Siyah Tarih Ayı Amerika’yı Açıkça Görmekle İlgilidir

Bakec

Member
Büyürken, kariyer fuarlarında gösterilen veya televizyon programlarında gösterilen türden işleri yapan birini tanımıyordum. Siyah bir doktor, avukat, profesör veya bilim adamıyla hiç tanışmadım. Genç bir Siyah adam umut ararken nereye gider? Çok çalışan öğretmenlerim beni geçmişten gelen Siyah aydınlatıcılara yönlendirdi.

Hatırladığım ilk Kara Tarih Ayı projesi George Washington Carver hakkındaydı. 20. yüzyılın başlarında köle olarak doğan tarım bilimcisinin yer fıstığı için yüzlerce kullanım bulduğu fikri beni büyüledi. Kara Tarih Ayı tüm hızıyla başladığında, fıstık ustasına övgüm, Martin Luther King Jr. (her zaman birden fazla postere ilham kaynağı olmuştur), Rosa Parks, Frederick Douglass, Booker T. Washington ve Sojourner Gerçeği.

Siyah tarihi bu çerçevede örneklerin hikayesidir. İlk Siyah cerrah, Yüksek Mahkeme yargıcı veya astronot hakkında bilgi ediniyoruz. Siyah tarihinin bu versiyonu, Siyah yeteneğini göstermeye ve klişelere meydan okumaya çalışır. Ders açık: Tarihten gelen bu Siyah insan ırkçılığın üstesinden geldiyse, biz de yapabiliriz. Yeterince azim, kararlılık ve sabırla biz de uzaya gidebilir veya ortak bir mahsul için yüzlerce kullanım icat edebiliriz.

Bu örnekler yardımcı oldu. Ama bu alıştırma aynı zamanda bende Siyah insanların asla yapmadıkları uzun bir liste olduğu hissine kapıldım ve benim işim bunlardan birini bulup listeden çıkarmaktı. O zaman dünyanın önünde durabilir ve şöyle diyebilirdik: Her şeyi yaptık. Şimdi adaleti sağlayabilir miyiz?

Siyah tarihine örneğe dayalı bu yaklaşım aynı zamanda kasıtsız bir sonuç da üretti. Topluluğumuzun dışındakilere Siyah başarısını bize karşı kullanma yetkisi verdi. Bizden bu kadar büyük olan bir toplumu sorgulamak yerine, daha istisnai Siyah insanlara ihtiyacımız olduğunu söylediler. Zaferlerimiz, hâlâ can çekişenlerin kınanmasına dönüştü.

Yaşlandığımda Siyah Tarihi Ayının ikinci bir biçimine maruz kaldım: Düzeltici olarak Siyah tarihi. Bu versiyonda, tarihi kayıtlardan silinen Siyah başarısını öğrendik. Bizi, “Gizli Figürler” filminde kurgusal olarak anlatıldığı gibi, uzay yarışına katılan Afrikalı Amerikalı kadın matematikçilere veya II. Bu önemli. Hâlâ “ilklerin” peşinde olmamızın bir nedeni, başarılarımızın birçoğunun bizden çalınmış olmasıdır. Ancak sorun şu ki, bu tarih öğretme yöntemi, daha doğru bir hikaye anlatmak yerine bir hikayeyi değiştirmekle ilgilidir.

Afro-Amerikan tarihini gerçekte olduğu gibi görmeye başlamam üniversiteye gidene kadar olmadı. Bir dizi kahramanlık ya da unutulmuş katkılar değildir. Amerikan hikayesinin tamamen farklı bir anlatımı.

Mayflower’dan değil de köle gemisinden yola çıkıp Amerikan tarihini bu perspektiften anlatırsak ne olur? The Times’ın 1619 Projesi’nin açık amacı, “köleliğin sonuçlarını ve Siyah Amerikalıların katkılarını ulusal anlatımızın tam merkezine yerleştirerek ülkenin tarihini yeniden çerçevelemek” idi. Bu güçlü, meydan okuyucu fikir, Amerika’daki ırkçılık hakkında, ülkenin dört bir yanındaki okul kurullarında ve yerel seçimlerde uygulanmakta olan ve belirli kitap ve fikirlerin sınırların dışında kalan, hâlâ hararetli bir tartışmaya yol açtı.

Amerikalılara, geçmişte ve günümüzde Siyah karşıtı ırkçılık hakkında yeterince bilgi verilmedi. Bana göre bu tartışılmaz. Bu ihmaller için bir ulus olarak daha fakiriz. İyi niyetli bilginlerin uzun zaman önce ölmüş figürlerin yaşamlarını anlamlandırırken anlaşamadıkları da doğrudur. İnsanlar karmaşıktır ve karmaşıklığa ulaşmak küçük bir şey değildir. Eğitim, bu tür konuların açıkça tartışıldığı bir yer olmalıdır.

