Tame Impala’nın Disco-Prog Shrug’ı ve 9 Yeni Şarkı Daha

Bakec

Member
Her Cuma, The New York Times için pop eleştirmenleri haftanın en dikkate değer yeni şarkılarını ve videolarını değerlendiriyor. Sadece müziği mi istiyorsun? Spotify’daki Çalma Listesini buradan dinleyin (veya profilimizi bulun: nytimes). Duyduğun gibi mi? bize bildirin oynatma listesi@nytimes. com ve Louder haber bültenimize kaydolun , pop müzik kapsamımızın haftada bir patlaması.

Impala’yı evcilleştir, “Seçenek Yok”

“Seçenek Yok”, pandeminin durgunluğunu özetliyor: sınırlı hareketlilik, can sıkıntısı, özlem, sorgulama, istifa. Tame Impala’nın 2020 albümünün genişletilmiş versiyonunun bir parçası olarak piyasaya sürülecek olan “The Slow Rush”, Kevin Parker’ın çağın ötesindeki solo prodüksiyonlarından biri: disko davulları ve perküsyon, sesinde prog-rock fazlaması, kulağa hoş gelen bir gitar solosu 1970’lerdeki Ernie Isley ve “Ne için yaşıyoruz?” diye merak eden şarkı sözleri gibi. JON PARELES

Alice Glass, “Adil Oyun”

Bir dinleyicinin, “Fair Game”deki psikolojik manipülasyonun – sempati kılığına girmiş aşağılanmanın – kreşendosunu tanımak için Alice Glass’ın kendi hikayesinden haberdar olması gerekmez. “Sadece sana yardım etmeye çalışıyorum,” Glass, “Her şeyi berbat ediyorsun” ve “Bizim için çok utanıyorum. Derin bir endüstriyel gümbürtü, Gotik koro armonileri ve çığlık atan bir yedek nakarat – “Bensiz nerede olurdun?” – bunun aslında bir cehennem manzarası olduğunu açıkça belirtin. PARELES

Jean Dawson ve Mac DeMarco, “Mentol”

2021’in pop-punk canlanması, Amerika Birleşik Devletleri ile Meksika arasındaki sınırda yetişen “Menthol”ün arkasındaki tür kırıcı Jean Dawson’ın melodik, orta parmak havlamalarında yaşıyor. Bu, dişleri gıcırdayan pop-punk, ucuz sigaralar için müzik ve arabada çok fazla arkadaşla sürüş. Burada endişe verici bir erken gelişmişlik var, elbette, ama çok yönlülük belirtileri de var: Parçanın yarısında, Dawson mikrofona bağırmaktan bir duraksıyor ve sesini yalnız bir R&B melodisine karıştırıyor. Mac DeMarco’nun güneş lekeli gitar tonları, parçanın daha ağır, cıvıl cıvıl rifflerinden sıyrılarak geliyor. Ve bitmeden, sağduyulu DeMarco, ev sahibine babacan bir tavsiyede bulunuyor: “Kendine aldırmamalısın. Yaptığın şeyden zevk al. Ve bir noktada bundan zevk almayı bırakırsan, sorun değil. Artık yapma. ISABELIA HERRERA

Ruel, ‘Büyümek _____’

Yılın yetersiz ifadesi: “Büyümek tuhaf. “Avustralyalı söz yazarı Ruel, bu şarkıda tenor ve falsetto arasında hoplayıp zıplayarak, kendini haklı çıkarmaya çalışarak, ilişkisinin kabahatlerini kabul ediyor ama tam olarak suçlamıyor. Başarısız olduğunu bilse de kendine “Pişmanlık yok, hata yok. PARSELLER

Mitski, “Isı Yıldırımı”

U2, kaya manzarasını ne kadar değiştirdi? Mitski’nin “Heat Lightning”i, U2’nin onlarca yıl önce bir Velvet Underground drone tarafından desteklenen yankılı ve alegorik bir yürüyüştür. Gitarları ve telleri yükselirken, şarkı kararlı bir şekilde ilerliyor: “Fırtınanın yaklaştığını hissetmeye devam ettim,” diyor Mitski ve ardından, “Bunu sana bırakıyorum – teslim oluyorum. PARSELLER

