“Okullarımız Savaş Alanı Oldu”: Öğretmenler Sınıfta Silahlanmayı Düşündü

Bakec

Member
Kısa mesaj kısaydı: “Okulun yakınında aktif bir tetikçi olduğunu ve çocukların kilit altında olduğunu duydum.”

Geçen hafta, bu yıl ikinci kez kızım bir okul saldırısının yakınındaydı. Endişeli ebeveynlerin dehşete kapılmış yorumları, tekrar kurtulduğumuzu öğrenene kadar ileri geri uçtu. Geçen bahar, bir silahlı adam yakındaki bir okula ateş açtı. Bu en son çekim, farklı bir mahalle kampüsünün dışında gerçekleşti. İlkokul çağındaki kızım eve geldi ve bir yere sığınmanın nasıl bir his olduğunu anlattı.

2022, Amerika’da şimdiye kadarki en fazla okul saldırısına sahip olma yolunda ilerliyor. (Ve elbette, yakın zamanda bir Colorado kulübü ve bir Virginia Walmart’ta gördüğümüz gibi, silahlı şiddet okullarla sınırlı değil.) Kızgın, korkmuş ve çaresiz hissediyorum. Yaşananların kabul edilemez olduğu konusunda herkes hemfikir ancak insanların bu konuda ne yapılması gerektiği konusunda çok farklı görüşleri var.

“First Person” adlı podcast’imde, kendini ve öğrencilerini kaçınılmaz bir saldırı olarak gördüğü saldırıdan korumak umuduyla sınıfına silah taşımayı düşünen bir öğretmenle röportaj yaptım. Diğer öğretmenlerin, velilerin ve kolluk kuvvetlerinin öğretmenleri silahlandırma seçeneğini nasıl gördüklerini öğrenmek istedik. Yanıtlar çeşitli ve tutkulu.

Michigan’dan bir devlet lisesi öğretmeni, “Okulum, öğretmenlerin silah taşımasını şart koşacak olsaydı, 20 yılı aşkın bir devlet lisesi eğitimciliğimi bitirirdim” dedi. “Bir öğrenciyi zorla silah almaya çalışmaktan ne alıkoyabilir?”

Eski bir öğretmen, okulların artık güvenli olmadığını düşünüyor: “Okullarımız savaş alanı haline geldi ve öğretmenlerin karşı koyma ve öğrencilerinin ve kendilerinin hayatını kurtarma seçeneğine ihtiyacı var.”

Yazan diğerleri sağduyulu çözümler verdiler ve öğretmenlerin böyle bir adımı düşünmek zorunda kaldıkları yükten yakındılar.

Gerçek şu ki, birçok eyalet eğitimcilerin kampüste silah taşımasına zaten izin veriyor ve bu silahlı şiddet salgını devam ettiği sürece, öğretmenleri silahlandırma konusundaki tartışmanın ortadan kalkması pek olası değil.

Aşağıdaki yorumlar uzunluk ve netlik için düzenlenmiştir. — Lulu Garcia-Navarro

“Öğretmenlerin karşılık verme seçeneğine ihtiyacı var”

1980’lerde Miami’de özel bir okulda öğretmenlik yaptığım yerde, taşımayı gizlemek için bir lisans kursu aldım. Okul dışındaki kişisel güvenliğim içindi. Özellikle saha gezilerinde taşımak akıllıca görünüyordu. Kendimi ve başkalarını koruma yeteneğim konusunda kendimi güvende ve kendinden emin hissetmemi sağladı. Okula silah taşıyan diğer öğretmenler de aynı şekilde hissetti. Hiçbir öğrencinin silahlı olduğumuzu bildiğine inanmıyorum.

Okullar, hoşnutsuz genç erkekler için tercih edilen yumuşak bir hedef haline geldi. Bu kabul edilemez. Öğretmenler, her şeyden önce, gerçek güvenlik görevlilerinin ve güvenliğin yardımlarına koşacakları fona güvenebilmelidir. Ancak polis Uvalde, Teksas’ta olduğu gibi çok geç gelebilir veya dışarıda bekleyebilir. Okullarımız savaş alanı haline geldi ve öğretmenlerin karşı koyma ve öğrencilerinin ve kendilerinin hayatını kurtarma seçeneğine ihtiyacı var. — Melisa Neuman, 55, Florida

“Topluluğumun benim gibi öğretmenler için bunu destekleyeceğini düşünüyorum”

