‘Şüphelendim. ‘ Sondheim ‘Şirketi’ Değiştirmeyi Nasıl Kabul Etti? ‘

Bakec

Member
ROXBURY, Conn. — Olacakları bilseydim çok farklı sorular sorardım. Ama yapmadım ve muhtemelen o da yapmadı.

21 Kasım, güzel bir Pazar sonbaharıydı ve müzikal tiyatro tarihinin en büyük isimlerinden biri olan Stephen Sondheim ile çığır açan konsept müzikali “Company”in Broadway’de yeniden canlandırılması hakkında konuşmak için Connecticut kırsalına gitmiştim. ”

Röportaj için bize katılan yönetmeni Marianne Elliott ile gösteri hakkında sohbet ettik. Ayrıca tamamlamayı umduğu bitmemiş bir müzikal (“Birinci Kare”, iki Luis Buñuel filminden uyarlanmıştır), çalışma alışkanlıkları (“Ben bir erteleyiciyim”) ve sağlığı (“Burkulan bileğimin dışında, TAMAM”). Ve bize yıllardır hafta sonu kaçamağı olarak kullandığı ve pandemi döneminde zamanının çoğunu geçirdiği evin birkaç odasını gösterdi.

Görüşmemizden beş gün sonra Sondheim öldü. 91 yaşındaydı.

O öğleden sonra düşündüğümde öne çıkan nedir? Ne zaman başımı kaldırsam, Deborah Kass’ın büyük, cesur bir “Şirket” sanat eserini, çok renkli bir baskısını ve şovun en büyük şarkılarından birinin başlığı olan “Being Alive” kelimelerini gördüm.

Bir Covid kapıcısı tarafından test edildiğimde mutfakta bize katılan siyah standart kaniş vardı ve görüşmeye başladığımızda ziyarete uğradı; Sondheim, son bitirdiği müzikal “Road Show”daki kardeşlerin adlarını taşıyan Willie ve Addie adlı iki kişi olduğunu, ancak Addie’nin yakın zamanda öldüğünü açıkladı.

Ev, eserlerle dolu bir hazine gibiydi: “Sunday in the Park With George”dan set parçalar, Londra sinagogundan kurtarılmış asılı bir saat kadranı, orreries ve Japon oyun kutuları, Annie Leibovitz’in bir portresi ve uluslararası posterler. gösterilerinin yapımları. Sonra Stephen Sondheim aksiyon figürünü gördüm. “Bu bana gönderildi,” dedi gülerek. “Komik olduğunu düşündüm. İlk başta dehşete düştüm. Sonra bayıldım. ”

“Company”nin orijinal Broadway yapımında Bobby rolünde Larry Kert ve April rolünde Susan Browning. ” Kredi. . . Friedman-Abeles/New York Gösteri Sanatları Halk Kütüphanesi
Cinsiyet taklidi: Şimdi Broadway’de yayınlanan şovun yeniden canlandırılmasında Bobbie rolünde Katrina Lenk ve Andy rolünde Claybourne Elder. Kredi. . . Sara Krulwich/The New York Times

Müziği ve sözleri Sondheim’a ve George Furth’a ait bir kitapla “Şirket”, ilk olarak 1970’de Broadway’de yarıştı (ve ertesi yıl Tony’yi en iyi müzikal kazandı). Doğrusal olmayan gösteri, 35 yaşına yeni basan, eşleştirilmiş arkadaşlardan yerleşmek için baskı hisseden tek bir kişi hakkında.

Ana karakterin cinsiyetini değiştiren mevcut canlanma (erkek Bobby artık dişi Bobbie), ön gösterimde ve uzun bir pandemi gecikmesinin ardından 9 Aralık’ta açılması planlanıyor. 90 dakika boyunca, çoğunlukla yeni diriliş hakkında konuştuk, ama aynı zamanda tiyatro ve tiyatro yapımı hakkında da fikir verdi.

Bunlar konuşmadan düzenlenmiş alıntılardır.

Neden “Şirket”i tekrar ziyaret etmeye karar verdiğinizden bahsedelim. ”

STEPHEN SONDHEIM
Marianne istediği için tekrar ziyaret ettim. Marianne’in büyük bir hayranıydım. şüpheciydim. Sonra bir atölye yaptı ve videoya çekti ve orada gösteriyi hiç duymamış genç bir kameraman vardı. Marianne ona dizinin orijinalinden bahsettiğinde, “Bir erkekle çalıştığını mı söylüyorsun?” dedi. Ve sonra bir şovumuz olduğunu biliyordum.