Küçük Ejderha, “Drifting Out”

“Drifting Out”ta Yuri Nagano, şarkının üç versiyonu olan bir EP’de tam olarak bu duygu hakkında şarkı söylüyor – “Derin uyku, çarpışan dalgalar, ağır gelgit/Mmm, ooh aşk beni aşağı taşıyor” – biri piyanolu, diğeri çello ile, bütün kaynakları elektronikle karıştırmak. Çello versiyonu kalecidir; Yo-Yo Ma’dan başkası olmayan bir çift çellist tarafından verilen kaslı arpejler ve ritmik akorlar. PARELES

Flores, “Aptallar Altın”

Bazı ilişki göndermeleri umutsuzluğa teslim olur; diğerleri, kişisel metanetin simgeleridir, her zaman ileriye giden bir yol olacağını hatırlatır. Flores’in “Fools Gold”u bir partnerden uzaklaşmayı konu alıyor, ancak Teksaslı şarkıcı-söz yazarı kendinden emin olan kişi. 90’ların R&B ikonunun dumanlı havasıyla, eski sevgilisine korkak bir bas çizgisi ve opera dizeleri üzerinden soğukkanlı bir acıma sızıyor. “Senin her şeyim solumda / Sen benim ölümüm olmayacaksın” diyor. “Sana bir iyi bakayım/Ayıp değil mi? ” Ah. HERRERA

Kız Havuzu, “Fay Hattı”

Bir country gitar tınısı, Harmony Tividad’ın nefes kesici tınısı ve izlenimci bir terk etme duygusu, “Faultline”da sinematik bir yoğunluk çağrıştırıyor. Ancak Girlpool burada bitmiyor – bunun yerine, 2015’teki “Before the World Was Big”den bu yana çalışmalarını tanımlayan, aynı delici, kanayan lirizm eğilimiyle geri dönüyor. Tividad şarkı söylediğinde, “Seni travmatik bir şekilde sevdim benim için bıraktığın dünyayı zar zor kaldırabiliyorum”, yorganı başınıza çekmekten, alarmınızı kapatmaktan ve kendinizi çarşafların altında çürümeye bırakmaktan başka yapacak bir şey yok. HERRERA

Jeff Parker, ‘Çirkin Güzellik’

Jeff Parker’ın gitar çalımının sesinde, neredeyse çekici bir uzaklaşma hissi, karartılmış bir görüş var ama mutlaka karartılmış bir tavır değil. Refakatsiz olduğunda, bu duygu iki katına çıkar. Diğerlerinin yanı sıra Meshell Ndegeocello ve Makaya McCraven ile bir işbirlikçi olarak, her seferinde bir pürüzlü tek nota satırı olan bir grubun oluğuna sürtünme konusunda uzmandır. Ancak solo gitar anlarında kendisinden başka bozacak hiçbir şey yoktur. Parker, zengin akorlarına elektrikli, hayaletimsi bir güç veren bir süreklilik efektiyle ortalıkta dolaşmaya başlamadan önce, yeni solo gitarı LP “Forfolks”tan Thelonious Monk’un “Ugly Beauty” şarkısını coverlamaya yarılıyor. GIOVANNI RUSSONELLO

Carmen Kötü Adam ve Arve Henriksen, “Jestler”

Bu meditatif ama sürekli değişen enstrümantal çalgı, çanlar ve el davulları üzerinde sabit durumlu bir perküsyon kalıbının montajıyla başlar. Trompetçi Arve Henriken eşlik ediyor, ahenkli, elektronik olarak bükülmüş trompetinin döngüleri ve yıkamalarıyla desteklenen bir solo doğaçlama yapıyor. Haziran ayında vefat eden trompetçi ve “dördüncü dünya müziği” yenilikçisi Jon Hassell’in devam eden etkisine açık bir saygı duruşu. PARELES