Devlet lisesinde öğretmenlik yaptığım yerler gibi aşırı kırsal alanlardaki gerçek şu ki, polis bir saatten fazla uzakta olabiliyor ve binamız çok küçük. Biri bana veya öğrencilerime zarar vermeye çalışırsa, onları koruma sorumluluğu hissediyorum. Eyalet kanunları gizli taşımaya izin vermiyor, ancak topluluğumun benim gibi eğitimli öğretmenler için bunu destekleyeceğini düşünüyorum. Aldığım gizli taşıma dersinin çoğu, nefsi müdafaa için ateşli silah kullanırsam muhtemelen tutuklanacağımı öğrenmekti. Burası Eski Batı değil. Birini vurursam, eylemlerimin bir sonucu olarak hayatımın geri kalanını hapiste geçirmeye razı olsam iyi olur. — Dashiell Rohan, 41, Nebraska

“Yalnızca kolluk kuvvetlerinin sorumlu olmasını beklemek gerçekçi değil”

Okul personelini silahlandırmak kesinlikle ele alınmaya değer bir konudur ve ebeveynler, öğretmenler ve kampüste çalışan diğer tüm bireyler tarafından araştırılması gerekir. Devlet ilkokulunda öğretmenlik yaptım. Bir okul ortamında insanları korumaktan tek başına kolluk kuvvetlerinin sorumlu olmasını beklemek gerçekçi değildir. Mükemmel bir dünyada, bu konuda kimsenin okulda veya başka bir yerde kendini savunmasına gerek kalmaz, ancak bunun ülkemizde olduğunu hiç görmüyorum. Her gün gördüğümüz öfke ve nefretle, olgun, sorumlu yetişkinlerin silah taşımak isteyip istemediklerine kendileri karar vermelerine izin vermek mantıklı. — Carol Edwards, 71, Kaliforniya

‘Kendini mahvedip kendine zarar vermek ya da birini öldürmek çok kolay’

Bazı öğretmenlerin neden silah taşımak istediğini anlayabiliyorum. Onlar için korku gerçektir. Ama mühlet yapabilmek için eğitim o kadar önemli ki ateşli silahları güvenle tutabiliyorlar. Birkaç ayda bir atış poligonlarına gidiyorum (silah meraklısı değilim. Sadece onları nasıl güvenli bir şekilde çalıştıracağımı bilmek istiyorum). Kendini mahvetmek ve kendine zarar vermek ya da birini öldürmek çok kolay. Bir tetikçi durumunda korkudan tepki verdiğinizi ve masum bir öğrenciyi veya meslektaşınızı öldürdüğünüzü hayal edin. Ancak düzgün bir şekilde yapılırsa, öğrenciler ve öğretmenler bazı öğretmenlerin taşıdığını bilerek kendilerini daha güvende hissedebilirler.

Bir zamanlar ders verdiğim devlet okulunda 11. sınıf öğrencileriyle bir münazara düzenledim ve öğrencileri silah yasasının artılarını ve eksilerini tartışmaları için görevlendirdim. Sınıftaki pek çok kişi, öğretmenlerin yalnızca sınıfta kilitli bir silah kutusu taşımasını veya bulundurmasını istemekle kalmayıp, aynı zamanda hayatlarını koruma konusunda bana güveneceklerini söylediğinde şaşırdım. Bana olan güvenleri beni duygulandırdı, ancak bu tür bir seçimle yüzleşmek için öğretmen olmadığımı ve ahlaki sorumluluk istemediğimi söyledim. Hayal kırıklığına uğramış görünüyorlardı. O sınıf oturumunu sık sık düşündüm. — Kimberly Gibson-Tran, 32, Teksas

‘Öğretmenlerin onları desteklemek için sağlam politikalara ihtiyacı var’

Devlet lisesi öğretmeniyim, gaziyim ve eski bir kolluk görevlisiyim. Konuyla ilgili ciddi çekincelerim var. Öğretmenler, genel olarak toplumla aynı mikro kozmosu oluşturur. İnsanlar stresli durumlarda düşündüklerinden farklı tepkiler verirler. Eğitim, saatlerce statik silah eğitimini, ardından hareket ve atış tatbikatlarını, ardından stresli atışları (örneğin, atış hattına gelmeden önce çeyrek mil koşmak) ve çalıştıkları gerçek binada ve sınıfta eğitimi içermelidir. Bütün bunları geçebilselerdi, o öğretmenin taşımasına razı olurdum.

Yine de en büyük sorum, bir tecrit sırasında, bu öğretmen ne yapmalı – diğerleri vurulurken öğrencilerle birlikte mi kalmalı? Bir tetikçiyi avlayabilmeleri için öğrencileri bırakıp, çocukların oldukları yerde kalmalarına güvenmek mi? Bunlar zor sorular. Öğretmenlerin onları destekleyecek sağlam politikalara ihtiyacı var . —Chris Lutzow, 45, Idaho

‘Ateşli silah taşıyan diğer öğretmenler fikrinden büyük ölçüde rahatsızım’

Öğrencilerimden birine doğru gelen bir kurşunun önünde hiç düşünmeden dururdum. Ama silahlı olsun ya da olmasın bir çocuğun gözlerine bakıp onları vurabileceğimi hayal edemiyorum.

