Lehine ne demek TDK ?

Erdemitlee

Global Mod
Mod
Lehine ne demek TDK?

Turk Dil Kurumu (TDK) tarafndan tanmlanan kelime Lehine, iyi sonuc veya durum icin anlamna gelir. Genellikle bir kisinin, sirketin veya ulkenin yararna olan bir durumu ifade etmek icin kullanlr. Bu terim, farkl alanlarda kullanlabilir. Ornegin, para, haklar, zamanasm, izinler ve yasal gorevler gibi durumlarn lehine olann tanmlamak icin kullanlr.

Bir Isletme icin Lehine Ne Demektir?

Bir isletme icin lehine ne demek, her seyden once isletme icin yararl olabilecek durumlar ifade etmek anlamna gelir. Bu durumlar, isletmenin finansal olarak iyi calsmasna, karllgna, rekabet gucunu artrmasna ve istikrarn gelistirmesine yardmc olabilir. Ornegin, isletme icin lehine olan durum, vergi avantajlarndan yararlanma, urun ve hizmetlerinin talebi artmas, daha uygun maliyetler, daha hzl uretim ve daha guvenli calsma ortam gibi durumlardr.

Bir Ulke icin Lehine Ne Demektir?

Bir ulke icin lehine ne demek, ulkenin refahn, iyi niyetini, guclu ekonomik ve sosyal yapsn ve ulke icindeki insanlarn saglgn korumak icin gosterilen cabalar ifade eder. Ornegin, ulke icin lehine olan durum, ulkede yatrm yapan yabanc sirketlerin cekim ortamnn iyilestirilmesi, dusuk vergi oranlar, iyi egitim ve saglk sistemleri, yuksek uretkenlik, istikrarl bir ekonomik ortam ve daha guvenli bir cevre gibi durumlardr.

Bir Kisi icin Lehine Ne Demektir?

Bir kisi icin lehine ne demek, kisinin ckarna olan her turlu durumu ifade etmek anlamna gelir. Ornegin, kisinin ckarna olan durumlar, daha iyi egitim frsatlar, calsma sartlarnn gelistirilmesi, sosyal haklarn artmas, yasam standardnn yukselmesi, sosyal guvenlik haklarnn saglanmas ve daha fazla calsma imkan gibi durumlar olabilir.

Lehine ne demek TDK tarafndan tanmlanan kelime, iyi sonuc veya durum icin anlamna gelmektedir.