MARIANNE ELLIOTT “Şirketi” her zaman sevmiştim. “Aslında hiç görmemiştim ama epeyce dinledim.

Ama şimdi ayarlansaydı, bir kadın Bobbie ile olsaydı daha güçlü olurdu gibi geliyor, çünkü şu anda 35 yaşında olan bir erkek Bobby, açıkçası güzel bir hayatı var – bir sürü arkadaş, bir sürü kız arkadaş, açıkçası yapıyor. oldukça iyi, şehirde bir apartman dairesi – kimse onu evlenmeye zorlamayacak. Muhtemelen sırtına vururlar ve “İyi eğlenceler. ” Ancak 35 yaşındaki bir kadın için, bu oldukça büyük bir eşik. Arkadaşlarından, gerçekten “hayatını düzene sokması” ve yerleşmesi, evlenmesi ve belki de bir ailesi olması için bir dilek tutması için çok fazla baskı olacak.

John Tiffany’nin yönettiği, eşcinsel bir Bobby’li, tamamı erkeklerden oluşan bir “Şirket” teklifini reddetmiştiniz.

SONDHEIM
Evet. Gerçekten işe yarayan bazı sahneler ve zorlama gibi görünen bazı sahneler vardı. Aslında en çok işe yarayan sahneler kız arkadaş sahneleri dediğimiz sahnelerdi. Ama evlilik sahneleri pek işe yaramadı.

Peki buna neden evet dedin?

SONDHEIM
Tiyatroyu sinema ve televizyondan ayıran en önemli özelliğim, bunu kuşaktan kuşağa farklı şekillerde yapabilmeniz. Hamlet’i birçok farklı aktöre oynatabileceğiniz gibi, bir şovu bozmadan birçok farklı bakış açısına sahip olabilirsiniz. Ayrıca diziler, çevrelerindeki dünyada olup bitenlere göre hayatlarını değiştirirler. “Suikastçılar” artık silahlar ve şiddetle olanlardan dolayı tamamen farklı ve uğursuz bir niteliğe sahip. “Şirket”, feminizmin gerçekten tutunduğu bir yer bulmadan öncekinden farklı bir tada sahiptir.

ELLIOTT Keşke daha çok insan böyle düşünse. Çünkü tiyatro geçicidir. Şimdi ile ilgili. Başka bir döneme ayarlasanız bile, şimdiye söyleyecek bir şeyi olmalı.

SONDHEIM Tiyatroyu canlı tutan şey, onu sadece yeni oyuncularla değil, aynı zamanda yeni bakış açılarıyla her zaman farklı şekilde yapma şansıdır.

Parçayı sıfırlamak istediğiniz cinsiyet dışında yollar var mıydı?

SONDHEIM
Bu sadece zamirleri değil, tavırları değiştirmek meselesidir. Marianne, bir şeylerin yararlı olup olmadığını anlamak için George Furth’un ilk taslaklarının tümüne baktı ve yaptı – eserde George’un notlarından çıkan kısa pasajlar var, yazdığı senaryodan değil.

ELLIOTT Yazdığı her şeyi okuduk, kafasına girmeye çalıştık. Orijinaline sadık kalması konusunda çok istekliydik.

SONDHEIM George’un kafasına girmek herkes için oldukça zor bir iştir. Gerçekten orijinal bir kafası vardı.

Uyarlanması en zor şarkı sözü neydi?

SONDHEIM
Arada sırada kelimeler ve küçük ifadeler var, ancak büyük bir değişiklik yok. Sanırım en büyük değişiklik, kızların listesi yerine erkeklerin listesinin olduğu “Someone Is Waiting”de.

Müzikten ne haber? Skorla yakından ilişkili olan seslerden biri meşgul sinyalidir.

SONDHEIM
Artık sadece müzikal bir tema — meşgul sinyali anlamına gelmiyor. Bilmiyorsan, onun bir vampir olduğunu düşünürdün. Onu atmanın bir anlamı yoktu, çünkü skora entegre edilmiş ve şovu açmak için harika bir ses.

ELLIOTT Saati oldukça fazla kullanıyoruz – tüm geçişlerde tıkır tıkır işleyen saat. Kafamızda meşgul sinyalinden çok saati düşünüyorduk.