Sayısız nedenden ötürü diğer öğretmenlerin ateşli silah taşıması fikrinden büyük ölçüde rahatsızım. Yüzde 90’ın üzerinde düşük gelirli ve beyaz olmayan öğrencilerden oluşan bir şehir içi devlet lisesinde öğretmenlik yapıyorum. Bunlar, iktidardaki kişilere her zaman güvenemeyecekleri gösterilen öğrencilerdir: kolluk kuvvetleri, öğretmenler veya yetişkinler. Silahlı bir öğretmen birçok öğrenciyi daha da rahatsız edecektir. Ve birçok öğretmenin harika olduğuna ve öğrencileri için en iyisini istediğine inansam da, bazı öğretmenlerin sahip olduğu üstü kapalı veya açık önyargıları görmezden gelemem. Bir öğretmenin masum bir öğrenciyi okul saldırganıyla karıştırmayacağını kesin olarak söyleyebilir miyiz? Çalkantılı dünyamızda çocukları güvende tutmak muazzam bir çaba. Politikacılar, sosyal hizmet görevlileri, öğretmenler, idareciler, sağlık uzmanları ve bu çocuklarla etkileşime girebilecek herkesten oluşan konsantre, koordineli bir ekip tarafından yapılması gerekiyor. — Anita Woofenden, 23, Rhode Adası

‘Felaket için bir reçete gibi görünüyor’

Okulum öğretmenlerin silah taşımasını şart koşacak olsaydı, 20 yılı aşkın bir devlet lisesi eğitimciliğimi bitirirdim. Bir öğrenciyi zorla silah almaya çalışmaktan ne alıkoyabilir? Felaket için bir reçete gibi görünüyor.

Sosyal hizmet uzmanları, terapistler, öğretmenler ve ebeveynler arasındaki bağlantıları geliştirmeye yönelik programlar için daha fazla fona ihtiyacımız var. Bu atıcılar nadiren hiçbir uyarı olmadan bir şeyler yaptılar. Sosyal hizmet uzmanlarının ve terapistlerin öğrencilere mevcut oranı işe yaramaz. Bazı şeyleri danışmanlığa bildirdiğimiz zamanlar oluyor ve asla takip edilmiyor ya da ebeveynler bir sorun görmediği için elimiz kolumuz bağlı. — Evelyn Krieger, 44, Michigan

“Silahların hiçbir sınıfta yeri yoktur”

Bir toplum kolejinde profesörüm ve 2013’te orada bir silahlı saldırıdan sağ kurtuldum. Öğrencilerim ve ben bir acil çıkıştan kaçtık. Her saat ve her durumda “bir dahaki sefere” düşünüyorum: sınıflarım, yüzdüğüm havuz, yoga stüdyom, kilisem. Sonsuza dek silahlı şiddet düşünceleri tarafından tüketildim. Beni asla terk etmeyecek.

Ne zaman başka bir okul saldırısı duysam bunun ne kadar öngörülebilir olduğu hakkında bir fikrin var mı? Silahını evde alan neredeyse her zaman bir uzunluk veya taciz geçmişi olan bir adamdır. Silah güvenliği yasaları tarafından hakları ihlal edilecek yasalara saygılı silah sahiplerini her duyduğumda çığlık atmak istiyorum. Tetikçim silahını yasal olarak satın aldı ve kasaba polis akademisinde ateş etmeyi öğrendi.

Silahların hiçbir sınıfta yeri yoktur. Çocuklar öğretmenlerinin onları öldürme yeteneğine sahip olduğunu bildiklerinde, bu bir öğrenme ortamına ne yapar? Milletvekillerinin, daha fazla silahın herhangi bir bağlamda kimseyi daha güvenli kılmadığına dair ezici kanıtları kabul etmesi ve ardından bu kanıtlara dayanarak kararlar vermesi gerekiyor. Öğrencilerime kanıtları nasıl değerlendireceklerini öğretiyorum. Kongre neden aynısını yapamıyor? — Megan Doney, 47, Virjinya

The Times yayınlamaya kararlı
çeşitli harfler editöre. Bu veya makalelerimizden herhangi biri hakkında ne düşündüğünüzü duymak isteriz. İşte bazıları ipuçları . Ve işte e-postamız: [email protected] .

The New York Times Görüş bölümünü takip edin
Facebook , Twitter (@NYTopinion) ve instagram .