‘Kolay Bir Karar Değildi’: Brian Flores N.F.L.’ye Karşı Açtığı Davayı Anlatıyor

Bakec

Member
Salı günü, eski Miami Dolphins baş antrenörü Brian Flores, N.F.L. ve 32 üye ekibi, Siyah koçlara karşı ayrımcı işe alım uygulamalarına atıfta bulundu. “N.F.L. özellikle siyahi baş koçların, koordinatörlerin ve genel menajerlerin işe alınması ve elde tutulması söz konusu olduğunda ırkçılıkla dolu.” (Bir açıklamada, NFL, ligin “adil istihdam uygulamalarını sağlamaya derinden bağlı olduğunu” söyledi.)

Flores’in iddialarından bazıları, Dolphins’te geçen ay kovulana kadar üç yıl (iki kazanan sezonla) baş antrenör olarak görev yapmasıyla ilgiliydi. Takımın sahibi Stephen Ross tarafından kısmen 2019 sezonunu “depolamayı” reddettiği için serbest bırakıldığını iddia ediyor – takımın N.F.L. taslak. Ross yaptığı açıklamada bu iddiaları “yanlış, kötü niyetli ve karalayıcı” olarak nitelendirdi.

Flores ayrıca Denver Broncos ve New York Giants’ı, takımların baş antrenör pozisyonu için en az iki harici azınlık adayıyla görüşmesini gerektiren Rooney Kuralını yerine getirmek için kendisiyle “sahte” röportajlar yapmakla suçluyor.

Dosyalamada Flores, New England Patriots teknik direktörü Bill Belichick’ten, Flores’i Giants işini aldığı için tebrik ettiği görünen ve henüz görüşmediği kısa mesajlardan alıntı yaptı. Metnin o zamanki Buffalo Bills hücum koordinatörü Brian Dabolll’a yönelik olup olmadığı sorulduğunda Belichick, “Sanırım Dabolll’un adını koyuyorlar. Bunun için üzgünüm. BB.” Giants, 28 Ocak’ta Dabol’un işe alındığını duyurdu. Flores, Belichick’in kısa mesajlarına dayanarak, onun iş için asla gerçek bir aday olmadığını öne sürüyor.

Bir açıklamada Giants, Flores’in iddialarını “rahatsız edici ve basitçe yanlış” olarak nitelendirdi ve Broncos takım başkanı John Elway, iddialarının “yanlış ve karalayıcı” olduğunu söyledi. “Koç Flores’i aday olarak çok ciddiye aldım” diye ekledi.

Ama diğer Siyah N.F.L. Eski Indianapolis Colts baş antrenörü Tony Dungy ve eski Cincinnati Bengals baş antrenörü Marvin Lewis de dahil olmak üzere antrenörler, Flores’e desteklerini dile getirdiler ve lig işe alımlarında ayrımcılık olduğunu düşündükleri kendi deneyimlerini paylaştılar. Lewis, ESPN’e 2002’de Carolina Panthers ile bir röportajı olduğunu ancak bunun sadece bir formalite olduğuna inandığını, takımın Lewis ile konuşmadan önce tamamen beyaz bir koç John Fox’u işe almayı planladığını söyledi.

Brian Flores, Kasım ayında Miami Dolphins baş antrenörü olarak görev yaptığı süre boyunca. Kredi… Doug Murray/Associated Press

İki hafta önce, Flores hakkında N.F.L. Siyah antrenörler başarısız oldu. Çarşamba günü ligdeki tecrübesi ve davası hakkında konuştuk. Aşağıda, açıklık ve uzunluk için düzenlenmiş olan değiş tokuşumuz yer almaktadır.

Jane Coaston: Bu süreçten geçmek sizin için nasıldı?

Brian Flores: Dökülen destek alçakgönüllüydü. Oyunculardan, koçlardan ve arkadaşlardan destek aldığım için kendimi şanslı hissediyorum. Dürüst olmak gerekirse iki gün zor geçti Jane. Kolay bir karar değildi. Kendimle, karımla ve bana çok yakın olan insanlarla çok fazla gidip geldi. Ama bu iyi bir karardı. Bunu sadece kendim için değil, benden sonra gelecek koçlar için de yapmam gerektiğini hissettim. Bu işlerde baş koç, G.M.s, koordinatör olarak adil bir fırsat elde etmek için Siyah azınlık koçlarını arıyorum. Sadece sahada değil, saha dışında da takımlara liderlik edebilecek ve adamları yönetebilecek kapasiteden çok daha fazlasını tanıyorum. Bunun değişim için bir tavır alma zamanı olduğunu hissettim.