Cinsel durumlar hakkında nasıl düşündünüz – üç kız arkadaşı olan bir adama karşı üç erkek arkadaşı olan bir kadın?

ELLIOTT
Bugün bir erkeğin bir kadınla yatıp onun söyleyeceklerini gerçekten duymak istememesinin zor olabileceğini düşünüyorum. Ama tersini değiştirirseniz daha az rahatsız edici olur.

Şovdan bir sahnede Lenk. Sondheim, “Hepsinin o küçük odayı doldurduğu görüntüsü” dedi, “‘Şirket’ unvanına bambaşka bir anlam katıyor çünkü onu boğuyorlar. ” Kredi. . . Sara Krulwich/The New York Times

Ayrıca Bobbie ve arkadaşı Joanne arasındaki bir değiş tokuşu nasıl idare edeceğiniz konusunda da boğuştunuz. Orijinalde Joanne, Bobby’yi; bu versiyonda Joanne farklı bir öneride bulunuyor .

SONDHEIM
Hepsi Marianne’in fikriydi. Bu da şüphelendiğim başka bir şeydi, ama gerçekten denemek istedi.

ELLIOTT Sanırım Joanne’in kim olduğu ve kendine zarar veren davranışlarıyla ilgileniyordum. Kendini gösterdiğinden çok daha kırılgan. Yapabileceği en kötü şey ne olabilir?

İkiniz nasıl işbirliği yaptınız?

SONDHEIM
Sahne sahne üzerinden geçtik. Ve ben değişirdim ve Marianne, George’un bazı repliklerini alarak değiştirirdi. Ve o, “Yapacağız, sorun değil, ama keşke daha çok olsaydı” derdi ve ben de, “Sorun değil, ama ne hissettiğini tam olarak anlamıyorum. ” Bu tarz bir şey .

[Elliott ve Sondheim’ın verdiği son kararlardan biri, Bobbie’nin arkadaşlarından birinin cinsiyetini değiştirerek Amy’yi Jamie ile değiştirmekti, yani artık bir kişinin düğün günü gergin olduğu aynı cinsiyetten bir çift var. ]

ELLIOTT Londra’da seçmelere katıldığımda [Amy oynayacak] kişiyi bulamadım. Ayrıca bu kadının şimdi olmadığını, çok modern bir kadın olmadığını hissettim. Sonra çılgınca bir şey yaptım – atölyede P. J. oynayan bir arkadaşım olan Jonathan Bailey’e sordum, “İçeri gelip benim için bir şeyler dener misin? Bu biraz çılgınca. ”

SONDHEIM Bunu bilmiyordum.

ELLIOTT Belki bir buçuk saat çalıştık ve mükemmel değildi, ama hissettim (soluk soluğa), bu heyecan verici, burada bir potansiyel var. Sonra hemen Steve’e bir e-posta aldım ve “Steve, oturuyor olmalısın. Elinizde bir kadeh şarap olmalı. Ve derin bir nefes alın, ama size bir şey söyleyeceğim: Sanırım Amy’yi bir erkeğe dönüştürmeliyiz. ” Ve Steve’in yanıtı, onu gerçekten bir işbirlikçi olarak özetliyor. Temel olarak, “Marianne, oturman gerekiyor, elinde bir kadeh şarap olmalı, derin bir nefes almalısın: Bence bu harika bir fikir. ”

Eşcinsel ilişkilerle ilgili bu işe yarayan bir şey var mı?

SONDHEIM
: Eh, çağdaş. Bu onu bugünden çok “keşke” yapıyor. ” Tüm oyuncu kadrosu bunu hafife alıyor. Sadece, “Ah, bu iki adam evli. “Bugün insanların yapacağı şey bu.

ELLIOTT Bu modern mi değil mi bilmiyorum ama bir kadının eşcinsel bir erkeğe “Aman Tanrım, ikimiz de yaşlanıyoruz, hadi sen ve ben evlenelim” demesiyle ilgili bir şey var. bir çeşit çevirme yolu, bu oldukça gerçek hissettiriyor, ama sonra daha ciddi hale geliyor.

SONDHEIM Büyük kilit satır – Bunu başka bir deyişle yeniden yazacağım – “Evlenebiliyor olmamız, evlenmemiz gerektiği anlamına gelmez” ve bu, evliliğin eşcinsel yönü ile ilgili her şeyi özetliyor. Bu çok ileri görüşlü bir çizgi.

Bu şovun hayatı boyunca evlendiniz.

