Les Ballets Trockadero’nun Esprili Bir Beyni Eve Geliyor

Bakec

Member
Yıl 1976 ve Jerome Robbins’in “Dances at a Gathering” balesi, ilk gösteriminden yedi yıl sonra hala bir hit oldu.

Koreograf Peter Anastos yakın tarihli bir röportajda “Herkes onu görmek istedi” dedi. “Bu şey bir parodi için tamamen olgun, diye düşündüm. ”

Klasikleri mizahi bir şekilde değiştiren ve en travesti performans gösteren dansçılara yer veren, tamamı erkeklerden oluşan komik Les Ballets Trockadero de Monte Carlo şirketinin kurucusu olarak Anastos, her zaman yem arayışındaydı. Yine de “Evet, Virginia, Başka Bir Piyano Balesi”nin açılış gecesinde Robbins’in “Danslar”ına verdiği yanıtta kendini güvensizlik içinde buldu. “Yaptığım en kötü bale olduğuna kesinlikle ikna oldum” dedi. “Tam bir köpek. ”

Ama modellendiği bale gibi, “Evet, Virginia” bir hit oldu ve bunda da kalıcı oldu. “Bunca zaman geçti,” dedi Anastos, “ve düşündüm ki, Jerry Robbins’le işim gerçekten bitmedi. ”

Trockadero klasikleri mizahi bir şekilde büküyor ve en travesti performans gösteren dansçılara yer veriyor. Kredi. . . The New York Times için Yael Malka

Joyce Tiyatrosu’nda Trockadero sezonunun bir parçası olarak Salı günü New York prömiyeri olan “Nightcrawlers” için 1970 balesi “In the Night” Robbins’i tekrar ziyaret etti. Esprili ve Chopin’i konu alan dans, ilişki sorunlarıyla boğuşan üç çifti mercek altına alıyor.

Her ne kadar “Evet, Virginia”da dansçıların başına korkunç şeyler gelse de, Anastos bunu güneşli bir iş olarak görüyor. Yeni dansına gelince, “Her şeyin her zaman ters gittiği bir akşam balesi yapmaya karar verdim” dedi. “Gündüz acı çekiyorlarsa, neden geceleri acı çekmesinler?” diye düşündüm.

Robbins, balelerini belirli dansçılar için uyarlayarak, nasıl kullandığı konusunda titizdi; Trockadero’da da böyle çalışır. Anastos, “Muazzam bir özgürlük ve bazen senaryo dışına çıkma yeteneği inşa etmeniz gerekiyor” dedi. “Dansçı için işe yarayan şeyin bu olduğunu anlayana kadar bundan nefret ederdim. Dansçının onunla gitmesine izin verdin. Bence bu Trockadero büyüsü. ”

Soldan, Haojun Xie, Ugo Cirri ve Takaomi Yoshino sivri uçlu ayakkabılarını giydiler. Aşağıda, şirketteki dansçılar birbirlerinin kostümlerini giymelerine yardım ediyor. Kredi. . . The New York Times için Yael Malka
Kredi. . . The New York Times için Yael Malka

Anastos, 1974’te Natch Taylor ve Anthony Bassae ile birlikte şirketi kurdu, ancak 1978’de ayrıldı, kısmen “koreograf olup olmadığımı görmek için” dedi. ”

Ancak Trockadero’yu yönetenler onun gidişinden memnun değildi. Yıllar geçti ve şirketin şu anki sanat yönetmeni Tory Dobrin, Anastos’tan 2001’de Verdi’ye ayarlanmış ve korsan kızların yer aldığı bir balenin koreografisini yapmasını isteyene kadar başka projelerle meşgul olmaya devam etti: “La Trovatiara Pas de Cinq”.

Dobrin, Anastos’tan daha fazla bale getirmeyi umuyor. Dobrin, “Odada olması bile işe ağırlık veriyor” dedi. “Güzel bir yemek yediğinizde ve sonra şef masaya geldiğinde, yine de lezzetli olsa da, kendinizi daha iyi hissediyorsunuz. ”

Peter Anastos, 2013 yılında Ballet Idaho’da. Kredi. . . Steve Smith

Anastos, 2018’de Ballet Idaho’nun sanat yönetmeni olarak emekli olduktan sonra kaldığı Boise, Idaho’da yaşıyor. Bir video görüşmesinde komedi ve bale, Trockadero’nun ilk günleri ve çökmüş eğitimi hakkında konuştuğunda oradaydı. Rus öğretmenler. Baleleri bir isyandır. Onun da olduğunu bilmek rahatlatıcı. İşte konuşmadan düzenlenmiş alıntılar.

“Nightcrawlers”daki çiftlerinizin mizacı nasıl?

Bazıları özlü ve romantik; bazıları endişeyle doludur. Pek çok Robbin’de, sahnede her zaman görülmeyen, bilinmeyen bir endişe vardır. Bu dünyada yaşayamayacakmış gibi görünen çok histerik bir balerin var. Her zaman onun için pek bir şey olmayan bir kıza sahip olmaktan hoşlanırım. Balede her zaman bir duvar çiçeği olmasını severim.