Jane: Diğer koçlarla yaptığınız konuşmalardan bahseder misiniz?

Brian: Kendi deneyimlerinden bahsettiler, benimle sınırlı bir rol görüşmesi alıyormuş gibi hissettikleri, bunun adil ve hakkaniyetli olmadığını düşündükleri şeyler hakkında hikayeler paylaştılar. Benimle konuşmaları için rahat bir yer olduğunu düşünüyorum. Umarım dışarı çıkarlar ve bunun hakkında halka açık konuşurlar, ama neden yapmadıklarını anlıyorum. Bu, koçluk yapmayı sevdiğimiz bir oyun. İlişkileri seviyoruz. Ve bu bir yaşam, biliyor musun? Ve eğer bir şans verirsek ve işe alım sürecindeki ve gerçekten işten çıkarma sürecindeki adaletsizliğe ve adaletsizliğe karşı konuşursak, yapılması zor bir şeydir. Ama şu anda konuşmazsam kendimle yaşayamayacaktım – çok fazla pişmanlık duyacaktım.

Jane: Hala başka koçluk işlerine hazır mısınız? Birden fazla pozisyon için röportaj yaptığınızı biliyorum.

Brian: Hâlâ Houston ve New Orleans Saints için koşuyorum. Her iki yerde de röportaj yaptım ve iyi röportaj yaptım. Antrenör futbolu olan bu takımlardan herhangi birini yönetmeyi – yapmayı sevdiğim şeyi yapmayı ve oyun boyunca genç erkekler üzerinde etki yaratmayı çok isterim.

Jane:Brian Dabolll’un nitelikli bir koç olduğunu düşünüyor musunuz?

Beyin: O ve ben New England Patriots’ta aynı kadrodaydık. Brian’ı çok iyi tanırım. arkadaş olarak gördüğüm kişidir. O yetenekliden daha fazlası. O çok iyi bir aday. Bu onun adaylığıyla ilgili değil. Bu, röportaj yapma ve bir koç olarak yeteneğimi sergileme fırsatı bulamadan önce işe alındığını ve iyi bir aday olup olmayacağımı söyleyen bir mesaj almakla ilgili.

Jane:Uzun süredir ligdesiniz. N.F.L.’nin ne olduğu hakkında konuşabilir misiniz? ayrımcılıkla mücadele etmek istediğini ve neyin yanlış gittiğini söyledi?

Brian: Ulusal Futbol Ligi’nde bir Siyah koç olarak, esasen kısa bir tasma üzerinde olduğunuzu bilerek gidiyorsunuz. İyi koçluk yapmalısın, iyi oynamalısın, kazanmalısın. İnşa etmek için fazla zamanınız olmayacak. Bunu bilerek giriyorsun. adil mi? Hayır ama davayı açmamızın bir nedeni de bu çünkü böyle olmamalıydı. Düz bir oyun alanı olmalı. Bir tüy politikanız veya tüy kuralınız olabilir, ancak bunlar gerçekten önemli değil. Önemli olan, sahiplerinin kalplerini değiştirmesi, fikirlerini değiştirmesidir. Ve bunu yapmaya istekli değillerse, o zaman benim görüşüm yeni, farklı sahiplerimiz olmalı çünkü lig yüzde 70 Siyah.

Jane:Bu dava, N.F.L.’ye bir mesaj göndermek içindir. ligde değişiklik yaratmanın yanı sıra. N.F.L.’yi ne tür baskılar görmek istersiniz? sahipleri koymak?

Brian: Sorunu zorlamak istiyorum. Gerçek olan bir şey istiyorum. Ben samimi bir şey istiyorum. Otantik bir şey istiyorum. Takımların açılıp Siyah veya azınlık olan birine daha yakından bakmasını istiyorum. Beyaz biri hakkında açık fikirli olmaktan farkı yok. Bu 2022, biliyor musun? Gerçekten böyle olmak zorunda değil.

Bak bu sahipler makul. Anladıklarını düşünüyorum ya da anladıklarını düşünmek istiyorum. Burada söylediğimiz şey, kendilerinden farklı olan insanlara açık olma konusunda bir değişiklik olması gerektiğidir.

Bu konuda kasıtlı olmalısınız. “Hey, bunu yapmak zorundasın” diye zorlamak istemiyorum. Açık, dürüst, şeffaf olma ve sizden biraz farklı birini tanıma niyetini zorlamak istiyorum.