Oyun, çocuğun lisanı oyuncaklar sözleri

semaver

New member
Çocuk Akademisi kurucusu, Özel Eğitim Uzmanı Nuray Kazandı, eğitim programları yardımıyla otizmli çocukların etrafla olan sıkıntılarının kalktığını belirtti, ebeveynlere teklifler de bulundu.

Erken Çocukluk Eğitimi ve Gelişimi, Özel Eğitim Uzmanı Nuray Kazandı, otizmli çocuklar için en doğal öğrenme aracı olan oyunların çocukların kendilerini keşfetmesinde yardımcı olduğunu söylemiş oldu. Kurucusu olduğu Çocuk Akademisi’nde uygulanan eğitim programlarıyla otizmli çocukların etrafla olan irtibat problemini ortadan kaldırdıklarını belirtti, “Oyun çocuğun lisanı, oyuncaklar da sözleridir. Çocuk oyun oynama biçimiyle yaşadığı hisleri ve niyetleri deneyimleyip yaşadıkları sorunlara yönelik tahlil yolları üretir. Bu bağlamda oyun terapisi, çocukların his ve fikirlerini ortaya koyabilmelerini sağlayan değerli bir araçtır” dedi. Kazandı, Çocuk Akademisi’nde JASPER (ortak dikkat, sembolik oyun, katılım) Tedavisi ve Yaklaşımı, Floortime ve çocuk merkezli oyun terapilerini kullandıklarını vurguladı.

Bağlantı sorunu kalkıyor

Oyun terapisinin otizmli çocuklar üstündeki tesirlerini anlatan Kazandı, “Otizmli çocuklar için en doğal öğrenme aracı olan oyunlar, çocukların keşfetmesinde ve kendini tabir etmesinde yardımcı. Duyduklarını ve gördüklerini sınayan, deneyen ve pekiştiren otizmli çocuklar bu davranışları oyun terapisi yardımıyla yapabiliyor. Oyun terapisi en uygun biçimde çocuk üzerinde uygulandığında, otizmin en kıymetli tesiri olan etrafla bağlantı sorunu vakit içinde ortadan kalkmaya başlıyor. His ve kanısını epey rahat bir biçimde söz etmeye başlayan çocuklar, tecrübelerini de oyun aracılığıyla kazanıyor. Oyun terapisi sırasında değişik roller üstüne alan çocuklar, dünyayı kendi duyuları aracılığı ile anlamaya çalışıyor” diye konuştu.

Marifetleri gelişiyor

Oyun hünerlerinin çocukların gelişmenine büyük katkısı olduğunu vurgulayan Kazandı, kelamlarını şu biçimde sürdürdü: “Oyunlar; eğitim sürecine istekliliğin arttırılması, motor marifetlerin geliştirilmesi, yeni maharetlerin öğrenilmesi ve irtibat yeteneğinin kuvvetlendirilmesi için değerli imkanlar sağlıyor. Oyun mühletince çocuklar hem kas tıpkı vakitte zihinsel hünerlerini geliştirme fırsatı yakalıyor.

Çocuklar çeşitli oyunlar oynayarak objeleri ayırt etmeyi, hangi objeyi nerelerde kullanabileceklerini ve birbirinden farklı objeler içinde ilgi kurmayı öğrenir. Gündelik hayattaki yemek yemek üzere biroldukca temel muhtaçlıklarını, bu oyunlar yardımıyla kendi başlarına karşılayabilmeye başlarlar.”

DİKKATLİCE GÖZLEMLEYİN

Bu hususta ebeveynlere de büyük iş düştüğünü tabir eden Nuray Kazandı, “Çocuğunuzu dikkatlice gözlemleyin; oyunlarında yarattıkları doğal kalıbı takip edin. Zira bu onların sizinle etkileşime geçmelerini destekleyecektir. Onunla oynarken, olumlu bir hafıza şifresi oluşturmaya çalışın. Bu etkileşimi unutulmaz kılmak için öne çıkan bir şeydir ve tekrar oyuna başlamak için kullanılabilir. Bu bir müzik, kafiye, jest yahut obje olabilir. Oyuncaklarla oynarken, çocuğunuzun sadece objeye odaklanmaması için aktivitedeki rolünü koruma ettiğinizden emin olun. Kardeşleri ve öteki çocukları mümkün olduğunca oyuna müdahale edin. Yıkama, okuma, boyama, okula yürüme, parka gitme üzere günlük hayatta oynama fırsatlarını arayın. Otizmli çocukların her birine has farklı oyun ve irtibat uygulamaları tasarlanmalıdır. İrtibat ve oyun maharetlerinin gelişim suratının bütün çocuklarda farklılık gösterdiği unutulmamalı” tavsiyelerinde bulundu.