Soldan, Cirri, Yoshino ve Gonzalez pointe üzerinde. Kredi. . . The New York Times için Yael Malka

Peki ya ortakları?

Erkekler temelde umursamaz, duygusuz, tipik erkekler. Bu bir tür ortaklık parodisi ama herkesin yapacak çok işi var. Bu noktada, 2021’de, kaç kişinin “In the Night” veya “Dances at a Gathering”i gerçekten bildiğini bilmiyorum ama balenin bir komedi olarak mantıklı gelen aptalca, içsel bir mantığı var. Seyirci gülerse, sanırım bale işe yarar.

İlk günlerde izleyiciler nasıldı?

Sonunda turneye çıktık ama her şeyin prömiyerini her zaman New York’ta yaptık çünkü o en zeki seyirciydi. Eskiden gece yarısı perdemiz vardı. Fonteyn ve Nureyev’i Met Opera Binası’nda gördükten sonra limuzinlerine atlayıp Greenwich Köyü’ne gidiyorlardı.

Fonteyn ve Nureyev de şehir merkezine gelir miydi?

Gösterilerimizden sonra Margot veya Rudolf’u hiç görmedim, ama eşit olmadıkça sahne arkasına giden insanlar gibi görünmüyorlar. Natalia Makarova’nın bizi bir kez gördüğünü ve bizden gerçekten hoşlanmadığını biliyorum. Bizimle çalışmış olmasına rağmen; “Les Sylphides”te bize koçluk yaptı. Çok, çok iyi bir koçtu ve komediyi kazandı.

Cirri, sol ve Giovanni Ravelo, bale partnerliğinin bir parodisinde. Kredi. . . The New York Times için Yael Malka

O zaman neden şirketi sevmedi?

“Giselle” yapıyorduk ve onunla dalga geçtiğimizi sandı. Giselle dansı yapan bendim. Onunla asla ama asla dalga geçmedim. Her zaman 19. yüzyıldan kalma çılgın bir balerin hayaliydi. Ben böyleydim zaten.

“Nightcrawlers”daki balerinlerin tipini nasıl tanımlarsınız?

Bu daha modern bir balerin, bu yüzden modern bir duyarlılığa sahip olmaları gerekiyor. Yüzeyde değil, ama şu anda kadın olmanın acı verici bir deneyimi var. biliyorsun, sadece flört ve dans edecek birinin olması – tüm bunlar sahnede yaptıklarının içine yerleştirilmiş. Onlar sorunları olan modern kadınlar.

Baleyi nasıl bu kadar iyi tanımaya başladınız?

Her gece her gösteriye gittim.

New York’ta mı?

Albany’de bir bale izlemiştim. İlk balem “Billy the Kid” idi, bu da başlamak için pek iyi bir yol değil. Kesinlikle sizi gidecek bir yere bırakır. Ve sonra New York’a taşındım. Aslında ilk baletim “Kuğu Gölü” idi. ”

Soldan, Xie, Gonzalez ve Giovanni Goffredo provada. Kredi. . . The New York Times için Yael Malka

Nerede?

Lisemiz, Broadway gösterisi “Oliver!”ı görmek için New York’a bir geziye çıktı. O günlerde öğle yemeği için kaçmamıza ve istediğimiz yere gitmemize izin verdiler. biz lise çocuklarıyız New York’ta. Deliceydi.

42. Caddeden birkaç blok aşağı yürüdüm ve eski Met oradaydı ve şu posteri gördüm: Kraliyet Balesi, “Kuğu Gölü. “3 dolarlık bir bilet aldım. Üç buçuk saat sonra Met’ten tökezledim ve “Oliver!” öyleydi ve tüm çocuklar otobüsteydi. Gösteri bitmişti; polisi aramışlardı. Kaçırıldığımı düşündüler. “Baleye gittim” dedim ve beni öldürmek istediler. Programımı elimden aldılar. Kimseyle konuşmama izin yoktu ama ilk gerçek balemi gördüm. Ondan sonra, yeterince alamadım.

New York’ta kiminle antrenman yaptın?

Gerçekten iyi öğretmenlerim yoktu. Kimsenin gerçekten gitmek istemediği tüm bu çökmüş eski Rus öğretmenlerle çalıştım. Biri Elisabeth Anderson-Ivantzova’ydı. Rusya’da yaşayan ve devrimden önce Bolşoy Balesi’nde dans eden bir İsveçliydi. Temelde, 19. yüzyılda bir sınıfa ders veriyordu ve ben büyülenmiştim. Yani, stüdyo bozuldu. Onun reçinesi yoktu. Eski fotoğraflarda gördüğünüz gibi yere bir sulama kabı koydu. Aman Tanrım, burası cennet gibi dedim.

Tamamen anlaşılabilir.

Sınıftaki herkes berbattı ve bu çok kötüydü. Ama eski balelerle dalga geçen ve eski baleleri öğrenmek isteyen bir koreograf için kesinlikle paha biçilemezdi. O zaman mantıklı değildi, ama sonra yaptı mantıklı. Trockadero’nun çoğu o kadının sınıfından çıktı. Tanrıya şükür, asla bilmeyecek.

Kredi. . . The New York Times için Yael Malka