SONDHEIM
Evet, ama şov yüzünden değil. Aslında yakın bir arkadaşım 1970 yılında evlenmeyi düşünüyordu. “Şirket”i gördü ve tamam, deneyeceğim dedi. Üç ay sonra boşandı. Bu yüzden müstakbel damatları ve gelinleri “Şirket” i görmeye göndermiyorum. ”

Cinsiyetteki değişiklik şovu görme şeklinizi değiştirir mi?

SONDHEIM
Şovu gördüğüm gibi değil. Ne hakkında olduğunu görme şeklim, elbette.

Ne hakkında olduğunu görme şeklinizi nasıl değiştiriyor?

SONDHEIM
İnsanların 1970’de yaşadıklarının aksine, insanların bugün nasıl yaşadıkları hakkında bir şeyler anlatıyor.

Klasik şovların nasıl değiştirileceği veya güncelleneceği konusunda pek çok kişinin fikirleri var. Sizin için sınırların ne olduğuna nasıl karar veriyorsunuz?

SONDHEIM
Genel bir soru soruyorsunuz. Buna cevap veremezdim. Ancak yazdığım şovların çoğu, “Şirket” dışında hepsi olmasa da, bir değişiklik talep etmiyor veya talep etmiyor. Belki bir şeyi iyileştirmek için, ama etrafındaki dünya değiştiği için onu değiştirmek için değil. Yazdığım pek çok gösteri zaten dönem parçaları. “Sweeney Todd”u çağdaş dünyaya, hatta “Gece Müziğine” uyacak şekilde değiştirmeniz gerekmez. ”

Marianne, sana bir müzikal yönetmenliğini sormak istedim çünkü kariyerinin çoğu tiyatro oyunuydu. Bu ilk büyük müzikaliniz mi?

ELLIOTT
Bu benim ikinci — Tori Amos’un yazdığı “The Light Princess”i yaptım.

Bir oyundan farkı nedir? Ne öğreniyorsun?

ELLIOTT
Daha işbirlikçi. Odayı yönetmeyi paylaşabilirsiniz, bu da her zaman o anın ayrıntılarını yönetmenin sizinle ilgili olmadığı anlamına gelir. Bazen arkanıza yaslanıp bir bütün olarak görebilmek güzeldir. Genel olarak çok daha yaratıcı, çok daha nesnel ve çok daha fazla düşünmenizi sağlar.

SONDHEIM Ama bir oyun yönetmek ile bir müzikal yönetmek arasındaki temel fark, müzikallerin öne çıkması değil midir, bunlar temsilidir, oysa bir oyun temsili değildir, karakterlerin etkileşimi ile ilgilidir.

ELLIOTT Evet, bu doğru. Sanırım bu müzikalle ilgili olan şey, Steve’e her zaman söylediğin gibi, aktörler için yazılmıştı, bu bana yardımcı oldu. Müziği severim ama müzik konusunda çok eğitimli değilim. Ama şunu söyleyebilirim, “Neden orada uzun bir notası var ve neden orada sıraya giriyor ve melodiye uymuyor? Neden tutuluyor?” Ve Steve’in eşyalarının her zaman psikolojik bir nedeni vardır.

SONDHEIM Şarkı yazmaya her zaman oyuncunun bakış açısından yaklaşırım. Bir oyuncunun karaktere girdiği gibi karaktere girmeye çalışırım ve sonra o bakış açısıyla yazarım. Bu, tıpkı bir oyun yazarken yaptığınız gibi, her ünsüz ve her sesli harfe dikkat ettiğim anlamına gelir.

ELLIOTT Gerçekten size psikolojik olarak bir şeyler anlatıyor.

SONDHEIM Müzik, elbette, bir duyguyu çağrıştıran o harika şeyi yapar. Bunu hecelemek zorunda değilsin. Seyirci üzerinde böyle bir etki yaratıyor.

Elliott, “Pandemiden sonraki yıl geri gelip bir gösteri yapmak, kesinlikle kilitlenmenin antitezi olan bir gösteri yapmak harika” dedi. Kredi. . . The New York Times için Daniel Dorsa

“Şirket”in bu prodüksiyonu, hayatına Londra’da bir koşuyla başladı. Orada gördüğün ve New York için değiştirmeye karar verdiğin bir şey var mıydı?