Ancak kurucu babaların niyetleri hakkında bitmek bilmeyen tartışmalar temel bir noktayı gözden kaçırıyor. Tarih yalnızca niyetin incelenmesi değildir; etkiyi kapsar. Her kurucu babanın, slavokrasi ve daha sonra Jim Crow’u onaylayan bir hükümet yaratmayı amaçlamış olsun ya da olmasın, sonuçlar bunlardı. Soruyu, köleleştirilmişlerin ve onların soyundan gelenlerin deneyimleri pahasına niyetle sınırlamak, beyaz Amerikan niyetlerini veya ideallerini Siyah bedenlere göre önceliklendirmektir, Cumhuriyetimizin defalarca yaptığı bir hata.

Bu topraklara bizim irademiz dışında getirilen Afrika halkları için köleliğin ve Siyah karşıtı ırkçılığın Amerikan deneyimimizin belirleyici özelliklerini oluşturduğundan şüphe edilemez. Bu nedenle Martin Luther King Jr.’ın ünlü “Bir hayalim var” konuşması açılış hareketinde Bağımsızlık Bildirgesi’nden yararlanır. Bu bildirgenin Siyahların hayatında çok az satın aldığı gerçeğinin altını çizdi:

O halde Siyah tarihi, Cumhuriyetimize ve onun temel anlatısına bir meydan okuma olmalıdır. Şu veya bu ayrıntıyla dalga geçmek yerine, Siyah insanların yaşamalarına izin verilen yaşam kalitesi hakkında temel bir soruyu gündeme getirmeli. Eğer gerçekten bu milletin bir parçasıysak, o zaman hayatlarımız ve tecrübelerimiz milli anlatımız üzerinde hak sahibidir. Afro-Amerikan tarihi, bizi Siyahların adaletsizlik deneyimini, aksi takdirde büyük bir anlatıya bir kesinti veya uyarı olarak değil, kendi başına zorlayıcı bir hikaye olarak görmeye zorlar.

Bu bize sadece bir ıstırap hikayesi mi bırakır? Hayır. Amerikan hikayesinin karanlık bir güzelliği var. Güzellik masumiyetimizde değil. Bunun için çok fazla ölüme ve teröre taraf olduk. Afro-Amerikan tarihi, kenarda kalanların ön plana çıkarıldığı merkezi figürlerimizin yeniden biçimlendirilmesini gerektiriyor. Köleleştirilmişlerin sırtlarını bükmelerine ve ışığa adım atmalarına ve kendilerine ait olan ihtişamı talep etmelerine izin verilmelidir. Washington ve Lincoln, Amerikan harikaları olarak Hakikat ve Douglass’a yol vermelidir.

Amerika’yı harika yapan şey, buranın atalarımın tüm zorluklara rağmen uğruna savaştığı ve çoğu zaman kendileri için bir hayat kurdukları toprak olmasıdır. Biz harikayız çünkü bu topraklar Phillis Wheatley ve Maya Angelou’nun şiirlerini, Fannie Lou Hamer’ın savunuculuğunu, Nina Simone’un müziğinin aciliyetini ve Martin Luther King Jr.’ın vaazlarında inançtan ilham alan değişim talebini barındırıyordu.

Hikâyeyi bu şekilde anlatmanın yolu, başarı yerine başarısızlık norm olsa bile Amerikan ideallerinden bahsetmemizi sağlar. Tarihimizin, onu meydana getirmek için gerekli ıstırabı azaltmadan ilerlemeyi kaydetmesini sağlar. Bu, aynı zamanda, Amerikan hikayesini iyi anlatmak için biz Siyahların katkılarının Şubat ile sınırlı olamayacağı anlamına geliyor.

Siyahların tarihi Amerika’ya kendisini hem olmayı başaramadığımız hem de olmayı dilediğimiz gibi görme şansı sunuyor. Bir ırk için nefret uyandırmak ya da bölünmeyi teşvik etmek değildir. Amerika’nın kendini açıkça görmesi, sahiplenmenin ve hatalarından ders almanın ilk adımıdır. İkinci adım, olmayı umduğumuz şey olma yolundaki uzun yolculuktur: daha mükemmel ve adil bir birlik.

The Times, editöre çeşitli mektuplar yayınlamaya kararlıdır . Bu veya makalelerimizden herhangi biri hakkında ne düşündüğünüzü duymak isteriz. İşte bazı ipuçları . Ve işte e-postamız: [email protected] .

Facebook , Twitter (@NYTopinion) üzerinden The New York Times Opinion bölümünü takip edin ) ve Instagram .