafından sunulacak ilk siyahi bestecisi “Fire Shut Up in My Bones”un bu sonbaharda elde ettiği kritik ve gişe başarısının ardından şirket, Salı günü daha önceki filmlerini sahneleyeceğini duyurdu. opera, “Şampiyon”, gelecek sezon.

Tipik olarak, opera sezonları, sanatçıların programlarıyla küresel bir Tetris oyununda beş yıl veya daha fazla önceden planlanır. Ancak Met, Nisan 2023’te “Champion”ı sahneye getirerek “Fire”ı takip etmek için alışılmadık bir hızla hareket etti; Şirketin genel müdürü Peter Gelb, üretimin “bir kuruşta” bir araya geldiğini söyledi. ”

“Met’in gelecekteki sürdürülebilirliğinin bir kısmı, değişiklik yapma yeteneğimize dayanıyor” diye ekledi. Operanın yaşadığımız dünyada var olmasını istiyoruz. ”

Blanchard, “Ateş”i Met sahnesine getirme deneyiminden cesaret alarak haberi memnuniyetle karşıladı. Bir röportajda, “Bu seviyede bir yetenekle bu süreçten geçmek ciddi bir uyuşturucu, ahbap” dedi. “Bunu sadece bir kez yaşamak, onu tekrar yaşamak istemenizi sağlar. ”

Cazın sözde operası “Şampiyon”un prömiyeri 2013’te St. Louis Opera Tiyatrosu’nda James Robinson’ın New York’a gidecek bir prodüksiyonuyla yapıldı. (Bu şirket ayrıca 2019’da “Fire”ın prömiyerini yaptı ve Robinson daha sonra Met’te Camille A. Brown ile birlikte yönetti.) Rakibi Benny Paret, Paret’in ölümüne yol açan 1962 şampiyonluk maçından önce. Michael Cristofer’ın librettosunda “Bir adam öldürdüm ve dünya beni affediyor” diyor. “Bir adamı seviyorum ve dünya beni öldürmek istiyor. ”

Tony ödüllü oyun yazarı Cristofer yaptığı açıklamada, “Emile Griffith asla dünya şampiyonu bir dövüşçü olmak istemedi” dedi. “Beyzbol oynamak istiyordu. Şapka yapmak istedi. Ve en çok şarkı söylemek istiyordu. Bağışlama ve kurtuluş hikayesini Met’e getirmek, bu büyük sahneden söylenmesi onu çok ama çok mutlu ederdi. ”

Çalışma, Griffith’i hayatının farklı aşamalarında tasvir ediyor. Met’te, gençliğini bu sonbaharda “Fire” ve diğer yapımlarda öne çıkan Ryan Speedo Green seslendirecek; Eric Owens ise onu yaşlı bir adam olarak canlandıracak. Met’in aynı zamanda “Fire”ı yöneten müzik direktörü Yannick Nézet-Séguin yönetecek.

“Ateş”, birçok açıdan Met için bir zaferdi. Eleştirmenler tarafından sıcak karşılandı ve son dört performansı tükendi. Blanchard’dan şirket için yeni bir opera yazması istendi, ancak bu arada Gelb, “Şampiyon” un hızlı prodüksiyonunun “Ateş’in başarısının ardından gelen parıltısı” olarak tasarlandığını söyledi. ‘”

St. Louis ve New York koşuları arasında Blanchard, “Fire”ı revize etti ve muazzam Met oditoryumunun sesinin özelliklerini öğrenirken provalar sırasında onu değiştirmeye devam etti. Aynı şeyi ilk operası olan “Şampiyon” için de yapmayı planladığını söyledi – “karanlıkta çok fazla çekim” dedi ve o zamandan beri ses için yazmak hakkında çok daha fazla şey öğrendiğini ve skoru yeniden gözden geçirmek istediğini de sözlerine ekledi. “Ateş” sonrası zihin. Cristofer’ın librettosu ve Robinson’ın prodüksiyonları da değişikliğe uğrayacak.

Blanchard, “Hikayenin kendisi ‘Ateş’ten daha fazla drama içeriyor” dedi. “Çok dramatik bir yapım olacağını tahmin ediyorum, ancak bazı sahneleri kesmek istiyoruz ve içeri girip koroyu nereye ekleyebileceğimi aramak istiyorum. ”

Blanchard özellikle Nézet-Séguin ile yeniden bir araya gelmeyi dört gözle bekliyor. “Dostum, anladı,” dedi kondüktörden. “Akıllı ve bu konuda tutkulu. ”

“Champion” ve “Fire” ile Met, art arda üç sezonda Siyah bestecilerin operalarının şirket prömiyerlerini sunmaya hazırlanıyor. (Anthony Davis’in 1986 tarihli “X: The Life and Times of Malcolm X”, 2023 sonbaharı için planlanıyor. ) Bunun gelecek yıllar için neyi öngördüğü sorulduğunda, Gelb, “Bu, geleceğin yolu. ”

Blanchard, yaklaşık 140 yıl boyunca Siyah bestecileri ihmal ettikten sonra bu çizginin “büyük bir değişim” olduğunu söyledi. ” Ama ekledi, “sadece Afrikalı Amerikalılarla ilgili değil. ”

“Hayatın her kesiminden insanlar” dedi. “Bütün bunların nasıl sonuçlandığını görmeliyiz, ama ben bir jeton olmak istemiyorum. ‘Ateş’in herkese kapıları açan yapım olmasını istedim. Ve yetenek dışarıda. ”