ELLIOTT
Her şeyin, vereceği doğum günü partisinde pastanın üzerindeki mumları üflemek zorunda kalacağı andan ibaret olduğunu gerçekten açıklığa kavuşturmak istedim. Ayrıca şunu da netleştirmek istedim ki kafamda – yani, bu benim kafamda değil, aslında yazıldığı gibi – bu yanıp sönen sürpriz partinin ortaya çıkmasını beklerken her şey onun kafasında. Burbonda içerken muhtemelen merdivenlerin altına saklanıyor ve “Ne olacak?” diye düşünüyor. Ve düşünceden düşünceye düşünceye sürüklenir. Yani mutlaka bir anlatı değil, ama bir düşünceden diğerine bir düşünceden diğerine mantık var ve bu da onu “Canlı Olmak” yerine götürüyor. ”

SONDHEIM Bu yüzden revü değil. Bir revü şeklinde var, ama değil. Bu bir oyun.

ELLIOTTEvet. Ve bunu açıklığa kavuşturmak istedim. Dolayısıyla “Alice Harikalar Diyarında” burada Londra’dakinden daha fazla öne çıkıyor.

SONDHEIM Bir de “Another Hundred People. ” Bu, Londra’da olanların tamamen yeniden sahnelenmesi.

Neden?

ELLIOTT
Londra’da özellikle iyi çalıştığını düşünmedim.

SONDHEIM Hayır, olmadı. Ve elbette, bir grup numarası olarak yazılmadı – solo olarak yazıldı. Ve böylece Marianne bir şey icat etmek zorunda kaldı – tam olarak neden bir grup numarası istediğini bilmiyorum, ama orada bir tane olması güzel.

ELLIOTT New York’un sokaklarından, ara sokaklarından, köşelerinden, iniş ve çıkışlarından ve ayrıca muhtemelen bir uygulama aracılığıyla götürülüyormuş gibi görünmesini istedim. Yani onun yürümesiyle ilgili çağrışımlar var, aynı zamanda bir flört uygulamasından geçtiğiyle ilgili çağrışımlar da var.

SONDHEIM Bu New York’un solosu.

ELLIOTT Bunu söylemenin harika bir yolu: New York’un solosu. Her sahnede New York’tan bahsedilir. Hepsinin New York hakkında söyleyecekleri var. Ve pandemiden sonraki yıl geri dönüp bir şov yapmak harika, kilitlenmenin kesinlikle antitezi olan bir şov yapmak, çünkü herkes dairesinde – tüm arkadaşları – ve ayrıca bir şov yapmak Bu, New York’un ne kadar harika olduğuyla ilgili.

SONDHEIM Başlangıçta hepsinin o küçük odayı doldurduğu görüntüsü, gösteriye daha önce hiç olmadığı kadar farklı bir tat veriyor. “Şirket” unvanına bambaşka bir anlam katıyor çünkü onu boğuyorlar. Bu daha önce hiç olmayan bir şey. Hepsi arkadaş canlısı, sevgi ve sıcaklık dolu ve onu boğuyorlar.

Pandemiden önce birkaç ön izlemeniz vardı ve bir buçuk yıllığına kapatıldı. Bu sizi ve diziyi nasıl etkiledi?

SONDHEIM
Bizi çok mutlu etti! Ne harika bir soru! Bir hafta sonra bir şovun kapanması hiç bu kadar mutlu olmamıştı!

ELLIOTT (gülüyor) Büyük bir ilerlemeyle!

Söylemeliyim ki, oldukça korkunçtu. Pandemiden nefret ettim. Kesinlikle nefret ediyordu. Ahır kapısına bir at gibi tekme attığımı hissettim: “Çıkar beni!” Ama aynı zamanda endişe vericiydi çünkü geri dönmek istedik. Biz çok güçlü bir şirkettik. Hepimiz ne yaptığımıza gerçekten inandık. Ve aniden dünyaya tamamen dağıldık.

SONDHEIMVe diğer şovlar gibi, kapı çarptığında daha yeni gaza basıyorduk.

ELLIOTT Bence oldukça fazla travma sonrası stres yaşanıyor ve bu insanlarda genel olarak devam edecek, bu yüzden izole edildikten sonra provaya geri dönmek oldukça önemli bir şeydi. Sanki herkes birbirini tanıyor gibiydi. Orada bir güven, bir anlayış vardı. Ve evli bir çifti oynarken bunu satın alamazsınız, yönetemezsiniz, oynayamazsınız. Ya oradadır ya da orada değildir.

SONDHEIM Uygun kelime, bir şirketti.